Láska nebeská

• Velká Británie Love Actually (více)

Autoři filmů Notting Hill a Deník Bridget Jonesové uvádí jedinečnou romantickou komedii. Veleúspěšný filmový hit s hvězdným hereckým obsazením a úžasným soundtrackem. Láska nebeská s vtipem odhaluje citová vzplanutí i chladnutí v období vánočních svátků. Milenci a milenky, manželé a manželky, tátové a synové, rockové hvězdy a jejich manažeři, ti všichni prožívají ne jednu Lásku nebeskou, ale hned deset jejích různých podob. (Bontonfilm)

Happykubas

Optimismus tomu opravdu nechybí. Film na vás působí příjemně a přátelsky od začátku do konce. K tomu tolik světoznámých herců pohromadě, což se nevidí tak často. Každé historce byl udělen náležitý kus lásky, neodbytně vhánějící do očí radostné krůpěje slz... ()

Ony

Chystám se napsat komparativní studii o filmech Love Actually a Zítra se bude tančit všude. Podněty jsou, myslím, zjevné. ()

Xmilden

Bill Nighty v mých očích vyskočil v největší fiktivní rockovou hvězdu všech dob. Co slovo to perla:) Známí herci zde dostávají přímo skvostné role a nebyl zde nikdo kdo mi nečím vadil. Můj dojem z filmu je tak kladný a nadšený že jsem se na konci tetelil blahem a okamžitě bych chtěl do Anglie zavítat natrvalo. 85% ()

Arbiter

To je v hajzlu.. Já tak nemám rád tyhle přeslazený romanťárny. Samý city, idealizovanej a glorifikující pohled na lásku. Všechno sentimentální, čirý, lepkavý a naivní. Hnus. Bulim, pak se směju jak debil. Mi nakonec snad to srdce rozmrzne. Achjo .. ()

Divočák

Curtis se rozhodl použít jednoduchý, ale kupodivu doposud nevyzkoušený recept. Klasická romantická komedie většinou obsahuje příběh dvou lidí, kteří k sobě celou dobu (většinou okolo hodiny a půl;)) hledají cestu a na konci nás čeká nějaké zamilované romantické vyvrcholení. Proč ale prostě neodstranit tohle "zdlouhavé hledání" cesty a neznásobit zamilované romantické vyvrcholení přidáním dalších a dalších zamilovaných hrdinů? Že to nejde bez zbytečné komplikovanosti a klišovitosti? Tak to jste asi neviděli "Lásku nebeskou"!!! Curtisovi se totiž podařilo to, co by asi čekal jen málo kdo. Zbytečné zdlouhavé namlouvání je zkráceno na potřebné minimum a z obrazovky se tak na nás už od první scény na letišti valí přílivová vlna neuvěřitelně pozitivní zamilované atmosféry, která vás prostě převálcuje, i když se budete bránit sebeurputněji. Rozjíždí se před vámi úžasný spletenec zamilovaných příběhů, které líčí lásku ve všech podobách a věkových kategoriích, ať už se jedná o lásku mezi sestrou a jejím postiženým bratrem, nebo osmiletého klučinu zamilovaného do černošské spolužačky z Ameriky. Příval lásky navíc není rezervován na "slzopudný konec", ale valí se na vás průběžně v celém filmu, což mu dává tu pravou hřejivou atmosféru její všudypřítomnosti v každém okamžiku. ALL YOU NEED IS LOVE!!!! (P.S. Vždycky jsem si věděl, že Blue mají malé ptáky;) P.P.S. Slovo "Láska" bylo v tomto příspěvku použito celkem 7x a to ve dvou světových jazycích:). ()

-bad-mad-wolf-

Ani ne tak film, jako spíš galakoncert pro diváckou obec. Plejáda hereckých hvězd, nekonečně vděčné téma, lehké emoce i humor na mnoho způsobů a zábavná mozaika scének, kde ničeho není moc ani málo. Klasikou se tohle stalo naprosto zaslouženě. ()

lesumir

Láskou nebeskou se mi doplňila romantika na několik let dopředu, i když o vánocích si to pustím znovu. Láska si nevybírá a příběh zasažený do předvánočního Londýna to jen potvrzuje, najít ji může osmiletý chlapec, mladý premier, pornoherec, číšník nebo kdokoliv, stačí se jen dívat pod nohy, všechno ostatní láska zařídí. Směsice výborných příběhů, parta výborných herců. Pozitivní soundtrack se pěkně poslouchal a písnička od Billyho Macka se stala legendární. I když jsem Love Actually viděl v létě, tak to neztratilo na působivosti, na ničem, nejlepší romantická komedie ever! Vítej v mé topce .) ()

kinej

To je mi záhadou, proč je tenhle film tak dobrý. Už od začátku víme, jak co dopadne a nic nás nepřekvapí. Ale je to svělý film, možná by se dalo říci skvělý kýč. ()

Hrabka

Jedna z nejlepších romantických komedií všech dob. Velké množství postav určitě filmu neškodí, spíše naopak. Báječné scénky a poutavý děj určitě pobaví a zaujmou milovníky nejen romantických komedií. 95% ()

cheyene

Tuto romantickou komedii jsem ohodnotil hezkými 3*. Některé příběhy měly úžasný vývoj, mnohé scény člověku vyloudily úsměv na rtech, a tak si říkám, zda nejsou 3* málo a neměl bych dát spíše 4. Když to ovšem vezmu kolem a kolem, tak zase tak moc se mi to nelíbilo a v dohledné době bych si to nepustil znovu, proto u svého hodnocení zůstanu. Závěrem bych tento britský počin shrnul: komedie se spoustou hezkých hereček. Na samotný konec svého komentáře připojím jednu z hlášek tohoto filmu: Zkouříme se a pustíme si porno! :) ...P.S. když nebude hodnocení odpovídat komentáři, tak jsem si to rozmyslel ;) ()

Jamal

LOVE 4EVER THIS MOVIE. Nezapomenutelná blondýna z Londýna Keira. Fakt ji to seklo, a v těch svatebních šatech .... ach to je ta má láska nebeská. ()

juta

Tak tohle bylo celkem zklamání. Opěvování ze všech stran, ale mně ten děj přišel naprosto, ale úplně průměrný. Nebylo tu nic, co by mě zvedlo ze židle. Je to jen čistě průměrný romanťák, který neurazí, ale ani nepřekvapí. Docela nechápu to vysoké hodnocení. Asi mám jiný vkus a také nejsem žena no... :P ()

Fiftis

Pôdorys tejto snímky tvorí niekoľko viac-menej nezávislých príbehov, ktoré poukazujú na lásku v jej mnohých podobách. Súrodeneckú, mileneckú, šťastnú i komplikovanú. Mám pocit, že skoro každý divák si môže nájsť (minimálne) dva príbehy, ktoré ho dostanú. Jeden individuálny a ten druhý štandardný. Tento film nestojí a nepadá s réžiou, alebo s kamerou. Ide o výbornú scenáristickú a dramaturgickú prácu, ktorá príbehy poskladala, tak trochu pospájala a vypointovala. Nemám rád anglické filmy, ale toto je jedna z mála výnimiek. Herecké osadenstvo je tiež skvostné, neviem o nikom, kto by vyložene prehrával. Na záver per tých, ktorí o tom nevedia pripomeniem, že v roku 2017 vzniklo krátke pokračovanie príbehov našich hrdinov a to s odstupom času, či je veľmi milé a takpovediac jedinečné. ()

DJ_bart

Tohle je takovej sentimentální kýč až je to prostě skvělý. Dnes již kultovní vánoční evergreen a jeden z nejlepších britských filmů. Boží romanťárna. ()

filmfanouch

Richard Curtis je plodný spíše jako scenárista, přeci jen se ovšem u tří filmů chopil i režie. Při zmínce O Pirátech na vlnách a Lásky čas by nejspíš moc lidem automaticky v hlavě neprocitlo, při zmínce Curtisovy režijní prvotiny ovšem nejspíš ano. Láska nebeská totiž i 18 let od premiéry patří mezi nejoblíbenější vánoční filmy, o Vánocích je pravidelným televizním evergreenem a jde i o jeden z nejoblíbenějších romantických filmů všech dob. Ten se přitom netočí kolem jednoho romantického příběhu, ale hned kolem 10 příběhů, zhruba dvojnásobku - trojnásobku postav a dohromady utváří romantickou mozaiku, kde se různé vztahy navzájem ovlivňují a dohromady předvádí, že je láska je skutečně kolem nás.   I přes svou popularitu se Láska nebeská došla bez kritiky. Láska je v ní prý povrchní a ve skutečnosti takhle nefunguje, příliš sází na patos, všechny linky postrádají pořádný konflikt a někteří dokonce zacházeli tak daleko a Lásku nebeskou označili jako přesný opak ideální romantické komedie. Jenže fuck off! Láska nebeská má možná k dokonalosti daleko a na všech těch negativních argumentech možná něco skutečně bude. Rozhodně ovšem kromě toho, že jde o přesný opak ideální romantické komedie. Málokterá romantická komedie totiž dokáže při opakovaném zhlédnutí dodat tolik pozitivní energie a naplnit ho jí i přes to nejhorší možné psychické rozpoložení.   Je pohled na lásku v Lásce nebeské povrchní a zcela proti realitě? Jde o komplikovanou otázku, přičemž odpověď spočívá i v osobním pohledu člověka na lásku. Bezpochyby totiž existují lidé, kteří se i po letech dokážou v postavách z Lásky nebeské objevit. V realitě možná jejich příběh lásky není tak růžovou procházkou růžovou zahradou, alespoň skutečně částečně se ovšem v těch postavách objevit může. A případně i doufat, že se jednou dočká stejného happy endu jako jeho oblíbená postava.   Sází Láska nebeská příliš na patos? A nesází na něj tak náhodou tak trochu všechny romantické komedie? I v tomhle ohledu má bezpochyby každý divák svou úroveň snesitelnosti patosu, kdy je pro něj vše akorát příliš. I přes možná až příliš růžovou atmosféru, která hraničí s pohádkovosti se ovšem musí nechat, že se Curtis dokáže se svými postavami dostat divákovi pod tělo a donutit ho k tomu, aby postavám přál happy end. Curtis si i jako režisér dokázal útok na emoce ohlídat a emoce tam ve finále prostě jsou. A tady už nejde pouze o sentiment, ale vyloženě alespoň o kousek lidskosti. Koho nechá Láska nebeská pocitově chladným, dost možná to něco vypovídá o jeho osobnosti.   Postrádají všechny linky pořádný konflikt? Co to vlastně je ten pořádný konflikt? Není už konflikt samotné projevení svých citů? Není konflikt být tím nejlepším partnerem? Konflikt zůstat i přes nástrahy věrný? Konflikt milovat někoho, koho člověk mít nemůže? Ve skutečnosti jsou možná milostné vztahy ještě komplikovanější a nevyžehlí se tak snadno jako v rámci příběhů Lásky nebeské, Láska nebeská ovšem nepostrádá kolizi, krizi, peripetie či momenty napětí. A duševně jednoduché pro ústřední postavy jejich příběhy dvakrát nejsou.   Je láska nebeská přesnou ukázkou toho jak nedělat romantickou komedii? Láska nebeská i díky Curtisově scénáři přeci ukazuje ideální příklad romantické komedie, která dokáže dojmout i bavit. Existují pochopitelně romantické komedie s výraznějšími překážkami mezi ústřední dvojicí a přeci jen i silnějšími příběhy, rozhodně se ovšem nedá pochybovat o tom, že je Láska nebeská v rámci svého žánru zásadní. Curtis dokázal poskládat ucelenou mozaiku 10 příběhů, což nebyl lehký úkol (podobné filmy pokoušející se navázat na Curtisův úspěch to jenom dokázali) a dokázal vytvořit kultovní záležitost, která není na Vánoce oblíbená náhodou. Pro vánoční svátky plné štěstí a veselí je totiž Láska nebeská naprosto ideální. A přítomnost romantických klišé a přeci jen lehké naivity se Lásce nebeské odpouští snadno.   Už inspirativní projev z počátku filmu, který je zakončen tím, že se během útoku 11. září všechny témata v telefonech netočili kolem nenávistí či odplatách a místo toho se točili okolo poselství lásky donutili člověka k zamyšlení. K zamýšlení nad tím, že láska je ve skutečnosti fakt všude kolem nás a i když ten svět kolem působí neskutečně zkurveně a zle, ta láska tam přeci jen někde je. Přesně tyhle pocity dokáže Láska nebeská vyvolat pokaždé, v člověku i v těch největších sračkách dokáže probudit trocha optimismu. Což je přesně jeden z těch pocitů, které by měla romantická komedie vyvolávat.   Za zmínku poté stojí sbírka ikonických postav a s nimi spojených ikonických scén a momentů. Člověk už si prostě nedokáže představit Vánoce bez zpívajícího Billa Macka snažícího se zvyknout, že již místo o lásce zpívá o Vánocích, tancujícího premiéra v podání Hugha Granta či Rowana Atkinsona v menší, přesto další ikonické roli. Vyjmenováním skvělých členů obsazení a parádních scén by se tu dalo ztratit mnoho času, což jen dokazuje, že i v tomhle ohledu je Láska nebeská skvělá.   V součtu dost možná jeden z nejpozitivnějších filmů všech dob, který splňuje romantické komedie po všech stránkách. Někdo na film pořád může hledět jako na povrchní a jednoduchý, zásadnost a její zasloužený kultovní status ovšem nemůže zpochybnit nikdo. Curtis po Notting Hillu stvořil další skvělou romantickou komedii, kde se mu navíc podařilo vytvořit parádně fungující mozaiku 10 příběhů, které i po letech dokážou vyvolat naprosto stejně silné emoce jako při prvním zhlédnutí. Málokterá romantická komedie se tímhle může chlubit. Láska je asi fakt všude kolem nás..... () (méně) (více)

ajuska

Asi nejlepší romantická komedie, co jsem kdy viděla. Navíc to vlastně ani není typický snímek svého žánru. Narozdíl od ústřední dvojice, která spolu musí překonávat spoustu překážek, je tu spousta postav a spousta zápletek. Některé příběhy se vyřeší ve třech scénách, jiné mají prostoru více, ale všechno to dohromady skvěle funguje. Jasně, že je to trochu sladkobolné, ale tady je té sladkosti přesně tolik, kolik máme rádi. ()

burina

Krásny film, ktorý mám každým ďalším pozretím radšej a radšej a jedna z najlepších romantických komédii všetkých čias. Pohladí na duši, rozosmeje, rozplače, všetkého je v ňom tak akurát. K tomu perfektný soundtrack a plejáda najlepších britských hercov súčastnosti. ()

lamps

Po třetím zhlédnutí už to můžu říci najisto- ten film je prostě dokonalý, zároveň dojemný i vtipný, nenásilný, nevtíravý a natočený s takovou láskou, že přívlastek nebeská zdaleka nestačí. Je to přesně jeden z těch úžasných snímků, kvůli kterým jsem zde na CSFD pečený vařený a který mi svou vánoční atmosférou a plejádou známých tváří zaručeně zvedne náladu vždycky a všude. Ať už je to Bill Nighy a jeho svérázný rocker, skromný a veselý premiér Hugh Grant, po uši zamilovaná a nesmělá Laura Linney nebo tradičně skvostná koruna v podobě prodavače Rowana Atkinsona. Ti všichni a mnozí další okamžitě přirostou k srdci a na dvě hodiny se stanou jeho tak pevnou součástí, že zanechají trvalé stopy. Nejvíce ale stejně exceluje režisér Curtis, všechny příběhy se dokonale prolínají a divák není ani na chvíli zmaten, naopak si najednou připadá, že svět je mnohem jednodušší a krásnější. Hranice kýče byla sice atakována již samotným námětem, ale konečný výsledek je tak nesmírně originální a vkusně natočený, že jen největší hnidopich by mohl vytýkat nějaký sentiment nebo lehké klišé. Prostě nádherná, přenádherná podívaná, jejíž kouzlo se nedá pouhými slovy vystihnout. ()

Shakers

Tak som si to teda konečne pozrel a objavil kvality tohto filmu. Príbeh, postavy, hudba, herci, scenár to všetko je namiešané netradičným spôsobom, ale skvele fungujúcim. Zvlášť pri tej skvelej hudbe Craiga Armstronga. Každá postava má svoj príbeh a aj keď jedna nie je pre vás zaujímavá stále je to druhá, aby si vás film znova získal. Love Actually je film, pri ktorom sa nie len skvelo bavíte, ale má aj niečo do seba a takých filmov v tomto žánri a v takom prevedení je tu dnes málo. 80% - 4* ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood

02.12.2023

Tady Vary: Předplaťte si své místo v kině

Tady Vary: Předplaťte si své místo v kině

30.09.2023

Unikátní formát filmové sezóny s předplatným přináší do českých kin projekt Tady Vary 2023/24. Předpremiéry očekávaných filmů, úvody s hosty, červený koberec a festivalová atmosféra. Na to všechno se… (více)

Pokračování Lásky nebeské bude mít 10 minut

Pokračování Lásky nebeské bude mít 10 minut

16.02.2017

Klasický sequel Lásky nebeské nás jen tak nečeká, Richard Curtis ale napsal desetiminutový kraťas, v němž se podíváme na život všech hlavních postav v 2017. Kdy přesně ho uvidíme? Jeho premiéra… (více)

Zemřel Alan Rickman

Zemřel Alan Rickman