Reklama

Reklama

Utrpení Panny orleánské

  • Francie La Passion de Jeanne d'Arc (více)

Obsahy(1)

Slavné zpracování příběhu o Johance z Arku není typický historický velkofilm. S výjimkou kostýmů se oprošťuje od dobových reálií, zato vyzdvihuje střet fanatismu a klerikalismu soudců se vznešenou prostotou nevinné dívky. Působivost procesu stupňuje užití detailů a i v následných scénách si kamera často všímá jen fragmentů lidské tváře. Němý film inspiroval nejednoho skladatele k hudebnímu „ozvučení“. Vilnius – evropské hlavní město kultury 2009 a filmové fórum Scanorama daly podnět ke vzniku osobité hudby litevského skladatele Broniuse Kutavičiuse, kterou pro Febiofest nastudoval Orchestr BERG. (Febiofest)

(více)

Zajímavosti (19)

Lynne Ramsay

Michael Mann

Strašidelný zámek (1921)

  • Na Strašidelném zámku spolupracoval také scénograf Hermann Warm, který vytvořil dekorace i pro Kabinet doktora Caligariho (1920), ikonický snímek německého expresionismu, či Dreyerův mistrovský kus Utrpení Panny orleánské (1928). V tomto případě však zvolil zcela odlišný, velmi civilní, strohý styl interiérů, doplněný drobnými detaily. Warm je také autorem makety zámku Vogelöd, která se objevuje v úvodních záběrech. (Zdroj: Letní filmová škola)

Související novinky

Seversky laděné Filmale 2009

Seversky laděné Filmale 2009

05.09.2009

Ve dnech 18. – 20. 9. 2009 pořádají kino Květen v Novém Jičíně a Biograf Artefakt již 4. ročník filmové přehlídky Filmale 2009, letos zaměřené na severskou kinematografii. Festivalová skladba je… (více)

Reklama

Reklama