Pražská 5

• Československo Pražská pětka
Povídkový / Komedie / Drama / Experimentální
Československo, 1988, 97 min

Milan Šteindler, Eva Holubová, David Vávra, Tomáš Vorel st., Martin Dejdar, Luboš Veselý, Zdeněk Mihle, Pavel Kočí, Jiří Růžička ml., František Stupka (více)

Režisér Tomáš Vorel vytvořil svůj celovečerní experimentální debut Pražská pětka se členy věhlasných pražských netradičních autorských divadel. Soubory ve filmu prezentovaly vlastní poetiku a styl prostřednictvím pěti povídek různých typů, propojených satirickým komentářem odborníka dr. Milana Šteindlera, CSc. (Bontonfilm)

Jaroslaf

Strašně podbízivé, amatérské, amatérské nesprávným stylem, špatná hudba, špatné scény, groteska v roce 88 v praze, není to samé co groteska s Chaplinem. Rozkoukáno pár minut a nevím jestli budu mít odvahu na další. Vorel má lepší pokusy. ()

Grizzly

Nevyrovnanost. Vylet na Karlstejn **** (kratsi verze Skritka), Bersidejsi * (nekoukatelna slatanina), Olduv vecirek ** (koukatelna slatanina), Barvy **** (vizualni onanie), Na Brigade ***** (dokonalost). Kdyz primhourim obe oci a vezmu v potaz originalitu a umelecky zamer tak vysledne ****. ()

phoebe79

Jasně, ano, prostřední tři jsou slabší, ale díky " Na brigádě" prostě nemůžu dát jinak než za pět!!!! Zbožňuju to už takovejch 15 let, kdy jsem to poprvé viděla a hlášky a písničky nezapomenu do smrti, tak jest..... čest!!!! ()

RedDuck

Ty jednotlivé povídky spolu kromě originality nemají moc společného, proto se absolutně nedivím rozporuplnému hodnocení. Ten tanec (4.) je nejen úchvatný (možná kvůli tomu že se o tance moc nezajímám), ale i klipově dost vytříbený. Pokud máte nějakou interpretaci tak sem s ní:) Recitační(3.) a výtvarná(2.) mě nijak zvlášť nezaujaly. Němá groteska(1.) byla super, možná kdyby měl Skřítek takovou stopáž tak bych ho zvládnul. Závěrečná(5.) byla špičkovou ukázkou divadla Sklep. ()

cure

Výborná prvá poviedka-groteska "Směr Karlštejn". Potom trošku toho umenia. Medzitým pár recesistických vstupov v podaní komentátora Milana Šteindlera. No a na záver neprekonateľná spomienka na socialistické brigády. A našlo sa miesto aj na jednu moc pjeknú písničku: "strom kýve pahýly, chtěl bych jen na chvíli......" ()

mi-ib

První, třetí a pátá (ta obvzvlášť) jsou vynikající a vtipné. Druhou a čtvrtou beru jako takovou vycpávku mezi povídkami. Poslední povídka "Na brigádě" mě prostě dostala, skvělé sklepovské písničky, sklepovský humor a sklepovští herci. No prostě ten trouba Bohůnek za ně ručí. ()

Stefan_M

No ja vam neviem. Pred cca 10. - 13. rokmi by to mozno bolo super dielko, akasi "paradni podivana". Ale teraz ma to akosi vobec neoslovilo, az na par gagov. ()

tančísvlky

v dobe keď sa to natočilo , nevídaná záležitosť , odvážné a nečakané. Keď som vtedy videl v kine tak som bol ohromený, že je to vonku... ()

prasklinka

První dvě povídky hrozné. Němé s příšerným zvukovým podbarvením, u kterého se díky naprosté nezajímavosti nedá ani usnout. ()

spacylemon

Směr Karlštejn - údajně (podle neověřené, ale docela pravděpodobné informace) inspirovaný jistou rodinou Klausovou z paneláku na Proseku... Hm, dostává tím celá tahle groteska ještě větší grády:) 88,96 %. Bersidejsi - při prvním pokusu o P5 někdy před 5 lety, jsem horkotěžko došel na Karlštejn, abych hned na začátku druhé povídky otráveně odpadl; přitom jde o překvapivě koukatelnou hravou hříčku: 3 a 1/2 zralých rajských jablíček z 5. Oldův večírek - klasický Vorel.. rýmovaná přiblblá ztřeštěnost. Nezasvěcenci si ťukají na čelo, já jásám: 9/10. Barvy - ale tady už se nechytám, na hraně udržení pozornosti.. Cabani, kozy, blembáky, čarodějnice(?), hm, tak tedy: **/*****. Na brigádě - co uměl Sklep dokonale? Třeba napsat parodickou skladbu tak geniální, že se (minimálně!) vyrovnala špičce v samotném parodovaném pokleslém žánru... Zde hlavně Strom kýve pahýly, při které již zvlhl nejeden liščí ohon. Druhá věc k uctívání je kongeniální budovatelka Kušiaková - Hanáková (ta dikce, ten výraz - ááá). "Touláním nový svět nevybudujeme!" Hodnocení: 100 000 gumových medvídků! Resumé: Ha! On si každý myslí, že stačí udělat průměr z pěti známek a finíto - jací bláhovci a matematičtí omezenci! Průměrovat umění - pch! Každý rozumně myslící člověk, přece ví, že mnohem víc vypovídající je medián nebo modus! Takže jasných *****! ()

markotter

Svého času skoro kultovní film. Teď už to tak horké není, ale na svojí dobu to bylo převratné, zajímavé a byla u toho legrace. Kromě povídky od Kolotoče jsem se bavil u všech zhruba stejně dobře, i když Výlet na Karlštejn a Na Brigádě asi byly nejlepší. Ale třeba v době vzniku mi moc nesedl Oldův večírek a teď mi připadl naprosto geniální. ()

Tiiso

Ve své době naprostý extravagantní zážitek, který když ne v evropské tak určitě v české kinematografii nemá obdoby. Oduvševnělí humor, průřez kulturou,skvělý výkon herců, výborná nadsázka. Dodnes vidím trpaslíka s balónem. ()

Schneefee

První povídka o rodinném výletě na Karlštejn celkem nadprůměrná, střílející děcka otravná, skřítek nadbytečný, představitelé rodičů výborní. Druhou "povídku" jsem nějak nepobrala, koukalo se na to sice hezky, ale začlo to nudit ještě před tím než to zkončilo. Třetí veršovaná povídka průměrná, některé verše až trapné, děj budiž. Čtvrtá tancovací "povídka" taktéž průměrná, choreografie pěkná, jen se mi to opět zdálo trošku delší než by bylo zdrávo. A to nejlepší na konec - pátá povídka parodující socialistické brigádníky a venkov, ta byla bezchybná, pobavila mě ze všech nejvíc a časem se na ní ráda kouknu znovu. Podtrženo, sečteno: 4* (nebýt první a poslední povídky, bylo by mé hodnocení nižší). ()

Shitonit

Základní škola, 1988, a povinně do kina. A tam Pražská pětka. Absurdistát té doby, nikdo tomu moc nerozuměl, nebo nechtěl, ale do dneška se k tomu vracíme. Je to divný, nesourodý, v tý době jedinečně ujetý, odvážně jiný, a zamotaný tak, že ani tehdejší funkcionářští recenzenti ( nebo snad ještě cenzurenti) se neorientovali jestli to pustit nebo ne. Bylo víc takových zvláštností které patřily do té doby a nějakým zázrakem se vežraly do mozkových útrob tehdejšího diváka a přežili vcelku zvesela do dnešní doby, mimo jiné Kopytem sem.., ale to je příběh na jinou stránku. Pražská pětka je bezesporu hodně dobrá, a úspěch těchto filmů je i v tom, jak nás, pamětníky dokážou sebrat a vrazit zpátky do tý zvláštní doby, která ať to bylo jak bylo, má v sobě zvláštní kouzlo. To totiž lidi ještě žili. ()