Jurský svět

• USA Jurassic World (více)

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen excentrického milionáře Johna Hammonda, který chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace. Vědecké experimenty s novými druhy mohutně podporuje strohá manažerka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), která ve zvířatech vidí především čísla. Na rozdíl od ní v nich biolog Owen Grady (Chris Pratt ze Strážců galaxie) vidí hlavně nebezpečí, zvlášť ve tvorech, které nestvořila příroda, ale laboratoř. Události mu dají za pravdu, když se jeden z takových mazlíčků doslova urve ze řetězu a začne si vylepšovat jídelníček zaměstnanci parku a posléze také návštěvníky, mezi nimiž jsou také dva synovci Claire, kteří za tetou přijeli na prázdniny. Teď už nejde o vyšší tržby ani o udržení prestiže. Cílem všech začalo být holé přežití. (Cinemart)

waska

Perfektně zvládnutý blockbuster, který má úplně všecko, co má dobrý film mít. Chris Pratt je skvělý a úspešně dobývá extraligu Holywoodu. A je otázkou času, kdy se tam dostane Bryce Howard, která je neuvěřitelně sexy hlavní hrdinka. Zvířátká se optě povedla, tentokrát je to ještě o level výš než v původním filmu z před 22 let. Není se čemu divit, triky jsou o troche dál a režisér toho plně využil. ()

Franc1s

Po dlouhé době zase návrat za dinosaurama a rozhodně lepší než dvojka či trojka. Byl jsem potěšen, že se i objevili kulisy ze starého parku. Nebýt Chrise Pratta a jeho role, asi vubec by mě to tak nebavilo. Svuj gang raptoru super, na to jsem čekal snad celej film a dočkal se. Ta ženská jak jsem předvídal, mě tam *píp* *píp* od začátku do konce, hlavně že měla u sebe vždy chytrý telefon a šlo vždy zavolat kamkoli kdykoli.. A samozřejmě závěrečná bitka zvířátek neměla chybu. Jsem zvědav co vymyslí dále, ale určitě to bude hodně rychle, at jsou prachy :) Nepřemýšlet u toho, dám víc.. 7,5/10 ()

Psycho.R

Steven se musí otáčet na nesmrtelný posteli. O důvod víc pustit si opět první díl. Třetí části budiž odpuštěno, neboť čtvrtá je smetiště. ()

netWoor

Mně se to teda líbilo. Jen ... ta hlavní hrdinka byla málo sladká a hlavní hrdina s tou směšnou flintičkou zase sladký příliš. Taky ti raptoři, mrchy prodejné, jednou tak, podruhý tak a na stopě najednou jak ohaři a cupitaj si za motorkou. Taky mi neni jasný, proč ten nejinteligentnější a celkově neprústřelnej (pravda, raptor by ho asi zakous) ve filmu nebyl naklonovanej i s rejnokem ... moh to pěkně rubat elektrikou a byla by eště větší sranda (i když, kdo ví, co se stalo pod vodou). A další a další kokotiny, ale jinak ... tak mezi 3-4, bo já ty ještěrky mam rád ... ()

Veseldaa.!

Ze začátku se návrat mezi dinosaury tváří jako béčko. Triky jsou podivné, rozjezd je pomalý, brnkají se známé tóny, rodinná atmosféra je tatam a některé části působí spíše úsměvně, než že by naháněly hrůzu. Nakonec to ale vezme celkem akční spád, co se objeví na scéně Raptoři a závěrečná bitka na jeden záběr byla lahůdka. Investice oprášit starou značku se vyplatila, takže se jistě do období jury vrátíme. Snad s lepším scénářem a ne recyklováním těch předchozích. ()

ER

Překvapení roku? Zcela určitě,jelikož samotný film nemá nic,čím by překvapil. Ovšem kompilace všech dílů Jurského parku se povedla, geneticky modifikovaná příšera byla sežrána ještě větší příšerou a k tomu přidejte Raptory,kteří poslouchají skoro na slovo (hned jsem si vzpomněl na skvělou scénu ve filmu Krokodýl Dundee,kde Paul Hogan "umravňoval" psy) a bum...je tu hit. ()

drStanek

Rejža Colin vytvořil monstrózního hybrida, složeného ze všeho, co si dnešní divák přeje vidět (tu jeden gen romantiky, tu jeden gen cenzurované akce, tu jeden gen kvalitní rodinné komedie, ...), který je víc než jakýkoliv jiný počin svého druhu shopen zabíjet svojí supiditou. A co hůř, nechtěně se to dostalo mezi lidi a takřka nikdo proti tomu nechce použít smrtící zbraně! ()

lakart

Konečně blockbuster, který si na nic nehraje a nesnaží se být originální nebo úplně trapný a klišoidní. Jurský svět je výborný mix skvělé akce, dobrého příběhu v rámci žánru a zdařilých hereckých výkonů. Co mě naprosto uchvátilo, byl návrat ke kořenům, neustálá pocta prvnímu dílu, včetně hudebního motivu, a přítmnost několika opravdu dobrých a zapamatovatelných momentů. Není to revoluce, ale velmi kvalitní pokračování, které může směle stát vedle kultovního Jurského parku, což se o předchozích dílech říct nedá. 80% ()

rejsek9

Za mě velmi kvalitní čtyři hvězdy. Jurský svět se mi líbí hlavně z důvodu, že se nechová jako klasický blockbuster, protože tady, ještě navíc jako remake, to mohlo skončit průšvihem, ale nestalo se. Bere se zde ohled na starší díly díky spoustě odkazů. Dějově je to udělané sice jednoduše ale poctivě. Překvapivě i hlavní zdejší problém parku byl sice udělán tak, jak se to většinou dělá u pokračování (větší, horší, smrtelnější atd.), ale ve finále to nevyznělo vůbec hrozně. ()

Wyrdas

Když se přenesu přes až zbytečně otravné děti v postranních hlavních rolích, tak se na film dá koukat bez toho, abych se musel rozptylovat mobilem a podobně. Po celou dobu ležel netknutý na stole. Svižnost děje i akce byla uspokojivá a po zhlédnutí snímku jsem se necítil ochuzen o čas, který jsem mu věnoval - tak, jak tomu v poslední době u nových filmů bývá. Myšlenka genetického myšmaše krásně obohatila děj. I přesto, že nejsem přesvědčený o pěti hvězdičkovém výkonu, musím Jurskému světu plný počet udělit a to v přímé konfrontaci s předchozími díly. Odřených pět - celkový dojem krásných 85%. ()

Nocturno culto

Je to už dlouho, co jsem naposled viděl film s dinosaury,myslím že to byl snad Jurský park, tak mě zajímalo jak to bude v současnosti vypadat.Zpracování i dějová linka mě potěšilo, bylo tam pár odkazů na předchozí dílo, k tomu několik nových potvor, krom Indomina Rexe především monstrózní Mosasaurus, který má zásadní vliv na to, jak to dopadne.Velmi efektní bylo to, že se finále odehrává v noci, na sluníčku by to asi tak nevyniklo.. Nakonec se ale potvrdilo, že "čerta" nejlépe vyhánět "ďáblem", příroda si poradila sama! ()

Luxocculta

Naprosto bezduchá a směšná hovadina pro publikum ne starší 15 let. Pár dní nazpět jsem viděl znovu Zemanovu Cestu do pravěku, která sice dnes už nejspíš v očích některých nestačí s dechem svými efekty, jednoduchostí příběhu nebo dialogy, ale oproti téhle ubohé akční parodii pro čerstvě náctileté má úroveň, kouzlo a rozměr pravěkého dobrodružství. Bavil jsem se především díky pravděpodobně nezamýšlené pitomosti hlavních postav, děje i dialogů, což je pro mě trochu málo. ()

pulDag

Ve výsledku jen za efekty a nasvícení scén.. Zbytek ani s vyplym mozkem.. Skutečně tak debilní a stokrát omletá klišé přece nedělají dobrý film. Nikdy. Navíc to mezi nikým ani nefunguje. No škoda slov. ()

neo93

Obří ještěři znovu ožívají a s nimi jeden monstrózní zábavný svět. A je to jedna velká popcornová jízda. Film splňuje všechny prvky tak trochu rodinného dobrodružného snímku. Dva bratři, jeden mladší natěšený kluk a druhý dospívající teenager, jenž přijíždí na prázdniny do parku. V něm se dostanou shodou okolností do problémů a musejí utíkat před geneticky upraveným tyranosaurem. Na pomoc se jim vydává povedená teta, jinak manažerka parku a spolu s ní neohrožený, nabouchaný cvičitel raptorů. Do toho všeho se samozřejmě připlete jeden vojenský chlapík se svojí armádou, který chce využít tvory pro své účely, a máte o zápletku postaráno. Celá tato sranda akce docela dobře šlape, ale mě zrovna příliš neoslnila a nemohlo tomu pomoct, ani několik odkazů na původní skvělý Jurský park, které byly spíše na škodu. Pro mě až příliš jednoduchá zábava bez výraznějších prvků, které by udělali film zajímavějším. ()

Matyas

Předvídatelný a nudný příběh který se nepovedl stejně jako jeho předchůdce, 2-hodinová ztráta života kterou mi nikdo nevrátí, alespoň jedna hvězda kvůli mojí slabosti pro Vincenta D'Onfria ()

rublik05

Po prvních třech pro mě extrémně nudných dílech přišel konečně díl, který mě opravdu bavil od začátku až do konce. Sice se zde objevuje pořád to samé filmařské klišé (alá Godzzila) o obrovské stvůře, která začne terorizovat lidi, a kterou nakonec zastaví lidé za pomocí jiné stvůry. Ovšem zde se to filmařům povedlo natočit tak, že film nenudí, má spád, výborné triky a akční scénky. Za mě jediný koukatelný díl Jurského parku (světa), který mě osobně opravdu mile překvapil. 8/10 ()

GTS_PUNK

Po štrnástich rokov od vydania poslednej časti pôvodnej série Jurassic Park sa na scéne objavuje jej pokračovateľ. Avšak omnoho väčší a globálnejší - Park sa totižto premenil na World. Doba sa zmenila, technológie výrazne pokročili, čo si uvedomujú nielen protagonisti snímku, ale aj jeho tvorcovia, ktorí sa pôvodnou sériou inšpirujú, čo nemožno poprieť, keďže aj priamo odkazujú na prvú časť režírovanú Stevenom Spielbergom, ale vo väčšine sa snažia ísť svojou vlastnou originálnou cestou. Otázne však je do akej miery sa ich snaha skutočne premieňa v originálne dielo, ktoré nie je výraznejšie ovplyvnené slávnymi predchodcami. Keď divák nazrie na príbeh ako na celok, bude sa bude javiť ako nová záležitosť, ktorú predtým nemal možnosť okúsiť. Toto dobré maskovanie, takmer také dobré aké má vyšľachtený Indominus Rex, sa však pred pozorným divákom veľmi rýchlo rozptýli hneď, ako sa do pustí do sledovania. Príbehovo si film berie malé kúsky z predchádzajúcich častí a nenápadne si ich skladá v jeden novo tváriaci sa celok - v parku sa stratí dvojica detí, sa scéne operuje firma snažiaca sa využiť dinosaurov v svoj nekalý prospech, záverečný súboj je takisto veľmi podobný tomu, ktorý už divák mal možnosť vidieť. Predstavuje to však pre film výraznejší problém? V tomto prípade pokojne môžeme konštatovať, že nie. Nejedná sa totižto o druh filmu, pri ktorom by divák očakával niečo iné, než to, že v tomto supermodernom zábavnom parku dôjde ku katastrofe a dinosaury sa rozutekajú po okolí. Práve panika a chaos na obrazovke je to, čo týmto snímkom udržuje popularitu. Navyše v takomto žánri toho ani najlepší scenáristi veľa nového nenavymýšľajú. Aj keď, predsa len sa im to aspoň trochu darí, a divákovi ponúkajú niečo, s čím sa ešte nestretol. Film zobrazuje napríklad priamy "tréning" dinosaurov - raptorov, kontakt s nimi, ich schopnosť sa učiť. Ale aj keby snímok nové dejové prvky neponúkal, a predstavoval by iba akýsi rip-off pôvodného Jurassic Park, veľa ľuďom by to zrejme až tak neprekážalo, keďže očakávajú najmä akciu a tej sa veru poriadne nabažia. A navyše sa na ňu ešte aj skvelo pozerá, pretože vizuál jednotlivých akčných scén, podobne ako aj všeobecný vizuál spojený s výpravou, ponúka moderný kabátik, ktorý sa tvorcom podarilo vyšperkovať. Efekty možno označiť za rovnako dobré, nie však výnimočne ohromujúce či inak prevratné. Sú presne také, aké divák od podobného žánru a doby vzniku filmu očakáva. Kvalitatívne podobné je to aj s hereckým obsadením. Tomu v hlavnej úlohe dominuje skvelý Chris Pratt, dopĺňaný o niečo, v tomto prípade herecky horšou Bryce Dallas Howard, ktorá však prináša poriadnu dávku charizmy a nejeden mužský divák z nej dozaista nebude vedieť spustiť oči. Zvyšok hercov odvádza skôr priemerný, ale adekvátny výkon. Ako zaujímavosť možno spomenúť aj fakt, že jednu z vedľajších postáv, a ako jediný z pôvodného prvého filmu z roku 1993, tu stvárňuje B.D. Wong. Jurassic World dozaista nemožno označiť za tak prevratný snímok, akým je niekoľkokrát spomínané dielo Stevena Spielberga. Svojím spôsobom však pokračuje v jeho šľapajách, avšak už oveľa modernejšie. Po príbehovej stránke toho nového síce veľa neprináša, ale diváckej majorite to určite nebude prekážať. Dôležitá je tu na prvom mieste akcia v spojení s prehistorickými živočíchmi, ktorá oslňuje rovnako vo filme z roku 2015, tak isto ako sa to deje vo filme z roku 1993. A možno je aj dobré, že príbeh neprináša kvantum noviniek. Divák chce pri podobnom filme najmä vypnúť a zaspomínať na to, ako Sam Neill a Jeff Goldblum utekali na džípe pred Tyranosaurom Rexom. A to sa tvorcom darí. () (méně) (více)

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (více)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (více)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru