Syrový příběh líčí osudy dvou životních ztroskotanců, mravně nahlodaného alkoholika a prostitutky, kteří se po mnoha karambolech a ubližování sblíží... Pošmourné prostředí velkého průmyslového podniku, výborně souznějící s laděním příběhu, a vynikající herecké výkony činí z tohoto snínku pozoruhodnou výpověď i nyní. (oficiální text distributora)

ABC1

Ke zdejším komentářům není mnoho co dodat, snad jen: kdyby se objevil nový Jan Procházka, to by byla paráda!!! ()

Jarda68

Pro mě docela zklamání.Hrušínský excelentní,Hegerová přesvědčivá,ale od tandemu Procházka - Kachyňa bych po zhlédnutí jiných jejich děl čekal víc než jen sociální drama o dvou ztroskotancích..65% ()

disstanda

čirá náhoda při nedělním odpoledne a absolutní okouzlení celkovou atmosférou filmu a herectvím pana Hrušinského. Skvělé! ()

3logix

Hrušínský skrátka nikdy nesklame... bol to pán herec a aj tento film rozhodne stojí za pozretie. Je to dôležité vnímať ako pokus o vykreslenie osudov jednoduchých ľudí, ktorí majú svojich démonov... ()

pajkir

Tenhle film má dvě devizy: Rudolfa Hrušínskýho a úžasnou ponurou atmosféru, která tenhle film umocňuje. ()

vecnaAmbra

Film pôsobí trocha rozvláčne, Hegerovej smiech mi pripadal prehnane výrazný a teda prehnane hraný, ale jej postava Magdy má v sebe určitú dôstojnosť a zároveň citlivosť. V Magde sa miešala nejaká bolesť z minulosti, ako nám bolo naznačené, spolu s túžbou po láske a citovom naplnení a zároveň strachom, že o túto lásku môže prísť. Opierala sa len o neurčitú nádej v lepšiu budúcnosť, v ktorú dúfala. Ignác, ktorému hovoria Lucin a ktorého Hrušinský zahral tradične výborne, už akoby stratil aj záujem v niečo dúfať a len sa potĺkal medzi alkoholom, zúfalým zháňaním peňazí, snahou nájsť sám seba a opakovanou beznádejou. Vidíme však, že sa na nič nehrá a nech robí čokoľvek zlé, nie je to v skutočnosti zlý človek, iba jednoducho nešťastný. Šedivé prostredie filmu, teda ten sneh, továreň, okolie, zasnežené strmé schody k Magdinmu bydlisku mi napodiv nepripadalo veľmi depresívne, skôr sa mi páčilo svojou chladnosťou. Nehovoriac o tom, že filmy 60 rokov majú svoju špecifickú atmosféru. Asi by som zmenila len tú hudbu znejúcu na začiatku a na konci, ktorá teda riadne pílila uši, ale to je vlastne tiež častou súčasťou filmov 60 rokov, zvlášť tých Československých. Práve záver filmu sa mi veľmi páčil a mala som pocit, akoby priam hmatateľne viselo vo vzduchu slovo, ktoré je aj názvom filmu- teda nádej. ()

kodel

"Špinavé" drama v noir stylu, odehrávající se v prostředí velkolomu, který se topí v prachu a bahně nejen skutečném, ale i morálním. Z Kachyňových filmů má Naděje tematicky i vizuálně asi nejblíže k Vánocům s Alžbětou. Oby filmy spojuje kromě jiného popis chudoby a důraz na nezakotvenost hlavních aktérů: Lucin probere Magdaléninu domácnost během pár minut a jeho vlastní svět se vejde do jednoho malého kufru, který je pořád někam odnášen a někde provizorně uschováván... O jejich minulosti se nedozvíme téměř nic a budoucnost je příliš vzdálená. Film rozhodně není jednorozměrně šedivý a cynický, odlehčující a poetické momenty jsou ovšem v ději rozesety jako izolované body a spíše ukryty v druhém plánu. Odvaha, s níž Kachyňa zobrazil autentické prostředí a osudy proletářských ztroskotanců, musela v roce 1963 šokovat a zůstává asi hlavní hodnotou filmu dodnes. ()

natykarb

Silný syrový film s ponurou atmosférou a mistrovsky vykreslenou psychikou životem zkroušených lidí. Zpočátku pomalý rozjezd, kdy nevíte, co čekat, v průběhu se ale divák dostane do děje a s napětím čeká, jak se vše vyřeší. Kachyňa při obsazování hlavních postav - Lucina a Magdaleny snad nemohl vybrat lépe. ()

1svaty

Naděje. Všichni ji máme a zahazujeme ji, spoléháme na ni, ztrácíme jii, ale ona zde pořád je. Naději bych uměl přirovnat k ženě. Kachyňa ženy znal, myslím si, že o tom je ten film. Žena jako naděje na lepší život. Paní Hegerová vystihla naději věrohodně, láskyplně a věrně. ()

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny