Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

cunicekb

Když jsem zjistila, že už se dají stáhnout nové Star Wars, sice jsem zaváhala, ale jako správný fanda jsem se přece podívala, navíc když všichni říkali, že je to super... Mě to teda docela zklamalo. Už když je začali točit, věděla jsem, že se budu muset vyrovnat se Senilním Hanem a Leiou. Pak mě samozřejmě zajímalo, co jako chtějí točit, když konec příběhu měli narozdíl od začátku, již před 25 lety... Efekty odpovídající době i fenoménu SW. Pak ale začíná příběh. Najednou se opět ocitáme ve válce a rozklíčováváme proč. Příběh se nápadně opakuje, ono co jiného by se dalo vymyslet. Postupně se setkáme se senilními hrdiny a obludami, do kterých se připojí noví hrdinové a obludy. Skončíme tím, že je nám jasné, že nová trilogie (hlavně ne sixtalogie) je už v dílně. Vlastně mám pocit, že nám zamíchali více filmů dohromady a obalili je jako Hvězdný války. Leia, senilní senátorka z Domku karet. Han, senilní děda, teda vlastně otec vyvrhele z čehokoliv. Na začátku Válečný Doktor (Doctor Who). Na konci, kdy vidíme konečně Lukea a on sundá kápi, máme být dojatí. Já jsem bouchla smíchy. To nebyl Jedi, ale D'Artagnan. Kde se vzal lord temné strany síly nevím, ale patrně utekl z Pána prstenů. Velitel flotily spolupracující s temnou stranou se vyjadřuje jak Adolf a že by měl strach ze svého temňáka se říct nedá. Hlavní ne-hrdina zřejmě utekl z Bradavic. Noví autoři nepochopili pár základních SW faktů. Temnou stranu nedělá černý háro a světelný meč, co má tvar, jak meč, ale umění drsné mimiky. Pokud nosí temný Jedi masku, nesundává jí na veřejnosti, i když si myslí, že je sexy. Při pohledu do minulosti nevyužíváme senilních herců, kteří hráli jako mladíci. Když už je tam musíme mít, nenecháváme je umřít (i když tento příběh to pozvedlo). Pokud tvoříme nová prostředí či vedlejší postavy, neděláme je přes kopírák a následně neupravíme pouze krajinu či jejich odění. Pokud je Jedi master Luke, pak Sith master nemůže být zvětšená obluda z Pána prstenů. Jelikož, jak jsem pochopila z konce a celého příběhu, plánujeme pokračování, tím pádem bude výsledný souboj stát za prd - Davida a Goliáše všichni známe. Chybí nám linie Jediho tajemství, které začal zkoumat Qui-Gon, ale my ho vidíme, až na samém konci původních válek. Vyvrhel, který přestoupí na temnou stranu síly, nemá vypadat jako buzerant, co právě přišel od holiče, kterého porazí holka bez Jedi výcviku (byť předurčena). Troopers (vojáci) nejsou klasičtí lidé, nýbrž mají lidské tělo, mozek slepičí, do něhož je jim nahrán software na absolutní poslušnost a ničivost, pokud se nějaký z nich vymkne kontrole, jde okamžitě do šrotu, jinak to vyvolává otázku - vrátili se snad ve výrobně do NDR nebo jim někdo spálil ukrytý klon? Ale taky něco pozitivního jsem viděla. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, i když je to nezvyklé (hrdinka ne-princezna či senátorka). Nový droidík BB8 se nadmíru povedl a je mým novým SW hrdinou! ()

