Začínající režisér Jaroslav Soukup se pokusil manévrovat v úzce vytyčených politických mantinelech. Na jedné straně se podřizuje režimním skazkám o nutné obraně státních hranic před pronikáním nepřátel, současně se však s téměř dokumentární hodnověrností snaží postihnout tvrdé podmínky, v nichž pohraničníci museli v těsně poválečném období žít... Záběry drsné přírody, ustavičně prověřující lidskou výdrž, vytvářejí vcelku důvěryhodné zakotvení celého příběhu. (oficiální text distributora)

Blackadder

Není to vůbec špatný film. Samozřejmě vytknout by se mu dala tendenčnost, ale velmi držená okrajově, takže se dá unést. Myslím, že se film snaží docela věrohodně postihnout, jak to v pohraničí (do výstavby oplocení) vypadalo. Co mě na celém filmu však vadí je hudba... když v nejnapínavějších scénách znějí neumělé syntezátory, najednou to úroveň filmu sráží níže. ()

Kennedy_R

Jediný kvalitní film od jinak nudného a trapného režiséra Soukupa, jemuž umělecká forma s každým dalším filmem klesala víc a víc dolů. Snímek trochu sráží dolů nevhodná hudba, která zní v dramatických a akčních scénách. Zřejmě byla v ČSSR v sedmdesátých letech moderní. ()

carl.oesch

Snaha natočit Krále Šumavy jinak poněkud připomíná americké remaky evropských filmů. Soukup měl podstatně lepší, ale potom i podstatně horší filmy ještě před sebou. Kalčík mě odpuzoval odjakživa, byl to ten typický režimní komunistický pisálek, který se prosadil právě jenom rudé knížce a adoraci "ochránců hranic", ale proti lidem zevnitř. Podobně jako jeho soudruzi Pilař, Matějka, Kostrhun, Toman a další. Dneska po nich neštěkne ani pes. ()

Nerajohn

Překvapivě velmi kvalitní film jinak pochybného režiséra. Český les a život pohraničníků v bouřlivých letech 1946-1949 na pozadí historických událostí. Trojice kamarádů (Bartoška, Vyskočil, Potměšil) zde pomáhá zakládat jednotku SNB a snaží se v rámci svých skromných možností najít partu verwolfů. Druhou rovinou příběhu jsou události kolem Února 48. Ideologie by z podobného snímku mohla prýštit plnými doušky, ale ono se tak neděje. Ušpiněná zamlžená vesnice kousek od čáry, pila, lesní cesty nebo polesí, to je velmi pěkná výprava. Do toho zajímavá hudba Zdeňka Bartáka a velmi slušné herecké výkony. Kromě tří hlavních představitelů (J. Bartoška je takový vůdčí typ, I. Vyskočil sukničnář a L. Potměšil trochu oplácaný manžel) zaujmou i další role, především velitelé (Z. Kutil, J. Rozsíval), polesný Bayer (D. Blaškovič) anebo předseda MNV Kindl (J. Tomek). Nechybí i prvky humoru (kuchař J. Lábus), které jsou sice naroubovány trochu násilně a do děje jakoby nepatří, ale celkově se jedná o snímek velmi kvalitní a v české kinematografii jen těžko hledající konkurenci v podobném tématu. Rozhodně je věrohodnější než třeba Zdivočelá země anebo případy majora Zemana. ()

Zeddi

Vznik pohraniční stráže těsně po skončení druhé světové války. Sice tam byla cítit už komunistická propaganda, ale více méně měl děj hlavu a patu. ()

mFranta

Přestože natočen za dob komunismu a přestože o hlídání poválečné hranice, považuji ho za poměrně zdařilý. Tvůrcům se podařilo odstavit politiku stranou, což je jen dobře. ()

brasek

Slabšia realizácia priemerného námetu, ktorý má však naviac. Škoda... Chýba mi tam silnejšia atmosféra, dusnejšie prostredie a silnejší príbeh s ešte silnejšou pointou. ()

Kozlowski8

Příběh pohraničníků v západočeském pohraničí v poválečné době. Snímek je sice poplatný své době, avšak ta angažovanost není až tak dominantní a všudypřítomná, aby zahubila i to zajímavé, co film nabízí - tedy samotný příběh party kamarádů v srdci přírody - s výborným hereckým obsazením. 60%. ()

Saxos

Musíme se zaměřit na herecké obsazení a výkony a ne na ideologickou propagandu a je to koukatelné rádoby drama. ()

Krupe

Soukupova práce je poznat. Ze silného tématu film takřka o ničem. Nebýt kvalitního hereckého obsazení, tak na to nečumím. Hudba tento film navíc ještě dorazila, opravdu se k tomu velice "povedla", je nejslabším článkem tohoto výtvoru. ()

moorks

Nechce se mi věřit, že Soukup dokázal něco takové kdysi točit. Jak mohl promrhat svůj talent v 90 letech na podřadných komediích? To opravdu nechápu...kvalitně udělané dílko, kvalitně obsazené bez zbytečné politické propagandy. Byl jsem mile překvapený! ()

maara666

Tajemné prostředí Šumavy, záludní agenti a výborné herecké obsazení. Až na ty navrátivší se emigranty, které v Německu furt vyslýchali, to bylo dobré;) ()

Peabody

nedá se nic dělat, dobře udělané řemeslo, podmínky ukázány skutečně docela drsně, ideologie dost málo, ono tehdy asi nebylo vše tak jednoduché, jak je to z dnešního pohledu. Podle mne je tohle příklad, že i ideologické téma poplatné době se dá udělat dobře, na rozdíl od Strnadů, Fuků atd Soukup v první části svého natáčení patřil mezi velmi dobré režiséry. Herci zvládnutí, v hlavních rolích herci solidní, nikoli vyložení přátelé přátel (ti jsou jen v pozadí) komická postava neprudí, sice je škoda, jak rychle opustí příběh Zlata Adamovská, ale do příběhu to zapadá. On ani Rudolf Kalčík nepatřil mezi ty vyložené přisluhovače co vždycky píší scénáře tak, aby vyhověly, ideologicky byl sice jasný, ale asi ne z konjunkturality. ()

vinducha

Jo poválečné pohraničí a Werwolfové , co vraždili české usedlíky strunama , ten film je pecka , klidně bych tam dopsal krimi / thriller , zajímavé , že pan Soukup , když začínal, točil opravdu dobré filmy  a s postupem času , šla kvalita jeho filmů těžce do kopru. ()

coulismoulis

Pravděpodobně jeden u nejlepších Soukupových výtvorů, i tak to ale za moc nestálo. Dramatické dějové zvraty hezké, proč jich tam ale bylo tak málo? Většinu času jen pochodují a hledají ztracené Bartoškovy vlasy. Ach, odešly za kopečky... ()

Hombre8

Podle očekávání nízké hodnocení, protože komoušské filmy o pohraničnicích jsou špatné, áááno... Tak mu trochu pozdvihneme hodnocení. Je to za čtyři, pátá podle zvyku za autorství. Nemůžu si pomoct, i bez té kontraideologičnosti; není to špatný film... Reálně 75%. ()