Pražská 5

• Československo Pražská pětka
Povídkový / Komedie / Drama / Experimentální
Československo, 1988, 97 min

Milan Šteindler, Eva Holubová, David Vávra, Tomáš Vorel st., Martin Dejdar, Luboš Veselý, Zdeněk Mihle, Pavel Kočí, Jiří Růžička ml., František Stupka (více)

Režisér Tomáš Vorel vytvořil svůj celovečerní experimentální debut Pražská pětka se členy věhlasných pražských netradičních autorských divadel. Soubory ve filmu prezentovaly vlastní poetiku a styl prostřednictvím pěti povídek různých typů, propojených satirickým komentářem odborníka dr. Milana Šteindlera, CSc. (Bontonfilm)

mty

Čtyři hvězdy jen kvůli Na Brigádě, Cestě na Karlštejn a Šteindlerovi mezi povídkami. Zbytek mě moc nebral, ale tohle je tak geniální, že jenom tři hvězdy dát prostě nemůžu. ()

SenFlxr

Cesta na Karlštějn a Na brigádě za pět hvězdiček, ostatní nedokáži ohodnotit. Sice jsem viděl, ale jde o žánry, o které se nezajímám a vůbec jim nerozumím. ()

Nonna

Výtvarné a taneční vstupy mě nechávaly chladnou, stejně tak Oldova oslava a musím přiznat, že je přepínám. Miluju Výlet na Karlštejn. Natočit v r.1988 takhle dobrou a nenudící grotesku s nápadem, navíc skvěle pohybově ztvárněnou, to je mistrovství.Herci jsou neuvěřitelní. David Vávra je trochu takový ten Svěrákův Louka, Eva Holubová pragmatická a neúmorně nerezignující maminka, která krom toho, že trpělivě a s láskou snáší ztřeštěné výmysly svého muže, systematicky fackuje své dva spratky. Martin Dejdar s vymydleným květákem na hlavě a se svou vzorovou rodinkou je na zabití a Skřítek je prostě úchylák jak má být. Nádhernou postavičkou je, posléze zastřelený, vrchní v hospodě. Jeho obsluhování hostů je koncert. Poslední z pěti povídek, parodie na agitku pro socialistickou brigádu na vsi je z dnešního pohledu sice zábavná, a skvěle natočená, ale zároveń děsivá, když si člověk uvědomí, že realita nebyla v určité době o moc jiná. A Tomáš Hanák jako kovboj by se mohl od hodiny postavit vedle Newmana a Redforda a s koltem za pasem prohánět desperáty. I se zpěvem. ()

koza3

Na brigádě určitě vyhrála můj největší obdiv. Abstraktní druhá a čtvrtá povídka mi do celé skládačky moc nezapadala, ale ani to nepůsobilo příliš uměle a měl jsem alespoň čas vstřebat ostatní povídky. Škoda, že jsem dříve viděl Skřítka, protože jinak by mě první povídka dostala určitě víc :-) Celkově si myslím, že se jedná o perlu české kinematografie. ()

macco33

Výlet na Karlštejn 5 *, Baletní jednotka křeč 5*. Na brigádě 5*, BersiDejsi a Oldův večírek po 3*. Ale je to legenda, stejně jako Kouř. ()

carl.oesch

Lima to jako vždy popsal naprosto přesně. Takže bych dodal - Na výletě (či jak se to jmenovalo) za 5, agitka na konci taky za pět, Šteindler skvělý (a na rozdíl ode dneška neokoukaný), zbytek mně neoslovil. Ale uznávám, že jinak to asi nešlo, jediné, co mně pobavilo, byl název oné baletní jednotky - Křeč. To chybu nemělo. ()

honzic

Solidní dílo, hlavně první a poslední povídka, ale i ty zbývající tři se dají koukat. Každá má něco do sebe. Hodnocení: 70 % ()

Eire

kolisava uroven poviedok, Dnesnym milenianom to uz asi nic nepovie.... Natocene v case ked sa uz trochu mohlo, ale nie prilis.... 70% ()

K.O.vi

Dvě scénky nadprůměrné, ostatní jsou experimentem pro fajnšmekry. Na to, že to bylo natočené v osmdesátých letech, tak poslední povídka "Na brigádě" je hodně odvážná: "Proč musíte být... jiný?" ()

old salt

Především 1 a 4 velmi dobrá... Cabani v nejlepší formě !!! ... Ale závěrečná budovatelská to vše přebila .... ()

lizardking

Dříve jsem byl z tohoto filmu docela nadšený, ale je docela nevyrovnaný.Skvělé povídky(geniální Na brigádě) se střídají se slabšími. Navíc těch pět divadel nejenže nemá jednotnou poetiku, oni mají společnou jen jakousi neoficálnost, to že nebyla tehdejším režimem protežována. ()

Kindernay

Nejlepší byla samozřejmě ta 5. povídka,za tu bych dal i pět hvězdiček, ještě ta první byla hodně dobrá,ale ostatní už nic moc..ale stejně si pamatuju hlavně tu poslední (Na brigádě),takže hlavně díky ní dávám 4 hvězdičky. ()

miza

Jedničkou je brigáda v JZD a a pak výlet na Karlštejn.Škoda,že jej davají na obrazovky velice málo. ()