papuchalk

Těžko se k takovýmu bastlu hledá smysluplná koncepce recenze. Kde vůbec začít.. Abramse vedu spíš v kolonce trhlý scénárista, než režisér, a to zejména za počin Armageddon, který natočil Michael Bay. Z této reputace se u mě bude vysekávat jen hodně těžko, a díky SW FA se mu to zajisté nepovede. Jedna z věcí které mi na tomto filmu vadily nejvíce jsou právě nelogičnosti scénáře, nebo spíše chování postav?? nevím jak to nazvat. Ale když skupinka našich hrdinů letí přes celé galaxie, aby se dostaly na nějakou zelenou planetu k nějaké paní co vede svoji restauraci, a tam po pěti minutách černoch zjistí, že vlastně musí hned a bezodkladně odejít, tak to považuji strašně špatně vystavěný vypravování, takový, kterýmu se prostě nedá věřit. Tak proč tam celou dobu s nima letěl?? :D Takových WTF momentů jsem tam zaznamenal celou řadu. A vůbec ten příběh je celej strašně zbastlenej, doslova naivně amatérskej, jakoby ho psal nějaký 12ti letý začínající scénárista. Hlavní záporák je doslova směšný, a docela to kazilo napětí filmu. Ale Akční scény a přestřelky jsou určitě povedené, což dnes kupodivu není uplně automatický. To je asi všechno co se dá pochválit. PS: opět se ukázala velikost seriálu červený trpajslík, který dokázal zparodovat většinu scifi filmů, což by ovšem nebylo tak divné, kdyby se nejednalo o filmy, které vznikly až 30 let po červeném trpaslíkovi. Ta scénka na lodi u Han Sola jak je tam po chodbách honěj jakýsi potvory, je jak vystřižená z dílu Polymorf, a to včetně toho předcházejícího rozhovoru s oběma skupinkama vymahačů dluhů (nebo co to bylo :D ) EDIT: zvedám o jedna hodnocení po druhém shlédnutí, není to zas taková sračka. ale stejně, u některejch scén se dá zvolat jedině, ach bože, proč. Nejvíc mi asi vadí Leia a Solo. To je příšerná dvojice. Jedna z nejhorších co jsem asi viděl EVER. ()

MaxPower

První projekce v kině byla strašné zklamání, vůbec se mi to nelíbilo a celý film jsem se nudil. Po druhé a třetí projekci jsem trochu korigoval názor, není to úplná sračka jako epizody 1 a 2. ()

Petr59

Od většiny ostatních uživatelů se liším tím, že fenomén Star Wars šel vždy mimo mě, takže tento fantastický svět pořádně neznám. Neznám postavy, jejich příběhy a charaktery. Neznám vztahy mezi nimi a neznám ani historii galaxií, nevím co je První řád, co bylo Impérium, co je republika, atd. Přesto jsem si řekl, že se na Star Wars: Síla se probouzí podívám, protože trailery vypadaly velmi dobře a ohlasy ze světa byly velmi kladné. Po shlédnutí mohu říct, že to určitě není špatný film, herecké výkony jsou skvělé, vizuální stránka je výborná, příběh je zajímavý, je to i celkem nepředvídatelné. Já jsem spíše viděl problém v tom, že tento film je zkrátka dělaný hlavně pro fanoušky série. Plno věcem jsem nerozuměl, nevěděl jsem o čem je řeč, když se třeba hledal nějaký Luke, nevím kdo byl ten muž na konci filmu v kapuci, atd. Není to jako když jste nikdy neviděli nic od Marvelu a pak se podíváte třeba na Doctora Strange. Samozřejmě i tam je návaznost, ale ne tak silná. Pokud jste neviděli alespoň několik předešlých filmů, tak si ani neškrtnete, protože podstata příběhu vychází z minulosti a z něčeho, co pravděpodobně vychází z děje minulých filmů. Pokud to mám hodnotit, jako jeden dílek Puzzle, tak ten dílek je velmi pěkný a líbí se mi. Bohužel ale vůbec nevím, jakého obrázku je součástí. Zkrátka tento film je pro fanoušky a určitě i feministky si přijdou na své, protože role žen je bohužel ve většině nových filmů hodně přeceňovaná. Každopádně alespoň částečně se s příběhem a tímto světem můžete ztotožnit, nesmíte však řešit otázky z minulosti. A postavy jsou velmi sympatické, i když jich zase není tolik jak je dneska zvykem a to je dobře. Kdybych patřil k fanouškům Star Wars a viděl alespoň několik předešlých filmů, tak bych šel asi s hodnocením výš. Ale když nechápete z filmu plno věcí, tak z něj nemůžete mít úplně ten nejlepší dojem. ()

diccon odpad!

Strasny. Priserny. Vizualne fajn, ale co je to platny, kdyz dej je priserna nelogicka slatanina - amatersky okopirovana Epizoda IV. Postavy plochy, nelogicky behajici sem a tam a vykrikujici blbiny jak v deliriu. Kdyz nevime co dal hodime tam antickej trik "deus ex machina". Bohuzel se to stava dost casto, ale vem to cert, tahle vychytavka se da pouzit treba 10x v jednom filmu, ha ha ha. Nesympaticky hlavni hrdinove na pest: MarySue Rey, retardovanej kanonenfutr Fin a pilot z chraneny dilny Poe Dederon (trik se startovani Tie Fighteru pripoutanym retezem by zmatl i inspektora Clouseaua). Kylo Ren k smichu. Kdyz si sunda masku vypada, ze se proste jen ztratil na Andelu behem nakupu odpoledni davky pika (coz by vysvetlovalo idiotskou neschopnost a neustaly zachvaty vzteku). Nemluve o senilnim Hanovi trpicim stareckou demenci. Kdyby nedoslo k ty nehode s mecem vsadim se, ze v dalsi scene bychom se dozvedeli ze na Milenium Falconovi dosli pliny a Han omylem pochcal hyperdrive. Aneb jak se s uctou chovat k oblibenym hrdinum. Na nolly.cz je hezka recenze s recnickou otazkou: "Proč je to celý taková nekonzistentní sbírka píčovin, která o nikom a ničem nic neřiká?". Coz je nejlepsi recenze, jakou jsem na tuhle hovadinu cetl... ()

