Pražská 5

• Československo Pražská pětka
Povídkový / Komedie / Drama / Experimentální
Československo, 1988, 97 min

Milan Šteindler, Eva Holubová, David Vávra, Tomáš Vorel st., Martin Dejdar, Luboš Veselý, Zdeněk Mihle, Pavel Kočí, Jiří Růžička ml., František Stupka (více)

Režisér Tomáš Vorel vytvořil svůj celovečerní experimentální debut Pražská pětka se členy věhlasných pražských netradičních autorských divadel. Soubory ve filmu prezentovaly vlastní poetiku a styl prostřednictvím pěti povídek různých typů, propojených satirickým komentářem odborníka dr. Milana Šteindlera, CSc. (Bontonfilm)

venca163

První povídka skupiny Mimóza mě nějak zvláště nenadchla ani neurazila, měla asi 2 dobrý okamžiky a dost nudy, takže tak 60%. Druhá mě naopak nenadchla a urazila (nebo aspoň šíleně nudila), takže jsem jí asi v půlce přetočil a dal bych tak 10%, i když přesně nevim za co. Prostřední byla celkem cajk, ale žádný terno, 50%. Předposlední cosi bylo o trochu lepší než dvojka, ale to beztak jen kvůli těm nahým ženským, takže tak 20%. Nejlepší na konec, o tom žádná, povedená sranda, ze který bych pro lepší zážitek vyrazil alespoň jednu píseň, 85%. Takže celkem dávam tři hvězdy, trochu slabší. (55%) ()

Composter

Sklep, jak má být. Nepopsatelně jiné. Halucinogenní. Vtipné. Neotřelé...prostě sklepácký standard. To už se opakovat nebude... ()

Casablanca

Myslím, že každá část by zasloužila své vlastní hodnocení, protože každá si žádá své specifické publikum. Nicméně chápu, že v době, kdy tento "experiment" vznikl, byl daleko důležitější už ten samotný proces vzniku, možnost udeřit na rozpadající se režim na jednu stranu neskrývanou satirou, na stranu druhou ukázat i jiná vystoupení (Křeč). Vyzdvihnout chci Tomáše Hanáka v roli amerického tuláka:-) ()

mohamedsfinger

Toto hodnecení se odvíjí hlavně od posledních tří částí, které byly natolik působivé a výrazné, že dokázaly vyrovanat poměrně slabé první dvě části. Kdybych měl hodnotit jako celek asi bych dal jen tři, ale dojem ze zmíněných povídek je až příliš silný. A navíc je tu skvělé Šteindlerovo průvodní slovo... ()

MurielRezek

Pro mě jasných pět! Byla jsem sklepáckou poetikou a humorem "odkojena". Prožila jsem s mými rozpustilými spolužáky z gymplu pár nádherných, nezapomenutelných let. Mám pro vás stálou slabost:), Vaše Black z Ohradní 55 ()

SjamK

Směr Karlštejn (4*) - taková starší, kratší a skromnější verze Skřítka (Vorel ve svém komentáři k Pražské 5 vykládal, že každé ze zúčastněných divadel za ním nejdříve přišlo se scénářem, který by vydal na celý film sám pro sebe. Prostředky a povolení ale byly jen na film jeden, a tak se muselo krátit a přepisovat, aby se všech pět projektů dohromady vměstnalo do 90 minutové stopáže. - To se od té doby musel Skřítek dost dlouho sušit v šuplíku, aby se až v roce 2005 dočkal comebacku ve své plné síle, že? :-) (no ale jo, kdoví, jak to s ním vlastně bylo... :). __Bersidejsi (2,5*) - zajímavý ambientní videoklip (opravdu to vypadalo spíš jako videoklip než divadlo), bohužel v rámci Pražské 5 působí nejslaběji, možná trochu zbytečně nedoceněný... __Oldův večírek (3,5*) - i vtipné verše s hudebním doprovodem můžou vypadat hodně dobře! __Barvy (3*) - nápadité, přestože jde o tanec, nese s sebou hodně divadelní náladu. Něco mi to strašně připomínalo, ale nějak nevím, co... Zvláštní :-) __Na Brigádě (5*!!!) - absolutní vítěz této přehlídky, jakostní esence divadla Sklep, svěží další ráno po dlouhém natáčecím dni a ještě delší a veselejší noci. No, vždyť sami tvůrci se podrobnostmi o tehdejší běžné natáčecí rutině moc netají - např. MIlan Šteindler se smíchem vypráví: "Pražská 5, nebo aspoň ta část, která příslušela k divadlu Sklep, se točila strašně dobře, protože se točila z velký části v hospodě. (...) Tak, divadlo Sklep, vo něm napsal kdysi nějakej kritik, že to je 'spolek alkoholiků, maskujících svou běžnou činnost divadlem...'" :-) A jak se všichni můžou i po dvaceti letech přesvědčit, všechna ta legrace stála za to. ()

Scytale

Uvaděč v podání Milana Štajndlera [ ***** ], Směr Karlštejn [ **** ] , Bersidejsi [ **** ] hlavně za výbornou hudbu, Oldův večírek [ *** ], Barvy [ *** ], Na brigádě [ *** ] ()

duddek

Úvodní groteska je sice vyvedená parodie, ale ten skřet je neskutečně protivná postava. Následují jen občas zábavné optické hrátky a sestupnou tendenci dovršuje údržbář ve 3. povídce. Pak přicházejí barvy, opět působivé jen sem tam. Zavěrečná "Na brigádě!" divadla Sklep je bezkonkurenčně nejlepší - a za celou pasáž s písničkou "Strom kýve pahýly" dávám hvězdu navíc, Hanák s Kušiakovou tvoří nádhernou dvojici a celá ta procházka lesem... radost pohledět i poslouchat. Toho Šteindlera si ale už potom mohli odpustit, je čim dál víc otravnej a jeho výstupy jsou pořád na jedno brdo. ()

ClimbVibe

Perfektní povídkový sběr lidí spřízněných s divadlem Sklep. Škoda, že podobných filmů nevzniklo víc, Pražská pětka by byla totiž jednoznačně nejlepší z nich. ()

Ukko

Jednim slovem výborný, rozhoně klasika. Všechny povídky se mi líbily, Tomáš Vorel opravdu kdysi uměl, škoda, že jeho novodobá tovrba jde poněkud jiným směrem. ()

Oyer

Po obrovském těšení se na Vávru, Šteindlera a především Hanáka větší zklamání. Možná jsem byl až moc přemlsán supergala vystoupením ve snímku Kopytem sem, kopytem tam. Každý z pěti výstupů Pražské pětky byl bezesporu více či méně umělecký, ne však na tolik, aby i ve mě nechal hlubšího dojmu. ()

kuckaAFC

Cesta na Karlštejn - 20%, Bersidejsi - 60%, Oldův večírek - 80%, Barvy - 70%, Na brigádě - 90%. Suma sumárum: škoda hodně laciné první části, ale díky moderátorským vlohám Milana Šteindlera dávám celkově 70%. ()

arcticsky

Výlet na Karlštejn *****, Bersidejsi******, Oldův večírek***, Barvy*****, Na brigádě*****. Takže vlastně jen Oldův večírek je po letech tak trochu perestrojkově vyčichlý. Ostatní "klípky" jsou velice svěží i teď. Za zmínku stojí i vynikající Šteindlerovo "uvádění" ()