Dub-C

Videl jsem to ve skole. Dalo by se rict, ze takhle dobrej film jsem tam jeste nevidel. Skoda ze atmosfera ve tride nebyla lepsi... ()

Bendiys

Valecne drama vykresleno vazne, autenticky, pusobive s ceskou uhlazenosti. Z hlediska vyssiho principu mravniho davam plny pocet... ()

bloody21

Hodně smutný film, kluci mají po matuře a kvuli ňákému blbému vtípku z novin byli zastřeleni, hrozná doba, která by se už nikdy neměla vrátit, a na konci jak běží ta maminka za svým synem. Rodiče by se nikdy neměli dožít smrti svých dětí. byli to vrazi ()

MaxForValue

Pre mna nieco ako cesky "Schindlerov list". Dokonale ponura atmosfera plna strachu, v ktorej zopar jedincov, ktori nemaju prakticky nic nez schopnost slova bojuje proti obrovskej masinerii, ktora zabija a plieni. Pribeh smutny, depresivny, plny beznadeje, v ktorom vitazi strach. Bolo by nespravodlive vystihnut len vykon p. Smolika, kedze na tom, aku ma tento film velku vypovednu hodnotu sa podielaju vsetky zaintersovane strany. Brutalne nadherna (cely film je jednym velkym filmovym oxymoronom) ukazka zlovestnosti heydrichiady a odvahe studentov a ucitelov jedneho maleho gymnazia. ()

ondey

Neubránil jsem se slzám. Atmosféra válečného města je tak autentická, že máte po filmu pocit, že jste si kus 2. světové prožili. ()

Barghest

Silný film se pozná mimo jiné podle toho, že pocit, který ve vás vyvolal, sveřepě odolává zubu času a jímá vás pokaždé, když si na film vzpomenete. Jeho příběh vám nedělá úplně dobře, leze vám z něj mráz po zádech, ale paradoxně díky tomu uchvátí vaši pozornost jako do kleští. Vyšší princip je takový. ()

darthvader77

Úžasné válečné drama natočené na motivy slavné povídky Jana Drdy. Příběh, který ukazuje, co za zvěrstva se dělo za okuapce u nás. Perfektní psychologie atmosféry školy ve válečných letech. Zatčení tří studentů, ale především pravě profesor Princip to všechno dělá z filmu perfektní drama. Závěrečný proslov Principa doprovázený krásnou Liškovou hudbou byl úžasný. ()

Syna.1990

Z hlediska vyššího principu mravního, prostě musím dát pět hvězd. Sice je to strašný příběh, ale výborně zpracovaný!! ()

Bobstein

Krásný film! Měl jsem to štěstí a poctu shlédnout film na MFF KV 2005, kde pan Krejčík svůj film sám uváděl. RIP ()

iz67

Nevim, jestli to byla zamyslene, ale katarze prostrednictvim profesorova odsuzujiciho stanoviska pred tridou jako vyvrcholeni ...., to je hodne ceske. Nekdo proste vezme flintu a nekdo rekne odvaznou vetu pred 10 mladymi lidmi. ()

DjsVorel

Začnu trochu ze široka. Když jsem hned v prvních záběrech viděla Hradec Králové, tak jsem byla překvapená, že se to natáčelo právě tam. Vzhledem k tomu, že žiji od narození v "Saloně republiky", tak mě pohladilo na duši vidět své rodiště v době, kdy jsem byla ještě dávno na houbách. K filmu samotnému....ze všeho nejdřív musím vyzdvihnout geniální výkon Františka Smolíka, kterého znám spíše z rolí těch prudilů a morousů, ale v téhle poloze jsem ho ještě neviděla a ohromně se mně jeho výkon líbil. Jeho idealismus ohledně morálních hodnot lidí a až zřejmá naivita ho dovedou nakonec k zjištění, že žádný vyšší princip morální neexistuje. To tklivé a atypické téma ruku v ruce snad s nejcitlivější dobou našich dějin tvoří dohromady skvost české kinematografie. Líbila se mě kamera, nezapomenutelné výkony legend jako Smolík, Záhorský či Lukavský, ale překvapivě dobře jim sekundujíc začínající herci Brejchová, Kostka, Mistrík. A právě je mně líto, že poslední zmiňovaný nám nestačil ukázat více z jeho umu. Ivan Mistrík mě zaujal už ve Weissově Romeu, Julii a tmě a tady mně jeho výkon utvrdil v tom, jaký talent to byl. Netřeba komentovat zvěrstva, která se děla za války, to už asi všichni víme a to není přesně to, na co chtěl Drda s Krejčíkem upozornit. Důležitá je amorálnost, pokryteckost a bezskrupulóznost společnosti. Nejvíc mě nadzvedla mandle scéna, kdy Smolík přišel k veliteli gestapa domů, aby orodoval za své studenty a vyruší je malý synek velitele, aby svému otci ukázal zlatou rybku a on mu odvětí, že by neměl trápit to zvíře. S vědomím toho, že pár minut před tím, plánoval zastřelení několika lidí na náměstí s ledovým klidem, se mně dělalo prostě a jednoduše šoufl. Ale koneckonců to, co mě nejvíce pobuřovalo v celém filmu nebylo chování nacistických pohlavárů, ale přístup české společnosti a zbabělost. Samozřejmě do tohohle hodnocení se nechci pouštět, protože strach o svůj život a život rodiny a blízkých zatemňoval lidskou mysl. Myslím, že takovéhle filmy, ač nemusí být dokonalé svým zpracováním, tak svým posláním a významem musí být neustále připomínaný mladým generacím. ()

bohhous22

Vyšší princip má můj bezmezný obdiv díky odvážnému zpracování a neskutečné funkčnosti po stránce psychologické!Bezpochyb výjimečný film na dané téma.Režisér Krejčík dokázal z herců vydolovat potřebné emoce i za cenu toho,že je občas měl (jak se říká) proplesknout...Smekám!R.I.P Mr.Krejčík ()

Kidomil

Úžasně provedená tíživá atmosféra z dob heyndrichiády s klasickými českými herci. Jana Brejchová se vyjímá svými výkony nad všemi ostatními a podle mě rozhodně nejlepší herecký výkon Vyššího principu. [7/10] ()

Herr_Karotte

Myslim, ze tenhle pocin by mel videt kazdy clovek podporujici humanitni idealy a vsichni Cesi. Dokonale, srdcervouci predstaveni zivotnich idealu a myslenek, za ktere by se melo umirat - a take umiralo. ()

adamix

Dosť silný film o veľkej nespravodlivosti a veľkom strachu z nepriateľa. Ak niekto miluje vojnové filmy, tak doporučujem zhliadnuť si tento. Ako jeden z mála vojnových filmov tento vám ukáže obrovskú nechuť ľudí k Nemcom. Ukáže vám, aká bola vtedy hrozná doba a ako ľudia s ňou veľmi ťažko žili. No veľmi sa mi tu zapáčil František Smolík a najviac sa mi na ňom páčilo to, ako sa snažil bojovať proti zlej nespravodlivosti. Jeden z najlepších vojnových filmov, aké som videl. Pripomína mi trochu film Cesty slávy, kvôli nespravodlivej poprave. Dávam 5* a 90%. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček