Gary

Zvláštní dny jsou zvláštní film. Nechápu sice, proč James Cameron film rovnou nerežíroval, když už si napsal příběh, scénář i obstaral produkci, ale i Kathryn Bigelowé se to povedlo. Je jenom trochu škoda, že dnes už je budoucnost roku 1999 minulostí a tím trošku film ztrácí tu výhružnou stránku. ()

Tommassi3

"Měl jsi kliku, Maxi !!" - "Jasně, takovou kliku, že jsem se probudil s dvaadvacítkou v lebce a policejní rentou, z který se nedá žít.. Větší kliku jsem v životě neměl !!" ;) ()

Seabeast

Přelom milénia, chaos, konec světa, organizovaný zločin, tajné zařízení umožňující si přehrávat paměťové disky, apokalyptická atmosféra - zkrátka typický cyberpunk. Tohle akční sci-fi částečně psané Jamesem Cameronem a režírované ženou Kathryn Bigelow má poměrně co nabídnout. Pozoruhodná je především myšlenka na přehrávání si vzpomínek uložených na minidiscích, které vám daný zážitek přiblíží doslova se všemi pocity a hlavní postava Lenny Nero, v podání vynikajícího Ralpha FIennese, s nimi obchoduje (je bývalým policistou). Dostane se mu ovšem do ruky minidisk s vraždou jedné jeho známé prostitutky a rozhodně se viníka vypátrat. Film má silnou stránku ve své temné atmosféře, ale co se týká děje, tak byl poněkud předvídatelný. Bohužel se nejedná o přemýšlivý film, přičemž by se na tuhle osu příběhu a myšlenku dalo více toho naroubovat, ale celkem vzato je to slušná sci-fi akce. ()

JohnCZ

Podobných dystopických sci-fi s dekadentní atmosférou bylo v 80. a 90. letech natočena hromada. Strange Days se ale vymykají tím, že je to fakt temnej afektovanej humáč. K mému překvapení takhle nekompromisně natočenej ženskou. Občas by to chtělo prostříhat, zejména úvod, než se rozjede detektivní zápletka, je trochu úmornej, ale ta atmosféra morálně upadající civilizace je vystižena skvěle, že tomu i tu přestřelenou stopáž rád odpustím. ()

joehot

Film dost možná o budoucnosti filmu. Sice dávám prozatím čtyřhvězdí, přesto zůstává hořká pachuť nevyužitého potenciálu (ono těch 75%, co film v tuto chvíli má, vyloženě sedí). SKVĚLÁ kyberpunková zápletka totiž měla na víc, než obyčejnou kriminálkou, ozvláštněnou pouze svými kulisami. Postava bývalého policisty Lennyho Nera, jehož skvěle zahrál Ralph "Yago, syn džungle" Fiennes, v sobě má mnoho z detektivů drsné školy (existence na okraji společnosti, dlouhý kabát, hlášky, fanatická náklonnost ke "zlé" ženě), což by samozřejmě nebylo na škodu, kdyby se tomuto žánru přibližoval celý film. Problém je pravděpodobně ve skvělé expozici, jíž si Zvláštní dny vytyčily laťku tak vysoko, že na ni pak nedosáhly - ani technicky, ani literárně. Vinu na tom má především režisérka Bigelow, která tu a tam přišla se skvělým nápadem (POV scény jsou skvělé), mnohem častěji však natáčela zcela nepřekvapivě a rutinérsky, navíc nezvládla akci a tempo rozbředla až na samotnou hranici snesitelnosti, takže zaujatost filmem v závislosti na čase sledování rapidně klesá. Především během poslední půlhodiny se cítíte, jako by šlo o zcela jiné dílo. Možnost jít psychologicky doopravdy hluboko (voyeurismus či přílišná připoutanost k minulosti) je využitá tak zpoloviny. Film by vlastně mnohem lépe fungoval bez oněch revolučních serepetiček kolem. Velká škoda. "Jak vím, že bude konec světa? Protože už se stalo všechno. Všechno bylo vyzkoušeno." ()

corpsy

Devedesiatková kultovka, film z rodu, ktorý už takmer vyhynul. Je to jeden z príkladov toho, že 90. roky boli najcoolovejším desaťročím v histórii kinematografie. ()

DEXTER099

Film s dobrou myšlenkou kde v v roce 1999 Lenny Nero obchoduje s disky na kterých je nahraný prožitek člověka co si nasadí speciální zařízení na hlavu a vy si pak můžete jako kupující připadat například jako holka ve sprše.Jenže vše se nakonec zvrhne a Lenny se do toho moc zaplete.Za dobrou myšlenku a uvěřitelný děj plus herecké výkony za mě celkově 75 % a čtyři hvězdy. ()

ledzepfan

Je to kapku delší a díky omezenějšímu počtu zásadnějších postav je pár věcí předvídatelnějších než by mělo být, ale jinak je to krásná krimižánrovka s decentními sci-fi prvky a čitelně cameronovským(čti: jednoduchým/nepřekombinovaným, živým a chytlavým) scénářem. ()

Rosana

Zajímavé sci-fi, zajímavější, že režisérem je žena ;-) Skvělý nápad, dobré herecké výkony a celkově dobře promyšlený film, jen jsem odhadovala, ze musi být s roku nebreč, překvapilo mě, že 95 :) Bohužel na filmech z budoucnosti mi vadí, že na ně koukám v ještě vzdálenější budoucnosti a směju se tomu, jak si filmaři představovali rok 99 ;-) ()

aluna

Škoda, že mi tohle utíkalo tak dlouho! Skvělý, nejvíc mě dostalo to prostředí preapokalyptickýho L.A. (a Silvestr v ulicích je fakt monstrózní, ten záběr na lidma zamořený prostranství z mrakodrapu je něco ohromujícího), námět a nápad bezva (aby ne, Jamesi, žejo), jen je pravda, že příběh je trošku otřepanej, ale je to 95., takže se to dá jednak pochopit a jednak ten vizuál, kterýmu zdárně napomáha hudba, to všechno převálcuje. Herci bomba, ale ta atmosféra prostě vede. Jen škoda, že je to tak příšerně dlouhý a na rozjezd se musí čekat celkem dlouho, ale zase si při tom užijeme nějakou tu voayeřinu v první osobě... ()

Freemind

Vzhůru dolů do sklepa, aneb nepříliš záživná cesta do Trapolandie. Po shlédnutí traileru - možných *****, po 20 minutách paruk, přelivů a makeupů a lá teta Irma - ****. Po uhodnutí "tajemného vraha" v polovině filmu - ***. Závěrečné setkání opepřené pětiminutovým vysvětlovacím monologem, šesti akčními závěry a pusinkou - **. Ve své době mohl tento flák někdo považovat za vizionářský, dnes už baví jen vyčpělou atmosférou raných devadesátek. ()

Tony.cs

Skvělý nápad, velice dobrý scénář a obsazení mě taky zaujalo. Největší plus je naskilená černoška, od pohledu sympatická baba. ()

Maq

Zajímalo mě, jak někdo mohl investovat 42 miliónů dolarů do zfilmování tak příšerného scénáře. Pak jsem se podíval, kdo to byl, a došlo mi, že tihle lidé sázejí na špatné scénáře zásadně a dobře vědí, co dělají. Na tomhle sice byli tratní, ale to byla jen muška pro daňovou optimalizaci. ()

stration

Originální námět, dobře zvládnuté davové scény i chaos, přelidnění a zároveň samota na přelomu tisíciletí. A k tomu slušné napětí a téměř přetrhnuvšíse Ralph Fiennes. ()

Aiax

Asi to není na opravdových pět hvězd, jenže Strange Days jsou oním vzácným exemplářem filmové sci-fi, která není především pro děti a infantily, ale která je naopak atmosférická, temná, dospělá, která má co říct (díky Cameronovi), a zároveň ví jak (díky Bigelowové). Vzhledem k tomu lze občasné mouchy v klidu zaplácnout a užívat si něčeho, co se zas tak často netočí. ()

FilmFan24

Zvláštní, dobré a ponuré...Tenkrát jsme od přechodu na rok 2000 očekávali bůhvíco. Ještě, že jsme nedopadli tak jako v tomto filmu. ()

Laurent

Na začátku a dokonce ještě půl hodiny před koncem to celé vypadalo velmi dobře. Do té doby lze mluvit o ucházejícím béčkovém námětu a scénáři. Velmi povedená je režie. Za zmínku také stojí prudké tempo vyprávění a mimořádně dobře natočené virtuální klipy. Po hodině a třičtvrtě se však začaly dít věci, které jsem nepřekousl. Závěr bohužel zklouzl na hranici klišé a nechtěně vtipného. Po "překvapivém" odhalení jedné z postav si tato postava s druhou začne 10 minut vykládat, jak že to všechno vlastně bylo. Další z postav se v závěru trapně rozhodne pro toho "správného", což nešlo neočekávat, ale ve své podstatě to bylo neuvěřitelně nesmyslné rozhodnutí. To, co se pak odehrálo na balkóně, bylo slušně řečeno k pousmání. Nakonec i při závěrečném souboji s párečkem policajtů nezbývá divákovi nic jiného než rezignovaně zvolat: NO JISTĚĚ!!!!!! ()