Utajený pasažér

• USA Stowaway (více)

Utajený pasažér omylem poškodí základní systémy podpory života vesmírné lodi, která letí k Marsu. Zásoby docházejí, důsledky pro misi můžou být fatální a posádku čeká nelehká volba. (Netflix)

Arsenal83

Kendrick by sa mala nechať navždy utajiť do romantických pozemských rolí, toto nie je pre ňu. Aj keď chápem, treba brať čo príde, hypotéky na vily sú vysoké. Každopádne ani jej zrýchlený mačací hlas mne nestačil na odtajnenie toho, v čom sa v tomto filme skrýva thriller. Ako utajil sa teda poriadne. Mal sa utajiť pasažier, ale utajil sa thriller. A ohľadom toho pasažiera, bol tam síce jeden čierny pasažier Shamier Anderson, ale ten zas utajený nebol, tak ja som z toho fakt jeleň. ()

Chrustyn

Další sci-fi které sází spíše na atmosféru, než trikové atrakce. Bohužel pro tvůrce od doby co jsem viděl Gravitaci, poměřuji všechny sci-fi z vesmíru právě s ní a v tomto případě nemá Utajený pasažér co nabídnout, přestože se z původní premisy, dalo vyždímat něco zajímavého. ()

Marze

Ti ,kteri ocekavaji velkolepe vesmirne podivane s akcnimi scenami a velkou zapletkou jako Martan, Gravitace,Sunshine mozna snimek nedodivaji. Vyzaduje totiz trpelivou soustredenost. Tak dosahnou hlavniho cile tvurcu privest je k uvaham jak by se na miste posadky zachovali oni. Misto rozvijeni dalsi zapletek a problemu se snimek soustredi jiz  jen misto vyzkumu na adaptacni mechanismy postav.Pribeh si plyne si pomalu,ale soustredene a nesnasi se vas vtahnout dovnitr.Pouze budete pozorovatelsky clen tymu,nemajici nic na praci.Film za shlednuti stoji,protoze je v zaplave soucasne produkce dosti anomalni. ()

classic

„Čierny pasažier” cestuje načierno, ale nie vo vlaku, odkiaľ by ho v podstate nechal sprievodca ihneď vykázať, teda lepšie povedané, asi skôr by ho na najbližšej stanici nechal namieste vyhodiť, či prinajlepšom by si na ňom tiež zgustli aj takí železniční policajti, ktorí by ho taktiež spucovali, čo si to vlastne dovoľuje cestovať bez platného cestovného lístku, no len tentokrát našťastie nie sme na (ne)bezpečnej železničnej trati, ale v hlbokom a chladnom vesmíre, kde mi asi dáte za pravdu, že to nie je jednoduché, len tak kohosi "vymrskať" z 200 km výšky a oveľa viacej, ani keby trebárs zoskočil pomocou padáku, ako Felix Baumgartner zo stratosféry, čo sa zapísal do rekordných štatistík. Posádka vesmírnej lode MTS-42, pozostávajúcej z trojčlennej skupiny, zrovna v takomto zložení - z veliteľky Barnettovej, ďalej z doktorky Levensonovej, a nakoniec z biológa Kima, ktorá mimochodom mieri počas dvoch rokov k Marsu (všetci sa stále hrniete na "červenú planétu" , a pritom ste ešte ani poriadne nepreskúmali Mesiac !), keď určité okolnosti ich napokon prinútia zvážiť svoje stanovené ciele, ktoré už trochu naznačujem o pár riadkov vyššie. Už podľa samotného názvu filmu, je vari každému nad slnko jasné, že čoskoro natrafia na ďalšieho, nepozvaného člena, ktorý tu nemal nielenže ani čo pohľadávať, nieto dokonca s nimi pokračovať až do cieľa, pričom vďaka nepriaznivej situácii, im začne pomaly dochádzať kyslík, a tak sa toto kvarteto pohromade, asi do vytúženej kolónie nakoniec (ne)dostane, však ? / Režisér a scenárista strhujúceho, dobrodružného a mrazivého filmu Arctic: Ľadové peklo z roku 2018, Joe Penna pre zmenu nakrútil nemenej podnetné, extra psychologické a komorné sci-fi, ešte psychologickejšie, než vynikajúca "Ad Astra" , a mimoriadne zamerané na "EQ," teda emocionálny kvocient, pretože postavy sa do extrémnej hĺbky zamýšľajú nad svojimi konaniami, a následkami z toho vyplývajúcimi, a to najmä Zoe Levensonová, ktorá pociťuje neuveriteľnú empatiu voči čiernemu pasažierovi... Obsadenie nebije do očí, kvôli čomu som si mohol lepšie vychutnávať príbeh, čo je miestami pritiahnutý za vlasy, alebo hudba výborne korešponduje s atmosférou. Na zamyslenie je tu síce viacero vecí, napríklad scenár, no i napriek tomu ponúka pozoruhodný vývoj vzťahov a udalostí, ktoré sa v tomto žánri každý deň nevidia. Od snímku som podľa hodnotenia čakal menej, no dostalo sa mi viac. Aj výsledných 60 %  by si v skutočnosti zaslúžili sedemdesiat, čo bohužiaľ táto stupnica neumožňuje, je to skrátka niečo medzi tromi a štyrmi hviezdičkami. ()

Scalpelexis

Stowaway je mnoha způsoby teskně nedotažené a neoriginální sci-fi survival drama, které není ani dostatečně zábavné na to, co se snaží prodat. Je minimálně problematické přesvědčit diváky věrohodně podanou autenticitou chování astronautů čelící neúprosné krizi a zároveň ostudně nevyřešit až přílíš mnoho vyvstávajících racionálních dotazů. Beru raketovou vědu a vůbec matematické výpočty v rámci vesmírného cestování jako nejvyšší úroveň přesnosti a důslednosti, a jelikož zádrhel nastane už od prvních minut, je obtížně přežvejkávat hodně strnulý děj s onou nevysvětlenou otázkou celé 2 úmorné hodiny. Měl jsem potíže uchopit i role všech 4 postav, když jedna byla mrsknuta na loď, aby představovala krizi stydlivě se krčící v rohu a vyděšeně čekající na řešení a na opačné straně postradatelná kapitánka, která tam byla pouze od toho, aby si trhala stresem vlasy. Příběh místy nečekaně překvapí přetažením divákova očekávání "Teď už se to musí podělat!", aby to poté zaplácl izolepou ve formě nejbanálnějšího twistu žánrových sbírek. I když je vesmírný vizuál magický v šplhací sekvenci, celkově nedrtí dojmy jako jiní známější a velkolepější předchůdci. Publikum se v konečných minutách rozdělí na dílo kritizující anebo chválící kvůli duelu postav reprezentující opačné póly: Lidskost vs kalkulace a dle toho, na jaké straně barikády se usadíte, bude mít konečné dosti nedořečené poselství rezonující sílu. Můj osobní dojem zůstal někde v množině "škoda herectví Anny Kendrick" a "to je vše?", lechtající mou altruistickou duši jen u paty. ()

BMW12

Co si budem povídat, byla to docela nuda. Já podobné sci-fi filmy mám rád, ale musí to mít tempo a napínavý příběh, což zde tolik nebylo. Tempo bylo pomalé a scénář mohl být také kvalitnější... ()

TheEvilTwin

Toni Collette a Anna Kendrick jsou asi ty poslední herečky, které bych čekal ve scifíčku, ale budiž. Hlavním problémem filmu ale je, že se navenek tváří jako scifi thriller, ale ve skutečnosti je to sakra dlouhé, táhlé a neskutečně nudné konverzační drama. Už samotný nevysvětlený nápad je špatně, protože se tvůrci ani neobtěžujou sdělit, jakým záhadným způsobem se onen černý pasažér dostal do konstrukce lodi, a tak se po jeho objevení posádka snaží vymyslet způsob, jak mu promluvit do duše, aby vypadl z lodi, protože jinak všichni umřou na vydýchání kyslíku. Celé se to nese v až příliš komorním duchu, víceméně se pořád jen mluví a mluví, ale zároveň se nic neřeší a závěrečná půlhodina ve vesmíru už film prostě nezachrání. Přešlap vedle jak od Netflixu, tak od režiséra, který si mohl po Arctic alespoň zachovat nějaký odkaz, takhle si jen zbytečně kazí jméno. ()

