EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

ABLABLABLA

"Who are you? - I am." Jestliže jste ještě neviděli snímek s hodně namyšleným a arogantním Bohem, tak se na tuto blbost podívejte. Mojžíš a jeho žena - poznají se, baví se o kozách a ovcích, pak ji stalkoval, vzali se, konečně jedna zajímavá scéna, kdy se měli políbit a oni tu scénu vystřihli a nejen to... dokonce vystřihli 9 let. Potom Mojžíš odejde a jde zachránit svůj lid.. haha.. no pak mu konečně jeho brácha dovolí je odvést... tak jdou.. je tam moře... je to divné... nekoná se evidentně žádný pořádný zázrak, jako rozestoupení moře, ale ono prostě pomaličku vyschne... i tak se musíte brodit skrz vodu až po uši kolikrát a pak buuuuum brácha ho pronásledoval... přijde bouřka s několika tornády, které ženou příliv a oba je to spláchne. Pak se navrátí domů, vytesá desky desatera a pak střih najednou je šedý staroch a veze se na voze s bednou s deskami, když "jeho lid" putuje dále. The end. Jako sorry, ale víc nudnější historický film jsem v životě asi neviděla. Nevidím v tom žádný přínos. Většina postav mi byla naprosto protivná včetně postavy Boha, Mojžíše i Ramsese a tohle je rozhodně to nejubožejší zpracování této události. ()

Rakosnicek77

Ridley Scott nám naservíroval opět velkolepou podívanou, jak už je v jeho filmech obvyklé a divák to vesměs i očekává. Po vizuální a výpravné stránce, je Exodus opravdový skvost a myslím si, že Nolan a jeho Interstellarové oscarové ambice mají důvod, se v tomhle směru třást až u kolenou, natolik to opravdu Scott režisérsky zvládl. Bohužel to je ale asi tak vše, protože samotný příběh není nic tak zásadního, abych měl důvod jít se na film kdy podívat znova. Celkem chvílemi až nudný děj, se vlastně většinu stopáže zaměřuje na ústřední protagonisty a chybí mu jakékoliv ambice a snaha rozvinout příběh i na vedlejší postavy, což mu alespoň podle mě, značně ubírá na kvalitě. Jednoduše nejde celý film postavit na dvou hercích a i když se oba opravdu snaží, tak je to ale určitě pořád ještě málo na celkovou záchranu chabé dějové linie. I tak je Exodus jako celek celkem příjemnou podívanou a ve srovnání kvalit, je takový třetí díl Hobita opravdu hodně chudý příbuzný, přesto ale film nesplnil ani z poloviny moje očekávání, nehledě na toto všechno ale hodnotím vysoko. ()

italka63

Já mám prostě pro historické filmy slabost, a pokud se starověké problematiky týče, tak si vrním blahem.Tady nešlo o doslovné zfilmování biblické látky otrocky se držící textu. Je přesně vyprávěn? Co na tom. Ridley nám promítl film o lásce, nadutosti, utrpení a bolesti. O smrti a vykoupení, o Božím zásahu. Nemusíte věřit, jen se dívejte. Vynikající vizuál, skvělé obsazení a hudba, která mě svými sbory a přechody zvláště v závěrečných titulcích navozovala Matrix. A bylo proč. On byl o tom samém, jen v jiném čase a prostoru.Ty čtyři hvězdičky prostě dám. Za sílu jednoho člověka, co ač byl lidsky chybující, dokázal strhnout dav, odmlouvat Bohu, zároveň ho poslouchat a cíle cesty stářím nedožít. A přitom On, kdyby chtěl, mohl mu to dopřát.... ()

