Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Pokud byste čekali nějaké výraznější ztemnění po infantilnosti a přeplácanosti Epizody I, tak... Můžete čekat i nadále. Rozhodně to však je lepší než Epizoda I, otázka však je, zda lepší stačí, když i tak je to přeplácané popcornové nic s nejotravnější CGI postavou v dějinách.(12.3.2005)

Po průměrné I.epizodě se Lucas kvalitou přiblížil původní trilogii - méně Jar Jara, výtečný Hayden Christensen a o hodně temnější scénář. Cítím se, jako když mi bylo dvanáct. Lucas strikes back.(26.10.2002)

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Znepokojivé věci se náhle dávají do pohybu. Zpupný Anakin krůček po krůčku padá do chřtánu temné strany Síly a já začínám tušit největší zradu v oné předaleké galaxii. Vizuálně opět brilantně zmáknuté, v uších mi duní seismické miny Jango Fetta a nevěřícně kroutím hlavou při závěrečných soubojích, jimiž začínají Klonové války. A co víc, charakteristickým slovosledem hovořící mistr Yoda konečně tasí zelený mečík a své Sílou prostoupené tělo rozhýbe rychleji než tasmánský čert. Lucas mě dokázal znovu rozhicovat a já jsem nyní plně připraven na nejdůležitější díl hexalogie... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/649,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/209,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Milostná scéna s tokajícím párečkem u vodopádů vypadá jako reklama na Niveu. Při bitvě v aréně vypadají Jediové se svými světelnými meči tak znuděně, že každou chvíli čekám, kdy si k tomu přibalí jointa. Závěrečná bitva, to je jeden velký zmatený bordel. K tomu připočtu takové režijní nedotaženosti, jako závěrečnou honičku, při které Padmé vypadne z létajícího stroje, spadne z velké výšky na zem a jakoby v posledním tažení klepe nohama jako chrobák. Vzápětí hupky, hupky se postaví na nohy, jako by se nic nestalo a začne udělovat rozkazy. Ani nemá smysl se rozepisovat o dalších lapsusech, je jich tam požehnaně. Lucas se chtěl zavděčit všem. Beverly Hills, Gladiátor, Chaplinova Moderní doba, Blade Runner - všechno tu je. Bohužel. Ale pořád jsou to Star Wars. A s přibývajícími díly získává tenhle nový kabátek na "star-wars-áckém" kouzle, které mámdíky původní trilogii tak rád.(21.4.2003)

Tak vám nějak nevím, sice je to stále za 4, ale nějak už to podle mě nemá tu šťávu, co měly kdysi prapůvodní Starwarsy. Zdá se mi, že je to čím dál více o efektech, které jsou sice parádní, ale samy od sebe ten film nespasí. Ještě si počkám na trojku a uvidíme, pokud se pohne i dějově výše, dostane taky 4 (nebo i 5*), pokud ale taky bezmála veškerá snaha zaujmout bude navázána na FX, stáhnu hodnocení o stupínek níže...(19.10.2010)