Bouřlivé víno

Kamera:

Josef Illík

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek (více)

Film Bouřlivé víno byl zasazen do roku 1968, kdy se předseda JZD Janák (Vladimír Menšík) ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice postaví plánům několika chamtivých vinařů, kteří v touze obchodovat s vínem na vlastní pěst naletí chytrému podvodníkovi. (Bohemia MP)

tranquill

"Nejsem hlupák.. Prosím on je komunista! .. Nu což, ještě je malý, ještě se může polepšit!" Možná se pletu a měla to být pouhopouhá agitka, která z toho filmu samozřejmě čiší, ale ať už se docela dost podobných hlášek dostalo do filmu úmyslně nebo náhodou, tak soudruhům to nedošlo 😉 Za to dávám hvězdu navíc. ()

Zevon

Burčák mám, na rozdíl od tohoto filmu, rád. Ne že bych schvaloval podnikání po česku (i zde je útrpně i sebekritikcy podvodník stejně čech), tahle zemička je celá nakřivo a jediný rozdíl mezi námi a afrikou je v tom, že se tu nestřílí, ale okrádá a podplácí s úsměvem..Ten montérkovsko strukturovaný společenský systém zalezl i do filmového projevu, všude je to jen o kolektivním myšlení, kolektivním přístupu, kolektivní sebekritice, kurva to byla doba...i ty hajzly stavěli jako boxy bez dveří, abychom srali kolektivně. Takže dobří herci, zbytek ideologická příručka KSČ, lezlo mi to na nervy tehdy, teď se na to dívám s úsměvem a divím se, co jsem tu vlastně v té době pohledával. ()

MELODY

Dvě hvězdičky čistě z piety k panu Menšíkovi. Po filmu jsem sáhla na doporučení pamětníků a - je mi líto - bylo to zklamání. Tohle veledílo je oslavou doby - oslavou velkohubou a patetickou a vůbec už netuším, proč tak uřvanou. Záporáci jsou hnusní až do morku svých prohnilých kostí (didaktičtěji už to nešlo; to aby to prostej čék pochopil) a klaďasům jejich role prostě nevěřím, jeden horší, než druhý. ()

waska

I přes velice kvalitní herecké obsazení to není víc než lehce podprůměrná podívaná o "lidech z vesnice". Netřeba více se rozepisovat. ()

Sasakr

Ať mi sakra nikdo neříká, že tu byla cenzura. Jak by mohlo tohle projít přes cenzuru? Film se odehrává v šedesátým osmým ještě před invazí, takže otevřené hranice a polosoukromé (alespoň já to tak pochopil) podniky. Je tam spoustu věcí, které by se teoreticky tehdejší prý cenzuře nelíbily. Krom tedy otevřených hranic s Rakouskem je to například ukázka, jak lidi chtějí dělat na sebe, ne na družstvo. Jak se Rakušáci vozí v Mercedesech a jak se tady blbě hospodaří. A pak spousta narážek...jak třeba řekl český emigrant do Rakouska: "čistý kapitál mé společnosti je milion franků (tedy doufám, že to byly franky :-D)...to víte, tržní hospodářství.." nebo hláška v hotelu: "to víte, tady to není takové, jako u vás ve Vídni..." atd. K samotnému filmu...ze začátku dost nuda, pak je to slušná komedie o českorakouském podvodníčkovi a chamtivých češích, co se chtějí napakovat. ()

Nocturno culto

K smíchu to tolik není, je z toho cítit socialistická propaganda, bohužel, už jen to obsazení samými známými komunistickými hereckými esy - Moučka a spol .. ()

donkocicak odpad!

Zbytečně dlouhý film se zbytečně mnoho postavami. Ani taková jména jako Vladimír Menšík, Iva Janžurová a spol. to bohužel nezachránili. Je to strašně nudné. To jsou pořád nějaké funkce, tajemník, předseda... Ani se mi nechce věřit, že to dělali Macourek s Vorlíčkem. ()

Tiiso

Nemám rád zpolitizované jakékoliv umělecké počiny, taktéž i filmy. Jasně se z děje rýsuje taktovka komunistů, kde datum děje, 1968, a samotná rádoby zápletka dokazuje falešnou skutečnost, jak by to dopadlo, kdyby nás nepřijeli v srpnu sověti zachánít. Všude by se roztahovali imperialisté a diverzanti. A nebo to Vorlíček udělal jako satiru a já to nepochopil. Ztvárnění jako vždy socialistické, ale na rozdíl od jiných filmů herci zde mají snahu hrát. ()

Rodin

... proboha. Vlastně ani nevím, proč vlastně dávám tu jednu hvězdu. Snad že bych to Menšíkovi nemohl udělat. Neskutečná krávovina. A prej že "Komedie". ()

joelly01

Obsah uz je rozebran, (ne)kvalita filmu taky. Ja jenom dodam neco, co zaujalo me a mozna bude mit nejakou vypovidaci hodnotu pro ostatni: Na "Bourlive vino" velmi pozitivne reaguje Klenot! Coze je zvlastni vec, neb cestina neni jeho prvni jazyk, nikdy komunismus nezazil (nikdy v komunisticke zemi nezil) a neni levicove zamereny (takovy by se nikdy nestal mym Klenotem)!!! Ale jak slysi znelku Bourliveho vina (dnes jsem si ho dala pri zehleni pred finale French Open), tak uz utika na kanapatko a diva se se sebou. Nerika nic a kdyz se ho zeptam zda se mu film libi tak jen neco neurcite zamrci. Ale vzdy kouka.. Kouka a kouka.. A to je divne, neb na podle me vice kvalitni filmy ho zase tak nesebraly (mam podezreni ze u "Noc nevesty" dokonce usnul!!!). Nu coz! ()

topi80

Já mám snímky idealizující socialistickou vesnici rád a často je štědře hvězdičkuji, ale tady jsem se neměl nějak čeho chytit. Dvě hodiny dialogů velebící kolektivizaci, zdvihajících varovný prst před nějakým soukromničením, popř. se věnující ještě jiným bizarnostem. I přes to hvězdné obsazení mi vlastně všichni byli ukradení a ani Vladimír Menšík mi nedokázal zprostředkovat nějaké pouto s jím ztvárněným předsedou. Teď se tady nestačím divit, že jsou pod tím podepsáni Miloš Macourek s Václavem Vorlíčkem. Inu, vezměte geniálnímu tvůrci možnost použít svou fantazii naplno a vznikne něco takového. ()

epoh

Nemůžu si pomoct, ale ačkoliv z toho ta ideologie stříká, lidskost převažuje. Je to plný úžasnejch herců (jako vždy nepřekonatelnej Menšík, Janžurová, ale i Vala a Hlinomaz), vtipnejch scén, ale hlavně - krásná kamera a úžasná hudba. ()

Vikinec odpad!

Komedie ve stalinském duchu s neuvěřitelným scénářem. Jak se pod toto mohli podepsat Vorlíček, Macourek, Menšík a další, nepochopím. Film s krásným obalem, ale o to sprostějším obsahem, s krásnou hudbou a prostředím vinic, ale s ohyzdným duchem, který by nevymysleli ani v pekle. Za tento film by si jeho protagonisté zasloužili usmažit. Pro mne jasný odpad. Chci na to rychle zapomenout. ()

Stejšn odpad!

Fuj fuj fuj a ještě jednou fuj. Takovouhle hnusnou socialistickou agitku aby člověk pohledal. Je to snad ještě horší než Major Zeman a Tři chlapi na cestách dohromady. Zhruba do půlky se to jenom hemží Národní frontou, KSČ a tak dále, je tu samozřejmě zlý emigrant, závidějící socialistickému lidu, že si žije (cituji) "jako prase v žitě", předseda JZD s pokrokovými názory, který má nakonec pravdu a tak vůbec. Od půlky je to "jen" rozvleklá a nevtipná ideologická komedie. Viděl jsem ten film poprvé až 30 let po jeho vzniku, ale jestli si nějaký starý film zaslouží čistokrevný odpad, je to přesně tenhle. Vorlíčkova největší ostuda! ()

Arccos

Rozhodl jsem se nehodnotit, protože v tomto případě prostě nedokáži oddělit film a jeho politické vyznění. Z toho druhého hlediska jde o otřesný humus. Kam se na to hrabe všech Třicet případů majora Zemana. Neuvěřitelně nechutné překroucení událostí konce 60. let, zaobalené do komedie, aby to prostý lid sežral. ()

Bigfuckman

Nevim co?! Jestli hodnotit dobreho komunistu Menšíka nebo kapitalisty typu Vala a spol. Je vidět, že strana nerovná se škatulkaci lidí. Ale každá persona je individuelní a je sama sebou. A tudíž nesnáším komunismus a šeptání!!!! ()