Ghost in the Shell / Kótaku kidótai

Předloha:

Masamune Shirow (komiks)

Kazunori Itó

Kendži Kawai

Nádherný príklad dokonalého dospelého anime. Človek až žasne koľko si toho bratia Wachovski z Ghost in the Shell prevzali. No nezazlievam im to. Hudba a animácia na ten rok, no klobúk dole.(24.12.2006)

Už chápu, kde vzali Wachowski Brothers tolik inspirace pro Matrix. Úchvatná manga, která položila základ cyberpunku, je možná citově rezervovaná, rozhodně ale nepostrádá nápaditý děj a povedené akční scény. Matrix o čtyři roky později dotáhl intelektuální myšlenky skloubené s akcí do dokonalosti, Ghost in the Shell mu ale prvně ukázal cestu.(17.11.2009)

Podle zdejších komentářů by mě zajímalo, co všechno si dotyční představují pod pojmem filozofie a jestli třeba tuší, že existuje něco jako "Kritika čistého rozumu". Dále by mě zajímalo, co si představují pod pojmem "hlubokomyslný". Jestli iluzi tvořenou množstvím řečí a myšlenek, které mozek nedokáže tak rychle vstřebat, nebo třeba zážitek, který se bez jediného slova dokáže dotknout těch nejhlubších myšlenek, které v sobě člověk chová. Tohle anime spadá spíš do té první kategorie. Přemítání o duši ve stroji mě nechalo celkem chladným v "Blade Runnerovi" a nechává i tady. Cyberpunk také není moje krevní skupina, ale narozdíl od "Akiry" má tohle daleko stravitelnější příběh a opravdu krásnou atmosféru, ke které to hloubání nakonec tvořilo celkem harmonický a stylový kontrapunkt. PS: Jako jeden z filmů bych tohle doporučil i těm, kteří si stále myslí, že "Matrix" je ryzí originál.(20.1.2006)

Povinnost před stejnojmenným filmem, který příliš nadějí nevzbuzuje, splněna a je to opravdu paráda i po letech. Možná jsem si mohl dát spíše remaster 2:0 z roku 08,´ ovšem i původní verze je neuvěřitelně dobře naanimovaná, nekorektně brutální a neodolatelně nasnímaná. Ta kooperace svižné hudby a slow motion záběrů je vyloženě neodolatelná.(7.3.2017)

Geniální dílo a Wachowski Bros. ať se jdou vycpat! Jejich vykrádačka Matrix (mimochodem dlouho jsem ji zbožňovala) na tohle dílko nemá ani náhodou. Film s takovou hloubkou, že pouhé jedno shlédnutí je zatraceně málo.(3.12.2005)

• - Seriál vznikl na motivy stejnojmenné mangy od Masamune Shirowa. (Claude Speed)

• - Bratři Wachowští prohlásili, že jeden z filmů, kterým se inspirovali při vymýšlení trilogie Matrix, byl i tento. (Claude Speed)

• - Kód běžící na začátku filmu na pozadí reprezentuje zakódovaná jména filmového štábu. (gauron666)