movieband

Asi jsem do Scotta vkládal velké naděje, že by Exodus mohl dopadnout lépe, než už starozákonní Aronofskyho Noe. Bohužel jsem čekal asi moc, protože zklamání bylo drsné. Co mě zklamalo bylo vykreslení samotného Boha (taky, co čekám v dnešní kinematografii), štvalo mě, že z Mojžíše udělal vojevůdce a revolucionáře a celkově mi přišlo, že celý film nefungoval. Děj mi přišel neucelený a celkově mi to při sledování vcelku drhlo. I kdybych byl nevěřící, tak by se mi film nelíbil, protože i tak to na mě působilo směšně. Říkal jsem si, ať raděj nečekám nic, co by se SZ mohlo aspoň trochu podobat, ale ne.. Já vůl, se prostě nepoučil. Pro porovnání, když už se jedná o stejné téma, tak i animovaný film, Princ Egyptský, je mnohem lepší, propracovanější a kvalitnější, než tohle Scottovo dílo. Doufám, že to byla jenom šlápota vedle, když pominu totální odrovnání Bible, a že na Scotta už neleze stařecká demence. 50% ()

slunicko2

Hezká podívaná, ale nic jiného. 1) Nechápal jsem a nechápu dosud úspěchy, které díla Ridleyho Scotta zaznamenávají. Ne, že by to byly propadáky, ale ať se dívám jak se dívám, více, než tři hvězdičky jsem zatím žádnému jeho filmu nedal. A tak tomu bude i tentokrát. 2) Jiní komentátoři to napsali za mě: Vančura***, Gimli**, Mertax***. ()

Kaluž

Hmmm… nope. Ucházejících fantasy báchorek máme plný ranec, tahle mezi ně ale bohužel nepatří. Z řemeslného hlediska je to ale podívaná úžasná, o tom žádná. ()

Helo

Tak nevím. Epické, vizuálně úžasné, přírodní (boží) rány parádní a ta jedna bitka taky super - přeci jen je to Scott. Jenže 2000 let starý scénář prostě nemůže obstát a to obzvlášť, když těch pár úprav v něm je naprosto zbytečných a vyznívajících do ztracena. On vlastně celý film tak nějak vyzní do ztracena. Ale aspoň už víme, že to nebyl bůh, kdo porazil faraona, ale jen pomatenec, co se praštil do hlavy a měl zrovna kliku na sezónu plnou přírodních katastrof. Silnější 3* ()

stration

Přesně co jsem od filmu očekával se splnilo. Bezduchý pomník Ridleyho Scotta, který opravdu nenabízí nic jiného, než nenáročnou zábavu pro milovníky historických filmů, dobré herecké výkony a hlavně moře nudy. Chvílemi jsem fakt přemýšlel, že si začnu číst, nebo si zahraju nějakou hru na mobilu. To mi na filmu vadilo nejvíc - katastrofální nevyváženost jednotlivých scén. Kde mohl Scott přitlačit na pilu a scény protáhnout (egyptské rány, přechod moře), tam všechno vypadá zrychleně, odfláknutě a bohužel i levně. Naopak všemožná vysvětlování, dialogy a pobíhání hlavního hrdiny je neúnosně protahováno a stejně nevysvětluje motivace jednotlivých postav ani historické souvislosti. Aronofsky se snažil být alespoň originální a řekněme odvážný, Scott se stal pouze rutinérem, který si zaplatí drahý štáb a herce a odvede svou práci bez jediné špetky invence nebo zápalu pro věc. Celý snímek tak působí odtažitě, studeně, jakoby udělaný na zakázku v přestávce mezi jinými, významnějšími díly. Nemám chuť se na něj někdy podívat znovu, protože marně přemýšlím proč. Přínos z hlediska historických reálií a vzdělání je sporný a po filmové stránce nuda a zklamání. Možná, kdyby Scott nemusel tak řádit ve střižně, mohl vytvořit čtyřdílný opus, který by se dobře vyjímal na některé z nadupaných komerčních televizí. Nevím, zkrátka mě to naprosto minulo. ()

