Koncertní mistr Karel Mašek je opilec, stejně jako inženýr Danda i další stálí hosté hospody U Kroců - Taupe a Rendl. Mašek se vrací ráno z hospody a slibuje ženě, že pít přestane. Na zkoušku orchestru ale přijde znovu opilý a ostatní hráči s ním odmítnou hrát. Danda se vrací domů bez tašky a ráno jde zase ke Krocům, i když má v práci důležité jednání. Je přeložen na podřadné místo, ale doma to nepřizná. Jeho dcera se chce vdávat, syn se opil a strávil noc na záchytce. Ani Mašek doma neřekne, že ztratil práci. Prodal Rendlovi housle, namluvil ženě, že jede na zájezd a odešel k bývalé lásce Magdě. Danda chce prodat svoji vilu, aby se zbavil dluhů. Taupe už propil celý majetek a zešílel. Rendl najde Maška v Magdině bytě a vydírá Magdu. Pohádá se s opilým Dandou a na posměch mu částečně ostříhá vlasy. Pak řekne paní Maškové, kde její muž je. Mašková se jde do bytu podívat. Mašek se schová do světlíku, ale spadne a zabije se. Dandovi pořádají zásnubní oběd. Přichází ostříhaný Danda. Atmosféra zásnub přispěje k jeho rozhodnutí řešit situaci dobrovolným odchodem na protialkoholní léčení. (oficiální text distributora)

vyfuk

Nakonec trochu pomalý rozjezd, který končí opakovanými nárazy do zdi, které bolí čím dál více. Toto by byl téměř adept na nějaké mezinárodní ceny nejvyšších kategorií. Nakonec dochází k velmi temným a děsivým rozuzlením, které děsí a mrazí z nich. Démon alkohol promlouvá ve všech možných formách. Film sice tak trochu zklamal, ale děsivé aspekty kompenzují veškeré zklamání. ()

jefff

Fantastický film...fantastický. Tohle mě hned napadlo po shlédnutí Dnes naposled. A stejně jako Tosim musím citovat, protože při téhle větě, kterou na začátku filmu řekne pan Štěpánek v roli Ing.Dandy, mě opravdu zamrazilo "VÍTE TAM, ZA OKNEM, TAM JE VEŘEJNOST...ALE TADY, TO JE MŮJ PRIVÁT, SEM SI JDU ODPOČINOUT..." Geniální výkony herců, neúprostný drsný příběh se stupňovaným napětím, jak to celé dopadne...a finále? Finále mě rozebralo na atomy. Však uvydíte sami... Pro mě to je jeden z nejlepších českých filmů, které jsem kdy viděl a má moje ABSOLUTNÍ DOPORUČENÍ!!! Ps.:Všimněte si prosím, jak pan Menšík svou roli hraje - naprosto výstižně, bezchyby, dokonale. ()

Gekacuk

Absolutní TOP českého filmu. Na tomto veledíle není nic špatně, vše je možné pochválit. Zkrátka mistrovsky vybroušený diamant, na který dnes už žádný současný český režisér nemá, byť by byl držitelem i několika oskarů. 200% je málo. Tohle je mimo všechny kategorie. Doporučuji všem, nikoho nemůže nechat chladným. ()

netahlo

Nesmirne pusobivy snimek se strhujicimi hereckymi vykony. Drama jako ma byt. Postava Frantiska Smolika vyslovene tragicka. Zdenek Stepanek genialni. Jasnych 5`*! ()

Michelle75

Démon alkohol je velká svině a je opravdu hodně pohodlné si říkat , že nám nic podobného nehrozí a přitom v tom už dávno jedeme. Výborný film se skvělým hereckým podáním. ()

klúčik

Tak tento film je skvost filmov z 50tych rokov. Výborný príbeh alkoholika, ktorý neúnavne bojule zo svojim preklatím. Fantastický Z.Štepánek. Moc dobrá aj dvojica čašníkov Menšík + Sovák. Tomu sa hovorí urobiť capa.... 90%. ()

pixy

Výborný, málo známý film o zhoubě alkoholu. Působí dostatečně autenticky i dnes v roce 2011, kdy tohle hodnocení píšu. Fričovi se povedlo geniálně vybalancovat kvalitní fungující děj a zároveň nezbytnou poplatnost době vzniku - všichni alkoholici jsou buď svobodného povolání (houslista) nebo z řad bývalých živnostníků, ředitelů a továrníků. Nejvýmluvnější scénou je asi ta, kde František Smolík halucinuje nad kanálem a střízlivý muž z lidu (pravděpodobně přičinlivý správce domu nebo jak se ta funkce tenkrát jmenovala) mu hrozí, že jestli nezaplatí nájem, bude muset pryč. Předpokládám, že ještě před pár lety byl celý dům právě pana továrníka. Nicméně tyto scénu působí nekřiklavě a vlastně příběh sám nijak neruší. ()

xaver

Tak si myslím, že tento snímek je hodně přeceňován. Alkoholismus je problém starý jako lidstvo samo, chlastalo se ve všech dobách, před bolševikem, za bolševika i po bolševikovi a dramata kolem toho a snaha o léčení budou pořád stejné. Někdo to vníma víc optimisticky, někdo míň, ale faktem zůstává, že vyléčit alkoholika je téměř nemožné. ()

Zagros

Filmů o alkoholismu jsem viděl už celou řadu (Tažní ptáci, Ikarův pád, Ztracený víkend, Opustit Las Vegas, ...), ale málokterý na mě působil tak dobře jako právě Dnes naposled. Těžké téma závislosti na alkoholismu zpracovává s překvapivou lehkostí. Přes pohnuté osudy hlavních hrdinů je atmosféra příběhu hrává a film je místy úsměvný, což mu neubírá na naléhavosti. Vyzvedl bych zejména vhodnou směsici postav, kdy dochází k propletení všech společenských vrstev a snímek se pro mě stává ještě uvěřitelnějším. Skvělé obsazení a herecké výkony jsou jen dalším důvodem vysokého hodnocení a mého doporučení pro ostatní. Ač uplynulo již více než osmdesát let od jeho vzniku, stále má co říci. Jen mě ještě napadlo, že všichni alkoholici byli muži, stejně jako v dalších zmíněných filmech. Opravdu je alkohol problém jen mužů, nebo se filmoví tvůrci do alkoholismu žen jen neradi pouštějí? ()

wosho

Martin Frič sám byl jistou dobu alkoholik a o tom svinstvu( kterému tak moc i já holduji) natočil svůj nejniternější film, který alkohol ukazuje ve skutečném světle. Závěr je sice trochu výchovný- ten umře, ten skončí v blázinci, ten v kriminálu, ten zas v léčebně. Přesto je Dnes naposled jeden z mála filmů o tomto tématu a patří k tomu nej co u nás vzniklo. ()

Přemek

Vynikající drama v režii Maca, tehdy tedy již zase Martina Friče. V televizi bohužel málokdy k vidění. Před revolucí museli hlasatelé před uvedením zdůraznit, že postava, ztvárněná Františkem Smolíkem, není kladná a nemá tudíž vyvolávat - jako představitel buržoazie - soucit... ()

Kovaja

Chlast je prostě metla lidstva.Tenhle kousek je naprosto výstižný.Výborný výkon v podání Z.Štěpánka je netřeba komentovat.To jak si nalhává že je v hospodě naposled to fakt nemá chybu.Moc se mi líbil i p.Sovák jako věčně rozcuchaný holič.Moc krásná a sexy byla I.Kačírková.No a Ráž,Menšík,Mareš sou taktéž supr.Film je tak trochu zvedlým prstem proti tomuhle démonu:-)))Kdo nezažil nemusí uvěřit ale je to tak:-(( ()

ondrula

Docela dobrý herecký výkony. Soudruzi se rozhodli, že natočí mravopoučný snímek o démonu alkoholu a obsadí jej výtečnými herci. Bezva. Ono to ovšem jako celek působí tak nějak naivně. Aby střízlivý člověk zahrál notorika (a nikoliv jen lehce opilého) je totiž asi pro herce nadlidský úkol. Opravdoví alkáči jsou rozsypaní jak čaj a aby dokázali vožralí po návratu z hospody přesvědčit manželku, že jsou v pohodě, to je jen pohádka. Jinak je dost znát, že se film točil v padesátejch, protože je tam povinný soudruhování a žehnání znárodnění. Taky mě zklamal František Smolík, kterej asi nikdy nehrál nic jinýho než Vyšší princip, protože třeba scéna jeho zešílení je dost k smíchu (v jeho pohledu je vidět, že je až příliš při smyslech a nikoliv naopak). No a samozřejmě mladinkej Munzar s kokrhelem na hlavě v epizodní roli tomu dává korunu. Budete-li chlastat, zcela jistě dopadnete jako některý z protagonistů, buďto a) zešílíte b) umřete c) seberou vás benga d) přijdete o barák e) skončíte v léčebně. Nejlíp ze všech dopadl Sovák, tomu utekla žena. ()

