47 metrů

• Velká Británie 47 Meters Down (více)

Dovolená je prý ideální čas k tomu, aby člověk vyzkoušel nové věci – zážitky na hony vzdálené těm, které zná z každodenního života. Takhle aspoň Kate (Claire Holt) přesvědčila svou sestru Lisu (Mandy Moore), aby se v chatrné kovové kleci ponořily pod hladinu oceánu a ocitly se tváří v tvář velkému bílému žralokovi. Na dovolenou v Mexiku se dvojice vydává jen chvíli poté, co si Lisa prošla bouřlivým rozchodem. Jedním z důvodů, proč ji bývalý partner opustil, byla i údajná Lisina nudná povaha, proto jí přijde celkem vhod, když se v baru seznámí s Benjaminem (Santiago Segura)‚ a Louisem (Yani Gellman), kteří obě dívky přemluví, aby se společně vydaly za životním zážitkem na moři. Když se ale jejich klec odtrhne od lodi a prudce míří ke dnu, sestry se ocitají v pasti obklopené zuřivými žraloky. A kyslík zatím rychle ubývá… (Bontonfilm)

KoRner

Slušný thriller, na ktorého hru čím skôr pristúpite, tým viac sa môžete baviť. Dve kočky bez potápačských skúseností musia prežiť medzi žralokmi, pričom sa nemôžu vynoriť kvôli dekompresii. Zaujímavý námet, prekvapivý záver. ()

iXtr3m3

Na jedno pozretie fajn, podobne ako Shallows, ale záver predvídateľný od oznámenia cestičky k nemu vedúcej. Ale inak technicky fajn. Len baby boli neskutočne tupane. ()

Han22

Dvě pipiny si vyrazí do Mexika na dovolenou, nechají se ukecat na zaručeně bezpečné potápení v kleci se žraloky a samozřejmě co čert nechtěl skončí v kleci na mořském dně 47 metrů pod hladinou. Rychlé vynoření nepřichází v úvahu, protože dekomprese a žraloci, dochází kyslík, obě holčiny hysterčí. Musím uznat, že jsem se nenudil a ač bych si v podobné situaci nejspíše prohnal hlavu harpunou, holčiny bojují a nakonec se v nervy a maso drásajícím finále odsud dostanou... a pak přijde naprosto dementní scénáristický zvratek, který to dokonale pohřbil a celý film mě zkazil. Proboha na co potřebuje žraločí horor pointu? Takže nakonec jen 3*. PS: V životě by mě nikdo na podobné "dobrodružství" nedostal. ()

borec999

Rozumná dĺžka, jednoduchá ale vlastne úplne postačujúca zápletka, trikovo obstojný žralok, funkčné scény napätia a v závere "šokantný" twist, ktorý som tušil dlho vopred. Ak by tomu tak nebolo, verím že by som so 4. hviezdou neváhal, keďže mi ale zvrat prišiel predvídateľný budú musieť stačiť silnejšie 3*. Aj tak však chválim: od Deep Blue Sea som lepší seriózny (nie béčková uletená šialenosť ako napr. Sharknado) žraločí horor určite nevidel. 65% ()

MatejNosal

Priam klaustrofobické. Jediné čo mi nedá spať je ako sa mohli počuť keď mali obe uši vo vode a žiadne slúchadlá??? 60% ()

Eraserhead

Mělčiny měly krásnou a inteligentní Blake Lively a pěknou lokaci. 47 metrů má tmavou hlubinu a dvě krávy (zvlášť Claire Holt jsem hned z kraje přál, aby ji něco sežralo), které dělaji všecho proto, aby je buď dostali žraloci nebo jim co nejdříve došel kyslík. Žraločí nájezdy fajn, ale málo. Od dvou hvězd to zachraňuje celkem nápaditý závěr. ()

Corpsegrinder odpad!

Mám rád všechny tyhle vodní survivaly jako např. The Reef a mám rád i žraloky, obzvlášt ty z Deep Blue Sea, o to víc mě mrzí že na tohle jsem se těšil a zklamalo mě to. Dvě krávy v hlavní roli nebyla dobrá volba, o to víc když se dostanou na dno a začnou hysterický dialogy a hekání což bylo otravný jak kráva. Žraloků si zde užijete tak 5 minut, víc ne. Závěr s haluškama už krajně komediální. ()

Hanys_

Podobné Mělčiny se mi líbily přece jenom víc. Pod tou vodou toho fakt vidět moc nešlo, holčiny lezly na nervy, a ikdyž byl ten závěr dost nečekaný, tak to celý film rozhodně nezachrání. ()

Sayko

Jednoúčelová sračka, která však pobaví. Pokud vaše IQ nepřesahuje 80, budete se snímkem naprosto spokojeni. Klišé všech klišé - hloupé nesympatické Američanky, žraloci jako jumpscare, zlí Mexičani, příběh, který se dá popsat v jedné větě, no prostě eine grosse katastrofe. Jediné, za co lze hodit hvězdu, je vizuál celého snímku, který je na jedničku. Uvěřitelní žraloci, oceán, bublinky, klec. Nic jiného vlastně ve snímku ani není. ()

lucijelucije

Jeden z nejmrazivějších autentických snímků. Rozhodně. Stát se to mě, tak mi asi pukne srdce strachem. Nervy drásající od začátku do konce. 6/10 ()

peetriss

Příjemné překvapení, ještě zesílené faktem, že bylo nečekané ještě po několika rozpačitých úvodních minutách. Nervydrásající survival podívaná dvou dívek svádějících souboj s masou vody, žraloky, minutami, metry i bary. Na jejich místě bych se zbláznil. To všechno je zcela funkčně natočené jak po stránce vizuální a atmosférické, tak i dramatické. Johannes Roberts natočil jeden z nejpůsobivějších survival thrillerů posledních let. ()

Prochy38

Dejte mi někdo jeden rozumný důvod, proč nedat 5* a já uberu. Podle mě film dost podhodnocen. Ano, je od začátku zřejmé, o co půjde. Ba dokonce se dá i říct, že je jasné, jak to bude probíhat a víc i jak to dopadne. Možná. Tvůrci možná zbytečně nebádali nad originálním pojetím jinak originální příběhu, za to si dali hodně kvalitní práci s detaily. Protože třeba jen ta urvaná klec podle mě nemá chybu! Herečky suprové. A jestli tu někomu vadilo, že řvaly? A kdo by neřval?? Dost se to zaměřuje na to, jak se dole poperou se strachem, docházejícím kyslíkem a hlavně naprostou beznadějí, přitom se fakt zbytečně nekecá. Líbilo hodně. Žraloci přesně, jak řekl verbal, se chovají jako žraloci a to je mega velké plus celého projektu. Závěr byl luxusní, pro někoho šokující, rozhodně nebylo úplně jisté, jak to bude. Protože to byla asi pro mě jediná chyba filmu. Že někdo prozradí, jak se může část vyvíjet a ono tak pak tak skutečně je. Škoda, ale malá věc. Skoro závěrečný únik na hladinu byl naprosto luxusní, aby se z něj stal i ten reálný - paráda!! Jako fakt, mohl bych tady psát donekonečna chválu. Nadchlo a ve velkém! ()

Paldiny

Spoiler everywhere! Ten úsek, ktorý sa "stal" bol tupý ako babkin botník, babenky v ňom si šetria kyslík tak, že kecajú o vzťahoch, bez masky si plávajú 50 metrov pod hladinou a mexickí hošani miesto toho, aby sa na ne vyprdli vyrážajú medzi žralokov s baterkou. A tá časť čo sa "nestala" bola paródia sebe sama a twist ju neospravedlňuje. Resumé, toto plávalo 47 kilákov dakde mimo môj obzor a to s blbými filmami nemám problém. ()

Magika82

Scénář samotný velmi prostoduchý. Mnoho scén se nenatáčelo v moři, ale ve filmovém bazénu. Konkrétně, všechny scény s herečkami v kleci i mimo ni. Reálné scény se skutečnými žraloky zastoupily - logicky, profesionální potápěčky se zkušenostmi s těmito vynikajícími lékaři oceánu a moří, jež Matka Příroda za více jak 200 milionů let téměř nezměnila, což znamená, že tento svůj výtvor považuje za hotový a dokonalý. Scéna s útočícím žralokem pokoušejícím se dostat do skalní skuliny na dně a chňapajícím u toho čelistmi, byla citelně animovaná. Na druhou stranu - režisér si hlídal mnoho faktů, jenž herci ve snímku zmiňovali: Žraloci útočí pouze zespodu, těsně před útokem jsou "slepí", protože z důvodu ochrany oči překryje tzv. Mžurka. Oba Žraloci Bílí, byly správně samice, jelikož jsou větší než samci, a také bývají agresivnějšími. Ovšem, je zde několik proklínaných "ale", které z mého pohledu snímku ubírají na věrohodnosti, a tudíž i na procentech: Chybějící korálový útes, kde se žraloci zdržují nejčastěji. Výběr Žraloka Bílého, který má raději chladnější vody, kdežto v teplých vodách se raději zdržují mnohem agresivnější druhy, jenž narozdíl od výše uvedeného druhu, jsou pro člověka mnohem nebezpečnějšími, jelikož je jim takříkajíc jedno, co se jim dostane do tlamy. Žralok Tygří, Žralok Bělavý, Žralok Dlouhoploutvý, Žralok Mako a Žralok Citronový... Útoky Žraloka Bílého na člověka, jsou v drtivé většině omylem. Holt, zpod hladiny se surfař, potápěč nebo hluk působící a trhavě plavající osoby, zdají být jeho hlavní potravou: Tuleněm, Lachtanem, Rypoušem Sloním. Jeho "zkušební" kousnutí, kdy si uvědomí omyl a odplave pryč, má však vzhledem k jeho velikosti, hmotnosti, síle útoku a skusu čelistí fatální následky. Ty mnohdy končí smrtí zmýlené oběti, z důvodu ztráty krve, šoku, pozdní poskytnutí první pomoci.... Narozdíl od filmových snímků, má každý z výše uvedených druhů žraloků sám o sobě na svědomí více lidských životů, než-li všichni Žraloci Bílí v oceánech a mořích dohromady. Tím, že byl opět zvolen pro tento film Žralok Bílý, se ze snímku stalo jakési staré filmové klišé.... Vše výše uvedené, proto z důvodů opomíjené logičnosti a povrchnosti scénáře, sráží v mých očích snímek ke známce horší Velmi Dobrá, tedy 60% a hvězdy 3- .... Dodatek: Diváku lhostejnému k faktům a znalostem, se tento snímek bude líbit zajisté mnohem více.... ()

Smokey1468

Vážně si už ani nepamatuji, kdy jsem byl do hororu tak zažranej jako tady. Ono totiž nejde jenom o ty žraloky, ale o samotné přežití a o ten pocit bezmoci. Prostě takhle nějak by měl survival horor/thriller vypadat. Navíc oceán byl vyobrazen špičkově a žraloci taktéž. Za mě rozohdně lepší než The Shallows a celkově za tento rok je to nejlepší survival. ()

MiaMahoney

Takový čtyřicetisedmimetrový down, to už je pořádná chromozomální vada... nicméně možná by si i takový lépe poradil s klecovým vězením (ostatně praxe z ústavu je praxe z ústavu), než dvě uječené, hysterické sestry, které se s nefalšovanou emerickou naivitou vydávají do rukou amatérským Rodrigům a Juanům s ještě amatérštějším vybavením. Klec i naviják jako by samy volaly "máme to za pár", ale to naše milé švice neodradí a stejně se do té kistny nechají zavřít. Chvilkové hihi haha s povinným selfíčkováním se záhy zcela neočekávaně mění v podmořský průser a sestry si to štrádují do náruče čtyřicetisedmimetrového downa, který si navíc ještě kolem svého klecového lůžka rozestavěl pár rybišek na hraní. Následuje přehlídka ynteligence obou krasavic, z nichž se jedna čirou náhodou vyzná v potápění a obě jsou -opět čirou náhodou- natolik šlank, že se protáhnou i mřížovím. Což je, vzhledem k jejich národnosti, naprostá pravděpodobnostní pičovina. Pokud jste ale schopni nad těmito a dalšími prohřešky proti logice mávnout ploutví a stisknout Čelisti, čeká vás ve finále docela napínavá podívaná s rybičkami, které postrádají onu obvyklou filmovou inteligenci svých kolegů predátorů, školených v likvidaci lidí v přísně dodržovaném pořadí "nevěřící Tomáš - marginální charakter - negr - hlavní hrdina". ()

Gumrice

Hlubina, klaustrofobie, boj o čas - přesně to mě děsí a já jsem tady velmi mile překvapena. Žraločí téma je jedno z mých top, ačkoli mám paradoxně ze žraloků hrůzu. Tyhle filmy mě přitahují jako magnet a troufám si říct, že tak za pouhou třetinu světově natočených survivalů se žralokem se nemusí tvůrci stydět. 47 Meters Down se k nim rozhodně řadí, zbytek nestojí za nic. Těší mě, že žraloci (ač animovaní) se chovali opravdu jako žraloci a ne naprogramovaní roboti s jediným cílem. Napětí se drží po celou dobu, hudební podtext umocňuje nervy a některé logické nesrovnalosti se rychle vypaří. Bezvadná je na tom ta hlavní myšlenka navodění atmosféry, ne že to stojí na počtu mrtvých. Tenhle film si mě dokázal povodit, protože přes obrazovku ve mě vzbudil moji fóbii z moří, hlubin a oceánů a potvrdil mi, že do moře nikdy nezačnu chodit dál, než po prsa. Mě by totiž v jejich situaci jeblo dřív, než by mi došel kyslík. ()