Osvícený

Spoilery. Žiji si takto svůj poklidný život, a najednou se objevím v kině na Star wars sedmičce. Bože, kdyby na mě před kinem spadl meteorit, byl bych šťastnější člověk, než jsem teť. Ještě, že tu ránu v mém srdci alespoň z části zalepilo Roug One. Force awakens je tak strašně, nuceně upocená blbost, že jí není rovno! Vždyť je to vizuální i příběhový copyright Nové naděje! Nechápu, jak z toho můžou být v Americe tak odvaření. Postavy jsou nesympatické, odhalení Kylo Rena je ten nejlepší vizuální joke z celých Star Wars. (ne, to není kompliment) Starkiller (no a co, že se tak měl původně jmenovat Look) je prostě zvětšená Hvězda smrti. A Rey porazila Rena! Bez výcviku? Borce s výcvikem? Star Wars mám rád, ale tohle opravdu ne! ()

blondboss

Hviezdne vojny sú späť a v trošku menej veľkolepom štýle, aký som očakával, ale napriek tomu som si nemohol toto pokračovanie nechať ujsť. Abrams sa rozhodol vzdať poctu pôvodnej trilógii a príbehovo ju doslova skopírovať. Na jednej strane zlé, na druhej to bolo poňaté opäť trošku modernejšie a novo. Harrison Ford, Mark Hamill a Carrie Fisher potešili a Daisy Ridley je nový výtvor Hollywoodu, ktorý verím, že sa nestratí. Celkovo som od toho čakal trošku viac, ale inak som vcelku spokojný. 70 % ()

PocahontasM

Jako milovnice Star Wars si nemohu odpustit okomentovat tento díl. Jediné co mohu pochválit jsou záběry vesmíru, krajiny padlých lodí a hudbu. Jinak mě tento díl hodně zklamal. Moc amerického humoru v každém záběru. Budoucí Jedájka není nikým vycvičená, ale záhadně umí ovládat světelný meč. Dětský záporák? Asi nemusím psát, že do doby, než si sundal masku to ještě bylo dobrý. A zabili mi Hana takže :D ()

Eire

Klobuk dolu pred scenaristami tohoto dielu. Co vsak spachal rejza a pisalek Rian J. v osmicke je na popravu. Takze pre mna saga skoncila na irskom ostrove Skelagh Michael podanim laseroveho meca Lukovi S. Viac si nechcem pamatat. Star Wars R.I.P.! Skur**** disney!😣😣😣 Sila se probudila, aby v 8-cke usnula... :-(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( ()

nattnatik

Staré díly SW jde jen těžko přebít, mají své kouzlo, kterému se máloco může rovnat. Jenže tohle byla opravdu kravina. Jediné co mi připomínalo kvalitu byl Williams, ten kdyby tam nefiguroval tak jsme už teda fest v jiné galaxii. Herecké výkony na mě nedělaly nějak extra dojem, ale ne, začnu jinak, protože i tohle má svůj důvod. Nelíbilo se mi to, protože jsme najednou někde, kde existuje nějaký první řád - dobře, ale když už si tedy Anakin naplnil svůj osud a navrátil rovnováhu síly zabitím Palpatina, tudíž úplný konec je tak nějak šťastný, proč se tedy tohle všechno naráz smaže, žádné proroctví tudíž není a ocitneme se zase tam, kde jsme skončili, se stejnýma kýblama na hlavě ale pozor, se synkem, který není ani zdaleka takový villain jako byl Vader. Vlastně mě tam celou dobu tak akorát rozčiloval tím svým vztekáním. Celých několik dílů sledujeme jak se děj točí kolem stavby hvězdy smrti, jejího zničení a samozřejmě nás to dojme, když už se to povede, jenže tady máme najednou tak třikrát větší cosi, které mě stejně nemusí zajímat, protože dojde k jejímu zničení ještě v ten samý díl. A je mi to jedno, protože k tomu nemám vztah. Další věc, co mě mrzí, je (ne)rozmanitost planet aneb zase písek. To i Clone Wars mají mnohem větší fantazii na tvoření nových světů než co bylo předvedeno v tomhle díle. No, uvidíme jak se to vyvine, zatím s těžkým srdcem 2*. ()

