Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Lepší než Epizoda I, ale kvalitativně to původní triologie stále nedosahuje. Ovšem po vizuální stránce je to prostě nádhera!! Ty nejlepší triky své doby George Lucas přetavil do dvou hodin trvající vizuální krásy! Kde je proboha opět Oscar za vizuální efekty? Já ty pány z Akademie asi opravdu nikdy nepochopím. Čeho jsem se nejvíce bál bylo obsazení Haydena Christensena, který mi ale dokázal, že si roli Anakina zasloužil a v mých očích rozhodně nezklamal, naopak! Já zkrátka nemůžu jinak než ohodnotit pěti hvězdičkami, protože mě tahle série totálně pohltila a to jsem si vždy říkal, jak tohle může někoho bavit......(9.2.2009)

Dvojka je mnohem víc akčenější než jednička, která místy nudila, ale to bylo hlavně proto, že Lucas musel nejdřív seznámit s postavami a dát tomu určitý směr, kterým se to bude ubírat dál. Tohle je už ale o poznání lepší, protože tam kde by to začalo trošku nudit, tak je tam dobrá akce, která je tady mnohem povedenější než v jedničce a je podpořená skvělými triky, který jsou někdy fakt skoro dokonalý a musim teda říct že Lucas jima moc nešetřil a jediové tady taky konečně nevypadaj jako nějaký neohrabaný trotlové, ale jako opravdový mistři (Ještě že ten Liam Neeson chcípnul už v jeničce).. Co se týče herců, tak jsou vybraný docela zdařile, hlavně Christopher Lee je fakt skvělej a ten jeho závěrečnej souboj byl hodně dobrej, teda až na ten závěr, když tam přišel Joda, odhodil svojí hůlku a začal tam zběsile poskakovat a dělat ksichty, až to vypadalo komicky, ale možná to byl záměr, jenže v tom případě nechápu proč pořád chodí o holi, když najednou může skákat salta a pohybovat se pekelně rychle, ale možná to byl opravdu jen nějakej Lucasův záměr, kterej sem nepochopil. Taky je určitě dobře že tam hraje Natalie Portman, protože je opravdu krásná a když neni žádná akce a děj stojí, tak je aspoň na co koukat. Pro mě je to další skvělej díl Srar Wars, ale rozhodně ne dokonalej(8.12.2003)

• arachneuss

Co se vlastně ve dvojce stalo? Těžko říct.1. 30% scén se točí okolo Anakinovy snahy sbalit Amidalu, která mu neustále opakuje, že to prostě nepůjde (je přece Senátorka! - sarkasmus), že je na ní moc nezkušenej (chová se před ní jako debil), moc mladej (bouří se v něm hormony, tak proč na sobě nosí oblečení ve stylu prostitutek z Moulin Rouge?!), má to zakázaný (kdo a kde to vymyslel? A odkuď se vzalo to proroctví?) a basta. Pak najednou ve třech čtvrtinách mu řekne (no dobře, v týhle ptákovině smysluplný dialog neexistuje, takže spíše ZAMUMLÁ), jak ho strašně miluje a že s nim chce strávit zbytek života. WTF?! 2. Obi-Wan lítá po celým vesmíru (nakonec mu pomůže nalézt správný směr pětiletý usmrkanec), jen aby nakonec našel v tý největší díře galaxie několika milionovou armádu klonů (!), která je dokončena přesně v době, kdy Separatisti začnou válčit proti mírumilovné Republice (že za vytvořením tak obrovské militaristické síly sojí Sithové očividně nikoho nenapadlo), která by byla totálně v háji (sice má každá ze soustav armádičku, ale to nikoho nezajímá), kdyby Kenobi neměl za kamaráda přerostlé prase-kuchaře, který se náhodou vyzná ve zbrojním arzenálu nájemných vrahů. WTF?! 3. Takže nakonec Padmé chce strašně moc Anakina (i když po předchozím dění to nedává smysl), Obi-Wan jako vždy ostrouhá (chudák McGregor... hrát postavu bez jakékoliv známky propracovaného charakteru) a tenhle krásný trojúhelník jim kazí hrabě Dooku, nehorázně mocný Sith, který na X let jen tak zmizel do neznáma, aby pak během krátkého momentu zmobilizoval všechny záporáky Star Wars Univerza na rozkaz svého pána (mimochodem, vždy mají být pouze dva Sithové a jelikož Darth Maul zemřel před cca. 10 lety [nikdo jeho smrt neřeší ve dvojce], ale Dooku se přiklonil k Temné straně Síly ještě předtím, tak Lucas asi stačil během těch pár měsíců zapomenout dialogy jedničky), který po několik desítek let v pohodě zůstává pro všemocné Jedi znám pouze jako "ten hodný kancléř". 4. Všechno jde do kytek v momentu, kdy Anakin si musí nechat mermomocí useknout ruku (2 Jedi na jednoho Sitha a dostanou nakládačku!), jen aby se tam mohl záhadně objevit Yoda a pan režisér se pochlubil kvalitní trikařskou stránkou svého díla. Samozřejmě že Dooku uteče, bez problémů se dostane přes OBROVSKÉ bitevní křižníky na orbitu (hlavně, že v prvním díle dostala loď z Naboo solidní nakládačku od pár donuttových tentonoců Federace), blbost na entou a to ani nemluvě o tom, že Hvězdu smrti vymysleli létající žáby. WTF?! 5. Ten film trvá 137 minut a jediné co se v něm stane je, že Anakin si najde roštěnku a začne válka. První věc by se dala vyřešit během deseti minut (a člověk by nemusel trpět u dialogů na PĚST), druhá během sekundy. Výsledek? 126 minut a 59 sekund zbytečných záběrů a kouzlo staré trilogie je v hajzlu (takhle zmršit svůj odkaz dalším generacím dokáže opravdu málokdo). Tenhle díl ani nepotřeboval vzniknout, vše se dalo vysvětlit v úvodních titulcích Pomsty Sithů ---> Válka! Separatisté zaútočili na síly Republiky, která díky moudrosti Jedi Obi-Wana Kenobiho získala armádu klonových vojáků, jenž se snaží ubránit svobodné státy galaxie před vojskem Sithského lorda Darth Tyranuse. Osud všech leží na bedrech Anakina Skywalkera, který se tajně oženil s Padmé Amidalou a pouze on může jako Vyvolený nastolit rovnováhu v Síle. Zkrátka Lucas senilní. Po ultra-debilní Skryté hrozbě přichází "jen" debilní Kloni útočí (co je sakra za název?!) a ač se snaží Pomsta Sithů napravit reputaci nové trilogie, tak musím být každému jasné (hlavně po scénáři k Indimu), že tvůrce téhle ságy za těch několik let absolutně zapomněl JAK PSÁT. Výsledkem je nehorázný slepenec, kde nefungují ani osvědčená klišé (Jak sakra dokázal zkazit i blbou romantickou linku?!) a při sledování je člověku těch herců vlastně líto (tentokrát už to nebyl na zaplacení hypotéku, ale přesto...). Koukněte se na to podruhé, srovnejte si to s příběhem Luka. Vidíte ten ROZDÍL?(21.8.2007)

• - Scény z Anakinova (Hayden Christensen) pouštního domova byly natáčeny v Tunisku a jedná se o přesnou repliku konstrukce z prvního pokračování z roku 1977. (Listeroman)

• - Austrálska herečka Claudia Karvan bola obsadená ako sestra Amidaly a natočila scénu s celou jej rodinou, ktorá však bola vystrihnutá. Je ale zahrnutá v bonusových materiáloch na DVD. (klayman)

• - Podľa Georga Lucasa, Obi-Wanov spôsob schovania sa v poli asteroidov naučil Bobu Fetta lekciu, ktorú využil v dospelosti, keď sa pokúsil schovať v Epizóde V pred Han Solom. (klayman)