Pražská 5

• Československo Pražská pětka
Povídkový / Komedie / Drama / Experimentální
Československo, 1988, 97 min

Milan Šteindler, Eva Holubová, David Vávra, Tomáš Vorel st., Martin Dejdar, Luboš Veselý, Zdeněk Mihle, Pavel Kočí, Jiří Růžička ml., František Stupka (více)

Režisér Tomáš Vorel vytvořil svůj celovečerní experimentální debut Pražská pětka se členy věhlasných pražských netradičních autorských divadel. Soubory ve filmu prezentovaly vlastní poetiku a styl prostřednictvím pěti povídek různých typů, propojených satirickým komentářem odborníka dr. Milana Šteindlera, CSc. (Bontonfilm)

Bloodoom

Kdyby byla povídka "Na brigádě" sama samotinká tak bych dal všechny hvězdy. Kdyby byl sám Šteindler tak bych dal čtyři. poněvač a protože jsou u toho i ty ostatní povídky, které stojí za zlámanou grešli nezbývá než hodnotit třemi hvězdami :( ()

corax8

No paráda. Rád se vracím k těmto věcem, který jsem dlouho neviděl. A musím říct, že většinou jsem překvapen. u pražské 5 příjemně. Mám pocit, že vždy jsem to vnímal pouze v souvislosti se sklepem, ale po popsledním shlédnutí vidím jako všech 5 přízpěvků rovnocených. ()

Dodge-I

Když jsem toto viděl poprvé v r. 1988, tak jsem si užíval především Sklep a Křeč. Po delším odstupu jsem si pětku zopakoval, a překvapivě musím konstatovat, že jí až tak moc dech dějin nezavál- jasně, je to slepenec z různých žánrů, ale vypovídá o době vzniku a o lidech v ní, kteří se nechtěli s tou dobou až tak nechat vláčet. Minimálně si z ní dělali srandu... ()

trollfjord odpad!

Ja se na to nechal nalakat diky znamym. Ale jak jsem videl Holubovou obratil se mi zaludek. Ovsem celkove.. brr. Hruza. Panoptikum zmaru. Pseudo intelektualni humor. ()

Jean_Calid

Zvláštní změť originálních povídek. První pantomimická je celkem vtipná, i když mohla být kratší. Další povídka pracující s obrazem je šílená, někomu se může líbit, já jí přeskočil. Rýmovaná povídka Oldův večírek je taktéž velmi šílená, ale celkem povedená. Balet je velmi zvláštní vizuální orgií,a nejlepší povídkou, kvůli které jsem vlastně tento film zhlédl je poslední povídka zvaná na Brigádě. Ta nemá konkurenci. Samotná povídka na brigádě by měla 4 hvězdy, jako celek jsou to hvězdy tři... doprovodný komentář pana Šteindlera jsem zpočátku vnímal jako dobrou satiru ale postupem času - s tím, jak jeho outfit upadal - jsem jej bral jako nutné a nevtipné zlo. I když to možná bude tím, že v době vzniku jsem byl dítětem a dobu podobných komentářů "odborníků" si již nepamatuji... ()

damian

Je těžký vysvětlovat lidem, kteří nezažili předlistopadovou kulturu a vlastně i běžný život, rozsah satiry, podobenství a karikatury jednotlivých povídek. Těžko pak můžou hodnotit Oldovu recitaci nebo taneční a výtvarné projevy. Za mě jednoznačných a opakovaných 5 hvězdiček. ()

milos.bradik

Chtěl jsem původně dát jen 80 %, protože Barvy byly na mne trochu moc, ale jako celek je to super a těch 100 % si to zaslouží. Hlavně děkuji divadlu Sklep, ale výborná je i mimóza nebo recitační skupina Vpřed. Doba vzniku je neuvěřitelná, ale je fakt, že tehdy už pukaly ledy totality. Film poněkud zapadl v polistopadové vlně změn, ale zaslouží si pozornost i když dnes jej mnozí asi zcela nepochopí. Je totiž potřeba jej vnímat jako odraz absurdní doby ve které vznikl a uvědomit si to, jaká se tehdy hrála hudba a jaké filmy šli do kin. V kinech měli premiéru třeba filmy Atrakce švédského zájezdu, Kainovo znamení, Masseba nebo Uzavřený okruh, které dnes už skoro nikdo nezná. ()

710.cz

Když Laura s Cabanama uvedla Show Tomáše Tracyho a Vorel natočil Pětku, která byla netrezorovaná a běžně dostupná (třeba na VHS), začali jsme opravdu věřit, že jdou bolšáni do pr.... (Grünbachu). Měl jsem videokazetu a během mejdanů jsme si Pětku pouštěli a z okna vyhlíželi, kdy už to praskne. "Pecka na svíčce", Hanák jako kluk od krav, souška dlouhoruká učitelka, Šteindler a polonahé tančící amazonky... ()

doublefish

Obávám se, že geniální parodii "Na brigádě" dnešní generece svazáků, zachraňujících planetu, nepovažuje za parodii, což by v době vzniku této parodie nikoho nenapadlo :-) ()

Clowie

Pražskou pětku tvoří pět krátkých filmů. První je Výlet na Karlštejn a skvělá Eva Holubová. Je to němá groteska o výletu rodiny z paneláku z Jižního města. Otec David Vávra s píšťalkou tomu velí (trochu mi připomněl mého otce), synové střílejí pistolkami, dcerka vidí trpajzlíka v životní velikosti v podání režiséra snímku Tomáše Vorla. Existenciální film. Zážitky rodiny na výletu vrcholí, když nepřízní přírody otrhaní, orvaní dojdou k hostinci a na kolenou prosí otce, aby je pustil dovnitř. Ožralý číšník jim ukáže, zač je toho v socialistickém podniku loket. Jenže... to už nebudu popisovat, podívejte se sami. Vyvrcholí to tím, že jeden z chlapců číšníka, který je pronásleduje, tou pistolkou zastřelí. Úplné zjevení tehdy (rok1988). O moc víc mi toho neulpělo v paměti, jen ještě řady tanečníků, kteří se míjejí ve vysoce stylizovaném tanci, a pak skvělá svazácká parodie na zamilované Na brigádě v podání Tomáše Hanáka a Jany Kušiakové. Jen ten Olda je pro mě tak třeskutá komunální agitka, že se mi i po těch letech kroutí palce u nohou. ()