Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

JasonV

Napriek tomu, že je to remeselne špičkovo zvládnuté scifi chýba tomu niečo, čo by z toho urobilo viac ako len prequel epizody VIII a nepriznaný remake epizody IV. Spolu s epizodou I asi najslabsie Star Wars. ()

jemine

Za největší klad tohoto filmu považuji naprostou absenci jakýchkoliv roztomilých, a tak trochu nablblých živočišných druhů, které tak nepěkně zaplevelovaly minulé série. Zato za zápor by se nechal považovat již hodně svazující příklon ke genderové a rasové korektnosti, která nutí scénáristy k nepěkným úskokům v logice světa Star Wars. Pro ty, kdož nejsou fanoušky, bude film nejspíše těžce stravitelný, nostalgicky totiž navazuje na staré příběhy a zjevně úmyslně na nich staví základy příběhů nových. Bez znalosti osudů mladého Hana Sola neoceníte smutek Hana Sola starého. Předchozí filmy byly jeden jako druhý vystavěny na vypjatém heroismu, tento působí překvapivě civilně; ani tradiční závěrečná bitevní scéna nepůsobí nijak hekticky, ale ono to kupodivu filmu nesmírně prospělo. I hlavní záporná postava, Kylo Ren, je načrtnutá uvěřitelněji, než kdysi Darth Vader, lidštěji; je totiž nedokonalá... Částečně se vytratila i určitá infantilita starších dílů a C3PO chválabohu téměř neotevřel reproduktor. Síla se probouzí působí do jisté míry jako pilotní díl, její příběh je neuzavřený a nezakrytě tvoří půdu pro filmy budoucí. A koná tak dobře. Je to film, na který se nechá dívat, film, který fanouška potěší a navnadí a který snad Hvězdným válkám vleje novou krev do žil. ()

MGaaba

Mě se to prostě líbilo uplně se vším ... Z kina sem po půlnoční premiéře odcházel s husí kuží a neutuchající nutností hned vidět další díl... za mě prostě 5/5 a už se nemůžu dočkat na další ... ()

Vasyl

Nikdy jsem nebyl fanoušek a jak to tak vypadá, ani nebudu. Protože jestli budou nový díly furt o tom stejným jako starý a tenhle, bude to jenom pro fanoušky. Jo, povedlo se dokonale navázat na minulost. To tleskám. Kdyby Leia nevypadala jako svoja vlastní bába, člověk ještě neznalejší než já by v tom mohl mít guláš. Ale jo, na další se asi taky podívám. Třeba ta atletická Angličanka nakonec naběhá víc než Forrest Gump. ()

