Žert

• USA The Joke
TV spot 2

Tragikomedii podle románu Milana Kundery natočil režisér Jaromil Jireš v roce 1968. Mottem filmu je výrok Jirešův: „Škody spáchané na člověku nelze odstranit jako třeba rozbitou dlažbu, protože lidská srdce mají svou paměť.“ V čase vzniku šlo o jeden z mála filmů, který otevřeně hovořil o deformacích 50. let, jež měly vliv na pokřivení lidských charakterů... Hlavní hrdina Ludvík Jahn představuje oběť, která se ani po letech nedokáže vyrovnat s utrpěnou křivdou. Chce se za ni pomstít, ale nakonec se všechno obrátí proti němu. Po letech se vrací do rodného jihomoravského města. Rozhodne se svést manželku Pavla Zemánka, který mu zničil život. Ve vzpomínkách se vrací do minulosti, kdy ho za pohlednici se žertovným textem vyhodili ze školy, přišel o svoji lásku, léta strávil ve vojenském vězení a v dolech. Když svede Helenu Zemánkovou, zjistí, že její muž už má jinou mladou atraktivní ženu a svoji bývalou manželku ochotně přenechává muži, ke kterému se chová, jako by se nic nestalo. Ludvík nakonec pochopí trapnost situace a nesmyslnost své pomsty. (Česká televize)

kuckaAFC

Skvělá adaptace stejně kvalitního románu. Dokonalý je především začátek, ve kterém se prolíná současnost z pohledu Ludvíka reagující na scény z minulosti. Josef Somr je naprosto přesným obrazem Ludvíka Jahna - mísí se v něm zahořklost, touha po pomstě a okázalá lhostejnost (zajímavé jsou jeho setkání s farářem, který uvažuje o Ludvíkově životě). Z filmu také notně sálá zrůdnost a absurdita komunistického režimu. Nicméně od "plného počtu" mě odradila například absence pasáže, která mi z knihy utkvěla v paměti asi nejvíce (ano, jde o Marigoldem zmiňovanou krásnou epizodu Ludvíka a Lucie během šestiletého pobytu v dolech). Proto tedy jen(?) krásných 80%; "Ať žije Trockij!". ()

cupito

"Optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí! Ať žije Trockij!" :-D nevinný Žert, který přišel skutečně draho ... U filmového ztvárnění jsem maličko na rozpacích mezi hodnocením 4 a 5 ... nicméně vzhledem k tomu, že znám knižní podobu autora Milana Kundery a mám k ní osobní vztah, nemohu hodnotit jinak než takto. ()

bolan

Tvůrce se kriticky dotkl éry stalinismu a vlastně celé komunistické ideologie, proto je možno ho zařadit za klasický příklad tzv. trezorového filmu. Film, jenž ukazuje dobu tak depresivní jaká skutečně byla, by se dal jednoduše popsat z dialogů filmu: Markéta byla jako duch doby. Naivní, radostná a přísná. Radost byla vážná a nepřipouštěla žádnou legraci. Žili jsme ve věznici, kde na balkonech hráli kapely. Byl jsem definitivně zbaven starostí o svou budoucnost. ()

kubyno

Řekl bych, že je to dobré zpestření knihy, kterou Jireš zajímavě zpracovává. Především se mi líbilo prolínání časových linií, ale zase vynechal jednu hodně důležitou osobu celého příběhu. Na konci je příběh oproti předloze trochu upravený, ale to prakticky nevadí. I atmosféra (i když v knize mnohem hutnější) Kunderova komunismu a absurdity a také lidových písní a tradic je velice vydařená. Přesto mě snímek tolik nezaujal. A pochybuji, že by mě bavil, aniž bych četl předlohu. Tuhle knihu možná lepší nefilmovat... ()

Dejvi21

Tak jestli je na čsfd zvykem dávat vysoká hodnocení takovýmhle filmům jenom proto, že jsou starý, tak toho já nejsem schopen. Pro mě to bylo doslova utrpení, obsazení prazvláštní, chabé herecké výkony, docela slušný střih, děsivý scénář, předloha byla dodržena obstojně, ačkoliv místy jsem (hlavně na konci) nestačil zírat. Mám rád staré filmy, ale jenom ty kvalitní. Rok natočení není záruka kvality a tento film to dokazuje. ()

Bozvav

Krásné vyjádření absurdity nejen komunistického režimu, ale hlavně jasná ukázka toho, co udělá z každého režimu to pravé svintvo. Lidská hamižnost, závist, malost a snaha urvat si pro sebe co nejvíce. Dnes se vše háže na bývalý režim, před tím se vše házelo na nacismus, před tím na ck Rakousko. V tomto skvěle zrežírovaném a výborně zahraném snímku se ale pravda dostává až na dřeň. To největší svinstvo si dělají lidé sobě navzájem, někdy z velmi malicherných příčin a bohužel totalitní režim k tomu těmto "malíčkům" dává ohromnou moc. Jinak jasná ukázka toho, že na pomstu se musí jít s rozvahou, mít na ni "koule" a počítat s následky. Za mne 90%. ()

JoSte

Hlavní hodnota filmu je v dobovém náhledu na tehdejší poměry a společnost. Vše ale ubíjí nezajímavý příběh, nesympatické postavy a místy dost prapodivný střih a těžko pochopitelné chování aktérů. ()

Gumby

Pro mě jeden z nejlepších příkladů adaptace literatury do filmu...Vždycky je nutno komprimovat obsáhlý text do obrazů, ale tady se to povedlo beze ztrát - myšlenka, vyznění, atmosféra jsou v obou případech stejné, ač je ve filmu vše řečeno daleko stručněji... ()

Hopkins

Tento film jsem viděl již hodně let zpátky takže ho hodnotím podle tehdejšího dojmu který ve mě zanechal. Jediná scéna na kterou nezapomenu a kterou si stále pamatuju je ta jeho přítelkyně nebo kamarádka co mu říká že spolikala ty prášky že umře a on že to je projímadlo či co to :) no možná to bylo jinak takže se omlouvám pokud mystifikuju lidi co to ještě neviděli . ()

bagetka007

Žert jsem zrovna nečetla, ale pokud je zpracování knihy na stejném principu jako "Jakub a jeho pán - pocta Denisi Diderotovi", který jsem prostě nebyla schopná dočíst, jsem ráda, že jsem mohla nasát energii z tohoto díla a jeho sílu prostřednictvím filmového zpracování. ()

BeranSon

Snímek, který není určen mojí generaci, ovšem i tak k němu chovám patřičný respekt i přes to že je pro ně zajímavý nulově. - 3/10 - ()

valheru

nevim, jako film zajímavej, pěkně natočenej, až trochu reálně absurdní.. ale nebudu ze sebe dělat znalce, nijak zvlášť mě neoslovil. čtyři hvězdy je moc, i když uznávám že tři hvězdy jsou málo. inu, je to pouze můj osobní názor, jak se mi film líbil, nikoliv jakej film ve skutečnosti je. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr