Ghoul

• Slovensko Ghoul

golfoxovox1

Příjemné překvapení v české tvorbě, film je jako horor nečekaně funkční a poměrně drsný a věřím, že Ti, kteří tomuto žánru neholdují, budou mít se snímkem problémy, výkony protagonistů jsou přesvědčivé. Scénář je kopií a mixem hororových prvků, které již známe z Blair Witch, Poltergeista nebo Vymítače ďábla, proto o jednu hvězdičku méně. Lekačky fungují, protože je použito velmi agresivních hudebních zvuků, které jsou v kontrastu s tichem "domácího" videa, opravdu děsivé. Závěr zajímavý a režisérsky dobře odvedená práce :-) Pro příznivce hororů, který tomuto filmu nevěřili, doručuji, aby změnili svá stanoviska a vyrazili do kin (sami a v noci) ;-) ()

Freemind

Překvapivě nezvoraný found-footage horror pro masy, který nesmrdí Barrandovem a bez problému by zvládl export na Západ. V rámci žánru je to skutečně poměrně slušný počin - jelikož je ale celý žánr už přes 10 let hluboko v tračníku, tak je to tak trochu jako vítězství na paraolympiádě. Debilní zápletka, debilní postavy, debilní lekačky, ale - jak se říká u nás na vesnici - furt lepší, než drátem do oka. ()

kaylin

Tohle je pořád found footage a ve svém provedení jinak celkem klasické. Nebaví mě tyhle filmy a nepomůže tomu ani Jákla, ani česká koprodukce, ani skutečnost, že to má velmi dobrou vizuální stránku. Tenhle žánr už nemá moc co říct a zajímavé informace, které film „Ghoul“ předává, by bylo možné předat i v klasickém hororu, na který by samozřejmě nebylo tolik peněz. ()

LangiJ

Film dostal druhou šanci, ale ani teď mě to nezaujalo. Nesnáším filmy, kdy to natáčí jakože jeden z herců, a tady ta roztřesená kamera byla přímo strašná. Jestli to mělo navodit tajemnou atmosféru, vyvolat strach nebo lekat, tak to u mě prostě nefungovalo. Navíc nebylo nic vidět a když už se zdálo, že teda něco konečně jo, tak mu kamera upadla a zas nic. Jedna * za záběry z podzemních chodeb a zajímavé téma, ze kterého se dalo určo vytřískat víc. Škoda. ()

Rakosnicek77

Já nevím jak ostatní, ale pro mně to byla námětově vykrádačka 20 let staré Záhady Blair Witch. Místo ducha čerodějnice, je zde duch Čikatila, uvěznění v lese, natáčení dokumentu, noční pobíhání po lese, likvidační finále, to jakoby Blair Witch z oka vypadlo. Takže pro mně spíše blamáž než zážitek. A samotného Čikatila stylizovat jako ducha??? Proč pro boha? Pokud jde někomu o fakta, tak film Občan X vám dá o téhle Rostovské bestii daleko přesnější a děsivější info. Jedna hvězda za snahu...slabá hvězda. ()

..Lucas..

Recenze, které říkaly, že lidi odcházeli po půl hodině moc nechápu, podle mě se toho na začátku zas tolik nedělo. Ale jinak dobrý pokus Jákla o horor, dobře natočený a zahraný. Jen škoda, že více filmu nebylo jako posledních pár minut. ()

movieband

Lepší průměr, který smrdí Amerikou v každém záběru. Tupost dialogů nechybí - tzn. FF styl filmu svým způsobem nezklamal. Jákl si to, ale zachránil vcelku solidní atmosférou a celkově druhou polovinou filmu. Jako výplach je to na poli found footage hororů to použitelnější. 68% ()

stration

Na Ghoula jssem se těšil. Jákl režírovat umí a téma vypadalo taky slibně. Navíc horor. Přišlo ale lehké zklamání. Film je totiž hrozně tuctový a schematický. Není v něm nic, co by vybočovalo z řady zástupu ostatních FF. Legenda o Čikatilovy je podle mě trochu odfláknutá, scénář se drží zbytečně při zemi. Velkým plusem je ale autentické prostředí a neokoukané tváře, které přidávají na realičnosti projektu. ()

salalala

Velice příjemné překvapení, které dokazuje, že když se chce, tak to jde. Největší Jáklovou výhodou je, že během čtyř let, kdy film připravoval, zhlédl hodně podobných žánrovek a dokázal se vyvarovat úplným logickým nesmyslům, kterých je tu opravdu minimum. Podařilo se mu vytvořit hutnou atmosféru odlehlého místa kdesi v lesích, které je spjato s opravdu sadistickým vrahem, čímž se kolem něj vytváří zvláštní a působivá aura. Plusem budiž i obsazení neznámých, ale velmi slušně hrajících herců a solidně napsaných postav, mezi nimiž není typicky otravná, které divák přeje brzkou smrt. Je samozřejmě pravda, že Ghoul přišel pozdě, protože trh už je podobných found footage filmů přehlcen, na druhou stranu je natočen více než slušně a mnohem lepší než dost jemu podobných, takže by v zámoří mohl uspět. Jákl pochopitelně nepřináší vůbec nic nového, nevyhýbá se typickým žánrovým klišé, ale ta nejsou nijak otravná a tím pádem divácky v klidu snesitelná. Že někdy zahapruje tempo a možná by to mohlo být ještě kratší, až zas takový problém není. Největší škoda je asi to, že se tu s postavou a hlavně archivními záběry Čikatila nepracuje trochu víc, protože jde o naprosto děsivou postavu, která by zasloužila víc prostoru a pozornosti (docela rád bych byl, kdyby Jákl v budoucnu natočil ryzí dokument o něm a jeho činech). Na Ghoulovi je zkrátka znát, že Jákl není hlupák a dovede si z filmů vybrat to nejlepší a pracovat s tím po svém. A ačkoli to není originální, o to je to upřímnější a na nic víc si to nehraje. To dost oceňuji. 60% ()

dom156

Tento film mě lákal delší dobu tak jsem na to zašel s přítelkyní. Zpočátku mě prudilo to třesení kamery až mě z toho trochu začala bolet hlava, ale poté jsem si zvykl. Film se zvolna rozjížděl ale ten konec byl děsu plný. Dlouho jsem se na hororu tak nebál až jsem lehce mačkal přítelkyni ruku. Většinou u hororů se směju, ale zde ne. Byl jsem pohlcen atmosférou a dějem. Na český film a k tomu horor bych se nestyděl tento film zařadit mezi top 20 v hororech a mezi top 50 v českých filmech. Ano až tak velký dojem na mě tento film udělal. Doporučuju, jen musíte mít silný žaludek, to moje přítelkyni asi očividně nemá :D. ()

Hamaradža

Blair witchu som dal 5* kvôli formálnej originalite, dráždivému minimalizmu ako i tomu že šlapala ako švajčiarske hodinky (REC tento nápad výrazne upgradeoval no to je zas iný príbeh). Ghoul sa skladá z miliónkrát videného a nemrazí vždy tak ako by chcel ale vrámci domácich krajov ide o VEĽMI podarený horôrik ktorý môže bezproblémovo konkurovať zahraničiu. A 3D som nevidel ale myslím že ani nechcem, k found footage sa proste nehodí. ()

AlistairMir

Petr Jákl ml. je bezpochyby podstatně lepší režisér než herec a pokud hodlá i do budoucna točit takovéto chuťovky tak se snad zařadím do jeho fanclubu. Ani ve snu by mě nenapadlo že zrovna od něj vzejde nejlepší český horor co jsem kdy viděl. Ghoul má krásnou, depresivní, ponurou atmosféru, která na mě dýchala rovnoměrně po celý film a ke konci ještě zhoustla. Prostředí osamoceného domu uprostřed lesa je geniální, podzemní tunely dokonalé a hlavní padouch, samotný duch Čikatila, to je něco co dokáže vyděsit. Film jsem sledoval s příjemným mrazením v zádech a napjatě čekal co bude dál. Vzhledem k tomu, že české horory nemám v oblibě a FF žánr mě taky extra nebere tak mých 5* myslím mluví jasně, že tentokrát se, alespoň pro mě, zadařilo a na vlně euforie volám - Záhado Blair Witch jdi se bodnout my máme Ghoula :-D Nej postava - Katarína ()

vegetol.mp

Tým filmařů jede natáčet o kanibalech a nezná Čikatila? A skončí v opuštěným baráku, kde všechno jede na generátory, ale funguje tam internet:) Ok. Nebudu hnidopich. Found footage filmy nesnáším, nicméně tenhle je docela v pohodě. V rámci found footage hororů lepší průměr. Problém je v tom, že sice Čikatilo zabil plno lidi, bohužel v reálu to byl banální idiot, co měl problémy s erekcí. Sorry, ale pokud mi chtějí nahnat strach, ať si vyberou někoho sofistikovanějšího. ()

stuntmanMIKE

notypico... Peta Jakl sa rozhodol vyskusat FF (Fucking Fake) a pritom zobrat z americkej produkcie presne to najhorsie co v tomto subzanri existuje... a to je - tma jak v riti + roztrasena kamera + nic neni vidno = atmosfera v hajzli. Takze zabita hodina a pol. Je to odpad, ale napriek vsetkym nedostatkom, a ze ich kurva bolo, tu jednu dam za namet. Andreja Romanovicha mam rad a potesil ma ten namet. Avsak takto nieee. ()

sofiapetra

Solidní horor, neurazil. Kdybych dopředu nevěděla, že jde o české tvůrce, nepoznala bych to. Vzhledem ale k tomu, že horory mě baví ze všech žánrů nejméně, mě to ani nijak zvlášť nenadchlo. Charakteristická linka mi přišla jako u každého hororu stejně pitomoučká - nakonec stejně všichni pomřeli. ()

berusche

Ghoul má atmosféru (sláva za ukrajinský venkov, i když rozhovory s místními byly hodně podivné) a dá se říct,že trumfl v lekačkách kdejaký jiný žánrový kousek. To z něj činí obstojného konkurenta a nadšení diváci si do sedaček sednou ochotně. Nikdo se zřejmě nebude pídit po tom, že ústřední téma tam být vlastně ani nemuselo, motiv je vcelku nejasný, záhada má díru a duch duší vypadá převeden na plátno ne jak ektoplazma, ale čmoud od děravého výfuku. Jákl dobře využil klasické žánrové motivy okopírované odjinud (a samozřejmě osvědčené), já bych vedle ostatních zmíněných dodala i Hory mají oči a Pád do tmy. Ale, dohromady tyhle motivy dle mého tvoří prostě jen touhu po dobrém snímku, nezaručují ho. Já prostě "principiálně" nemůžu věřit něčemu, co mi zpatlá masovku, duchařinu, film založený jen na atmosféře, démony, a ještě historickou událost s monumentální prologem na začátku. ()

Valsadora

"WHAT DO YOU WANT FROM ME?" Jen ti chci spapat ručičky a nožičky. Filmy o kanibalismu mám ráda. Hannibal jako film i jako seriál patří mezi mé oblíbené. Propaganda Jáklova Ghoulu byla na našich komerčních televizních stanicích tak velká, že i mě dokopala zvednout zadek z gauče od béčkových hororů v tv a zajít si do kina. Styl třepající se kamery mi nevadí, tak jako mi nevadil u REC nebo Záhady Blair Witch. SPOILER: Co se týče příběhu, okej, omylem jsme při ochutnávce ukrajinské 50%vodky vyvolali ducha Čikatila (už z toho jména vás mrazí na zádech) a ten nás nepustí z chatrče,dokud nedostane to,co chce a to trochu čerstvého nekořeněného masíčka, které mu poslušně získává jeho krásný sluha v podzemních tunelech. Nic origo, ale i přesto se do toho Jákl rozhodl jít a myslím, že mu povedlo natočit nadprůměrný multikulturní horor, který stojí za shlédnutí. Zvukař si také dobře pohrál. 7\10* ()

j.bena

Je to blbost, už jsem se modlila at´to skončí a já půjdu domů, tak hrozný to bylo... A chápu že to dostalo tolik procent jen proto že je to od Českého režiséra, ale až tenhle natočí něco jako přelet nad kukaččím hnízdem, pak až půjdu znovu na jeho film... ()