Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

Juto

Stará, ale stále dojímavá rozprávka, neodmysliteľná súčasť Vianoc už niekoľko generácií a stále ju objavujú mladí diváci.Je to veľmi ľudský a pekný príbeh. 7/10 ()

c.tucker

Klasika všech českých pohádek, vidět se dá stále, ale ne tolikrát kolikrát jí dávají stále dokola a dokola. Jinak velmi dobře zpracováno na pohádku 50. let. Vždy mě pobaví král Stanislav Neumann a divnej princ Miloš Nesvadba s naušnicí. ()

otík

Královna pohádek, nezapomenutelná klasika, šperk české pohádkové školy, klenot mezi českými pohádkami, mistrovská práce... Dalo by se pokračovat ještě hodně řádky, ale proč raději nezasednout do křesla a nevydat se společně s králem Miroslavem do země krále Půlnočního království? Není proč utíkat k jiným filmům, neboť u tohoto se můžete smát i plakat (smíchem) zároveň. A proto "ševče, kam bys utíkal?!" Zůstaň a raduj se zde s námi. ()

vesper001

Odmítám dávat ostentativně najevo, jak mi hrozně, ale vážně hrozně vadí politický podtext nebo kontext téhle pohádky. Jako dítě jsem nic takového nevnímala a i dnes je Vladimír Ráž sympaťák (má hlas jako Old Shatterhand! :), když ho porovnám s těmi slizkými hošánky přihřátého vzhledu i chování, co hrají prince dnes. Alena Vránová byla jako pyšná princezna skvělá a jejich vzájemná chemie i aféra ve své době skandální lásky dodává příběhu jiskru dodnes. ()

Mylouch

Feudální svět se s jedinou čestnou výjimkou hroutí, rodící se maloburžoazie je onde týrána zvůlí panstva, tuto však na radostném vzestupu s písní na rtech a městská chudina se k ní přidává. A český televizní divák, vyzbrojený dějepisnými znalostmi o lovcích mamutů, v horším případě několika bolševickými školeními o dějinách dělnického hnutí, analytickými schopnostmi absolventa 1 semestru VUMLu nebo modrou legitimací (viz ona dogmatická varování sebevědomých elit z poloviny 90.let ! před zfilmovanými ideologicky diverzními pohádkami, zásadní pohoršení tehdy vzbuzovala zášť tvůrců vůči kmotrovským rádcům), aby se tu uinterpretoval. A protože cena zpívající květiny není tvůrci ani trhem ani do samého závěru určena, můžeme se věnovat filmu samotnému: Poetický skvost s příkladnou dramatickou stavbou, epochální hudební partitura pozdvihující celek do oblačných výšin, příběh o lásce a svobodě s nejedním nadčasovým morálním apelem směřujícím k divákovi, plynoucí ze souhry tvůrčího týmu, kterou si nikdo nevysedí v polospánku na přednáškách. Dnes přes každoroční reprízy už - zdá se - celkem neznámá pohádka, kterou na čsfd hodnotí jen 1/4 ! uživatelů proti některým jejím konkurentům. komentář: Marthos, Subjektiv ()

kocik1

Pýcha předchází pád. To platí o téhle pohádce beze zbytku. Pyšná princezna totiž s dostatečným předstihem předchází pádu českých pohádek. ()

sator

Krásná Země dobrý král...Možná snad jen změnit operní zpěv prostých lidí a dobarvit :-) Na svou dobu i velmi statečný počin... Psal se rok 1952 a hle zlodějští rádcové kteří  řídí zemi ke svému prospěchu kohosi připomínají ... Ve filmu si zahrál malou roličku pážete i muzikant a malíř Jan Antonín Pacák, protože jeho otec Jan Pacák na filmu pracoval jako architekt. ()

Decker

Krasna ceska pohadka, ktera umi mile pobavit a pohladit po dusi. Ja mam vsak v tomto odveti trochu jine favority, ale to uz je jine tema. Kazdopadne nemam proti teto pohadce vetsich vyhrad. ()

Skuby47

Nevím, jak to Bořivoj Zeman dokázal, že tato krásná pohádka Boženy Němcové odolává času a okouzluje další a další generace dětí i dospělých i když je černobílá a brzy ji bude 60 let. Její jednoduchý prostý příběh neozvláštňují žádné trikové efekty ani nadpřirozené bytosti, ale je jakoby prozářená sluncem a má neopakovatelnou atmosféru plnou optimismu, klidu a pohody. Má velmi dobré herecké obsazení a to jak v titulních tak i epizodních rolích, příjemnou hudbu, výpravné kostýmy a je natočena v krásném prostředí. Co víc si přát? Snad jen aby se někomu v současnosti podařilo natočit něco tak nadčasového. Možná by stálo za úvahu nechat ji nakolorovat, aby ji docenili i dnešní mladí náročnější diváci. ()

LeoH

Bořivoj Zeman je můj černý kůň mezi českými režiséry. Tolik lidí se po něm pokoušelo natočit další „klasickou českou pohádku“ a tak málo jich uspělo – Pyšná princezna je totiž v prvé řadě ohromný kus poctivě odvedeného filmového řemesla, ať se na ni člověk podívá z kterékoli strany: v pravém slova smyslu epický scénář, který vás za tu hodinku a půl protáhne překvapivým množstvím prostředí a situací a ve kterém je každá epizoda vzorově vypointovaná; humor, který se obloukem vyhýbá alibistickému sebeironickému šklebení, a vůbec jiskrné dialogy bez zbytečného slova; opulentní, ale nekýčovitá výprava; Vačkářova suverénní muzika; vyvážený mix výchovných, zábavných, dobrodružných i lyrických momentů… Žádná složka se neulejvá, všichni jdou s kůží na trh a všichni moc dobře vědí, co dělají. Jen kdyby ta výtečná směs nehořkla žlučí bolševické agitky – na písničkách o tom, jak každý dělá svoji práci a každý je užitečný pro ostatní, rozhodně není nic špatného, ale když třeba dobrák Vítek najednou zhurta spustí svůj vrcholný monolog „Aby si někdo slova našeho pana krále nevykládal zase jinak…“, a vlastně tak „ve jménu dobra a všeho lidu“ zaujme místo právě poražených „špatných rádců“, jde z toho na mě vždycky strach. ()

A.L.E.S.

Tradiční klasická štědrodenní pohádka, pořád jistě velmi oblíbená a nikdy neokoukaná. Zeman v té době točil úžasné "pecky". Holt na pohádky máme největší talenty, včetně Zemana. ()

Lachtaan

Tradice dohánění pohádkových klasik pokračuje i letos a po dlouhé době narazila na klenot, který opomíjela velkým neprávem. Pyšná princezna nenabízí jen opravdu hezkou hlavní představitelku, ale i milou romantickou zápletku, akurátní humor a ten pravý pohádkový příběh, kterému ani po 70 letech od jeho vzniku nemáte co vytknout. Takhle vypadá pravý český kult! [viděno v Českém kině 24.12.2022] ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015