Motiv pro vraždu

Krimi / Povídkový
Československo, 1974, 88 min

Povídkový film zachycující tři různé tváře zločinu. V povídce "Víkend" zabije Karas ženu, kterou před časem znásilnil, aby ji umlčel. Omylem však zabil jinou ženu. V "Rukojmích" terorizuje narkoman Čaban nemocniční operační tým, ale rozvážní lékaři složitou situaci zvládnou. V "Kapsáři" se zloděj Benda hned po propuštění chce vrátit k řemeslu, ale jeho pokus končí tragicky... (oficiální text distributora)

klúčik

Zaujímavý poviedkový film.   Dobré herecké obsadenie.  Najviac sa mi páčil Petr  Čepek ..  Jednotlivé poviedky hodnotím  60% ,  50%, 60%  --  celkovo  60%... ()

Hanys_

3 krimi příběhy, ale dost bídných kvalit. Víkend byl hodně scénaristicky odfláknutý, Rukojmí měl taky celkem potenciál, ale to pobíhání drogově závislého Hálka, které ho zavedlo až do porodnice, bylo nakonec spíš k smíchu. A poslední Kapsář s Čepkem v hlavní roli byl už úplně na facku. 3.5/10 ()

Paity

Nijak mě nezaujalo české socialistické Pulp Fiction. Alespoň se ukazuje, jak je těžké odvyprávět několik příběhů v rámci jednoho filmu. ()

J R C Pecuchet

Tři povídky s kriminální zápletkopu zpracované jako celovečerní film. Asi nejvíc mne zaujala druhá povídka s názvem " Rukojmí ", ve které Jiří Hálek vystupuje jako narkoman ohrožující své okolí pistolí. Ve třetí povídce s názvem " Kapsář " uvidíte krásnou Janu Brejchovou a budoucího reřiséra Filipa Renče jako syna Petra Čepka co by propuštěného zloděje - kapsáře z vězení. ()

Kolssteyn

S odřenýma ušima tři hvězdy - první povídka koukatelná, další mě otrávila, že jsem to do konce nedotáhl... proto si nebudu uší dřít a spokojím se se dvěma. ()

Schlierkamp

Československý povídkový film zabývající se různými pohnutkami k hrdelním zločinům. První povídka Víkend je zřejmě nejslabší, I. Prachař po znásilnění mladičké Z. Studenkové má snahu zahladit stopy výtrysku své vášně, avšak zavraždí jinou osobu. Ve druhé povídce Rukojmí předvedl zřejmě svůj životní výkon, v tomto případě šestihvězdičkový J. Hálek, hrajícího abstinujícího narkomana Vladimíra Čabana. Při zoufalém pokusu sehnat morfium zastřelí v lékárně dva policisty (jeden z nich R. Jelínek) a poté je dopaden přímo na operačním sále, kam se vypravil v posledním záchvěvu šílenství sehnat drogu. Pan Hálek zahrál svou roli naprosto neuvěřitelně a věrohodně, jednoznačně vyčnívá ze všech hereckých postav snímku, tuto povídku díky jeho výkonu hodnotím jako nejlepší. V Kapsáři, poslední povídce, se představí legenda československého herectví P. Čepek v roli propuštěného zloděje Bendy. V těžko řešitelné situaci se rozhodne pro recidivu avšak v neopatrnosti se dopustí vraždy jednoho z okrádaných (O. Velen). Zajímavý herecký výkon předvedl Bendův syn F. Renč, zejména v závěrečném westernovém dopadení. Čepek předvedl svůj klasický charismatický výkon, nicméně na famózního Hálka to tentokrát nestačilo. Druhá a třetí povídka zastiňují první, nicméně jako celek hodnotím toto dílo tří režisérů jako nadprůměrné. ()

BigBang

Tu prostřední přeskakuju, nemám na to nervy. Poslední je doják o malém klukovi s p. Čepkem. První jediná je trochu obvyklejší krimi té doby, s kouskem té chalupářské reality. ()

-henry-

Rukojmí: jediná část, kterou jsem viděl. Retrospektivní způsob vyprávění a sugestivní forma (přesné a účelové užití širokého objektivu, pomalé závěrky, zmrazených záběrů v kombinaci s grafikou, hudba/zvuk) pro vyjádření pocitu narkomana a zdůraznění neúprosně utíkajícího času vůbec nepůsobí hloupě ani po letech. Navíc idea, ze v moderní společnosti nemá zločin šanci je pořád aktuální :) (viz třeba Kriminálky Miami apod.) ()

Godhaj

,,Z Martičky se totiž stává osadní sexbomba.“ Tři krimi povídky mají různou kvalitu. Zatímco první a třetí jsou takové jalové, ta prostřední, o šíleném narkomanovi byla napínavá a velmi sugestivní. Jiří Hálek v ní zahrál narkomana přesvědčivě, kamera dokázala navodit tísnivý pocit a takové akční vyvrcholení by klidně obstálo i ve filmu. Kromě toho v ní uvidíme asi toho nejprofesionálnějšího chirurga vůbec. ()

Knor

Tři krimi-povídky se skvělým obsazením plné napětí a old-school detektivní práce. Já si každou reprízu naplno užiju, tyhle staré české kriminálky jsou naprosto boží. ()

BROADPEAK

Nejlepší ze tří příběhů pro mne byl bezkonkurenčně příběh Rukojmí. Jiří Hálek zahrál svoji roli velmi zdařile a tím také dodával příběhu tu správnou mrazivou atmosféru. Na svoji dobu jinak celkem zdařilá detektivka. ()

offlineman

Velmi dobrý povídkový krimi-film! Jiří Hálek ve druhé povídce podal tak výborný výkon, že chytit ho, zmlátil bych ho, až by se po.r.l a pak bych ho zmlátil znovu, že se p.sr.l!!!! :-) Jen mi trochu bylo líto Petra Čepka, byť byl grázl! ()

Pitryx

Tak nebylo to nejhorší, až na tu prostřední věc. Tu jsem protrpěl, al ejn kvůli tomu, že nesnáším retrospektivy. V té poslední mi zase vadil protekční synek v titulcích uveden jako Filípek Renč. Nu, zase to vyrovnala slečna Studenková. Al jak jsem již zmínil, celkově tomu ten mírný nadprůměr dám. ()

Phex

Kapsář > Rukojmí > Víkend. Kapsář možná trochu lacině hraje na city, režijmě je to takové nijaké...ale Čepek - Brejchová - Renč - Abrhám to vytáhli nahoru. ()