Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Blízká budoucnost blíže neurčené země. Už třináct let pokračují teroristické pumové útoky. Lidé si už na ně zvykli, stejně tak jako na život v paranoiou prolezlém světě, vyznačujícím se depresivní architekturou, zdevastovanou krajinou a všudypřítomnými vykonavateli státní moci. Možná že si každý člověk našel nějaký svůj osobní únik. Tak jako nesmělý úředník Sam Lowry, který se ve svých snech pohybuje v idylické zemi, létá oblohou v andělském brnění a líbá nádhernou vílu. Probuzení je ovšem vždycky víc než tvrdé, návrat do reality přetěžký. Ale i v ní, byť je to neuvěřitelné, může člověka potkat kousíček naděje. Pro Sama je jí zjištění, že jeho vysněná víla skutečně existuje. Teď už jde jen o to ji znovu najít. Jenže to v hyperbyrokratizované společnosti nebude tak snadné... Černá komedie Brazil je po Žvahlavovi (1977) a Lupičích času (1981) třetím samostatným celovečerním filmem osobitého amerického výtvarníka a režiséra Terryho Gilliama. Deprimující a rafinovaně krutá podívaná se kvůli producentské opatrnosti společnosti Universal Pictures dočkala veřejné premiéry až téměř rok po svém dokončení. Snímek, inspirovaný Orwellovým románem "1984" (pracovní titul byl „1984 a 1/2"), v sobě kloubí satiru, parodii, fantaskní motivy i dadaisticky roztodivné citace, to vše dohromady je ovšem nesmírně působivým a bohužel až děsivě aktuálním zobrazením světa, kontrolovaného monolitickou organizací, a odlidštěné společnosti, žijící v permanentním strachu na pokraji apokalypsy. Film získal řadu mezinárodních cen, nominován byl i na dva Oscary (za nejlepší původní scénář, a nejlepší výpravu a dekorace). (Česká televize)

wosho

Asi abych si Brasil dostatečně užil, musel bych jej vidět v pořádné kvalitě a v originálním znění. Bezesporu je to velmi zajímavý film a ve svém žánru patři mezi nej. Gilliam neselhává v tom nejsilnějším co má a to ve vizuální stránce věci. Jen mě mrzí nedostatek humoru, přeci jen je to od člena Monty Python. Takových scén jako přetahování se o stůl bych tam uvítal víc. ()

POciSEM

Surrealistickej hardcore. Fakt netusim jestli je v tomhle filmiku nejaky poselstvi ale pan Gilliam se tady utrhl ze retezu ()

Adramelech

Děj je situován do jakési paralelní reality, kde začal technický rozvoj dříve než u nás a šel trochu jinou cestou. Díky tomu jsou zde k dispozici počítače a zároveň i potrubní pošta. Technické vychytávky, které tu lze vidět, jsou fascinující. Proč vymýšlet plochou klávesnici a připojovat ji k PC kabelem, když klávesnice už byla vynalezena a používá se u psacího stroje? Proč neadaptovat psací stoj na počítač tím způsobem, že se do něj zamontuje monitor a nějaká ta elektronika? Obrazovka je, pravda, maličká, ale této nesnázi lze odpomoci tím, že se před ni postaví lupa. No a podobně je tomu se vším. Politické poměry: pěkně drsná diktatura latinskoamerického typu s přebujelou byrokracií. Tím jsou načrtnuty kulisy, v nichž se odehrává filmový zázrak. To, že komičnost a hrůznost jsou sestry, píše kdesi už Ladislav Klíma, a vědí to i čtenáři románů Franze Kafky. Plnou měrou to platí i o tomto filmu. ()

Knowho

Ehm. Tak jo. Počkat, já jsem nespal a tohle nebyl podivný sen? Ne vážně...přesně takhle to totiž působí... 7,5/10 ()

derryl

Velice zvláštní a úchvatný film, který mi nedá spát. Velice emotivní, s úžasnou tripovou atmosférou a perfektně padnoucími hereckými kreacemi. ()

Bouřňák

Extrémně náročný snímek (zmatek + dlouhá stopáž), temná atmosféra, grotesknost, černý absurdní humor, byrokratický šiml v celé své kráse. Nemůžu dát plné hodnocení, protože se z toho nejprve musím vzpamatovat - velmi rád se na to ale po letech opět podívám. Dávám ****1/2. Štěstí přeje připraveným, já jsem na tento film úplně připraven nebyl. ()

Bafo

Pro mne doposud nejlepsi film, timto filmem si u u mne Terry zajistil prvni misto v zebricku reziseru. Typicka Monthy Pythonovska poetika s typickymi Monty Pythonovskymi filmy. Prvni pulka se nese v komickem duchu ala MP ale v druhe casti projde film zmenou kde se i ten nejcinictejsi divak prestane smat (lidi vysici na hacich pred pojistovacimi agenty nemuzou v nasi dobe nikoho nechat klidnym) a vse konci genialnim surrelistickym koncem. Navic zrejme nejlepsi alegorie na 1984 zde se film vyrovnal knize ikdyz kniha byla spise jen inspiraci. Bravo takhle se maji tocit filmy. ()

