Koncertní mistr Karel Mašek je opilec, stejně jako inženýr Danda i další stálí hosté hospody U Kroců - Taupe a Rendl. Mašek se vrací ráno z hospody a slibuje ženě, že pít přestane. Na zkoušku orchestru ale přijde znovu opilý a ostatní hráči s ním odmítnou hrát. Danda se vrací domů bez tašky a ráno jde zase ke Krocům, i když má v práci důležité jednání. Je přeložen na podřadné místo, ale doma to nepřizná. Jeho dcera se chce vdávat, syn se opil a strávil noc na záchytce. Ani Mašek doma neřekne, že ztratil práci. Prodal Rendlovi housle, namluvil ženě, že jede na zájezd a odešel k bývalé lásce Magdě. Danda chce prodat svoji vilu, aby se zbavil dluhů. Taupe už propil celý majetek a zešílel. Rendl najde Maška v Magdině bytě a vydírá Magdu. Pohádá se s opilým Dandou a na posměch mu částečně ostříhá vlasy. Pak řekne paní Maškové, kde její muž je. Mašková se jde do bytu podívat. Mašek se schová do světlíku, ale spadne a zabije se. Dandovi pořádají zásnubní oběd. Přichází ostříhaný Danda. Atmosféra zásnub přispěje k jeho rozhodnutí řešit situaci dobrovolným odchodem na protialkoholní léčení. (oficiální text distributora)

Adah

“Dejte mi jeden koňak. Stejně je to naposled.” A pak ten Sovákův upřímný smích, když Štěpánek říká “Přestanu pít.” :D ()

Hombre8

Z titulu zkušeného alkoholika si dovolím toto dílo zařadit mezi nejlepší desítku filmů na dané téma. Myšleno celosvětově. Neuvěřím, že se na scénáři nepodílel docent Skála. Takhle propracovaná psychologie postav - to není jen tak. Také mám za to, že hlemýždí úsměv na tváři jiného vrcholného odborníka a takto protihráče v oboru, se vyvinul díky každodenní soukromé projekci tohoto skvostu. O vrcholném herectví (včetně vedlejších rolí) a filmařině je zcela zbytečné se bavit. ()

kotrlak

Chlastání je dřina, to víme my všichni co v tom celej život lítáme. Umění je udržet to na uzdě. "Koukejte se. To já si teďka todle vypiju, teď si  dám prcka a tím to hasne." perlí inženýr Douda - Štěpánek. Vynikající herecký výkony, scénu kdy na konci přichází napranej inženýr Douda domů s vyholeným pruhem na hlavě jsem si pouštěl několikrát a skoro jsem spadnul smíchy z postele. A aby tý srandy nebylo málo - kdysi mě úplně dostalo když se můj kámoš, mimochodem taky alkáč, objevil v triku s nápisem "Rehab Is For Quitters". ()

bertrand

Tento film se opravdu v protialkoholních léčebnách promítá. Na jeho existenci mě upzornil kamarád, pro kterého jeho shlédnutí v jmenované instituci znamenalo celoživotní zážitek. Může být, film je trošku tezovitý, zhuštěný, to ale na jeho působivosti nic neubírá. Psychika člověka nemocného a morálně zesláblého alkoholismem, který se bez mrknutí oka zaplétá do pavučiny lží, jen aby nemusel sobě a okolí přiznat svoji slabost, a pro kapku šňapsu schopného zruinovat životy všech, je tu díky nadpozemským hereckým výkonům podána v dokonale výstižné filmové zkratce. A já se ptám: kde jsou dnes takové filmy? Odpověď : v době, kdy je chlastání celonárodně uznávaným a adorovaným sportem není o takové kusy zájem, milý pane Bertrande. ()

ra0474401

Tohle je ještě velmi "pohádkově" zpracovaný příběh na to, jak to končí ve skutečnosti. Nejsou zde ani lidské trosky, ani ubožáci, kteří by pro kapku alkoholu vraždily. I přes tuto drobnost je výborným poučením pro všechny, kteří "to mají pod kontrolou". Zdeněk Štěpánek i Vladimír Ráž jsou excelentní. ()

pajkir

Sovák se někde o tomhle filmu zmínil, jako o agitce proti pití...za mě teda nejlepší protialkoholní agitka, co znám...ale chutˇna panáka mi zůstala i po tomhle filmu ()

GrooteLulu

geniální..... "Dobří holubi se vracejí" v době, kdy Skála teprve zakládá svoji první protialkoholní léčebnu českého typu v Praze... nechtěně přiznáno si, jak je to pravdivé ... nejvíc mě dostala role Smolíka, kdy teprve až jako stařec, se nechává obrat vlastní závislostí úplně o všechno do posledního kusu "starožitného" nábytku a uvědomí si to, až když už nemá vůbec nic, za co by koupil chlast... ()

Generi

Takový skvost a úplně zapadaný prachem!!!! Je to škoda, měli by to dávat občas v TV místo Chalupářů, ty už každý viděl aspoň 10x ()

TylerD.

Viděl jsem před mnoha lety, nepamatuji si moc ale konec určitě nezapomenu nikdy. Každopádně od filmu "pro pamětníky" jsem nečekal takový nářez. Ten film jsem už párkrát doporučil při tématu závislosti protože v něm podle mě nejde o alkohol ale o závislost obecně. ()

kavralajka

Depresivní memento se špetkou naděje na závěr v mistrovské režii Martina Friče. O hereckých výkonech se není třeba zmiňovat, protože v obsazení je to co jméno to perla. LFŠ 2022 ()

MarsMartin

Velice působivý film o alkoholismu. Jak se pilo v Praze koncem 50. let. Jak režisér Martin Frič, tak představitel hlavní role Zdeněk Štěpánek měli s alkoholem své vlastní zkušenosti. Vynikající herecké výkony - Zdeněk Štěpánek (inženýr z projekce), František Smolík (tzv. "bývalý člověk"), Jiří Sovák (holič, lidská troska), Vladimír Ráž (houslista) a k nim Jaroslav Mareš (podvodník a šmelinář), Vladimír Menšík (provozní typického "kvelbu" té doby), Vlastimil Brodský (znárodněný majitel starožitnictví v předdůchodovém věku, Brodskému bylo ve skutečnosti 38 let, z tohoto hlediska obdoba Lipského dědy Potůčka) a Irena Kačírková (jeho dcera). Roličku opilce si střihnul i skutečný opilec Fanda Mrázek. ()