Xenerix

Nedokážu se rozhodnout, jak moc se mi to líbilo. S tímto pocitem jsem vycházel z kina a čekal jsem, že to přejde. Nepřešlo. Na jedné straně nám J.J. servíruje řemeslně skvěle zvládnutou space operu, skvělé efekty, úžasnou atmosféru a celkový feel, zajímavé nové postavy, které navzdory některým trailerům nejsou "annoying" a celkově velice příjemný návrat do oblíbeného světa. Na druhé straně by ale člověk chtěl víc. Víc všeho. Víc emocí, víc temnoty, víc osudovosti, víc soubojů, víc bitev, víc kulervoucích scén (nebo alespoň jednu?), víc informací atd. Lze to ale brát jako negativum, když očekávání byla prakticky nesplnitelná? Lze vůbec film s tak obrovským očekáváním natočit tak, aby nezůstala aspoň z části nenaplněna? Jak jinak si totiž vysvětlit tak "nízké" hodnocení srovnatelné s E1 nebo E2. Domnívám se, že se člověk už dnes dívá na novou trilogii částečně nostalgicky a rád zapomene na hromadu negativních momentů těchto filmů. Z hlediska zážitku je tedy pro mě E7 rozhodně o mílový krok dál než většina nové trilogie (srovnání se starou trilogií, na kterou se Force Awakens tak moc snaží odkazovat, bych se rád vyhnul). A přesto bych asi váhavě označil například E3 za mírně lepší film. Nikoliv díky režii nebo kameře, která jednoduše je v E7 o třídu lepší, ale právě kvůli tomu, o čem vlastně celý film byl a pak kvůli těm několika scénám, na které člověk nezapomene. Nicméně tak jak jsem E3 odpustil lobotomické dialogy mezi A+P a musel i tak dát plný počet, nemůžu udělat jinak u E7. I zde je pár drobností, které by si člověk přál jinak, některé jsem již zmínil výše, další z nich jsou třeba zbytečná klišé jako další "hvězda smrti" verze 2.01. Nefungovalo to ani v SW literatuře a Andersonův (jinak vcelku solidní sci-fi autor) drtič sluncí rychle poslal celou jeho knižní trilogii mezi to nejhorší, co bylo vůbec kdy ze SW napsáno. Ale přes to všechno pro mě byla E7 zážitek a podobně jako u Hobita i radost z toho, že zase vidí další příběh z jeho oblíbeného prostředí, tudíž nevědomky sem tam to jedno oko zamhouří. Navíc je to velice solidní příslib, že nás v budoucnu čeká ze SW ještě hromady materiálů. A pokud budou "alespoň" na stejné úrovni jako Force Awakens, budu vždy rád za ten den, kdy Disney koupilo práva a celá značka nezůstala jen u jakési vzpomínky na pár filmů bez žádné perspektivy do budoucna. ()

wallax

Hviezdne vojny ktoré svojim vizuálom viac pripomínajú pôvodnú trilógiu (77-83) ako novú trilógiu (99-05). Efekty boli spravené ako keby patrili k filmu a deju (je jasné že v dnešnej dobe sa už iné ani neočakáva) ale naproti tomu bábky a masky mi viac pripomínali práve povodné staručké filmy a vôbec mi to nevadilo (menej počítačových trikov v dnešnej dobe sa zase tak často nevidí). A k príbehu...jednoducho sága pokračuje, scenár sa nám posunul kúsok ďalej v čase a priniesol nám nového záporáka (zase z maskou ala Darth Vader, nakoľko casting na túto postavu podľa mňa nebol najšťastnejší) a nových klaďasov...ostatne dalo sa to čakať, Wookiee občianskym menom Chewbacca pre kamošov Chewie aj Han Solo a Leia už majú svoj vek a jediné postavy na ktorých sa až tak zub času nepodpísal mali číslovky vo svojich menách (R2-D2, 3-CPO) no i títo už nemusia byť zárukou pre dobrých výnosov série, najmä ak nás skutočne čaká ešte ďalších 10 dielov. A tak nám Disney servíruje k starým gerontom nové postavy Rey, Finn a Poe s pomocou nového robota BB-8 bojujú viac menej úspešne proti Generálovi Huxovi ktorému pomáha Kylo Ren (ten s maskou) a nad všetkým drží ochrannú ruku hlavný záporák, záhadný Supereme Leader Snoke. K tomu všetkému nové rodinné vzťahy, kopec nových nepodstatných tvárií, nové zbrane, planéty..., no všetko to do seba zapadá a funguje ale hlavne to zapadá do scenára výnosov štúdií Disney a Lucas a nakoniec to vlastne ani nebola vôbec zlá podívaná...uvidíme čo si povieme pri Star Wars 14 😄 ()

Petr_24

Na nové Star Wars jsem se asi až moc těšil. Trailery byly super a říkal jsem si, že o filmu toho moc neřekly, bohužel až na pár zvratů řekli vše. Na filmu je vidět jak ho všichni dělali s nadšením. Maximum u mě získává za vizuální efekty, jelikož upřednostňuje masky, kostýmy a kulisy před digitální stránkou. Film hezky rychle uteče. Bohužel, mi nesednul scénář, který opakuje čtvrtý až šestý díl. A navíc Abrams zbytečně přidává do filmu přepálené cool věci, jako zastavení laserového paprsku Kylo Renem na začátku filmu, které tam vůbec nemají co dělat. Občas má film zběsilé tempo. Kdyby to byl první film bylo to asi za 100. Takhle je to pro mě film na úrovní první, druhé a šesté epizody. Film na 4 hvězdy, kde mám bohužel až moc proč. ()

lobo87

Fanúšikovia určite chrochtajú blahom. Ja k nim síce nepatrím, celú sériu som videl len raz (!) a nepohltila ma, ale najnovší prírastok sa Abramsovi podaril. J.J. je fakt talentovaný tvorca a držím mu palce v jeho kariére, aby pokračoval v nastolenom tempe. Epizóda VII napriek vyše dvojhodinovej stopáži dokáže udržať diváka v napätí, postavy (hlavne tie nové) si ma získali a hlavne Daisy Ridley sa ukázala ako nová talentovaná tvár veľmi dobre. K tomu niekoľko kultových postáv, Abramsovo vedenie, Williamsova hudba a úspech je zaručený. Teším sa na ďalšie epické výlety do galaxie Star Wars... 80% ()

pafka

Nemel jsem k teto serii filmu nikdy moc blizko. Ani ted se to nezmenilo a jeste jsem trpel jak zvire pri ceskym dabingu. Me uplne valcovaly dialogy. ktere pomerne casto byly hrane postavama v pozoru a veskere krovi kolem bylo to same a tupe naslochalo a ziralo a ani se nehlo. Boze, to je takovy filmovy kyc. Ma to evokovat nalehavost situace, ale me z toho bolej oci. Nebejt velmi slusnejch akcnich chvilek a Harrisona Forda, byla by to pro me uplna traga. Takhle to aspon trosku slo. ()

VaSpek

Milí pozůstalí, sešli jsme se zde, abychom uctili památku prvních třech dílů STAR WARS.  Byly nám dobrým učitelem do života, kultem a příkladem. Bohužel jsme byli přímými svědky jejich pomalé smrti v podobě druhé trilogie, což by se dalo určitě ještě nějak skousnout. Každý přece někdy umře, to je normální, ale co už není normální, ale velmi zlé a nedůstojné, je pokreslit tělo pentagramy a hákovými kříži, pomočit je a nahé jej vystavovat na náměstí. A přesně to SW7 dělá.      První věc, kterou je třeba vytknout, je příběh. Ano, ano, ptáte se správně. Jaký příběh??? Možná vás překvapím, ale je tam příběh. Nebo spíš náznak příběhu, jenž staví na ději, který je velice podobný nové naději. A jediné, co dělá, je to, že nám nostalgicky ukazuje herce z původní trilogie, kterým dokázali nabídnout dost velký honorář.  Ale to vcelku ani nevadí. Nicméně, co už je problém, jsou nové postavy. U koho bychom mohli začít? Tak třeba u FN- 2187??? Ano, takže co bychom mu tak vytkli? Třeba to, že ta postava patří do ústavu pro mentálně choré? Nebo to, že na co sáhne, to pokazí? Nebo že měl už několikrát chcípnout, ale ani jednou nám tu radost neudělal :( :( :(. A Rey ? To je retard. Sice sexy, ale retard všemi svými  projevy. Tááák Super. Kylo Ren je jediná dobrá cool postava. A ne! Sakra, sundal si masku (Melichar).       Prostě a jednoduše. Pokud máte rádi Star Wars a měli jste to štěstí, že jste nový díl ještě neviděli, tak se na něj nekoukejte a pamatujte si Star Wars v dobrém. ()

yazik

Ani nevím, kde začít. Grafickému zpracování, hudbě, hereckým výkonům nemám co vytknout. Fantazii, co se týče různorodosti všelijakých stvoření, také ne. Jen u děje a nové "hvězdy smrti" si připadám, jako bych byl okraden. Všechno bylo až moc jednoduché, nerealistické a přitažené za vlasy. Nebýt to Hvězdné války, hodnocení by bylo jistě nižší a tyhle chyby bych neodpouštěl tak snadno. Ale když tohle všechno pominu, tak se jedná o pěknou a svižně odsejpávající podívanou, která se naneštěstí svým předchůdcům nevyrovná. ()