anderson

Zveriť svoj život do rúk pofidérnej súkromnej vesmírnej agentúry môže iba psychopat, samovrah alebo človek, ktorého IQ je len o málo vyššie ako priemerná izbová teplota. Preto kapitánka tejto prazvláštnej misie na Mars velí svojej posádke aj s vedomím, že kozmická loď bola skonštruovaná pre dvoch pasažierov, ale agentúra - asi aby ušetrila - riskne pasažierov troch. A to ešte kapitánka netuší - ako by aj pri svojich veliteľských schopnostiach a úsudku mohla - že v "podpalubí" sa vezie štvrtý člen. Asi agentúra v rámci šetrenia ušetrila aj na bezpečnosti. No a absencia dostatku kyslíka pre dvoch nadbytočných pasažierov na seba samozrejme nedá dlho čakať... A divákovi ostáva iba modliť sa, aby na nezopovednosť, idiociu a diletantstvo zhynuli iba jedinci pre ktorých je slovo svedomie a zodpovednosť len ďalšia bezobsažná fráza. Idiocia tohto filmu bohužiaľ nie je sci-fi ale krutá realita. (22.4.2021) ()

eraserhead666

Sakra, tohle mi fakt nedělejte, tohle nechci vídat. Pokud se nebude člověk vrtat v původu a pozadí zápletky, která rozhýbe děj, je to pohodové a příjemné sci-fi. Napsal bych na pohled příjemné, ale tohle je snad první film, který ve mně vyvolával závratě. Mám rád Toni Colette, miluju Annu Kendrick, místy to bylo vizuálně nápadité, takže já jsem vlastně spokojený. ()

claudel

A cenu za nejnudnějších sci-fi posledních deseti, dvaceti, třiceti let získává...Utajený pasažér. Komorní sci-fi jako Moon může fungovat naprosto skvěle a dokonce působit napínavě. Ale tady se Netflixu zase něco zatraceně nepovedlo. Nuda, nuda, nuda. Nechci snižovat boj o kyslík, avšak vystavět na tom zápletku téměř dvouhodinového filmu? Ztráta času. ()

Jenda

První, co mě vykolejilo, byly technické hlouposti. O zápletce jsem věděl z traileru a to mi film vlastně zkazilo. Za to si netflix může sám. I když mám některé zdejší herce rád, tak jsem nedokázal do osudu jejich postav vcítit a docela se nudil. Lepší je si pustit survival od stejného režiséra s Madsem Mikkelsenem, nebo doporučuji pustit si zase Sunshine. ()

JASON_X

S nechutí a sebezapřením neochotně házím jednu objektivní hvězdu za výpravu a triky (interiér lodi, scéna výstupu do volného prostoru) a s nelibostí píšu další žlučovitý komentář. Zbytek je totiž čistokrevný odpad. Idiotská zápletka o nepravděpodobném zapomenutí černého černého pasažéra na palubě kosmické lodi, směřující na dvouletou misi k Marsu, tak to je opravdu hodně hodně ubohá báze. A na ní rejža vybuduje vachrlatou konstrukci bezmála dvouhodinového, komorního a rádoby psychologického dramatu, v němž jde o nějakou tu scifistiku až v úplně poslední řadě. Protože v první řadě se tvůrci rozhodli oblažit diváka dalším (dnes tolik moderním) zástupcem žánru zvaným "pseudohumanistický a patetický kýč jako prase". Ale konec to má vlastně dobrý, vždyť o další "dojemně" altruistickou blbku ve vesmíru míň. ()

luka4615

Fádní režie, rutinní scénář a tragické herecké výkony bohužel předurčují slibně znějící námět k zoufale prázdné podívané, na níž Vás zaujme snad jen nádherně vykreslená prázdnota vesmíru. Ale to je na nějakou alespoň průměrnou podívanou vážně hodně, ale hodně málo. Stejně jako u snímku ”The Midnight Sky” se tedy opakuje to, že Netflix slibný snímek odehrávající se v kosmu zkrátka ne a ne natočit. Škoda. (Netflix) „What are we gonna do, ask him to walk out of the airlock?” ()

RelaxMan

Dalo se na to koukat. I přes trošku delší stopáž filmu jsem se nenudil. Připomínalo mi to můj oblíbený seriál " Away '. Ten, ale nemá takové logické chyby. Má o dost lepší herecké obsazení a také lepší i když otevřený konec. PS: Film by se spíš měl jmenovat " Černý pasažér ", pak by to byl krásný dvojsmysl, jenže, to by jsme museli žít v jiné době. ()

Lacike

Komorné sci-fi o jednom nečakanom afroamerickom pasažierovi, kvôli ktorému by to posádka nevydýchala až do cieľovej destinácie.Takže nastane dramatická situácia, akým spôsobom sa ho zbaviť. A práve v tomto ohľade film úplne zlyháva. Postavy sú síce solídne načrtnuté, ale z hlavného konfliktu sa vôbec nedarí vydolovať poriadne dusno. Divák len znudene čaká na to, jak ho vlastne picnú a či sa náhodou nakoniec radšej neobetuje nejaký útlocitný člen posádky. Prestrelené stopáž behom ktorej sa dlhé minúty nedeje nič dramatického filmu tiež nepridáva. Finálne zdramatizovanie pôsobí skôr komicky. Scenárista bol od začiatku rozhodnutý, že čo sa má posrať, to sa poserie, aj keby sa mali odrazu objaviť Klingoni a všetko to rozstrieľať. Takže film za jedno pozretie stojí len ak máte radi civilne pojaté sci-fi, ktoré má špičkovo zvládnutú technickú stránku. Vydaril sa jak skvelý interiér lode (po dlhej dobe som mal fakt pocit, že sa to odohráva v v skutočnej lodi a nie v štúdiu), tak pôsobivé zábery z vesmíru. Škoda, že dej za technickou stránkou tak strašne zaostáva. 5/10. ()

ScarPoul

Nechápem tým hodnoteniam. Ani očakávaniam. Penna rozohráva rovnakú hru ako vo svojom ľadovom Arctic, hoci tam viac dbal na atmosféru prostredia. Tu na druhú stranu dokazuje, že vie pracovať s dialógmi a emóciami, hoci na tie vizuálne vnemy tu nie je až toľko miesta. To ale nevadí. Ten film je uveriteľný, logicky zmotivovaný a emočné priamy, pričom neskĺzne do pátosu. Kendrickovú nemusím, ale tu? Tu mi vôbec nevadila. Možno by som uvítal trošku tej melancholickej atmosféry akú mala Ad Astra, ale v zásade je to len taká bohapustá výtka aby sa nepovedalo. Je to dobrý film. A funguje. A hlavne nie je vôbec hlúpy. Hudba perfektná a Daniel Kim ma zase raz presvedčil, že mu chýba dobrý agent, ktorý by jeho talent využíval viac. Teraz už len poprosím Pennu nech spraví ešte survival film na mori, v džungli a možno ešte na púšti. Nech má kompletku. Takmer dokonalé. ()

BoPo

Ultra zbytočný film. Nikto tu nič poriadne nerieši. Všetko sa odpáli hláškou tak jo. Emócie sú prezentované skôr dokumentárne.  Dajte si radšej sci-fi vyvražďovačku Život (2017), alebo vizuálneho vymazlenca Gravitace (2013), či boylovský Sunshine (2007). ()

MoiJe

Najzaujímavejšie na filme je, že okrem príjemneho hlasu Jima pri štarte nepočujeme a nevidíme nikoho okrem našich 3+1 astronautov. Dokonca aj pri zriedkavej komunikácii so Zemou počujeme len ich stranu konverzácie. Inak dej je skôr dráma, okrem pár súhier náhod, ktoré ohrozujú ich prežitie, no nehrajú sa na akčňák, je to naozaj len o zádumčivosti a tichej konverzácii. Vesmír pekný. ()