V Nigérii vypukl převrat, prezidentská rodina byla vyvražděna a povstalci drancují vesnice jiných kmenů. Poručík Waters (Bruce Willis) a jeho jednotka mají zachránit americké občany. Hlavní cíl je doktorka Lena Kendricksová a vedlejší cíle jsou jeptišky a kněz. Waters a jeho jednotka vyskočí z letadla nad džunglí a najdou v pralese vesnici, kde se doktorka nachází. Ta se ale nechce evakuovat bez ostatních domorodců z vesnice. Povstalecká armáda se blíží a Waters nemá moc času, takže nakonec souhlasí, aby domorodce vzala s sebou. Od velení to ale schválené nemá. Waters se přesouvá s domorodci na místo evakuace, kam mají přiletět dva vrtulníky. Po cestě potkají skupinku povstalců, kteří míří do vesnice, z níž vyšli. Všichni se skryjí v pralese, takže je povstalci minou a jdou dál. Jeden povstalec se však opozdil a Waters ho musel potichu zabít, aby se neprozradili. Na místě vyzvednutí vrtulníku doktorka zjistí, že jí Waters lhal. Neměl v úmyslu evakuovat ostatní, ale jen ji. Doktorka s tím nesouhlasí, ale nakonec odlétá. Po cestě však vidí vypálenou vesnici a mrtvá těla lidí, které ještě nedávno ošetřovala. Když to vidí Waters, rozhodne se obrátit. Do vrtulníku naloží zraněné, staré a děti a sám s doktorkou, svým týmem a zbytkem domorodců chce pokračovat na místo další evakuace. Jeho velitel mu však do vysílačky říká, že další evakuace není možná a že musí dojít až do Kamerunu. V patách je jim armáda povstalců, která se každou hodinu přibližuje. Waters a ostatní vojáci si lámou hlavu s tím, proč po nich jdou. Vojáci se postupně s domorodci sbližují a začne jim na nich záležet. Po cestě narazí na další vesnici, kterou drancují povstalci. Waters se je rozhodne zabít a osvobodit zbytek přeživších, kteří jsou mučeni a znásilňováni. Někteří vojáci říkají, že by se neměli vměšovat, ale Waters nesouhlasí. Vojáci zlikvidují povstalce a pak se opět dají na cestu do Kamerunu. Druhý den ráno přijde za Watersem jeden z jeho mužů a ukazuje mu na satelitním snímku, že je armáda povstalců dohání. Waters nechápe, jak je možné, že je dokážou stopovat i v noci, a domnívá se, že někdo z domorodců vysílá jejich pozici... (TV Prima)

Dale

Neskutočne zidealizovaný vojnový film. Možno zohralo svoju úlohu aj to, že som si to pustil tesne po Black Hawk Down a preto som si zrazu pripadal, že sledujem telenovelu. Úplne nelogické správanie sa postáv v daných situáciách a zámer vyvolať súcit nad obeťami, ktorý sa u mňa úplne minul svojmu účinku, spôsobilo, že som vážne uvažoval, či si to zaslúži aspoň **. No prišla spásonosná záverečná akčná polhodinka, ktorá to aspoň trochu pozdvihla a nakoniec som sa rozhodol dať za ***, aj keď veľmi slabé ***. ()

Terva

Z tohoto snímku, jsem měl ještě docela dlouho po zkončení, velké mrazení. Nádherná hudba Hanse Zimmera. ()

moviesfan

Drsný a krutý film o situaci v Nigérii není v mnohých situací pro slabé povahy. Film je určitě dobrý, jen se mohlo zapracovat více na příběhu. ()

DDT

Opravdu nepovedená a nevěrohodná kombinace naturalistických scén zabíjení a hopsání "pohádkové" dvojky Willis-Belucci. Navíc ta propaganda ! Na rozdíl od starších válečných filmů tady už například mužstvo vůbec nereptá a nemá žádné problémy, všichni jenom příkladně přikyvují, protože ví, že George (pardon, Bruce) je neomylný (a neprůstřelný) a má vždycky pravdu s velkým P. ()

curunir

,, PREČO VLASTNE CHCEŠ ZACHRÁNIŤ VŠETKÝCH TÝCH ĽUDÍ?" ,,NEVIEM. KEĎ MA TO NAPADNE, POVIEM TI TO." __ Tento film dopadol rozhodne lepšie ako Kráľ Artuš. Skrátka černoch by historické filmy zo stredovekej Európy nakrúcať naozaj nemal. Inak aj Slzy slnka sú skôr priemerným filmom, ktorý stroskotal na tom, že sa snažil o hlbšie posolstvo. Prvá polovica filmu je viacej vydarená u mňa za čisté 4*, keď však Willis okrem zeleného mozgu začne používať aj ten svoj výsledok značne kolíše, navyše v závere som sa paradoxne skôr nudil (možno aj škoda, že Willis v máloktorom filme zomrie - tu by si to aj zaslúžil). Okrem toho má film dosť deravý scenár, vôbec nevieme presný dôvod prečo zachrániť Monicu Belluci a v záchrannej misii sa k nej správajú s väčšími poctami než k prezidentovi USA. Zaujme tiež niekoľko ,,zmysluplných" dialógov (citát na začiatku). Celkom zaujímavé je občasné iskrenie medzi Belluci a Willisom, človek čaká kedy sa to medzi nimi prejaví , ale výsledok nakoniec nepríde (neviem či na škodu). Slzy slnka mi svojim začiatkom pripomenuli Hotel Rwanda, avšak ten je omnoho lepší. V zásade nijak zlý film, len sa snažil odhryznúť s príliš veľkého sústa. ()

PauloZ

Velice dobře vyprávěné, tiché válečné drama, které ma velice silnou poslední půlhodinku a parádní špionážní části viz. vesnice. Jako celek nadprůměr. Hodně mě to bavilo a konec (kdy prchají před přesilou) je vyloženě atmosférou nabušený válečný popcorn. ()

Marsik

Ať si každý říká, co chce, pro mě je to jeden z nejoblíbenějších válečných filmů, co znám. Rád si ho čas od času připomínám a od natočení jsem ho viděl alespoň 4x. Willisova tvář, resp. maska :) je prostě drsná a role mu parádně sedla. To, co bylo ve filmu vidět, je holá skutečnost. V těch afrických zemích je toto na denním pořádku. Bohužel. Co se týče filmového zpracování, já jsem byl nad míru spokojen. Napínavá atmosféra, dlouhotrvající napětí a skvělé akce. Slzy slunce mám zkrátka hodně rád. 90% ()

ConanVJ

Drsný válečný film s pěkným jednoduchým příběhem a akcí. Je zde spousta naturalistických záběrů a tím je i celkové vcítění filmu realističtější. Soundtrack je výborný a skvěle se do filmu hodí. Za mě 85% :) ()

fannah

Tak tomuhle sběru nepomůže ani holohlavý Bruce, ani dokonalý Hans Zimmer, za které imho dávám hvězdičky.. ()

themic

Né zdaleka tak dobrý jako Hotel Rwanda, přesto drsný a nadprůměrný. Asi jedinnou velkou chybou filmu je akorát to, že se snaží být vážnější než ve skutečnosti je. To se snaží dosáhnout scénami ztrápených a zraněných afričanů. Pokus o tuhle atmosféru trochu tahá za oči. No, i přesto je tenhle film zabavý a není pouhou ztrátou času. 70% ()

agentmiky

Modré hodnocení si tento snímek rozhodně nezaslouží. Je pravda, že jsem již viděl mnoho válečných filmů, ale Slzy slunce určitě patří mezi ty lepší. Antoine Fuqua sice nemá zas takové zkušenosti s válečnými filmy, ale myslím si, že se to opravdu povedlo. Do hlavní role obsadil skvělého Bruce Willise, který opět ukázal, že takové role jsou mu šité na míru. Jedinou věc, kterou bych filmu vytknul, byla někdy hudba, která se mi tam nehodila. I příběh nebyl bůhvíjaký, ale o to tady nešlo. Pořádné akce jsem se dočkal sice až poslední dvacetiminutovku, ale čekání se vyplatilo, neboť to byla řežba. Za mě dávám 75% ()

Turiec

V poradí už n-tá variácia na hrdinstvo amerických elitných jednotiek. Tentoraz sa malá skupina vojakov snaží počas občianskej vojny vyviesť z krajiny amerických občanov. Pohne sa v nich však svedomie a prestanú slepo poslúchať príkazy. Kiež by to vojaci naozaj robili. Hoci sa film snaží pôsobiť pozitívne a dopracovať sa k šťastnému koncu je v ňom mnoho nelogickostí a hlavný hrdinovia pôsobia umelo. Film nezaujme natoľko, aby si naň človek po čase spomenul. Treba uznať, že i napriek tomu dokáže vzbudiť emócie. Veľkým mínusom sú frázy o demokracii a ochraňovaní, ktoré znejú z úst vojakov nepresvedčivo a kŕčovite. Svoju propagandistickú úlohu však film zrejme plní. Častokrát opakovanú lož ľudia po čase podvedome vnímajú ako pravdivú. A tak sa potom domáci Američania i svet pozerajú zhovievavo na vyčíňanie "chrabrých" vojakov vo svete. Pretože bránia demokraciu a národy pred neviditeľnými nepriateľmi. Česť výnimkám. Zaklínadlá ako demokracia, hrozba, terorista fungujú. A v "ochraňovaných" krajinách vojakov predsa vždy vítajú s otvorenou náručou a v nemom úžase šepkajú slová o tom, ako ich milujú. I vďaka tomuto filmu si to mnohí myslia. ()

MartinezZ

Bože, co to mělo znamenat? Další hrdinská pitomost, kdy speciální jednotka neuposlechne rozkaz (což je snad rovnou na kulku), následně se nahání s nějakou lidově-demokratickou armádou, postupně chcípají a to jen proto, aby dostali z nějaké řiťky někoik bělochů, kteří do těch srágor vlezli dobrovolně? Navíc závěrečná vojenská operace kvůli už v podstatě zdecimované jednotce, co neplní rozkazy? A ten slzopudný happyend? Úplná debilita. Hodně špatný film, škoda Bruceho plešky pro něj. ()

mysiak

Dobré, ale len kvôli Bruceovi...ináč je veľa hodne lepších vojnových afrických snímkov...akcia je slušná a ostatné len priemerné... ()

UncleG

Možná budu trošku spoilovat. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale voják poslouchá rozkazy. To je první armádní pravidlo a já prostě nemůžu věřit tomu, že by velitel elitní mariňácké jednotky šel "za hlasem svého srdce". Proto totiž prochází pekelným výcvikem, drillem a dalšími kurzy potlačení osobnosti, aby si hošové nezvykali "mít na rozkaz vlastní názor". Takže už samotná podstata vyprávění ve mě budí nedůvěru. Když navíc drsný lajtnant Waters v průběhu děje prodělá kompletní duševní proměnu – ze zavilé zelené housenky se vyklube lidumilný babočka minerál (vlastně Jenerál), musí být každému jasné, že nás tady krmí pohádkovou kaší. A závěr? Ten už je kompletně pod taktovkou velkého hrdinství. Mňo. Tak. Teď klady: Pochválena budiž naturalistická akce, mnohé napínavé momenty a Brusič,… který je i tentokrát prostě standardní Brusič. 65% ()

MikO_NR_1909

Rozdiel naproti filmu Rambo 3 je okrem exotickejšej lokácii, do ktorej patrí džungľový terén iba, (a to zdôrazňujem) iba v "naturalistickejších" akčných bojoch, kedy hlavný hrdina nie je taký Rambo ako John Rambo. Ale keď sa na tento film pozriete vnímavejšími očami a pochopíte jeho falošnú mainstreamovú prítomnosť medzi trhákmi prvej kategórie za účelom ďalšej ukážky chorého sveta zla a americkej záchrany, vydedukujete jedno : štandardný bullshit! Zjednodušovanie, neobjektívnosť v konaní postáv, odpudivo klamlivý scenár alá Black Hawk Down, čo je prototyp významu slova demagógie a megastar v hlavnej úlohe, ktorá pôsobí v takých medziach v nepísanom-komerčnom kódexe ako podnet morálnej spravodlivosti. Gŕŕŕc, slabé, slabé dve. Za to stelesnené vojnové šialenstvo už priamo v teréne. Ináč prachprostá mizéria. ()

Vojcl

Málo který válečný film je tak propracovaný jako tento!!! Nejedná se totiž jen o bezduchou sérii přestřelek a soubojů, ale je zde kladen také velký důraz na charakteristiku hlavních postav. Bruce Willis předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů, Monica Bellucci místy trochu přehrává, ale jinak také good! Celkově jsem s Fuquovým dílkem nadmíru spokojen.. ()

numi

Snímek sám o sobě není špatně natočený, Bruce Willis ve své roli sedí naprosto dokonale a Monica Bellucci tentokrát jen nepózuje před kamerou s obrovským výstřihem (viz. trilogie Matrix), ale opravdu hraje a dokazuje, že to taky umí. Kámen úrazu je někde jinde. V logice, v motivaci a chování postav. Všechno běží a všichni reagují tak, aby se něco zajímavého stalo. Uvažování doktorky je neuvěřitelně naivní a vždy přivede skupinu do nějaké šlamastiky, při odchodu je ji do náruče z ničeho nic strčeno dítě, které se za chvíli stane ústřední postavou v ději, z ničeho nic z řady vystoupí mladík, kterého si celý film kamera ani nevšimne (a přitom se skupinou celou dobu byl) a obrátí celý děj úplně naruby, návštěva přepadené osady po cestě, která je jen pro efekt a podobně... Co se zmíněného mladíka týká, tak ještě vážně nechápu, proč ho nestčili do vrtulníku, ale táhli ho sebou přes celou džungli. Ach jo. Jinak to ale v žádném případě není nuda a závěrečná "bitva" je naprosto ohromujícím závěrem. Škoda, že byla zkažena závěrečným patosem. [leden 2006] ()

Tvůrce Iron Sky zpátky ve vesmíru

Tvůrce Iron Sky zpátky ve vesmíru