WANDRWALL

Koho baví fantasmagorie a libuje si v ní, tohle je ideální film právě pro takové diváky. Grygar krásně mluvil o tom, že oni, vědci, co vysvětlují podstatu, tam měli v sále dvacet lidí, ale Souček měl vedle v sále tři sta lidí. Lidem prostě víc vyhovuje fantas, který jejich rozum bere, než selská logika, které se rádi a úspěšně brání. takže jak jinak - jao vždy - náš zákzník, tak mu šoupneme co chce, ten je náš pán. Chce blbiny, tak už mu je lifrujeme. Chce psycho, už ho posíláme, chce filozofii, á to ne, to nebere, od ní pryč, tedy od lásky k moudrosti utéci, to je dřina... ()

Claw

Když jsem tento film viděl poprvé, brečel jsem u něj. Když jsem jej po několika letech viděl podruhé, aniž bych to očekával, brečel jsem u něj znovu jako malé dítě... Naprosto geniální film, který má snad jen dvě vady. Jednak se na něm podepsal trochu jeho věk a neaktuálnost ve vztahu k miléniu a dále možná až příliš dlouhá stopáž, díky které rozjezd filmu trvá trochu déle. Ovšem jakmile se divák dostane "blíže k jednotlivým postavám", pronikne do spletitého, a přitom zdánlivě jednoduchého příběhu, přimražen a s očima přilepenýma k obrazovce vydrží až do samého závěru. Tohle je prostě geniální film, který má mnoho rozměrů, úžasné herecké výkony, úžasně vykreslené vztahy jednotlivých postav, mrazivou a smutnou atmosféru, na svoji dobu výborné ztvárnění a efekty, perfektní kameru atd. Plus jako bonus jedno z prvních použití "first person camera view", které se v dnešní době používá v hororech. Dále na svoji dobu dosti odvážné násilné scény. Fiennese moc nemusím, ale zde podává doslova excelentní herecký výkon. Juliette Lewis jako třešnička na dortu ukazuje kozy, jako by se nechumelilo, ale k tomu všemu i výborný herecký a pěvecký výkon. Od Sizemora jsem zvyklý i na přesvědčivější výkony, i když zůstává faktem, že hrál postavu podle jasného vzorce. Angela Bassett úžasná a byla to právě ona, která mě na konci filmu nejvíce rozbrečela… /90% + FILM ROKU/ ()

klerik

Brutálne mrazivé scifíčko. Pôsobí tak ošúchane, tak nezvyčajne... tak originálne. Cameronov scenár je zaujímavý a prevedenie priam revolučné. Výnimočný film, ktorý (napriek malým výhradám) znesie zrovnanie aj s klasikou žánru ako je BLADE RUNNER... ()

Chrustyn

Režisérka Kathryn Bigelow natočila podle scénáře svého bývalého manžela (nikdo menší než James Cameron) stylový, temný, sci-fi thriller se zajímavou detektivní zápletkou a zdařilými hereckými výkony. Fiennes mi sice do role úplně nesedl ale popral se s ní více než dobře stejně jako ostatní herci. Vizuální stránka filmu je výborná a trochu připomíná "špinavý" styl Ridleyho Scotta z kultovního "Blade Runnera". Převážně pak záběry z disků, které si obyvatelé pouštějí do hlavy pro zvýšení adrenalinu a s kterými obchoduje hlavní hrdina jsou natočeny dokonale. Jedná se o disky, které skrývají zážitky jiných lidí a tudíž není problém zažít "na vlastní kůži" přepadení obchodu, sex nebo dokonce i vraždu. Jedná se o dlouhé sekvence viděné očima zúčastněných a díky své působivosti představují to nejlepší z celého filmu. Samotná detektivní část je trochu zdlouhavější a rozjede se až v druhé půlce filmu a popravdě závěr mohl být také vyřešen lépe. Nic to však nemění na faktu, že se jedná o nápaditou, napínavou a vizuálně úchvatnou podívanou. ()

Ghoulman

Problémový případ. Je zde dojem určité nadčasovosti – jednak v rovině hlavního high-tech konceptu, kdy zde máme jedince, kteří v podstatě postrádají vlastní život na vrub toho, že jsou závislí na sdílených zážitcích těch druhých (viz. dnešní kult reality show či sociální sítě). Poté je zde také patrná technická zdatnost tvůrců – především v systematickém využívání POV záběrů, které jakoby někdo vystřihl z Hardcore Hanryho a přesunul je o dvacet let do minulosti (a na jejichž technologické uskutečnění prý padla značná část celkového rozpočtu). Avšak v mnoha ohledech jsou Zvláštní dny naopak typickým dítkem své doby – například v šíleně dlouhých „mířících“ scénách, kdy záporné postavy „bondovsky“ rozebírají své předešlé plány či ve zpomalovačkách tak typických pro období 80-90 let. Celkový dojem dále kazí herecké výkony (Juliette Lewis je ve svém exhibicionismu strašlivě otravná) a nepříliš šikovně rozvrstvené tempo vyprávění, kdy jsou některé pasáže příliš protahovány, zatímco jiné jsou pro změnu zmatené. ()

classic

„Zvláštne dni” , konkrétne sa v tomto prípade jedná len o posledné dva, so začiatočným dátumom 30. december 1999 a so stanoveným časom 1 hodina, 6 minút a 30 sekúnd ráno, a to s tromi šialenými výrastkami, ktorí sa akurát zrovna chystajú vylúpiť čínsku reštauráciu, pričom si to jeden z nich následne aj nahráva cez "SQUID" , čo znamená v preklade asi toto: „Nelegálne elektronické zariadenie, ktoré zaznamenáva spomienky a fyzické vnemy priamo z mozgovej kôry nositeľa na zariadenie podobné MiniDiscu na prehrávanie” a s končiacim sa na rovné »MILÉNIUM« , t. j. už 1. január 2000, čiže už po dvoch minútach a 46 sekundách po polnoci, kedy budem mať za sebou - neuveriteľne bujarú, silvestrovskú žúrku, na ktorú môžem sotva vonkoncom niekedy zabudnúť, keď sa mi tak predsa extrémne vryla do pamäte... Akýmsi prostredníkom celej „veselice” je/bude postava Lennyho Nera, ktorá nielenže kšeftuje s týmito diskami, kedy si môže kľudne prehrať napríklad i takú explicitnú vraždu prostitútky, ale aj súčasne prebieha v tomto prostredí i akýsi vojnový stav, ktorý majú pod taktovkou policajné zložky LAPD, keď i u nich sa určite nájdu nejaké » čierne ovce « , alebo pouličné nepokoje čoraz intenzívnejšie naberajú na obrátkach, a tak nie je žiadna núdza o potenciálnu zrážku - demonštrantov proti „cajtom” , ale toho zmätkového miš-mašu, je v podstate ešte oveľa viac, až si teraz normálne myslím, že autor scenára James Cameron, musel snáď pojesť samé, divé huby (muchotrávky), či opäť mal extrémne divoké sny, ako býva v jeho typickom zvyku, keď potom vymyslel extra digitalizovaného Avatara... ? Hlavný predstaviteľ Ralph Fiennes, ináč po celý čas vyzeral, ako Bradley Cooper, povedzme z Hangoveru, až som miestami mával problémy ich dvoch vôbec rozoznať, že akoby mu vari sám z oka vypadol ! Nemyslím to ani tak z pohľadu alkoholového opojenia, ako skôr tou fyziognómiou ? Ozaj, všimli ste si to ? Toto je tak násilný, filmový zlepenec, ktorý na jednej strane trvá dlhých 2 a pol hodiny, no na strane druhej, sa toho v ňom udeje toľko absurdne-prehnaného, až je to normálne (ne)sympatické, že im musím skrátka všetkým fandiť, lebo vidieť pohromade tak veľa všelijakých, bizarných postavičiek, sa stopercentne nevidí úplne každý deň, no zároveň to vidieť v celej svoje kráse znovu, už viac absolútne netúžim ! Po Bode zlomu sa režisérka niekoľkonásobne viac odtrhla z reťaze, že tu niečo nie je s kostolným poriadkom... !? Toto nie sú „zvláštne dni” , toto sú mimoriadne psie dni, aké by som prežiť nechcel ani v najdivokejšom sne. PS: Vo filme je absolútne nekontrolovateľný obsah teroru, ktorý je až samoúčelný, pretože netuším, čo si ním tvorcovia vlastne sľubovali ! Až mám dojem, že kvôli výslednému efektu... ? I napriek negatívnym dojmom, 60 % ponechám ! Oproti Point Break, sklamanie. ()

marhoul

Tady se Káča pořádně blýskla! Pro film mám slabost. Líbí se jak téma, tak obsazení a zároveň vynikající výběr hudby. Dneska jistě působí směšně, ale ve své době to bylo něco! ()

mat.ilda

Extra film, jeden z těch, které mně mimoděk otevírají ústa a v žaludku mívám svíravý pocit, jako kdysi, před písemkou z matiky. Jo jo, tak mě to vzalo. V těchto případech nehledím na nějakou tu chybu na kráse, rozhodující je fascinace celkem jako takovým, a tak mě neodradila ani J. Lewisová, a už vůbec ne A. Bassettová, která byla nádherná a "mlátička" v jejím podání nevyvolávala nechtěné veselí, role jí sedla jak perfektně padnoucí uniforma na urostlé tělo - byla prostě dokonalá v každém gestu a její postava vyvolávala pocit bezpečí ve světě, kde nevíte dne ani hodiny... Ralph Fiennes byl, myslím, jasná volba, a tou zůstal až do konce. Upozaděná podkresová hudba nechávala zaznít hlavně šumu a svistu okolního divokého světa do doby, než přišly emotivně podané lahůdkové sólo songy od Faith a Jeriko One, které atmosféricky zhušťovaly celý zážitek. Nemám problém s plným hodnocením a hlavou mně vrtá, co jsem měla důležitého na práci v šestadevadesátém, kdy měl film premiéru, a co sakra další ty roky po něm, i proč jsem zapomněla, jak dobrý byl "Bod zlomu" a "K-19". My fault... ()

Ivoshek

Námět je to pěkněj, o to nic. I Ralfa Fýnese mám rád, skoro jako Lujze de Fýnese. I taková ta vize města, co se propadá do chaosu, který policajti nezvládají, byla fajn. Jenže k čemu to všechno, když ten film jako celek je hrozná blbost? Těšil jsem se, ale jsem zklamán. Vraťte mi vstupný! ()

J.Connor

Neopakovatelná "filthy, sleazy, dark" atmosféra lehce podmáznutá cyberpunkem. Ralfík Fiennes s lookem Davida Gahana z dob jeho největšího fetování. Juliette Lewis preludující písničky od P.J. Harvey. Naprosto výborná kamera. Coververze "Strange days" od Doors by Prong. Démonický Michael Wincott v roli gotického záporáka podruhé v jednom roce (Vrána). Pro takovéhle filmy budu mít asi už navždy slabost, jenže se bohužel/naštěstí nepodaří každý den. ()

SOLOM.

Je to výborný scifi thriller, který prostě musíte vidět. Nejúžasnější je samotná atmosféra chaosu a násilí, které se ve městě odehrává. Jde svým způsobem i o detektivku, kdy pocelou dobu budeme společně s hlavní postavou pátrat po vrahově identitě, aby nás na konci čekalo jedno velké překvapení....Herecké výkony jsou opravdu na špičkové úrovni, ale asi nejvíc se mi líbila 'perverzní' stránka filmu :D ()

Xeelee

Před Titanicem James Cameron napsal scénář a produkoval zvláštní film (který mnohem víc pasuje do tvorby později oskarové režisérky). A dle mého skromného názoru je to nejlepší a nejzajímavější film, na jehož tvorbě se kdy podílel. Film začíná jako kyberpunk z ponuré budoucnosti, kde na vás v dalších plánech obrazu vyskakují děsivé výjevy věstící sociální nepokoje nedozírných rozměrů. Pak uvidíte spolu s hlavním hrdinou jednu z nejodpudivějších a nejzvrácenějších nahrávek znásilnění a vraždy, která převrátí vyprávění do ještě temnější detektivky. Ponořte se do týhle perverze a beznaděje. Bude to jízda, na kterou ještě dlouho nezapomenete. A Cameronova produkce a scénáristická vize na tom má zásadní podíl. Film končí pozitivní scénou, která má ale pořád velmi hořkou pachuť nejen díky kulisám, kde se odehrává. ()

becki_tu

Dokonalý soulad Cameronova osobitého scénáře a režie Kathryn Bigelow, který podává zajímavou vizi světa na konci druhého tisíciletí. Světa, jaký známe i dnes, se všemi negativními stránkami lidského myšlení, obohaceného však o jeden velmi zajímavý hi-tech vynález. Perfektní herci, atmosféra, hudba i závěr, který jsem si vysloveně přál. 90% ()

