Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

• Česko Hvězdné války: Epizoda IV - Nová naděje (více)

Princezna Leia prchá ve své kosmické lodi před pronásledovateli ze strany Impéria. Na palubě lodi se totiž nacházejí tajné plány nové děsivé zbraně, Hvězdy smrti, kterou Impérium právě postavilo. Loď princezny Leii dohoní loď rytíře Temné síly a jednoho z nejbližších spolupracovníků císaře Impéria, Darth Vadera. Po krátkém boji je posádka lodi princezny přemožena a sama princezna je zajata. Darth Vader nařizuje prohledat loď a ukradené plány najít. Ty se už však na lodi nenacházejí. Princezna je ukryla do malého androida R2-D2 a toho poslala společně s androidem C-3PO v záchranném modulu na blízkou planetu Tatooine. Oba androidi jsou však vzápětí na planetě zajati domorodými obyvateli, Jawy. Ti oba obratem prodají Lukovi Skywalkerovi, mladíkovi, který vyrůstá v rodině svého strýce, farmáře. Luke brzy zjistí, že R2-D2 má v sobě nahraný vzkaz od jakési Leii, která žádá jakéhosi Obi-Wana o pomoc. R2-D2 se však v noci ztratí, a tak se druhý den ráno Luke společně s C-3PO vypraví androida hledat. Cestou je přepaden Písečnými lidmi a místní poustevník Ben mu zachrání život, když Písečné lidi od Bena odežene. Luke s úžasem zjišťuje, že Ben je ve skutečnosti onen hledaný Obi-Wan. Obi-Wan se Lukeovi přizná, že je rytířem Jedi, a předává mu světelný meč. Také Luka žádá o to, aby s ním vyrazil princezně Leie na pomoc. Luke to zprvu odmítá. V té době však na Tatooine přistane výsadek vojáků Impéria, kteří při hledání uprchlých androidů povraždí několik místních Jawů a také Lukova strýce a tetu. Luke se chce pomstít a přidává se k Obi-Wanovi. Společně vyrazí do blízkého města a hledají zde pilota, který by je odvezl na planetu Alderaan. Po kratším hledání narazí na pašeráka Hana Sola. Ten jim slibuje odvoz ve své lodi Millennium Falcon. Sám Solo je rád, že se dostane z planety, protože má problém s dluhem, který nezaplatil místnímu gangsterovi, Jabba Huttovi. A tak i on je rád, když urychleně odletí s Lukem, Obi-Wanem a svým chlupatým pilotem Chewbaccou z planety. To už však jejich loď pronásledují stíhačky Impéria... (TV Prima)

JohnSmith

Klasika mezi akčními sci-fi a k tomu nádherná pohádka.Je tu prostě vše,napětí,akce,humor,láska a k tomu všemu dokonale namícháno.Vrcholem je nejspíš závěrečný nálet na Hvězdu smrti ()

hroubek

Šestákové dobrodružství které nikdy nezestárne a nová trilogie mu nebude sahat ani po pas ewoka. Pro mě druhý nejlepší díl po Epizodě V.. Film který představil nejlepšího záporáka všech dob a představil fanouškům Harrisona Forda před nejtěžší volbu jestli je Han Solo lepší než Indiana Jones. ()

sskrblik

Tenhle díl mě nepřišel určitě nejlepší. Jasně, byl to první a revoluční díl, ale že by to byla nějaká extra bomba? To ne. ()

Krustyburg

Dneska už to má i dost prvků komediálních; roztomilý je ten kontrast strojů a pravěkých příšer, detaily jako např. ty dva měsíce atp., za to 2*... Jinak příběh a dialogy, tak to je arcikravina :-) ()

venalce

Těžko říct, proč se z některých výborných snímků stanou snímky zlomové. Ještě před Matrixem vykrádali filmaři Hvězdné války. Filmový svět po nich už nikdy nebyl stejný. A stačí, aby se na obrazovce objevil nápis "Před dávnými věky v předaleké galaxii" a každý fanoušek zatají dech, aby se při prvních tónech monumentální úvodní skladby dostal do extáze. Klasický příběh v prostředí vesmírných rozměrů, spousta podivných potvůrek, magická Síla, roztomilé postavy robotů, obrovský chlupáč, sympatické a charismatické lidské postavy a nepřekonatelný záporák dávají dohromady koktejl, na který se člověk může dívat pořád dokola a stejně nemá nikdy dost. ()

Mishqo

80-85% ... Veľkolepý nadčasový film, ktorému však ešte chýbala tá istota zvyšných dielov, keďže to bola vlastne prvotina. Ničmenej, veľa krivých slov naozaj nemám a skrz-naskrz výborné. Hoci málo Dartha Vadera tam bolo, a nedisponovalo to požadovanou úrovňou temna. Chvalabohu humor nechýbal a interakcie medzi C3PO a R2D2 sú na nezaplatenie. Ale to čo prišlo po tomto, bolo neskutočné. ()

romajz15

Film, který přepsal dějiny. Nejspíše už nikdy nebude natočen film, na jehož každé projekci by lidé vztávali a tleskali. Na svou dobu úžasné efekty a příběh je jedním z nejlepších dodnes. Tímto filmem navíc začala historie Star Wars. Tím nemyslím je to, že se jedná o první z šesti filmů, ale také, že díky Nové naději vznikly desítky knih, které vytvořily tolik postav a příběhů, kolik nemá žádná jiná sága. ()

VanTom

Lehce naivní, toporná a poněkud přeplácaná fantasy pohádka z předaleké galaxie. Má své bezprostřední "klukovské" kouzlo (v době premiéry jistě mnohokrát znásobené nevídanými triky a neokoukaností námětu), ale jelikož jsem na Hvězdných válkách nevyrůstal, prostě jej doteď nedokážu docenit. 70% ()

Yoda sama

Detstvo, ktoré sprevádzala Williamsova legendárna téma, dvojica droidov, mladý a neskúsený, no odhodlaný Luke, krásna rebelka Leia, starý Obi-Wan Kenobi, ukecaný frajer Han a temný lord Vader spolu s hrsťou geniálnych praktických efektov, skvelého príbehu a rozsiahleho univerza. Bolo to dobré detstvo s mojím najobľúbenejším a najkultovejším sci-fi filmom. ()

lykan9

Musím uznat, že v době, kdy Nová naděje běžela v kinech, tak to musel být fenomén a jako dítě si pamatuji, že na mě také tak působil, ale v současné době, kdy když člověk na epizody kouká chronologicky, tedy od epizody 1, která vznikla mnohem později, tak již tato epizoda ztrácí na kouzlu. Určitě je to skvělý snímek, ale v dobách, kdy o dva roky později vznikl takový snímek jako Vetřelec, je Nová naděje již trochu málo. ()

pursulus

Mé hodnocení všech dílů "Hvězdných válek" v podobě celovečerních filmů (od Lucasovy "Skryté hrozby" po Johnsonův "Poslední z Jediů") a můj názor na ně jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".) ()

fabecc1222

Čtvrtá epizoda si ke mě musela hledat cestu trochu déle. Hlavně kvůli droidímu začátku, který pořádné odstartování příběhů poněkud zdržuje. Po nástupu oblíbených postav se ale film konečně více rozjede, a ačkoliv některé soubojové scény působí dnes již archaicky, tak na dobu vzniku se určitě jednalo o převrat v technických možnostech. ()

Sany33

Až keď som bol starší som pochopil prečo sa začalo IV epizódou. Dalo to svieži nádych celej sérií a potom sa postupne mohli odhaľovať charaktery minulosti a prečo sa formovali v to čo poznáme dnes. Pri vzniku IV epizódy išlo o komerčný úspech práve kvôli špeciálnym efektom, dnes už vieme že srdcia fanúšikov si táto epizóda získala aj kvôli niečomu inému. Aj napriek neprimitívnejšej zápletke je vo filme silná chémia ktorá funguje dodnes a právom radí film ku kultu. Mne osobne chýbala nijaká čerešnička na torte aby som dal plné hodnotenie. 85% ()

Master19

Ač poměrně věkovitý, k této sáze se dostávám až nyní. Nutno uznat, že prakticky každá scéna, každá replika, má spoustu odkazů v kultuře a je až notoricky známá. Film samotný je ale už těžcce ta zenitem. Klasické chyby jako exploze ve vakuu a zvuk prolétající lodi nechám bez komentáře. Jediná ženská postava která ve filmu mluví evokuje, že ženy jsou ve vesmíru na nějaké odlehlé planetě a rodí tam děti protože k ničemu jinému nejsou - to je odraz sedmdesátých let. Technika je hodně naivní, všechno je potřeba propojit kabelem, bezdrátový přenos tu neexistuje a veškerá možnost zkontrolovat cizí element je prohledat jí vojáky. Z pohledu dneška, kde má każdý obchod dvacet kamer je to opravdu k smíchu. Nejlepší je ta obezlička, kdy postavím vesmírnou loď o velikosti menší planety, ale nechám tam přístupnou díru, díky ní lze celou loď lehce vyhodit do povětří je takový šlendrián, který nemá ve vesmíru obdoby. Každopádně jako otvírák nadčasové série a fenoménu přesahujícího naši planetu má nepopiratelnou hodnotu. Jo a největší bourák je samozřejmě Han Solo! ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

07.02.2024

Spectacular Music of Hollywood

Spectacular Music of Hollywood

07.12.2023

Zahajovací koncert třetího ročníku Composers Summit Prague představí světové skladatele filmové hudby na jednom pódiu, kde osobně oddirigují svá nejznámější díla. Mezi významné osobnosti patří… (více)