Karpatia, Vyšné Vlkodlaky: Hrabě Teleke z Tölökö se svým věrným sluhou Ignácem narazí při svém putování na polomrtvého lesního adjunkta Vilju, který se snažil odhalit tajemství podivného Čertova hradu, na němž prý straší. Hrabě zjistí, že rozpadající se hrad je sídlem zloducha barona Gorce, jež ke svým zločinným záměrům využívá fantastických vynálezů šíleného vědce Orfanika a tuší, že Gorc ve svých zříceninách skrývá jeho snoubenku, operní pěvkyni Salsu. (Bontonfilm)

fantomas19

Česká bláznivá komédia Oldřicha Lipského z roku 1981 s Michalom Dočolomanským v hlavnej úlohe je o láske operného speváka a speváčky a vášnivom obdivovateľovi opery. Do krásnej prírody Karpatska sa vydáva na ozdravnú kúru knieža Felix Teleke, slávny operný spevák, aby zabudol na stratu svojej milej. Spolu so svojim sluhom (Vlastimil Brodský) narazia na lesníka (Jan Hartl), ktorý zapáli iskierku nádeje, že milovaná Salsa Verde (Evelýna Steimarová) je stale živá. Záchranná akcia v tajomnom hrade baróna Gorca (Miloš Kopecký) sa stáva bojom o život proti nástrahám poddaných baróna a rôznym vynálezom geniálneho i šialeného vedca Orfanika (Rudolf Hrušínský). Príjemný takmer hororový, ale najmä operný zážitok. ()

Godhaj

,,Ten divý kraj mne mocně inspiruje. Ty barbarské totemy! Zdejší lid je asi nádherně zaostalý." Parádně nabitý scénář hláškami, které už mnohdy zcela zlidověly, v kombinaci s vytříbenou vizuální stránkou dávají dohromady perfektně padnoucí parodii na Verneovky. Herci hrají jak o život, nejvíce však Dočolomanský, který u mě svým výkonem zastínil i pana Kopeckého. Jen některé kreace od Švankjmajera na mě působily velmi nepříjemně. ()

Amras

Po celou dobu filmu jsem se pořád bavil. Příběh je pěkně zpracovaný a konec mě docela překvapil. Moc se mi líbí filmy Oldřicha Lipského. Navíc scénář napsal Jiří Brdečka. Od této dvojice se mi také líbil Limonádový Joe. Velké plus u tohoto filmu mají povedené efekty a výtvarné zpracování. A samozřejmě také hudba. Navíc Lipský si vybral výborné herecké obsazení - Dočolomanský, Kopecký, Hrušínský, Brodský. Prostě samé vynikající herce. Bohužel takoví v dnešní době už pomalu ani nejsou. Tajemství hradu v Karpatech je velkou poctou panu Verneovi. Za to si Lipský zaslouží velkou poklonu! ()

Uesbe

keby sa ma niekto z ďaleka opýtal na Česko-slovenský, možno historický humor, tak mu pustím toto............a potom Trhák ()

Tamdydam

Teda musím říct, že něco podobného jsem ještě neviděl:-) Když nic jiného, tak za naprostou originalitu by si to snad i o hvězdu víc zasloužilo. Ani vtip se tomu upřít nedá. Ale přesto všechno jsem se tak od poloviny těšil, až to skončí ()

boo-boo

Dočolomanský hrá sám seba ("Navzdory této fatální situaci jsem superlativně disponován."), Kopecký si užíva zmrda storočia a k tomu absolútne dokonalý Hrušínský! Toto nezostarne nikdy - tie dialógy sa jednoducho opočúvať nemôžu. Keby sa aj mohli, vždy tu budú Švankmajerove mimozemské prístrojčeky. ()

haffen

"Tohle zařízení dokáže obsluhovat i malé dítě." "Tedy i já..." Zvláštny film. Kopa dobrých hlášok. 4* ()

joelly01

Paneboze, toto je prece naprosta pecka a dokonalost sama. Vubec nechapu co by se na tomhle pokladu ceske kinematografoie mohlo nelibit ci co tomu vytknout. Vsak neni to nejlepsi kdyz venku je sychravo a poletuje listi a vy se doma schoulite pod deku na kanapatko, date si vyborny sypany hruskovy caj, talirek pernicku v cokolade a koukate na Tajemstvi Hradu v Karpatech? No? Co muze byt lepsiho? Ani nakup predrazene kabelky tak nezahreje u srdce! Mozna leda Alpy. Ale tam jedeme zitra, takze stejne dobre, ne? Btw. pro me jedna z nejatmosferictejsich filmovych scen ever: Zutra (Tona Hluchonemec) jede na te svoji "kolobce" lesem bonzovat na hrad. K tomu ta hudba. Filmovy orgasmus. ()

topi80

I takový mistr, jako byl Oldřich Lipský, může mít někdy slabou chvilku. On si ji vybral tímto filmem, který vedle jeho klasik nemá šanci obstát. Místo děje jakási chaotická změť, která diváka nevtáhne, a tak se i vymazlená výtvarná stránka filmu, za kterou dávám hvězdičky, mine účinkem. ()

ŠpetaMarek

Pro mě nejlepší film Oldřicha Lipského a spolu se Zítra vstanu a opařím se čajem a Bílou paní jsou u mě na piedestalu československé nejen komediální tvorby. ()

Amonasr

Od dvojice Lipský - Brdečka bych čekal mnohem lepší parodii, tohle se moc nepovedlo. Humor je spíš křečovitý, než doopravdy k smíchu, umělá lidová mluva tahá odpudivě za uši, vše působí jaksi nesourodě a násilně poslepovaně. Dvě hvězdičky za to, že jsem po čase přeci jen překonal nutkavou chuť to vypnout definitivně. I mistr tesař se někdy utne... ()

brectule

Tyto české parodie opravdu nemají konkurenci - v tématu, humoru i herectví:). Hlavně "Pán Hrábě" ( atd.)z úst J. Hartla. ()

Havala

Na tehdejší dobu velmi ADVENTURE vypadající film. Dobré hlášky již zde nebudu opakovat, zase bych se na něj znovu podíval. Hodně vděčné pro děti které snad ocení tehdejší smysl pro humor. 81% ()

Zemřel herec Jan Skopeček

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)