Skylwalker42

Velmi, ale velmi sugestivní a atmosférický snímek. Ten strach a napětí protektorálního ovzduší by se dalo krájet. Výborný Smolík, stejně zbytek hereckého ansámblu. Konec ve mě nechal moc špatný pocit. ()

Lendak

Aj keď Vyšší Princíp nieje najlepším československým filmom, tak sa zaslúžene zapísal do filmovej histórie, a to kvôli svojej silnej myšlienke o morálke človeka. Ešte k tomu pripočítajme vynikajúceho Františka Smolíka bez ktorého by ten film nebol tak úžasný. Všetko to doplňuje úžasná atmosféra a hudba, ktorá skvelo reflektuje atmosféru nacistického štátu. Aj keď tu nesú veľmi dobre vykreslené charaktery, tak je film aj tak právom považovaný za český klenot. VERDIKT: 9/10. ()

darthboal

Jak jednoduše člověk uvěří slibům někoho druhého a jak jednoduše vás někdo odsoudí za kdejakou blbost. Sobectví, naivita i lidskost normálního života. Všechno se tady najde. Jeden z nejlepších filmů u nás. ()

NovySvet

Dal bych možná víc, kdyby to nebylo podle povídky jednoho těžkého komunisty... S tímhle jde celé poselství do háje ()

Kushina

Filmy o hrůzách druhé světové války a krutosti gestapa mi dělají skutečně nevolno. Tenhle film ve vás zanechá fakt hořkost a smutek. Vraždili se neviní za hlouposti, za které by dnes nedostali ani facku. Ano, tak zvrácení nacisti byli a doufejme, že už nikdy žádní nacisti nebudou. 85% ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 3/10. S původním literárním textem nemá tento film hodně málo společného. ()

Veber

Hutná atmosféra korunovaná skvělými hereckými výkony. Závěrečná scéna je perfektní gradací a vyvrcholením celého filmu. Autor předlohy, Drda, musí být spokojen. ()

PTuranyi

Dráma zobrazujúca teror protektorátneho režimu po atentáte na Heydricha na maturantoch gymnázia v Kostelci. Drobnokresba filmu sa nevyhýba ani kolaborantom a udavačom. Postavy sú síce vopred určené takže záporní sú zlí a kladní sú dobrí. Herci presne zapadajú do atmosféry, ktorú réžia postupne buduje. ()

Trescha

Opravdu zřídka kdy se podaří předčít předlohu...Panu Krejčíkovi se to opravdu povedlo.Drdova povídka je trošičku méně obsáhlá,ale poslání zůstává stejné...Klobouk dolů i před Panem Smolíkem. Dokonalé vystižení atmosféry strachu a beznaděje.... Snímek ze kterého mám husí kůži i po desátém shlédnutí. "TYHLE TRUHLI DĚLAL NÁŠ TÁTA" ()

agent00074

Film vyprávějící o životě za války v protektorátu Čechy a Morava o lidech a jejich nectnostech (zrada, lež, přetvářka, strach, zlovůle) a otom jak snadno mohl člověk přijít o život. O provinění se proti vyšším principům lidskosti - což nacisté beze zbytku mnohokrát prokázali. Výborný výkon předvedl nestor stříbrného plátna František smolík, film je klasika a je škoda že takových je málo. 4* ()

dawexx

Film, jakých se u nás moc nenatočilo, zvláště když vezmeme navíc v potaz dobu, kdy vznikl. Dokážu si skutečně představit, že dekadentní atmosféra dnů po atentátu na Heydricha byla zrovna taková, jaká byla vykreslená ve fimu. František Smolík zde představuje akademii hereckého umění a já směle zařazuji Vyšší princip do zlatého fondu:-) Mimochodem, četl jste to někdo? 8 stránková povídka převedená do 100 minut:-) ()

svist10

Jeden z mála mých oblíbených českých filmů. Vyšší princip má i po tolika letech sílu a tah na bránu. Až mrazí, když František Smolík ocituje tu známou větu. Navíc asi jediný český film, kterému sedí označení psychologický thriller. ()

panic25

tady se nedá dát nic jiného dát než pět hvězd, dokonale vykreslené prostředí doby protektorátu, které postihlo i obyvatele kostelce a především tři studenty místního gymnázia, kteří byli bez milosti zasteřelen, i přes snahu jejich třídního profesora v podání vynikajícího Františka Smolíka a hodně se mi líbili důstojníci SS, kteří byli dokonale znázorněni, před panem Krejčíkem prostě musím smeknout. Bravo!!!! Tento film do zlatého fondu české kinematografie ()

vykyn

Film,který nemám rád a bojím se ho..protože vím,že tak blbě skončí.Ale vždy seberu odvahu a dodívám se.. ()

sospik

Jsem dojat a nebo ne.. po herecké stránce lahoda, pointa krutá realita druhé světové a profesor sázící moudro od seneca za moudrem. Ideálka, strasti a starosti maturantů a taky práskači , gestapo a všudypřítomný strach a pasivita lidí . Moc emocí jsem necítil, za to jsem jim držel palce. Pravidlo vyššího principu je pravidlo.. :D ()

MaryLou

"Přesuňte se do vedlejší třídy, pustíme si film." S očima v sloup jsem se tiše přesunula, usadila se, a čekala, co bude. A ono BYLO. Naprosto nádherný film, u žádného jiného z téhle doby jsem se netvářila tak ... řekněme, zasažená dějem. A hercům bych klidně dala Oscary. ()

e-pilot

Krejčík vytvořil veledílo, kterým nadčasově vystihl "princip pravdy a svobody". Ať už nikdy nejsme mlčící většinou! ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček