Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

Wacoslav1

Tak tenhle majstrštyk mi byl furt kdekým vnucován a doporučován, že je to klasika, kultovní zpracování slavné legendy a kdesi cosi. Já si to stáhnul, ale furt se mi do toho nechtělo. Dneska jsem se k tomu konečně odhodlal a tedy můj názor? Pochcat! Nedostal jsem nic než téměř dvě hodiny sterilní, prázdný a totálně vyumělkovaný nudy. Ten film snad ani nemůže chtít aby se divákovi líbil, jak je strašně odtažitej a nic se nemění ani na tom, že Branagh je mi extrémně nesympatickej. Další nepochopitelně nadhodnocenej rádoby kult.20% ()

gogo76

Znova vydané DVD už aj s dabingom mi urobilo radosť, lebo kto pamätá začiatky éry DVD, tak možno nezabudol, že toto DVD bolo jedno z najdrahších a stalo 1.800,- Sk.Pre mňa je najlepšie sfilmovaným Frankensteinom a ťažko ho niečo prekoná. Herecké obsadenie výborné, Frankenstein v DeNirovom podaní je nazabudnuteľný a scény pozorovania šťastnej rodiny, skladanie slov alebo trhanie repy, sú iba zlomok z geniálneho celku. Bombastická hudba P.Doyla, výborne poháňa celý film, v ktorom atmosféra a strach majú pevné miesto. Záverečná scéna v plameňoch je smutným ukončením tohto výnimočne silného príbehu. Svojho času som to mal na VHS a stále si pamätám vetu plnú nenávisti:" Já ho chytil za krk, vydvihl do výšky a dlouze drtil jeho vaz, a když dodýchával...., ja videl tvou tvář...! " ,pripočítajte k tomu DeNirov výraz a hneď je po kľudnom spánku.Film 100%. ()

pepo

najlepšie spracovanie horrorovej legendy.branagh dokázal agresívne a pritom hrozne citlivo natočiť tento tragickáý príbeh.deniro je super.dokonalé po každej stránke ()

Phobia

Na druhé shlédnutí (nějakých 12-13 let po prvním) jsou dojmy o něco slabší. Snad za to částečně může samotný Kenneth Branagh, jehož afektovaný hlas mi docela lezl na nervy, snad celkové přehrávání většiny zúčastněných, jakási přemrštěná teatrálnost množství scén, což jsem dříve nevnímala. Scénář je působivý, atmosféra rovněž, některé okamžiky dechberoucí (třeba z tanečku s nevěstou solidně mrazí) a Robert de Niro je prostě fenomenální - jeho herecký výkon i maska jsou hlavním důvodem, proč neodeberu hvězdičku z hodnocení. Nějak už mi tolik výrazná stylizace po letech nesedla a pro jednou musím český dabing označit za lepší oproti originálu, přesto jde o velmi povedenou adaptaci románu. 75% ()

darkrobyk

Jelikož jsem před nedávnem znovu přečetl předlohu, mé původní nadšení poněkud opadlo. Branagh se na jedné straně držel poměrně věrně základní linie románu, na straně druhé ale pozměnil charakteristiky postav a přidal scény, které byly zbytečné. Victor je samozřejmě posedlý životem a smrtí a touží obojí ovládnout. Respektive ovládnout život a pokořit smrt. Jeho stvoření je tragickým výtvorem, který zjišťuje, že na celém světě nemá nikoho. Když po několika špatných zkušenostech s lidmi zjistí, kdo je jeho tvůrcem, žádá po něm vytvoření družky. Před tím ale zemřou tři lidé, z toho pro Victora dva nejbližší. Když nakonec odmítne a zničí nedokončenou ženu, netvor se mu krutě pomstí. Shelleyové Frankenstein je daleko citlivější, trýzněný výčitkami a neustále se obviňující ze všeho, co jeho výtvor udělal. Ač Alžbětu velmi miloval, nesnížil se k tomu, aby ji oživil. Tahle scéna se do filmu nehodila, byť inspiraci najdeme v dřívějších zfilmováních příběhu. De Niro je skvělý herec, na monstrum se ale bohužel nehodil. Celkově snímek postrádá emoce literární předlohy. Vynikající je ovšem kamera podtržená atmosférickou hudbou. Hned otevírací scéna s ledovcem je mrazivě uhrančivá. A zajímavé je využití elektrických úhořů k oživení monstra. Jen i přes zrůdnou tvář a vytržené tlukoucí srdce film hrůzu nenahání, což je škoda. Původní hodnocení ponechávám, byť bych nejraději jednu hvězdu ubral. ()

paascha

Trochu profesorské pojetí, ale ve výsledku dobré. Ne tak dobré jako stejně "pokažený" Coppolův Dracula, ale dost dobré určitě. ()

Shakers

Kenneth, Kenneth, ty si tu poza môj chrbát točíš filmy a ja si roky o tebe myslím, že si len fajn herec. Keby si mi to povedal, boli by sme kámoši a máš to u mňa automatický za plný, nuž takto sa nedohodneme. Každopádne si to natočil velmi dobre a ten Frankov scenár s Patrickovou hudbou ma dostali, rovnako ako teba Helena a Frankenstein. 85% - 4* ()

Jhershaw

Naprosto odlišné od verze ze 30. let. Není tu žádné bezduché hloupé monstrum, nýbrž stvoření, které myslí, mluví a hledá přátelství a city. Skvěle zahrané postavy a úchvatná hudba. ()

JohnnyD

Veľmi dobré spracovanie jedného z najlepších a najsmutnejších príbehov hororovej histórie. Jediné čo mi vadilo bolo ústredné duo. Kenneth Branagh je do role nevhodný, príliš starý a Robert De Niro má až veľmi opozeranú tvár a bohužiaľ občas sa spolieha len na svoje overené ksichty (smutný nechápavý vykrútený výraz tváre). Nie žeby bol priamo zlý, ale viem si predstaviť lepšie Frankensteinove monštrum. Zato Helena Bonham Carter bola úžasná. Škoda, že Branagh monštrum spravil dosť zavčasu "zlým", mohol viac rozvinúť tu nechápavosť prostredia a odcudzenosť kvôli inakosti. 7/10 ()

Boogeyman

Konečně adaptace Frankensteina která nepůsobí směšně (ať už úmyslně nebo ne) a navozuje opravdu tísnivou a šílenou atmosféru. Branagh svůj vůz kočíruje bez zaváhání, stejně tak si s jistotou střihl i titulní roli, Helena Bonham Carter je famózní, především ve své "druhé" poloze, kde zastíní i skvělého De Nira. ()

Kusko.t2

Filmové spracovanie románu Marry Shelleyové “Frankenstein“. Keďže knižnú podobu poznám, môžem porovnávať. Tie pocity, ktoré mi ponúkla písaná verzia sa nezopakovali, preto aj také nízke hodnotenie. Film sa riadi a drží síce predlohy, zabúda však na celistvosť príbehu a prepracovanú psychológiu týchto zaujímavých postáv. Okrem iného absentuje aj umenie vtiahnuť diváka do príbehu - je to celé také statické, ploché a to hlavne v závere. Čo sa týka hereckého osadenia, nemyslím si, že Robert De Niro aj napriek jeho kvalitám bol pre postavu vhodnou voľbou. Všetky moje výhrady ale asi stoja a padajú na znalosti a spojenom zážitku z predlohy. ()

salahadin

Tragédie shakespearovských rozměrů. Dokonale strhující filmařina, překrásná hudba Patricka Doyla a (ne)uvěřitelný De Niro v roli nejsympatičtějšího lesního skřítka. Tak komu říkat sešívaný? Slávistovi, nebo synáčkovi Viktora Frankensteina? ()

-OverLord-

Kenneth Branagh je nejenom dobrej herec, ale taky výbornej režisér! Přesvědčil mě o tom v tomhle filmu. Obsazení Roberta De Nira snad nemohla být lepší volba a ten ztvárnil svoji roli naprosto fantasticky. Nejdřív je vám ho líto, potom ho nemáte rádi pro to, co dělá, ale nakonec zůstane u tý lítosti. Temnej a ponurej příběh, mor, řezání mrtvol a další děsivý scénáře z historie v jednom filmu. A jako třešnička na dortu úchvatná Helena Bonham Carter a velkolepý záběry na zasněžený hory. Musím dát plnej počet, protože tohle je kult, kterej bohužel moc lidí nezná. ()

S.Quentin QUALE

Opravdu nejlepší verze Frankensteina. Stopáž je stlačená pod dvě hodiny, což je pro mě horní hranice, navíc tady hlavně ze začátku ubíhá děj jako voda. První půle je mnohem lepší než druhá, protože obsahuje hned několik mrazivě děsivých scén, které se mi vryly bezpečně do paměti. Ve druhé půli potom začínají děj ovlivňovat soucitné pocity s ubohým výsledkem díla (dítěte) Frankensteina, kdy jsem taky pomalu přestával být plně pozorný. Vše ale se posléze překlápí v touhu po pomstě a vrcholí dramatickým zakončením. Musím uznat, že i přes liché očekávání jsem se bavil dost slušně. K výkonu De Nira - výborný, ale stačilo vzít G.Derpardieu, ani by ho nemuseli tak moc maskovat! :D 85% ()

Vančura

Když jsem zjistil, že to poběží v telce, byl jsem překvapený tím, že jsem o tom filmu nikdy neslyšel, a dostal jsem chuť ho vidět. Zaujalo mě super obsazení a pak samozřejmě námět - vše nasvědčovalo tomu, že by to mohl být podobně skvělý film, jako o 2 roky starší Coppolův Dracula. To se sice tak úplně nepotvrdilo, ale přesto mě ten film vcelku bavil - a to především díky Kennethu Branaghovi, který je v titulní roli zcela fantastický. Tehdy 28 letá Helena Bonham Carter mi zde naopak přišla herecky spíše slabší (navíc ne tak hezká, jak bych si asi pro její roli představoval), a Robert De Niro zde podle mě kupodivu neměl moc co hrát - protože za něj "hrál" v první řadě jeho make-up (který je skutečně absolutně bezchybný - na druhou stranu mi svým dokonale realistickým vzhledem neustále připomínal, jak stupidní je představa, že by z porůznu sešitých kusů různých mrtvol šlo vytvořit žijící bytost - některé ty "švy" mi navíc přišly vyloženě nesmyslné a vytvořené spíše pro efekt než s přihlédnutím ke znalosti lidské anatomie). Ačkoli se mi film celkem líbil, působil na mě nepříjemně nízkorozpočtově a ateliérově, a přišel mi i poměrně dlouhý (vidět to v telce navíc znamená přičíst k 2 hodinové stopáži další desítky minut na reklamní přestávky, což je pro mě už skoro nesnesitelné); český dabing mi zde naopak nijak nevadil, byť bych samozřejmě dal přednost původnímu znění s titulky. Celkově jsem se nemohl ubránit dojmu, že Viktor Frankenstein z r. 2015 mě bavil víc, byť si na ČSFD vysloužil nevalné hodnocení. ()

Goldbeater

Plnohodnotný frankensteinovský zážitek! Vždycky jsem sice byl k frankensteinovinám nakloněn, narozdíl od trochu nudícího Draculy, ale nečekal jsem, že se mi tenhle film bude tak líbit. Kenneth Branagh je prostě mistr a tenhle film se mu hodně povedl. Je zde nemálo děsivých i esteticky zajímavých scén, nemluvě o výborných hereckých výkonech (Zajímavá je i menší role Johna Cleese, na kterého jsem byl zvyklý spíš z komedií). Řekl bych, že tenhle horor se stal nejlepším filmem o Frankensteinovi, jaký kdy byl natočen. Všechna čest pánové. ()

kingik

Tahle adaptace nedopadla slavně a někdy moc velké ambice jsou na škodu. Kenneth Branagh v hlavní roli vědce a také jako režisér chtěl přijít s velmi uceleným dílem, kterému bude vévodit rádoby démonický Robert De Niro, ale De Niruv herecký výkon a image, jsou tím nejslabším z celého filmu. Obličej Bytosti nebo monstra sešitím připomínající starou seschlou bramboru spíše budí pousmání než cokoliv jiného, nedej bože, děsivého. Film selhává i jako poutavé dílo o posedlém doktoru Frankensteinovi. Nejednou jsem měl pocit nekonečného omílání, které v podstatě nikam nevedlo. To, co filmu schází, co do působivosti příběhu, dohání vedle atraktivního, ale nikoliv nijak extra hrajícího hereckého obsazení, především svým technickým zpracováním. Výprava a kostýmy patří k tomu nejlepšímu a rovněž plusové body sbírá kamera. Od Brannagha bylo šlechetné, že chtěl náročnou látku zpracovat důkladně, důsledně a uceleně. Z úporné snahy o to všechno se z filmu vytratil důležitý kontakt s divákem. Všechno působí chladně a přestal jsem po nějaké době reagovat na režisérovi výzvy. Film mě nestrhl, nebyl ani vyloženě nudný, ale s látkou se dalo pracovat mnohem působivěji, abych taky jako divák si na film po nějaké době vzpomněl. Právě tím si nejsem tolik jistý, repete nehrozí, a tak beru to, co jsem zaregistroval napoprvé. Výsledek je rozpačitý a nepříliš přesvědčivý. Chtělo by to ještě uzrát. 50% ()

InJo

Naprosto skvělé pojetí klasického hororu, které ohromuje vším od skvostné výpravy, hereckých výkonů (De Niro je lahůdkový po všech stránkách), přes bombastickou hudbu až po fantasticky gradující děj (závěrečná půlhodina je nehorázné žrádlo, zejména pak zničující finále). Při každém sledování mě mrazilo v zádech a byl jsem nadšený pomalu z každé scény (některé jsou opravdu úchvatné). Strhující žánrová delikatesa, která na rozdíl od většiny hororů nepostrádá hluboký a myšlenkově podnětný příběh plný tragiky a osudovosti, propracované postavy a silné emoce. Lepší filmové zpracování ikonického příběhu si skutečně nedokážu představit. 100 % ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)