JASON_X

Milá sentimentální vzpomínka na návštěvu dávno zaniklého pražského Kina 64 U Hradeb v polovině 90.let a zároveň nemilá vzpomínka na americký párek přede mnou, který mě svým neomaleným tlacháním a citoslovci typu "wow!" po chvíli vyštval o několik řad výš. Tenhle sci-fi film je hrozně zvláštní (taky to má v názvu) a mám z něj už od první projekce i takové zvláštní, nejspíš depresivní pocity... Možná je to i tou ženskou režisérskou rukou, nevím. Film mám každopádně spíš rád než nerad, je to určitě jedno z těch lepších výpravných velkofilmových scífek, jeho příběh je celkem zajímavý i originální, i když obsahuje spoustu pathosu, klišé a nejotravnější jsou v něm asi ty protirasistické žvásty. Avšak film skončí dlouhým mezirasovým polibkem a bílí i černí vykročí do nového milénia svorně ruku v ruce, haleluja. Jsem v pocitech i v hodnocení rozpolcený, ale každopádně tři hvězdy by byly málo. Plejáda známých hereckých tváří - krásná Angela Bassett, hnusná Juliette Lewis, nesympatický mladý Fiennes, mile slizký Sizemore, svůj Wincott a můj oblíbenec D'Onofrio coby správně nasraný a zavilý orgán. ()

ancientone

Best of 90-kových akčných filmov, zároveň prvé rezonancie tónov, ktoré bude naplno počuť koncom milénia v Matrixe a Fight Clube. Temný a mimoriadne štýlový film, ktorý je do istej miery naozaj predpoveďou alegorickej apokalypsy, ktorá príde koncom milénia (pardón za ten nadnesený tón, ten film si ho trošku vynucuje, ľúbim ho). A áno, z dnešného hľadiska je o to viac cool, že za ním stojí režisérka. Must see/10. ()

Morholt

Celkem originální sci-fi-thriller se solidní temnou atmosférou. Kšeftaři s ilegálními disky s lidskými pocity a příběhy se dostane do ruky páska, na kterém je zaznamenána brutální vražda jeho známé a s pomocí své kamarádky Mace se pouští po stopách vraha a přitom rozkrývá podivné propletence sahající do všech stran. Ralph Fiennes zahrál standardně výborně, ale mě zkrátka na tuhle roli něják nesedl - přišla mi na něj trochu moc odvázaná a na to já u něj nejsem zvyklý. Líbila se mi tak nejvíc Angela Basset, coby Mace, která měla šmrnc a potěšili i taková normální zabijačka Juliete Lewis a Tom Sizmore. 80% ()

Sawy

Noirem prodchnutá "pre-apokalyptická" atmosféra kolem konce tisíciletí, vysoká politická i celospolečenská angažovanost a vypravěčsky rozmáchlý a hutný koncept, tím vším (a zdaleka nejen tím) mi Zvláštní dny nesmírně imponují jako možná do velké míry zapomenutý, ale vlastně naprosto esenciální produkt americké kinematografie 90. let. Jeden z vůbec nejlepších filmů Kathryn Bigelow, jedna z vůbec nejlepších rolí Ralpha Fiennese, jeden z nejzajímavějších neo-noirů a cyberpunků od Blade Runnera. 90 % ()

seale

Ve chvíli, kdy se ve filmu skloubí kvalitní řemeslo s originálním námětem a působivou atmosférou, dá se mluvit o zážitku a nadčasovém díle. ()

ScarPoul

Film, ktorý vo svojej dobe nemal šancu uspieť. Na to je až príliš špecifický. Príliš umelecký a vôbec nie divácky. Myslím si, že aj v súčasnosti by s ním malo množstvo ľudí problém. Hoci svojich fanúšikov si určite nájde. Priznajme si hneď od začiatku. Nejedná sa o najlepšiu úlohu Ralpha Fiennesa. Ale to vôbec nevadí. Film je preplnený skvelými nápadmi. Juliette Lewis je baba do ktorej sa dá veľmi ľahko zamilovať. A je to odvážne, vizuálne uhrančivé a spoločensky kritické. Hudba, kamera a scenár koexistujú v dokonalej súhre. A hoci to niekedy škrípe, každá akčná scéna a každá motivácia funguje. Pre mňa perfektný zážitok. A veľmi milé prekvapenie. ()