HellFireFery

Přestože nejsem žádný "ultra fan", který by znal ságu Star Wars do posledního detailu, tak si myslím, že z nového pokračování by se dalo vytěžit o něco více. Samozřejmě několik scén překvapilo a potěšilo, ale některé scény mi pro změnu přišly takové neslané, nemastné. Harrisona Forda jsem samozřejmě viděl rád a o to více mě zarazilo, jak to s ním nakonec celé dopadlo, ale pevně doufám a věřím, že další díl bude ještě více vypiplaný, protože prostředky na to jistě mají. ()

patbat

Sice už jsou to tři roky, ale cítím se, jako bych právě vyšel z kina. Jsem velký fanoušek Hvězdných Válek a od Epizody III, kterou jsem do té doby viděl tak 1000x jsem nedočkavě čekal na nový film a potom přišel ten epický trailer. Pamatuji si, jak jsem měl husí kůži a díval se na něj pořád dokola. Zkrátka a jednoduše jsem z toho filmu nadšený, i když toto nadšení se mnou nesdílí většiny lidí. Oni klasicky argumentují, že je to Epizoda IV v novém kabátku a že je to jeden z nejhorších dílů, ale s tím prostě nemohu souhlasit. Ze všech dosavadních ,,Disneyho Star Wars" (Epizody VII a VIII, Rogue One, Solo) je tohle jednoznačně nejpovedenější kousek a můžeme se pouze dohadovat co přinese Epizoda IX, kterou bude režírovat zase (díky bohu) J.J.Abrams. Jednoduše parádní návrat Star Wars na stříbrná plátna a jsem rád, že díky Disneymu toto universum zase ožívá. Bohužel už ne pod taktovko George Lucase, i tak ale jsem spokojený nadmíru. ()

Drtikol9

Nesmyslný "restart/reboot" staré trilogie, která byla dokonale příběhově zakončena - Impérium padlo, Sithové byli zničeni a Luke se připravoval vycvičit novou generaci Rytířů Jedi. Penízky se ale musejí sypat a tak po největší chybě, kterou kdy George Lucas mohl udělat (prodej značky do rukou Disney), přicházejí díly nové. Bohužel jde tu jen o recyklaci, kopírku a ždímání peněz od fanoušků. Nepovedený syn Leii a Hana, Kylo Ren, jako "wannabe Vader", Rey jako opuštěný teenager na pouštní planetě (kde už jsem to jen viděl..) a vší tý recyklaci nasadila korunu základna "Hvězdovrah", což je asi 10x zvětšená Hvězda smrti... Really J.J.? Ve srovnání s The Last Jedi je to ale pořád koukatelná zábava, příběhy Rey, Rena, Poa a Finna jsou tu nadějně rozjeté. Za největší chybu považuji zabití nejoblíbenější postavy SW - Hana Sola, ale chápu, že herec sám už tu postavu hrát nechtěl. Otázkou je, proč se tedy tvůrci nepustili do vod Staré Republiky, ještě před Epizodu 1, kde mají velký potenciál a svobodu ve vytváření nového příběhu. Hodnocení 3/5. ()

krivkin

Dobře se na to kouká - ale ten příběh! Opravdu se nedalo vymyslet nic lepšího než reinkarnaci Impéria? Je to svým způsobem remake Epizody IV. Nejspíš schválně. ()

Marcas

8/10. Jasně, je to podobné Nové Naději a ano, moc nového toho nepřináší. Nicméně si myslím, že i přesto film funguje celkem bez problémů a baví. Navíc chápu, že po tolika letech se musí děj trošku rozhýbat a tvůrci musí diváka vtáhnout a vysvětlit mu situaci. Bohužel narozdíl od ostatních epizod jsou zde místy trošku nudnější pasáže, za které strhávám body, ale které zároveň věřím že jsou podstatné k dalšímu průběhu. ()

Henrinity

Upgrade New Hope a velký fanservice v technicky najlepšie spracovanom Star Wars. Zasadenie koreňov staronového príbehu v prvej polke dokaže zaujať a v druhej polke zase zasadiť pár emocionálnych zvratov, ktoré uisťujú že Star Wars od originalnej trilogie nestratilo nič zo svojej sily a ide sa ďalej. Posledné dva zvraty su WTF. ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý