Utrpení Panny orleánské

• Francie La Passion de Jeanne d'Arc (více)

Slavné zpracování příběhu o Johance z Arku není typický historický velkofilm. S výjimkou kostýmů se oprošťuje od dobových reálií, zato vyzdvihuje střet fanatismu a klerikalismu soudců se vznešenou prostotou nevinné dívky. Působivost procesu stupňuje užití detailů a i v následných scénách si kamera často všímá jen fragmentů lidské tváře. Němý film inspiroval nejednoho skladatele k hudebnímu „ozvučení“. Vilnius – evropské hlavní město kultury 2009 a filmové fórum Scanorama daly podnět ke vzniku osobité hudby litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse, kterou pro Febiofest nastudoval Orchestr BERG. (Febiofest)

Dadoas

Detaily, detaily a znova detaily. Snímok vytvorený prevažne z detailných záberov. Tie majú zdôrazňovať duševné rozpoloženie hlavnej postavy - to bol vlastne aj Dreyerov zámer. Tento film nie je v skutočnosti ani tak hraný, nie z nehumánneho hľadiska v ktorom režisér trýznil Mariu Falconettiovu aby dosiahol excelentné herecké výkony, ale skôr z toho dôvodu, že tento film dokumentuje duchovnú stránku utrpenia Johanky z Arku. V tomto filme sa ako v jednom z prvých zobrazuje technika "Dutch shot" - mierne diagonálne snímanie postáv pre stvárnenie určitej duševnej nestability. Duševnú nestabilitu tu môžeme chápať v podobe utrpenia. To tu páchajú tí, od ktorých by sme to mohli očakávať najmenej. Je to cirkev a jej stredoveké praktiky súdenia a trestania. Johanka tu vystupuje ako druhý Ježiš Kristus. Je očividné, že príbeh je totálne skrátený, keďže sa v skutočnosti odohrával oveľa dlhšie - Dreyer tu niekoľko dňový proces napchal do jedného dňa a presne to je problém tohto filmu. Film je z jednej polovice len jeden veľký detail na Johanku a jej slzavé oči. Určite nie som jediný, komu to pri sledovaní filmu liezlo na nervy. Polhodinu stále len a len plač. Chápem, že postava je úplne v psychickej nepohode, ale táto dĺžka by sa dala jednoducho skrátiť a filmu by to vôbec neuškodilo. Na druhú stranu oceňujem, že režisér skrz detaily na Johanku, pracoval s jej tvárou ako s ikonou svätých. Film je z určitého hľadiska veľmi výnimočný ale mohol byť aj lepší. Najviac mu ubližuje scenár v skrátenej verzii skutočného diania. Druhá polovica filmu je na tom už lepšie, a príbeh sa posúva od Johankinho plačúceho výrazu - ALE STÁLE SA TAM OPAKUJE - k veľkému finále. Finále - naplnené napätím a ľútosťou za Johanku - je podľa môjho názoru na filme najlepšie. Pri jednej scéne tu bral inšpiráciu od Ejzenštejna, konkrétne Krížnik Potemkin - ľudová vzbura. Celý snímok je rovnako inšpirovaný aj nemeckým expresionizmom, je nakrútený v jeho duchu. Johanka na záver končí podobne ako Ježiš Kristus na kríži. ()

rashnomon

20.2.2023 Historický film, ikonické zpracování Johanky z Arku a jejího příběhu – Utrpení Panny orleánské. Jedna z prvních věcí, které si samozřejmě v obrazu/mizanscéně tohoto němého filmu můžeme povšimnout je mimika a výrazy hlavní postavy Johanky. Skoro ani nemrkne a i když se její výraz často naprostého utrpení málokdy změní, lze vidět a vnímat jiné pocity z jejich výrazů. Celou dobu jsem si já celkem prožívala utrpení když jsem to sledovala. Cítila jsem se tak nekomfortně, ale na druhou stranu nádherně. Další věc jsou výrazy soudců, které jsou snímány z podhledu, což dosti často vystihuje nějakou moc či sílu. Johanky výrazy jsou často naopak snímány z nadhledu, což vyjadřuje ten prostý opak a osamělost. Výrazy soudců působily tak zkresleně jak byly blízko kamery. Často působily dosti dynamicky vůči ostatním záběrům. Jeden detail za druhým. Byla též užita vinětace pro extra drama či dynamiku, která byla jaksi pohyblivá. Film je natočen v monochromu, což tomu dodává ještě větší dramatičnost. Samozřejmě to je severní němý film, a jako do dnes, severní filmy odjakživa působí melancholicky, stejně jako tento. Zpracování příběhu Johanky z Arku – Film jednoduše pojednává o jejím soudu a i upálení. Upálena za kacířství (postoje k církvi), čarodějnictví a oblékání jako muž. ()

zucchini

Tento snímek dokázal plně využít prostředků, kterými disponoval němý film. Dlouhé záběry na tváře Jany a soudců, kteří možná ani úplně nevěděli, co činí. ()

Seversky laděné Filmale 2009

Seversky laděné Filmale 2009

05.09.2009

Ve dnech 18. – 20. 9. 2009 pořádají kino Květen v Novém Jičíně a Biograf Artefakt již 4. ročník filmové přehlídky Filmale 2009, letos zaměřené na severskou kinematografii. Festivalová skladba je… (více)