Arach.No

Takové bombardování diváka těmi nejnemožnějšími nápady se jenom tak nevidí. Je jasné že tento film si desítky milonů přiznivců nenajde. Přesto, nebo spíš právě proto je Brazil světlem v dnešní temnotě, chaosem v pořádku, otazníkem uprostřed věty. Z hlavy ho jen tak nedostanete i když bude dlouho trvat než ho tak docela strávíte. Po celou dobu sem si říkal jak sakra mohl Gilliam na něco podobnýho sehnat peníze? Kdo byl ten dobrodinec/chudák kterej se k tomuto upsal jako producent? Když tohle viděl musely mu slézt vlasy hrůzou z hlavy..Brazil do kina miliony nenaláká, o to více ho uvítá klubové publikum. ()

dormouse

Tragikomedie, antiutopie, love story, sci-fi a jistě by se našlo více kategorií, kam byste mohli film zařadit. Příběh jakoby vzatý zpod pera Franze Kafky ale natřený silnou vrstvou černého humoru. Nápadů je v něm nepřeberně, já vzpomenu na plastickou operaci Samovy matky, kdy jí lékař natahuje kůži na obličeji originálním způsobem. To bych doporučila použít do reklamních spotů kosmetických salonů. Pro mne nejlepší snímek Terryho Gilliama. ()

jasiska

Ako som tak pozerala film Brazil, rozmýšľala som, čo má vlastne toto byť? Najprv to sem-tam pôsobilo ako párodia, aj keď na nič konkrétne, skôr na žáner dystópie ako taký. Keďže paródie mám rada veľmi málo a ešte menej, veľmi sa mi ani Brazil nepozdával. Postupne som to však začala radšej brať za zosmiešňovanie ako spôsob kritiky a to už bolo únosné. Na môj vkus trochu príliš surrealistické, ale každopádne veľmi zaujímavé. ()

Ezekiel1

Brazil je snímek, který je velice těžko stravitelný. Rozhodně je zapotřebí vidět více než jednu projekci. Na poprvé moc šílené a průměrné. Uvidíme v budoucnu...,ale tohle mě narozdíl od režisérových 12 opic úplně minulo(zatím). ()

The_Second

Už jsem pár Gilliamových filmů viděl a až na Fear and loathing in Las Vegas mi všechny přisli normální, ale Brazil je něco fakt divnýho. Film je výbornej a hlavně konec je vynikající. Na druhou stranu se vůbec nedivim, že film nebyl v kinech moc úspěšnej. ()

Piggsy

Tak tady se s hodnocením ČSFD opět neshodnu. Pro mě to byl film bez hlavy a paty, plný ohavných kulis a nervy drásající hudby. Originální, to sice ano... Ale k čemu to je, když je to jedna velká zmatenina? Abych jen nehanil, několik scének bylo úsměvných a několik efektů povedených. No a to je asi tak všechno... Film byl asi 20x delší než by mi bylo příjemné a toto utrpení nehodlám už nikdy znovu podstoupit. Suma sumárum: slabé 2 hvězdy. ()

Rozjimatel

2,5 "Care for a little necrophilia?" Nie som veľkým priaznivcom retro štylizácie v sci-fi filmoch, dokonca keď ju vidím znova a znova v ďalšom filme, už ma aj začína mierne otravovať. Chápem to tak, že je to lacnejšie a aj jednoduchšie ako vymýšľať nejakú futuristickú víziu sveta. Aj preto ma takáto režisérova vízia sveta budúcnosti príliš nebavila, nepôsobila na mňa pozitívnym ani negatívnym dojmom, jednoducho ma nechala chladným. Pritom takýto absurdný svet, kde byrokracia vládne absolútnou mocou, dáva zaujímavé filmárske možnosti. Za všetko hovorí fakt, že som už film videl dávnejšie, ale úplne mi vyfučal z hlavy, viem len, že ma vtedy vôbec nebavil. Je to predovšetkým Gilliamovým filmárskym štýlom, ktorý mi nesedí, zo všetkých jeho filmov, ktoré som videl, ma bavilo len 12 opíc (aj to s istými výhradami). Jedno z mála pozitív filmu je vtipnosť, pozerateľný je pre mňa jedine vtedy, keď ho beriem ako absurdnú komédiu. Výborné sú viaceré čiernohumorné scény, hlavne tie s pokazenou klimatizáciou a formulárom 27B-6. V tomto duchu vynikajú niektoré výborné komické postavy ako ilegálny opravár Robert De Niro, systémový opravár Bob Hoskins, či desivo komický Michael Palin (atraktívna Kim Greist bola ale herecky úplné jalová). Lenže to je všetko málo, ako celok je to rozkúskované, skečovité (hoci je to údajne Gilliamove najucelenejšie dielo, dramaticky najlepšie vystavané). A nepomáha mu ani dĺžka, keďže je tu viacero nudných pasáží (najmä sny hlavného hrdinu). Trochu to zlepšuje ten šialený záver, ktorý má niečo do seba. Nebudem teda sám seba klamať, ako to robia mnohí používatelia, že v tom tuším nejakú genialitu. ()

willis

Výtvarně zajímává totalitně-byrokratická antiutopie. Film je přeplněn satiristickými vtipy. Problémem je, že některé vtipy buď nefungujou nebo mi nepřipadají srandovní. Ten kdo četl 1984 nebo Překrásný nový svět od Aldouse Huxleyho asi nebude ničím překvapen. ()

Spectre

Predstavte si život v spoločnosti typu Orwellovej 1984 postavený nepriamo a to na rôznych vtipných situáciách a existenčných útrapách hlavného hrdinu. Na tomto filme sa človek nasmeje o dušu, ale aj keď s úsmevom na tvári, niekde vnútri sa dostaví hlboké uvedomenie a pochopenie. Brazil je vtipný a smutný film zároveň a jeden z najlepších filmov vôbec. 5*+ ()

Ridley Scott se vrací ke kořenům

Ridley Scott se vrací ke kořenům

05.06.2008

Tedy ke sci-fi. Vetřelec a Blade Runner Ridleyho proslavili. A teď by se k rodnému žánru rád vrátil. Prý to plánoval už dobrých 20 let, ale nedařilo se mu získat práva na předlohu, kterou už dlouho… (více)