Predátor

• USA Predator (více)

Arnold Schwarzenegger má jako major Dutch v Predátorovi vcelku rutinní úkol, vysvobodit několik amerických vojáků ze zajetí partyzánů uprostřed džungle. Nakonec se ale musí utkat s daleko tajemnějším a nebezpečnějším nepřítelem. On i jeho muži čelí děsivému mimozemšťanovi, který postaví americké hrdiny poprvé v životě před opravdový strach. (Pannonia Ent.)

Lachtaan

Je mi až stydno, že jsem do dnešního dne ohrnoval nos nad jednou z největších klasik nejen osmdesátek jako takových, ale i dobrodružného hororu samotného. A že já tuhle specifickou žánrovou odnož opravdu můžu. A koho od teď taky můžu, je akční ikona Arnie, k němuž jsem si vždycky hledal cestu dost krkolomně, tady mě ale jeho nával testosteronu a luxusních hlášek skoro až uhranul. Co se týče zvuku a hudby, novodobí tvůrci hororů by se tady měli učit. [viděno na Disney+ 18.8.2022] ()

JimmyII

Přiznávám, že jsem Predátora viděl poprvé až nyní, v roce 2022. A protože není rok devadesát něco a mně už není náct, moc na mě film nezapůsobil. Dneska už prostě moc nefunguje a je spíše místy směšný. ()

Savo

Akční sci-fi jak vystřižené ! Predátor obsahuje vše co by film takového rázu měl mít - dokonalou atmosféru, dechberoucí hudbu Silvestriho, pořádnou porci akce a grandiozně vypiplaného emzáka s neustálou chutí po krvi. ()

lennyd

Dutch (Arnold Schwarzenegger) se svojí jednotkou je vyslán do jakési džungle, aby zde z tábora místních povstalců vysvobodil několikero zajatých vojáků. I když by mise mohla mít úspěch, nikdo nečeká, že na zpáteční cestě jednotka potká něco s čímž se nedá bojovat. Mimozemského vetřelce (pardon predátora), který si vycvičené vojáky dává jako předkrm ke svačině. Ale ani predátor netuší, že si tentokrát vzal příliš velký oříšek - Dutch se jen tak nevzdá ... Co psát o filmu, který všichni viděli stokrát a který i po dvaceti letech svými efekty (zpracování mimozemského návštěvníka) ohromuje. Atmosféra v džungli by se dala krájet, a krví rozhodně režisér (tenkrát ještě začínající John McTiernan) nešetřil. Arnold ještě nechodil v obleku a vůbec. Kdykoliv si na Predátora vzpomenou naše televize, je to pro mne svátek, který si určitě nenechám ujít ... ()

BS

Arnold opět v roli ne až tak neporazitelného klaďase. proti němu tentokrát stojí něco co má snad ještě větší svaly než on. Z toho zvuku, který nás provázel celým filmem mi nabíhá husí kůže ještě teď. ()

Tomasso001

Pro mne nejlepší akční film své doby, výborná hudba a pro tuto roli stvořený Arnie... Jeden z filmů, co se mi nejvíc zapsal do paměti a už v ní asi zůstane ()

anli

Samozřejmě klasika akčního žánru a jeden z nejlepších filmů let osmdesátých.Je to skvěle napsané(i když základní kostra je velmi jednoduchá a to souboj člověka s nadpozemským monstrem),precizně režírované-napětí divák cítí od začátku až do úplného konce,má to skvělou atmosféru a vše je podpořeno vynikající vizuální stránkou(zasloužená nominace na Oscara) a skvělou hudbou Alana Silvestriho.V základu je to vlastně akční "survival"horor,kde se člověk ani na chvíli nenudí a neví,kdo bude další na řadě.Hlavní zásluhu na tom má perfektně prokreslený strach z neznáma a vlastně predátor samotný,jehož vzhled(James Cameron se opravdu vyzná!)a vlastnosti jsou opravdu dokonalý požitek pro diváka.Film obsahuje řadu skvělých nápadů a scén a taky nějaký ten humor,který tu nesmí chybět.Všechny ostatní složky-kamera,zvuk,střih-šlapou jako hodinky a tak se tenhle kousek právem zařadil do zlatého fondu žánru i filmů Johna McTiernana.Nemám,co bych vytknul a dávám jasných 100%. ()

honz odpad!

Opravdu zážitek sedět při sledování něčeho, kde se přes hodinu a půl banda ozbrojených chlapů motá po lese nebo pralese a střílí do stromů, fakt unikátní. ()

Yoshimitsu

První seznámení s predátorem a navíc v hlavní roli se svalovcem Arním:D.Džungle parádní atmosféra k řezbě proti predátorovi.Tenhle film mám moc rád a viděl jsem ho hodněkrát. ()

Bobik9

"Ty máš ale držku." nestárnoucí Arnieho klasika z osmdesátých let, ke které jsem se dostal až 26 let od vzniku a to je určitě škoda. Kdybych měl možnost vidět Predátora v roce 1987, tak věřím, že by se jednalo o jeden z nejlepších filmů tehdejší doby. Dnes ovšem je to pro mě sice uznávaná akční klasika, ale ten scénář mi nic neříká. Zvykl jsem si na filmy plné nečekaných zvratů s narvaným hereckým obsazením. To mi bohužel Predátor nedává. Ten má Arnolda a jedině Arnolda, a velmi působivé prostředí deštných pralesů. ()

ywo666

Arnie v plnej forme. A okolo neho celkom drsná partička. Film som si dal zas po dlhej dobe a stále to má gule. A hlavne testosterón. Asi najradšej mám Sonnyho (teda okrem Švarcíka). Akurát na záver mohol "dokonale vybavenému mimozemskému nimrodovi" viac zatopiť. McTiernan ma réžiu v malíčku a vytrieskal z toho všetko. Efekty už sú síce úplne z módy (27 rokov odkedy to bolo natočené), ale film má stále čo ponúknuť. A v tej dobe z toho museli byť všetci posraní. Proste akčná klasika. 5* ()

elanius

(21/2016) / Spolu s Alienom najzaujímavejšia mimozemská filmová kreatúra 20. storočia. Neni divu, že nakoniec vznikli (bohužial slabé a chabé) pokusy dostať tieto dve monštrá do jedného filmu, tým viac, že obe série spadajú do portfólia Twentieth Century Fox. Prvý Predátor ako bonus číslo jedna ponúkol Arnieho v časoch jeho najväčšej slávy (Terminátor, Total Recall, Comando, Conan). Len ako svoj druhý celovečerák sa filmu zhostil John McTiernan, ktorý hneď rok na to zahviezdil s Die Hard. Okrem vskutku odporného hmyzáka (You're one... *ugly* motherfucker!) ponúkol film správny mix strachu z neznámeho (perfektný hlavne Mac/Bill Duke ako reklama na Gillette:), nehostinného prostredia džungle a hláškujúceho Arnolda. Na "votrelčí" kult to síce nakoniec nestačilo ale Predátor je stále jedno z najoriginálnejších scifíčok 80-tych rokov. (8/10) ()

pytlik...

Mám rád filmy z džungle nebo z vojenského prostředí, páč i když třeba děj nestojí za nic, má aspoň člověk dobrej pocit, že udělal něco pro svoje zdraví, když dvě hodiny čučel do zeleného. Čímž vůbec nechci říct, že by to byl případ Predátora, ten i kdyby se odehrával někde ve velkoměstě, pocit zmaru bych neměl. Narozdíl od ostatních mimozemských potvor byl tenhle celkem sympaťák. Já sice nemám rád lidi, co lověj zvířata nebo ryby pro zábavu, páč mi to přijde zcela ekvivalentní švandě při topení koťat, ale predátor byl na rozdíl od svých lidských protějšků čestný a měl smysl pro fér play, útočil jenom na ozbrojené jedince. Bych chtěl vidět u nás, kolik myslivců by hromadně složilo legitimace a do lesa ani nepáchlo, kdyby zajíci a srnky drželi v packách a kopýtkách kalašnikovy a v kapse schovávali nějakej ten granátek. A i ten konec mě nadchnul, predátor byl prostě pašák. Páchá sebevraždu a vůbec se nebojí nějakýho predáčího boha, směje se přitom jak pitomej (no, možná u nich byl úsměv známkou vrcholnýho smutku a strachu, těžko říct, bulhaři maj taky obrácený kejvání hlavy při "ano" a "ne"). A další důkaz predáčího pašáctví, podle flešů do jeho mozku bylo vidět, že on nevidí! Pouze zřel nejasné obrysy, když objekt vyzařoval teplo. A přesto se pouštěl do boje. Tím pádem se taky ocitá v jiným světle ta závěrečná scéna jeho souboje se Švarcíkem, to se Švarcík fakt vytáhnul, takhle bušit do slepýho! V normální společnosti by ho policajti za takovýhle chování k hendikepovaným okamžitě zavřeli, a z něho se naopak stala hvězda, to je holt vidět ta americká zvrácenost! Na druhou stranu mám fakt strach, co se stane, až Schwarzenegger jednou umře. To pak nastane okamžitá invaze mimozemských potvor, protože strach z něho bylo to jediné, co je drželo na uzdě. PS: Oči nevyzařujou teplo? Že si je Švarcík nenatřel bahnem a stejně ho predátor neviděl! A taky se mi líbilo, že Švarcík na začátku filmu při maskování v džungli myslel i na ty nejmenší detaily. Natáhnul maskáče, natřel si obličej zelenou barvou a hlavně, nasadil příslušný výraz, díky kterýmu by si ho s gorilou spletl prostě každej. ()

Dreaker.24

ještě před smrtonostnou pastí si McTiernan stihl sestrojit ještě jednu kultovní záležitost. Film predátor si slovo kultovní určitě zaslouží víc než dost. ()

nevermore

Predátor je unikátní tvor. Jeho funkce mě dycky bavily. Arnoldovi to tu také v roli šéfina šlo dobře. A celkově osazenstvo ve filmu je velice sympatické. Efekty a příroda jsou úžasné. daleko lepší než dvojka ()

creeper

klenot žánru akčního sci-fi. jednotka je složena z výborných typů. McTiernan velmi dobře dávkuje napětí ve hře kočky (monstra) s myší (komando). akční scény jsou dostatečně brutální. film vyborně využívá prostředí nepřehledného tropického pralesa i dusnou atmosféru. hlášky jednotlivých hrdinů velmi příjemné. poslední čtvrtina filmu je pro mne lahůdkou. A to vše zintenzivněno skvělou hudbou Alana Silvestriho. ()

Nový Predátor našel staronového režiséra

Nový Predátor našel staronového režiséra