lmc

Všechny Star Wars jsem viděl, ale nejsem nějaký zarytý fanoušek, který řeší každý detail a s prominutím každou píčovinu. Myslím si že Abrams šel cestou k fanouškům a zachoval to nejlepší z předchozích dílů. Nové Star Wars jsou zábavné, dynamické a celkově super. Pokud bych měl vytknout jednu věc, tak tu že mi přijde že se Abrams a příliš bál ovlivnit tuto značku svým rukopisem a tak nenajdete jedinou kulervoucí scénu, kterou byste si pamatovali napořád. Chtěl bych něco, co jsme ve Star Wars ještě neviděli, ať už se to fanouškům líbí nebo ne. Proto hvězdička dolů, nepřijde mi to dostatečně originální. ()

jack_scott

Ze Star Wars jsem celkem vyrostl, takže i když je to asi přesně to, co chtěl George Lucas, extra mne to neoslovilo. Když si člověk představí všechny předešlé díly, tak toto je krásně řemeslně provedené a zahrané pokračování. Na jedničku. Jen...je to pořád Star Wars, i se všemi zápory. 80% ()

vodkasesemte

To jste mi měli říct, že tam hraje taková broskvička, stáhnul bych si to v lepší kvalitě! Na druhou stranu by se mi z toho opičáka mohlo udělat zle! Takovej skrytej rasismus obsadit toho nejnesympatištějšího negroameričana, co byl po ruce! A nikdo ani nepípne, hlavně že to bylo dost rasisticky vyvážený. To, jak neustále sahá na bílou holku, chápu správně jako podněcování k násilí mezi rasami! Jejich románek mi připomínal vztah mezi člověkem a domácím mazlíčkem, což jí jen přidalo na sexepílu, což je taky jedinej duvod, proč stojí za to se na to mrknout. Kromě toho, že v této epizodě hrají skuteční kloni, se něčeho nového opravdu nedočkáte. Ale zpátky k domině, je to taková směs Keiry Knightley (nevím proč mi ji taky připomíná - prej herectvím), Summer Glau a té třetí jsem dlouho nemohl přijít na jméno, ale je to Michelle Monaghan! Kdybych nevědel, o co jde, tak řeknu, co to sakra je, ale vy ani čárku - několikrát během filmu epilepticky zamrká, až z toho jde hruza, ovládá telekinezi a telepatii, ale vy neznabozi si ničeho nevšimnete! Vubec bych se nedivil, kdyby jí v pokračování upadla taky ruka (že mi to předtím nedošlo)! Nějaký body navíc ještě vytěžil novodobej Hitler a konec Republiky, kterej se díky tomu skutečnýmu zapsal do dějin (zase nemáte páru, co?). Temná strana se totiž v reálu opravdu ujala moci, ale jesli se jí tak dá říkat, protože řád vždy souvisel se životem a chaos se smrtí. V dialozích to tentokrát na první zhlédnutí už tak horký nebylo. - Fix - Look, how old you have become - Something far wore has happened to you - First Order rose from the dark side. You did not - Okay, same principle. Use the toggle on the left to switch between missiles, cannons and mad pulse. Use the sight on the right to aim. Triggers to fire - I can do this - Perhaps Leader Snoke should consider using a clone army - My men are exceptionally trained. Programmed from birth - Dont give up hope - FN 2187 / Poe - General Hux - Samething I always do. Talk my way out of it - I GOT A BAD FEELING ABOUT THIS - I used to wonder about this myself. Thought it was a bunch of mumbo-jumbo. A MAGICAL POWER HOLDING TOGETHER GOOD AND EVIL, the dark side and the light. Crazy thing is - its true - What fight? - The only fight against the dark side. Throu the ages I HAVE SEEN EVIL IN MANY FORM. The Sit. The Empire. Today it is the First Order. Their shadow spreading across galaxy. We must face them. Fight them. All of us - If you live long enought, you see same eyes in different ppl - I ran - right into you - Come with me. Dont go! - The belonging you seek is not behind you, it is ahead - I m not Jedai, but I know the Force. It moves through and surrounds every living thing - The BELONGING YOU SEEK IS NOT BEHIND you, but (it is) ahead - Close your eyes. See it. The light, its always been there. It will guide you - Today is the END OF THE REPUBLIC. The end of a regime that acquiesces to disorder. At this very moment in a system far from here the New Republic lies to the galaxy while secretly supporting the treachery of the loathsome Resistance. This fierce machine which you have built upon which we stand will bring an end to the Senate! To their cherished fleet. All remaining systems will bow to the FO! And will remember this as the last day of the Republic! (krásná řeč) - Good question for another time - FN-417, hold position - Go straight at them! Dont let these dogs scare you! - That is one hell of a pilot! - A night, desperate to sleep - You afraid, that you will never be as strong as Darth Wader - The scavenger resisted you!? - NEFILIM - Yeah I will drop my weapon. Lol - Some things never change. You still drive me crazy. - Přiznám se, že donedávna jsem netušil, že v tom hrál Ford a že sei to rozdal s Leiou - Oh really you are cold? - T-17s - You have incoming at 28.336. - Escape now, hug later - Girl knows her stuff - I want to be free from this pain, but I dont know if I have strength to do it - Hit the targed hard - When he gets what he wants he ll crush you - REPTILIANS - It is time to complete this training () (méně) (více)

dzules

temná strana je u moci, má tajnou zbraň v podobě ničivé planety/hvězdy..povstalci jsou v ohrožení avšak přichází hrdina, kterého provází síla a, který všechny porazí a najde dlouho ztraceného učitele..tak nějak mi připadá, že tohle už jsem viděla...oceňuju alespoň záměnu pohlaví hlavního hrdiny..ta holka je dobrá..ale jinak příběhově slabé ()

Kennedy_R

Trochu ohrané náměty a v podstatě žádný originální nápad. Čtvrtou hvězdičku z nostalgie. Ale úplně zlé to také není a film nenudí (avšak Abrams není Lucas). ()

darkphoenix

Sila sa prebúdza nie je taký dobrý film ako o ňom kritici-nostalgici tvrdia. Funguje len ako precízne natočený rip-off Novej nádeje, ktorý neponúka divákom nič nové, nič fascinujúce a tónom skôr pripomína priemerný Spielbergov blockbuster. A to je na návrat k tejto sérii príliš málo. Ako skalný fanúšik odrastený na prvých šiestich epizódach som bol pri premiérovej projekcii neuveriteľne sklamaný. JJ je skvelý režisér, o tom niet pochýb, ale tá zúfalá snaha Disney-klanu spraviť z tohto filmu a príbehu len pamätnícku jazdu je až príliš okatá a neprirodzená. Epizódy I-III možno trpeli zlými dialógmi a jemnou neucelenosťou, ale stále majú pre mňa omnoho väčšie čaro a podstatu v mytológii, keďže sa nebáli ísť svojou vlastnou cestou. Sila je dejovo plytká, príliš repetitívna a slabá a hlavní záporáci postrádajú akúkoľvek charizmu či iskru, ktorá by vyvolávala mrazivú autoritu nebodaj rešpekt (predigitalizovaný Snoke, detinský Kylo Ren). Po nedávnom zakúpení blu rayka a opätovnej šanci, ktorú som filmu dal inak jednoducho hodnotiť nemôžem. Mám obrovskú chuť zapnúť si Epizódu II, ktorá mi vždy prišla najslabšia.... tá sa, ale aspoň nebojí vlastného odrazu. Inak povedané, moje obavy z dňa, keď Lucas predal svoj život Disneymu sa naplnili. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý