28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

dr.fish

Kultovní film. Čerpá evidentně z předchůdců, které jsem neviděl, takže mi nezkazí nálady, že tento film něco vykrádá. Užil jsem si neskutečně. 80% ()

Jermann

28 Days Later je paradoxně tím nejlepším zpracováním Wyndhamova Dne Triffidů, o jakém vím .. a to spolu nemají co dočinění. Atmosféra ve filmu je téměř totožná s tou v knize a také spousta dějových prvků a zápletek je nápadně podobných. Fakt, že místo spíše statických kvítek tady pobíhají nasraní nakažení, je vlastně jen takový nepatrný pidi detail. No zkrátka díky této nápadné paralele a samozřejmě i dalším nesporným kvalitám filmu (borec Cillian Murphy, ta čarodějka z Pirátů, strach, napětí, vylidněný Londýn..) si nemůžu pomoct a musím dát výtečnou. ()

WolfR

Danny Boyle svým filmem přinesl revoluci do žánru zombie (a jo jsou to zombíci, nejsou jen nakažení). Z pomalých mručících trosek udělal psychopatické rychle běhající šílence. A tuhle revoluci já si nechám líbit! Navíc Boylova vize apokalypsy je docela realistická a pohled na prázdný Londýn je naprosto fenomenální. A i když si těch zombíků neužijeme zase tolik, ono i ten pohled na lidské jednání během apokalypsy je solidní, 4 hvězdy. ()

TomPrusik1

Filmy se zombie tématikou nepatří k mým oblíbeným, přesto se mi začátek 28 dní poté líbil. Přihrávala tomu hlavně atmosféra zničeného Londýna (podobná jako byla v Potomci lidí). Přihrávala tomu hudba, která se mi do té doby líbila (postupně zesilovala, až jsem musel zeslabit repráky). Sem tam se objevila i nějaká ta zombie a ta se patřičně chovala a několikrát mě i vyděsila. Příběh nebyl nic extra, ale také nebyl nijak špatný. Asi bylo účelem, že mi začátek připomínal den Trifidů (a určitě by se našlo i něco dalšího). Když se objevil Brendem Gleeson, tak začal být film i vtipný. Problém nastal, když se už neobjevil (a že ta jeho poslední scéna stála za to). Pak už se to všechno vyvíjelo strašně divně a nesmyslně. Psaní scénáře probíhala asi, tak že u toho Aley Garland něco dobrého popíjel a pak toho asi vypil moc... Poslední půl hodina byla opravdu hrozná a je to hlavní důvod, za co strhávám body. Přesto se jedná o nadprůměrný film. 60% ()

BoXBe

V době nákazy COVID-19 si Boyle zasloužil i ode mě druhou šanci. Oceňuji sugestivní začátek, nekompromisní žánrové zvraty, deziluze i řadu zajímavých kreativních obrazových kompozic. Hudba taky hustá. Jinak divočina. Ale originální, přiznávám. ()

AGO

Dojem z dusnej atmosféri, ťažiacej z tajomna a nevedomosti mi od začiatku kazila zle vybraná hudba. Spolu s rozpoluplnou poslednou polhodinou sú to jediné dve chybičky. Co sa týka réžie, Danny Boyle sa opäť predviedol a fakt, že točil na digitálnu kameru dáva filmu zaujímavý nádych. Herci nevybočujú z normálu. Výnimkou je len Cillian Murphy v hlavnej úlohe. Jeho herecký talent je priemerný, ale je to sympaťák. Vďaka vyššie spomínaným ingredienciám sa k nam dostal veľmi zábavný film na zabitie jedného večera. ()

Medwídek

Film, který mě sice né najednou, ale hezky postupně vtáhl do svého děje, si mne získal nikoliv svou "hrůzostrašností" avšak svým filozofickým pojetím, které se mi prostě líbilo. A to je pro mě v rámci hororů něco neskutečného! (Skvěle to vystihl Lima) ()

stOKYi

Zopár zapamätateľných scén. Najmä v úvode, keď príde do kostola a zreve "farár". Vtedy ma zmrazilo. Atmosféra apokaliptického Londýna bola výborná. Na polobečkový snímok (tak na mňa pôsobí) sa jedná o veľmi dobrú atmosferickú záležitosť po celú dobu filmu, ktorá však pokryvkáva s nelogickosťou situácií. Hlavne teda ku jeho koncu. Príklad: ležiaci vojak pri stene- kvôli tomu že nemal náboje sa nemôže hýbať? Ešte ich bolo viac, ale nejdem spoilerovať. Trochu mi nesadli sympatiami hlavní hrdinovia. Ináč, spokojnosť. ()

Deyw

drive v kine to byla pecka jako svine..prvni seznameni s murphym..asi jeho nejlepsi role pokud nepocitam blindery..zombie horor bez zombies s atmoskou a lidma co sou svine..legendarni prepad vojenskyho tabora - PS: a ta muzika je do ted naprosto bezkonkurencni! ()

CinemaRanger

Ryze britská apokalyptická řežba s trochu jinými zombie (pojem ,,nakažení" je výstižnější), která je natočena dost realistickým a uvěřitelným pohledem. Boyle výborně vystihl zmatek a beznaděj. Je tu dost momentů, při kterých mi tuhla krev v žilách a napjatě jsem sledoval, co se děje. Minimální využití digitální triků je úžasné a vizuální pojetí se k tématu dost hodí. Herci hrají slušně. Osobně bych neváhal zařadit tento snímek mezi kultovní, jelikož Danny tímhle počinem pozměnil celý žánr! ()

SeanLSD

Alex Garland musel byť nesmierne nadšený tým, ako Danny Boyle sfilmoval jeho PLÁŽ, alebo len okamžite využil príležitosti, pretože po 3 knihách zavesil spisovateľské remeslo na háčik v komore a ďalej sa venoval už len filmu. 28 DNÍ POTOM je pritom len taký béčkový žánrový projekt, ktorý vsádza na tú "sofistikovanú" líniu apokalyptického epidemického hororu, ktorá je vlastne o tom brakovom efekte, ale pritom sa skrze to snaží aj vypovedať o svojej dobe. Preto tu nielen pobehujú zombíci (ja viem - "nakazení") ale rovnako veľký diel je venovaný obyčajným ľuďom, ktorí vo výsledku nie sú zas o toľko lepší od tých kreatúr. ()

fantoci

Jedná se o postapokalyptický příběh zanesený do současné Velké Británie. Hrstka hrdinů se snaží odolat "nakaženým" a bezpečně se dostat do Manchesteru, odkud zaslechli vysílání armády. Ale i tam je čeká jedno nemilé překvapení za druhým. Film přináší velice zajímavou a napínavou atmosféru. Příběh sám však není originální. Mám pocit, že už jsem kdysi něco podobného viděl a určitě i četl. Občas se mi nelíbila práce kamery, kdy jsem vlastně neviděl, co se na obrazovce děje. To rychlé přepínání obrazu by si filmaři měli odpustit. ()

Triple H

Trošku zmena v zatuchlom zombie žánri. Miesto potokov krvi a akcie sa Boyle s Garlandom zaoberajú viac ľuďmi čo prežijú a ako takto zmenený svet ovplyvní ich správanie. Pre mňa veľmi zaujímavé, ale spracovanie veru riadne pokrivkáva. Nechcem byť tvrdý, ale Garland ten scenár v určitých veciach parádne sprasil, keďže správanie, vývoj a dialógy postáv sú často nevierohodné a sakra od veci (napríklad tá "len tak z piči" jazda tunelom zparataným autami- to bola vážne vyložená chujovina). Rovnako nepomáha pomerne nešťastné natočenie filmu na digitál, ktorému chýba ostrosť (a to som kukal film na DVD) a celkovo obraz je vyslovene fujtajbl. Pochybujem, že to bol umelecký zámer. 3 dávam kvôli svojej náklonnosti k žánru a odlišnosti filmu ako takého. ()

AntonG.

Předně musím napsat, že jsem nejdříve viděl pokračování tohoto filmu, 28 týdnů poté, které se mi velmi líbilo, a až poté jsem se dostal k Boyleovu filmu. A ten mě nehorázně zklamal. Vše co se mi líbilo na dvojce tu chybí. Dokonce i ona tísnivá atmosféra opuštěného velkoměsta zde tak trochu absentuje, či spíše nefunguje. Možná za to i trochu může výběr hudby - tam, kde ve dvojce hudba dopomáhá atmosféře, či kde výtečný ústřední motiv dává naléhavost a grády akčním scénám, tak v tomto filmu, když už hudba zazní,často působí jakoby byla z jiného filmu (snad až na závěrečnou vyvražďovačku). Rovněž scénář není zrovna na Oscara. Dialogy jsou občas dost trapné a chování a vývoj postav je naprosto dementní. Hlavně to nelogické chování mě dost štvalo, třeba ta scéna v tunelu mně doslova vytočila. A k tomu všemu je to nehorázná nuda. Radím tento díl přeskočit a začít od druhého filmu. Sice se nedozvíte důvod vzniku té nákazy, ale to vidím spíše jako plus (odteď nesnáším šimpanze ještě více než předtím :-). ()

Cedr

Syrový jakoby-zombie film, který příjemně překvapí. Liduprázdný Londýn vypadá skvěle a pokud v některých momentech dokážete lehce přihmouřit kritické oči nad místy nepříliš "solidním" scénářem, tak vás čeká zábavná dvouhodinová jízda. Chce to víc podobných filmů. ()

maxxxim odpad!

Ok, nemám vo zvyku pozerať nezmyselné vecičky, tie radšej oblúkom obchádzam, ale po zvážení všetkých pre a proti som na koniec súhlasil so zhliadnutím. Pokojne som sa usadil a pokľudne očakával, čo sa bude na mňa chystať. Dočkal som sa o pár minút, keď v miestnom kostole sa mladík, práve prebudený do reality z trojtýždňovej kómy, stretáva s dedkom, ktorého čo to už ubudlo na rôznych miestach, ale najviac tam vzadu, celkom vzadu a hore. Predstaviteľ zomba v podobe kaplánka bol úžasný, hoci hlavnému hrdinovi to tak určite nepripadalo, keďže sa onen dedko lagujúc priblížil na chlapcovmu životu nebezpečnú vzdialenosť, no ten sa nezľakol a dedka pribil misálom po hlave. Nie samozrejme, že to nemá čŕty komédie, ale keby som to tak nebral, asi by som nezvládol nasledujúce scény. Potom sa mladík dostáva do konfliktu s ďalšími preživšími zombíkmi, pred ktorými ho zachránia dvaja mladí. Jeden z nich neskôr opúšťa pozemský svet v podobe sekanej, ale to je už iný príbeh. Následne sa pozostalá černoška z páru, ktorý som spomenul a chlapec z nemocnice dajú na spoločnú cestu do náručia nevyspytateľnému osudu, stretávajú otca s dcérou, ktorí ich uchýlia vo svojom, možno si hovoríte, že prečo vám tu rozprávam dej, ale nebojte sa všetko má ako sa ukáže neskôr svoje logické vyústenie, byte. V rádiu rodinka započuje, že kdesi na severe je kolónia ľudí, ktorá prežila brutálny útok smrteľného vírusu ( útok bol taký brutálny, že ste nemali šancu ani zareagovať, kedy sa vlastne odohral, ale keďže ide o postapokalyptický snímok vôbec to atmosfére neprekáža, hej ale hodila by sa tu taká mega negácia, že až), v podobe, ako zistia na vlastnej koži už len traja z pôvodných 4 hrdinov, zopakujme si ktorí to boli: nemocničný hoch, černoška plus rodinka- otec a dcéra, hovorím preto traja lebo otec prišiel o život úplne bežným spôsobom, militarizovanej skupinky absolútnych profesionálov z radov britského vojska, asi. Na tomto mieste sa dej trošku zamotáva, čo sa prejaví na hustejšej koncentrácii čiariek a hviezdoslavovskej inverzii. Počnúc prvým dňom sa na provízornej základni začínajú diať veci, o ktorých by sa vám nezdalo ani v tých najhorších chmárach, vidíte už je to tu podtrhujúc chmáry. Vojíni boli zjavne vyšinutí, alebo ich azda už vzájomná felácia prestala baviť, rozhodnutie nechajme na pozornom oku diváka, nech už bol dôvod akýkoľvek dostali chuť na mladé mäso, hoci som latentne na začiatku tejto pasáže predostrel, že vojaci pravdepodobne neboli zasiahnutí oným zlom. To sa samozrejme nepáčilo ani jednému z trojice kladných hrdinov a tak sa rozpútal boj o prežitie, ktorý obsahoval veľa preveľa prvkov v takýchto filmoch nezriedka vyskytujúcich sa. Od nudy cez nudu až po nudu. Ale na koniec všetko dobre dopadlo k ničomu medzi černoškou a vojakmi nedošlo a ani maloletou a vojakmi a tak sa to skončilo. A teraz niet za čo, ušetril som vám 104 minút z vašich životov, ak moje odporúčanie využijete. Možno si hovoríte, že prečo práve 104 minút, keď samotný snímok má predsa 110 minút, ale aj na túto otázku existuje exaktná odpoveď. Kým si prečítate tento text uplynie čas o hodnote 3 minút plus záverečné titulky a šesť minút je na svete. Voľba je na vás, buď zabijete 3 minuty a filmu nedáte šancu, alebo zabijete 107 minút bez záverečných titulkov, alebo 110 minút vrátane titulkov, alebo čo je azda najhoršia alternatíva pre mňa a asi aj pre vás ako sa presvedčíte po zhliadnutí, 113 minút, potom môj názor nepadol na ukrajinskú pôdu. () (méně) (více)

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení