Star Wars: Epizoda II - Klony útočí

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Epizoda II - Klonovaní útočia

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 142 min

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii se přede mnou otevřel kompletně nový svět. Znepokojivé věci se náhle dávají do pohybu. Zpupný Anakin krůček po krůčku padá do chřtánu temné strany Síly a já začínám tušit největší zradu v oné předaleké galaxii. Vizuálně opět brilantně zmáknuté, v uších mi duní seismické miny Jango Fetta a nevěřícně kroutím hlavou při závěrečných soubojích, jimiž začínají Klonové války. A co víc, charakteristickým slovosledem hovořící mistr Yoda konečně tasí zelený mečík a své Sílou prostoupené tělo rozhýbe rychleji než tasmánský čert. Lucas mě dokázal znovu rozhicovat a já jsem nyní plně připraven na nejdůležitější díl hexalogie... 115 miliónů dolarů(rozpočet)/649,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/209,5 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(14.4.2006)

Tahle epizoda je pro mě i jako pro fanouška Star Wars docela velkým zklamáním. Samozřejmě jde sice o nadprůměrnou sci-fi, ale prostě chybí tomu jakýsi duch původní trilogie, dialogy jsou občas příšerně křečovité a trapné (vím, že to byly vždycky, ale tak nějak přirozeně, sem se mi prostě nehodí). Oceňuju sice, jaký dokáže být Yoda mrštný chlapík, ale přišlo mi to z velké většiny dělané hrozně na efekt... Naštěstí se pan Lucas poučil a vše napravil Epizodou III. Ale vlastně když si pustím všechny díly chronologicky a dvojku beru opravdu jenom jako romanticko-akční spojovací díl, tak si nemůžu stěžovat.(23.5.2005)

Konečně jsme se někam posunuli a nevaříme z vody. A nutno dodat, že tenhle díl je vskutku fajn. Mnohem temnější atmosféra, zastrčení Jar Jara a ta osudovost lásky, přátelství a oddanosti. Tohle se povedlo.(31.1.2007)

• - Christopher Lee poznamenal, že slovo Dooku je v japonštině jed, ale píše se pouze jako doku. (reich)

• - Padmé (Natalie Portman) by mala byť o pár rokov staršia ako Anakin (Hayden Christensen). V skutočnosti je Christensen skoro o 2 mesiace starši ako Portman. (klayman)

• - Posledný záber filmu, kde Padmé a Anakin stoja pozerajúc sa na jazero Naboo, po pravici s C-3PO a R2-D2, je narážka na poslednú scénu Epizódy V, kde sa Luke a Leia dívajú do vesmíru po pravici s C-3PO a R2-D2. (klayman)