Disease

Rekviem za alkoholický sen v raném socialismu. Několik velmi silných momentů, které rozhodly, jestli dát 4 nebo 5. ()

Garch

"FRIČ, MAC FRIČ." Talentovaný gentleman s muškou na střed, který si držel styl i tváří v tvář vládnoucím lemplům a chytrákům. Drama "Dnes naposled" má dokonale realizovaný scénář o několika funkčních alkoholicích, kteří padají ke dnu. Natočeno s nejlepšími herci, kteří věrně prožívají své postavy. Filmařsky dokonalé tak, že občas kamero/světelné vychytávky jsou jak z Občana Kanea. ...P.S.: AMA vždy správně říkal: "Chlast je kurva". P.P.S. A to nejsilnější? prázdné oči Františka Smolíka. ...P.P.P.S. - zajímavost: Mac Frič sám musel absolutně přestat pít nebo by ho to stálo život. Abstinoval dlouho a poctivě. Až pět dní po 21. srpnu 1968 našli u jeho mrtvého těla láhev od koňaku.... ()

WinstonS

"Víte, tam za oknem, tam je veřejnost, ale tady, to je můj privát". Zdeněk Štěpánek vévodí nadčasovému a herecky neuvěřitelně silně obsazenému snímku o alkoholicích a rozpadu jejich osobností, který je nesmírně působivý a zároveň mrazivý. Scéna Františka Smolíka v jeho bytě je až hororová. Fantastický snímek, který dokazuje, že Martin Frič (jenž se sám léčil ze závislosti na alkoholu) dokázal v 50. letech natočit i jiné filmy než zprofanované oslavy komunistického režimu. Btw, nenápadná, ale fantasticky podaná role Vladimíra Menšíka! ()

papyrosaurus

A pak že se v 50. letech točily jen agitky.....obrovská mýlka...... Štěpánkovi jsem ten alkoholismu naprosto uvěřil....reálná a přitom zajímavě pojatá sonda do života notorických alkoholiků. ()

Vesecký

Dnes drogy, tenkrát alkohol; vlastně se nic nezměnilo. Příběh je vlastně velmi komorní, zaobírá se osudy několika štamgastů v jednom zastrčeném lokálu kdesi v Praze. Ukazuje na to, kde může skončit závislost na alkoholu. rozklad rodiny, skončení na psychiatrii po opakovaném deliriu nebo dokonce smrt. Film je varujícím, výchovným mementem, a proto byl natočen - Režie je jedinečná a Frič se zde zhostil námětu, který není pro jeho tvorbu typický. Zdeněk Štěpánek, vzorný otec rodiny, zároveň však pijan, který bez sklenky tvrdého nemůže už nic vytvořit, zostudí se před rodinou, když má uvítat budoucího zetě, a odchází do léčebny. Skvěle zahráno. Stejně dobře opět František Smolík, bývalý továrník, který přišel o všechno a teď propil všechno zařízení svého bytu, v deliriu odvezen do blázince. Do třetice Vladimír Ráž, jemuž alkohol zničí existenci nadějného houslisty; uchýlí se do bytu své milenky, kde pravděpodobně nešťastnou náhodou spadne do světlíku, když se chce ukrýt před manželkou, která k milence vtrhne. Čtvrtý do party - holič Sovák, bohorovný, klasický český opilec, chodící do lokálu k sousedu Menšíkovi. A proti těmto čtyřem je postaven vychytralý podvodník Jaroslav Mareš, šmelinář, který je nakonec dopaden Bezpečností... Jedno z vrcholných dramat padesátých let bez jakéhokoliv ideologického podtextu (no, menší byl ten továrník). ()