Hanyou

Dlouhé, nudné a vizuálně ošklivé. Kdo si radši pustí Prince Egyptského od DreamWorks udělá mnohem lépe. ()

salalala

Je veliká škoda, že Scott si nakonec neprosadil zamýšlenou čtyřhodinovou verzi a musel film zkrátit pro potřeby "normálního" diváka a samozřejmě i studia, které chce vydělat. V této podobě je totiž Exodus jen fragmentem toho, čím mohl být ve své podstatně delší variantě a obávám se, že opravdu uspokojí jen málokoho. Předně bije do očí velice zvláštní střih, který někde nechává scény dlouhé, plné nezajímavých dialogů a nudné a někde zase některé vynechá (zářným příkladem budiž seznámení a svatba Mojžíše s jeho ženou, což obojí proběhne snad v pěti minutách, aniž by bylo cokoli víc vysvětleno), čímž samozřejmě postavy postrádají pořádnou motivaci, jsou strašně nezajímavé (proč je tu Sigourney Weaver????) a nemají prostor se jakkoli předvést. Z toho pak rezultuje i to, že se divák o nikoho nestrachuje, nemá komu fandit a stává se tak jen často znuděným a nezávislým pozorovatelem, což v tomto případě není zrovna dobře. Hodně sporné je také zobrazení Boha jakožto malého a arogantního dítěte, které chce primárně jen škodit a černohumorně se vyžívá v různých katastrofách. Z herců stojí za zmínku snad jen výtečný Bale, který dělá, co může a jednoznačně vyniká, ostatní se sice snaží, ale jak už jsem psal výše, nemají prostor k tomu cokoli ukázat. Jediné, kde film funguje bez výhrad, je vizuální stránka, protože deset egyptských ran je znázorněno opulentně a naprosto skvostně a připomíná, že tohle je ten starý dobrý Scott, jak ho chceme. Škoda, že to není vidět ze zbytku filmu. 60% ()

FilmFan24

Díky do očí bijícímu zkrácení na "pouhých" 151 minut chybí TO něco, co dokáže v žánru výpravných historických eposů jedině Ridley Scott. Bez mučení přiznávám, že se jedná o mého velice oblíbeného režiséra, jehož každý nový film netrpělivě vyhlížím. Nejinak to bylo s Exodus. Mojžíšův příběh je vyprávěný s dnešního pohledu, kde ani nepřijde že by to tak nějak nemohlo být. Seslané boží rány jsou na velkém plátně zobrazené opravdu velkolepě - obzvlášť krvavý Nil mě ještě dlouho nedal spát. Přičtu-li navíc věrné zobrazení tehdejšího života nemohu být nespokojený...Ale - v kinoverzi trestuhodně nevyužitý Ben Kingsley a Sigourney Weaver, která díky Scottově Vetřelci odstartovala svoji kariéru má tady všehovšudy krátký výstup. Bale jako Mojžíš je fantastický a stejně tak Edgerton v roli Ramsese. Velké plátno v tomto případě má smysl. Vizuál filmu je opravdu dechberoucí. Po přírodních katastrofách asi nejvíc utkví v paměti jízda Ramsesova vojska na klikatých horských stezkách. ()

JohnMiller

Jednoduchá Hollywoodska rozprávočka ktorá je síce remeselne zvládnutá na jedničku ale z nejakých záhadných príčin je tam toľko veľa nelogických momentov, že to až zabolí, pri tom neboli vôbec za potreby. Nie že by som čakal skutočne historický film, je mi jasné, že to bolo primárne určené pre mainstreamový konzum. ale niektoré momenty si mohol Scott skutočne odpustiť. Ako napríklad bojový výcvik otrokov ktorý sú sledovaný 24 hodín denne, a ledva majú čo jesť, avšak materiál na zbrane si zohnať dokážu. To mi prišlo tak trocha smiešne. Ale ruku na srdce, moc veľa biblických filmov ktoré by stáli za niečo zase nakrútených nie je takže to z môjho pohľadu až taká tragédia nebola. Rozhodne by som to kvalitatívne prirovnal k snímke NOE ktorá sa mi páčila o kúsok viac. Výsledné hodnotenie 2,5*. ()

Trevor

Škoda, že Ridley Scott nedodržal svoje venovanie na konci filmu a neukázal ho iba svojmu bratovi. Ušetril by filmovým fanúšikom dva a polhodinovú stratu času. Na druhej strane si splnil "psiu povinnosť" potencionálneho režisérskeho velikána Holly Woo Doo a natočil film so židovskou tématikou či už z dávnych legiend alebo z holokaustu, čo je podmienka k tomu, aby ho tam brali ako dobrého režiséra. Ja som si svoju povinnosť pozretím tohto epického diela splnil tiež. Príbeh opisovať zmysel nemá, takže zaujať mohli výkony hercov,efekty, kulisy, dialógy. A skrátka nevyšlo to. Práve to, čo mu dávalo možnosť vytvoriť ozaj epické dielo (10 egyptských rán a prechod morom) nezvládol.Áno, útok krokodílov či nálet kobyliek vyzerá celkom dobre, čiže nejakých 5 minút filmu. A čo zvyšok? Níl, v ktorom miesto vody tečie krv, žaby či muchy a ostatné morové rany sú zachytené tak okrajovo a tak amatérsky, že sa človeku nechce veriť, že ten istý režisér stál za Gladiátorom. A prechod morom, ktorý je vždy zobrazovaný ako rozostupenie mora po roztiahnutí rúk Mojžiša vyriešiť tak ako to spravil on? Sám seba sa pýtam WTF alebo čo tým chcel autor povedať? A egypstský prenasledovatelia cváljúci po časti planéty poznačenej ťažbou nerastných surovín? Ridley, to fakt? Si si šňupol?Zase? 61 rokov starý The Ten Commandments ktorý spracoval tento príbeh zvládol efekty lepšie (prirodzene na dobu v ktorej vznikol). Ale, kapustové halušky mi chutili aj pri tomto filme rovnako, takže až tak strašné to nebolo. Ostáva dúfať, že sa Ridley bude venovať v budúcnosti sci-fi žánru, v ktorom je predsa len o čosi viac doma. ()

higuain

Lepší 3* za sestříhanou verzi, která byla poslána do kin. Nicméně věřím (nebo spíš chci věřit) tomu, že "efekt Království nebeského" zapracuje i v případě Exodu a režisérská verze bude o třídu lepší. Mojžíšovo jednání ne vždy dává smysl, což může mít 3 vysvětlení. 1) Zpackaný scénář. 2) Střihačova ruka. 3) Záměrný výsměch židovské mytologii mezi řádky. Vzhledem k tomu, že se Hebrejci modlí k bohu, jenž pro jejich osvobození vyvraždil děti v celém faraonově městě, těžko s nimi sympatizovat. Ale to patří mezi plusy Scottova eposu, že se snaží nepřikrášlovat okolnosti na jednu nebo druhou stranu. PS: Pokud Ridley chtěl, aby bylo pochopeno Mojžíšovo opuštění rodiny, tak přinejmenším neměl obsazovat do role jeho ženy takovou bohyni. Nikdo heterosexuální by od takový ženy neodcházel. ()

Vědma

Udělat z krutého a nelítostného starozákonního Hospodina malé dítě, to není špatný nápad. Děti jsou přece kruté. Já nevím, proč tak špatné hodnocení. Podle mě jde o film výborný a velkolepý. Jenom se mi zdálo, že trochu postrádá větší šmrnc, ale to je můj neustálý problém s Christianem Balem. Ale musím přiznat, že tentokrát se opravdu snažil. Ale na Joela Edgertona přesto neměl. Ale dost dobře nechápu, jak může někdo napsat, že film nemá přiběhově co nabídnout. Jde přece o jeden z největších příběhů lidstva. ()

hygienik

Nová exegéza, teda výklad Biblie, sa stáva súčasným filmovým trendom. Spočíva v prerozprávaní biblických príbehov cez optiku moderného človeka. Boh je tu marginalizovaný, do centra rozprávania je situovaný hlavný hrdina, ktorý je zmietaný medzi vlastnými emóciami a pochybnosťami o Bohu. Normatívy viery, ktoré v knihe Exodus sú, sa tu spomenú nanajvýš jednou vetou. Človek by čakal aspoň výpravnosť, ale na tom sa šetrilo. Vizuál a režia chvíľami pripomínali Noeho. Exodu chýbala aspoň nejaká idea, ktorú by nám tvorcovia za 2,5 hodiny mohli zdeliť. Film je bez nosnej náboženskej kostry jednoducho prázdny. ()

L_O_U_S

Efektní popkornovka na biblické motivy, navíc už několikrát zpracované (nelze nevzpomenout Desatero přikázání od Cecila B. DeMilla). První třetina působí až nepříjemně prostříhaným dojmem a volání po režisérském sestřihu celkem chápu. Z průměru to ovšem nevytáhnou ani digitální egyptské rány, ani vcelku melodická Iglesiasova hudba (za odkaz na Richarda Wagnera dík). (1 033., 15. I. 2015) ()

Dont

EXODUS měl velký potenciál a z tohoto pohledu věčná škoda, že se ho ani zdaleka nepodařilo naplnit. Zručný režisér, vynikající herci, solidní rozpočet, přitažlivé téma, to vše se dalo zužitkovat. Jenže Ridley Scott v poslední době tápe a potvrdilo se to i tímto snímkem. Vůbec nic nevytěžil ani z kvalitních herců, které měl na place. Aaron Paul mě herecky zaujal nejvíce, i když dostal daleko méně prostoru než třeba Christian Bale. Nepřesvědčivě na mě působil Joel Edgerton, možná i kvůli „egyptskému“ líčení. Celkově mám z toho smíšené dojmy, film je strašně nevyvážený, něco se povedlo (vyobrazení starého Egypta, úvodní bitva s Chetity, boží rány), některé pasáže se naopak nepovedly vůbec (promluvy s „dětským bohem“), jiné působily rozpačitě (přechod Rudého moře). Závěrečné shledání jen potvrdilo moje rozčarování, byl to jeden z příkladů scénky, která ve filmu vůbec neměla být. ()

Martpod

Christian měl radši kývnout Aronofskému, který si uměl poradit se scénářem a dohlédnout na střih. Exodus se pod rouškou nádherného vizuálu sice snaží tvářit jako epická podívaná, namísto toho je většinu času nechtěně směšný (parodie na Čelisti!), postavy jsou ploché, objevují se nuceně a je vlastně fuk, co se s nimi stane. Od slušivé krvavé řeže na začátku následuje 90 minut prozívané hluchoty, kterou Bale jaktakž utáhne, než se Scott probere a naservíruje několik dostatečně epických scén, kterým i to zpropadené 3D celkem sluší. Jen škoda, že na příběh se tu jaksi zapomnělo. ()

dee-key

Po předešlém rádoby biblickém zklamání s Noemovo náramnou kocábkou jsem už do dalších adaptací moc nadějí nevkládal. Exodus ale vypadal celkem slibně a já jsem se na něj docela těšil. Když odhlédnu od toho, že ten příběh mám načtený zepředu zezadu, mám výtek jen několik. Film je navzdory své délce rychlý a nedá prostor v podstatě ničemu důležitému. Je tam pár logických nedokonalost, třeba jak dokázal Mojžíš utéct s pár otroky a cvičit z nich armádu? Proč si teda nezahrát na Krále Šumavy/Sinaje a nepřevést všechny Židy? No nic, tím končí mé cinematologické námitky. Ovšem to, že si Mojžíš, sociální demokrat starověku, povídá s malým klukem/Hospodinem, řve na něho, hádá se s ním, nesouhlasí v podstatě s ničím, co má udělat, lituje Egypťany co tak hrozně trpí a to že Scott odbyl deset ran pár žábama, hejnem kobylek a herpesem na ksichtě faraona, to mě teda fakt nasral. Interpretace skoro taková, že Mojžíš se praštil do hlavy a uviděl Boha a pak jako záškodník s pár Židy pálí Egyptu úrodu, to mi teda moc nehrá. Stejně tak nějaké martýrium zotročeného národa tam chybělo, takže jediná, kdo tam je bit a chudák, jsou Egypťané. Materiál, který se dal tak suprově zpracovat, chcípnul na úkor plytkých dialogů, blbých nápadů a Ridleyho Scokotta. Prince Egyptskému nesahá Exodus ani k podrážkám. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)