Spuggy

Mistrovské dílo, původně kratičký text rozvedený umně do filmové podoby. Působivě vykreslená atmosféra tíhy a strachu doby, v níž se denně odehrávalo mnoho zrad i hrdinství. Herecké výkony i režie jsou neokázale úsporné, o to víc dopadají na diváka svou naléhavostí. ()

Weissik

Věděl jsem, o čem ten film je, věděl jsem i jak skončí. Netušil jsem ale, že na mě tolik zapůsobí. Jednoznačně nejlepší český film, jaký jsem viděl. ()

route60

Až mě z toho filmu mrazí když si uvědomím jak strašná to musela být doba, Vyšší princip má hodně scén které v člověku zůstanou navždy, výborný František Smolík v roli profesora pro kterého je kodex mravnosti nadevše která je na svou dobu naivní a jeho postava ke konci krutě prozře, ostatně všichni herci bez rozdílu podávají skvělé výkony, bravurní režie Jiřího Krejčíka dělá Vyšší Princip nesmrtelným. ()

Jebak8

Úžasné!!! Filosofický a morální klenot...! Nemám slov, absolutně dechberoucí příběh o statečnosti, lásce a vyšším principu...:) 100% ()

p.i.t.b.u.l

Nemůžu si nechat ujít ohodnotit tento film i s komentářem. Absolutní zlatý skvost české kinematografie. I když filmů tohoto žánru se již natočila celá řada, tento film má v sobě něco, co Vás prostě ohromí. Přiznávám se, tento film jsem viděl teprve nedávno. Už teď se za to stydím, protože tento film je film s velkým F. Atmosféra, která byla zaznamenána v tomto filmu byla úchvatná a to co mně například chybělo v loňském Protektorovi se zde objevilo dvojnásobně. Pro mně absolutní jednička české poválečné doby a ten kdo to ještě neviděl přišel o hodně. Stejně jako já do nedávna. ()

heavy66

Strach kluků čekajících na popravu, hrůza v tváři starého profesora, když rozhlas hlásí jejich jména, žal matky nad smrtí syna, přerod smířlivého a ušlápnutého člověka, který už dál nemůže mlčet, byť za cenu vlastního života - to jsou vrcholy vynikajícího filmu, který patří do zlatého fondu kinematografie 60.let. ()

Exanimus

Opravdu vynikající české drama s výborným herecekým výkonem pana Smolíka.. Je mi opravdu do breku, když vidím co museli zažít studenti České Republiky během 2. světové války.. Opravdu dech beroucí dílo.. ()

natalanka

Tohle je tak sugestivné film, který se Vám zadře pod kůži, že až ajaj.... stačí tak málo a z hlediska vyššího principu se to může stát znova a ten strach a bezbrannost mě děsí. Tenhle film je rozhodně nadčasový a jednoduchým způsobem otevírá naše vnímání křehkosti života. Geniální. Děsivé a smutné. :-)) ()

zdeci

Pecka jako hrom! Zprvu celkem nuda, jen kukadla Brejchové zářila, pak však nějaká ta srandička a je vše jinak, rozzáří se hlavně pušek, ale i herecký um nejednoho pedagoga. Za mě 85 %. ()

Gand_alf

Brilantna drama, mne svojou atmosferou a rovnako tak gradaciou, pripomenula legendarnych 12 rozhnevanych muzov! Neviem ci Vyssi princip bol nominovany na Oscara, ale ja, ak by to bolo v mojej moci, tento skvost nielen nominujem ale bez vahania Oscara udelim nielen za najlepsi film, ale tiez hudbu, ktora az mrazivo doplnala uz tak hustu atmosferu filmu, kameru, reziu, rovnako tak herec v hl.ulohe bol skvely! Skoda, ze takychto filmov je v dnesnej dobe ako safranu. ()

swinevenca

Strach v období heydrichiády a ta německá bestiálnost a rutina s jakou se mstili je několikrát ukazaná v plný nahotě, ale něco mě chybí, abych se na ten film chtěl brzo podívat znova. Možná je to výbornej, ale pomalej "princip", takovýho profesora bych asi v běžný výuce nevystál, možná lehce předvídatelnej konec. Mě se dobou i dojmem nabízí srovnání se Spalovačem mrtvol - třeba řemeslně zvládnuté, tady v žebříčkových výšinách, ale za mě to na extratřídu nemá. ()

hejnovran

Sotva se dotkl perem stránky, ozval se z lavic povědomý hluk. Vyšší princip zvedl pomalu oči ke své třídě. Dvacet septimánů stálo před ním v pozoru, se zdviženými hlavami, s očima planoucíma. ()

g.laudeo

Jedna třetina hvězdy dolů za ty buržoazní zbabělce, lháře a práskače na straně jedné a čestný a statečný prostý lid na straně druhé. Druhá třetina dolů automaticky za dobu vzniku - mix probouzejícího se moderního filmu a divadelních výstupů typických pro předchozí tři desetiletí: Respektuju, ale nevyhledávám. Poslední třetina hvězdy dolů za ty záplavy StG čtyřiačtyřicítek v rukou okupantů, které se v Protektorátu v první půlce roku 42 v žádném případě objevit nemohly, už jen proto, že na "trh" přišly zhruba o rok a půl později. Čtyři hvězdy bez problémů - působivé, tísnivé, mrazivé. Nestárnoucí. ()

wocicko

Dle mých neskromných znalostí tohoto období velmi zdařiilé a věrné vystihnutí atmosféry. A také se mi moc líbí nevtíravá "reklama" na hodnoty klasického vzdělání, jež teď už úplně vymírá. On je pořád lepší člověk, který žije ještě za Trojské války, než ten současný, který ani neví, že nějaká byla... Až na něktré příliš srdceryvné scény dokonalý film. ()

kobras5

Neměl jsem tu čest číst knižní předlohu filmu a ani po tom moc netoužím. Film mou pozornost částečně upoutat dokázal, ale ne tak moc, jak bych očekával. Jedním z důvodů může být třeba fakt, že mě tohle období vůbec nezajímá a i za předpokladu, že to tak v té době opravdu chodilo, nezmění to můj názor. Herecké výkony a kamera jsou dokonalé, to musím přiznat. Bohužel pro mě chybí nějaká smyslnost celého díla než pouhé přiblížení té doby. A na mém hodnocení nezmění nic ani citace Senecy, které mě opravdu velmi potěšily. 60% (viděno na DVD). ()

Fugito

Čudujem sa, že tento film mohli natočiť v tak isto totalitnom štáte ako bolo Československo v roku 1960. Žeby skrytý zámer režiséra? ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček