Vodní svět

Waterworld

Vodný svet

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1995, 135 min (Director's cut: 176 min)

Již od svého zrodu v australském prachu na konci 70. let se žánr post-apokalyptického akčňáku pohyboval v béčkových vodách. Mohla za to především jeho levnost - stačilo svolat kamarády, popadnout kameru a zajet do pustiny za město nebo do nějaké zchátralé fabriky a další vděčná (zpravidla italská) vize konce světa byla za chvíli hotová. Pak ale přišla léta devadesátá a s nimi dva úspěšní hollywoodští Kevinové, kteří se rozhodli spustit na vodu první áčkový přírůstek tohoto laciného žánru. Byla z toho paradoxně nejdražší podívaná své doby (o což se postarala zejména bouře, co zničila drahé kulisy) a zároveň - ačkoli se snímek nakonec zaplatil - nálepka monumentálního propadáku, ale taky fajn film. Nejen s ohledem na pozdějšího POSTMANA jsem rád, že si Reynolds prosadil svou akční verzi namísto Costnerovy umělecké a jedním dechem dodávám, že akční scény má strhující. Pes je zakopán ve scénáři - originální variaci výše zmíněné matky žánru, ŠÍLENÉHO MAXE, kolem které se ale vznáší až příliš mnoho otázek a příběh supluje jedna velká honička poskládaná ze zábavných epizodek (Kim Coates ve své životní roli pošahaného mořského tuláka!), prošpikovaná řadou logických děr a slabých počítačových triků a ozdobená perfektním Costnerem a krásnou Jeanne Tripplehorn. Úvodní rozpuštění ledovců a zatopení planety předvedené na logu Universalu je geniální náhrada vysvětlujícího rolujícího textu a doprovázet ho tím komentářem bylo podle mě zbytečné a následný nástup hrdiny (pití vlastní přefiltrované moči) je vtipný a zároveň nás krásně uvádí do světa, který je sice zaplavený, ale nikoli pitnou vodou. S ŠÍLENÝMI MAXY nejlepší post-apokalyptický akčňák.(26.4.2008)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(19.9.2012)

Rozhodně ne tak hyperšpatné, jak se říká. Příjemné pokoukání na dlouhý čas trávený s tv novou. 60%.(26.9.2010)

Dobrý film s dobrým Kevinem Costnerem a pro mne do jisté míry milé překvapení, když jsem slyšel tu hollywoodskou kritiku. Film má opravdu skvělý nápad a opravdu v mnohém předčí Costnerova Postmana. Nezapomenutelný je také holohlavý Dennis Hopper jako velitel Čmoudů. 3 a půl hvězdičky.(28.7.2005)

Mad Max vyklepal z auťáku plachetnici a vypravil se na rybolov.(13.7.2008)

• - Během produkce se film kvůli vysokému rozpočtu dostal do finančních problémů, díky čemuž se stal nejdražším filmem, který byl do té doby natočen. Při rozpočtu 175 milionů amerických dolarů vydělal film jen v USA 88 milionů. Ač byl zpočátku považovaný za jeden z největších propadáků, byl v zámoří nečekaně úspěšný. Celkově film vydělal 255 milionů amerických dolarů. (Ded@M@tes)

• - Gene Hackman, James Caan i Gary Oldman odmítli roli Deacona. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Do natočení Titanicu (1997) se jednalo o nejdražší film v historii. (Cheeker)