Bláznivá střela

• Česko

Bláznivá střela: Z archivů policejního oddělení

• Česko

Bláznivá střela: Z análů policejního útvaru

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

Bláznivá strela

Komedie / Krimi / Akční

USA, 1988, 82 min

Mile imbecilní poručík losangelské policie Frank Drebin je pověřen se svým oddílem ochránit britskou královnu Alžbětu a jak jistě tušíte je zaděláno na pěknou kopu gagů rozdílné úrovně. Nečekejte nějak složitě inscenovaný příběh, ale spíše jednoduché schema na které je navlékán jeden gag za druhým. Ostatně tím bylo dnes již neexistující trio tvůrců Zucker-Abrahams-Zucker (ZAZ) pověstné a na určitou dobu si vydobylo výsostné postavení v komediálně - parodickém žánru. Do hlavní role si vyhlédli televizního herce Leslie Nielsena, který do puntíku splnil jejich požadavky na ztvárnění charakteru postavy. Tedy být uvěřitelně blbý, ohlédnout se za každou sukní a získat si sympatie diváckého publika. Vrátil se ještě ve dvou pokračování, která byla podle mě lepší, protože měla větší provázanost gagů a postava Franka Drebina získala mnohem grotesknější rozměr, který osobně řadím k proslulému inspektorovi Cluseau. Na úspěch této komediální série s originálními prvky parodie dnes již zesnulý Leslie Nielsen ve své kariéře nenavázal. Na rozjezd to bylo dobré, ale některé scénky nebyly vtipně vypointované a vyzněly jako zbytečně natahované. Rovněž příběh svojí jednoduchostí příliš neoslnil a byl zatlačen až moc do pozadí. A Frank Drebin se teprve zahříval. Mé hodnocení: 60%(6.3.2013)

„Ako je na tom?“ – „Podľa lekárov má päťdesiatpercentnú šancu na to, že vyzdravie, napriek tomu, že má len 10% nádeje.“ Jedna z dvadsiatich najlepších filmových paródií na svete. Skvelý Leslie Nielsen a spol. (Kennedy, Presleyová, Simpson) rozohrávajú veľkú hru, natrieskanú vtipmi nielen parodickými, ale i „vlastnými“ (mazanie Gorbačovho materského znamienka, močenie). Výborné fyzické vtipy (ničenie milionárskej kancelárie a následne vlastného vozidla) a dialógy („Takže stále žije?“ – „Áno - dostal šesť guliek, ale všetky minuli dôležité orgány a slaná voda ho zakonzervovala, kým sme ho našli.“). To všetko so smrteľne vážnou tvárou, čo je znamenie každej kvalitnej komédie. Trio Abrams-Zucker-Proft šliape do pedálov na podlahu a poručík Frank Drebin je presne nadávkovanou kombináciou debility (ako duševnej poruchy) a (náhodnej?) geniality.(9.1.2006)

Nechápu, jak mě mohl tento parodický skvost tak dlouho míjet. Nyní se však naše cesty střetly a byly z toho záchvaty smíchu skoro po celou dobu filmu. Samozřejmě ne všechny vtipy jsou tak kvalitní a třeba tu "senzoricky navozenou hypnózu" tvůrci tak úplně nepromysleli, ale jinak nemám co vytknout. Leslieho Nielsena mám, ani sám nevím proč, zaškatulkovaného jako trapného komedianta, ale min. v tomto filmu byl perfektní. Spousta různých narážek, a to nejen slovních, ale vyloženě beze slov ("křídový" obrys oběti na vodě, milování s ochranou, odplivávání před výkonem atd.). Pak také degradace americké hymny (řekl bych, že tohle někteří američtí patrioti hodně těžko snášeli) a pak také krásné happyendové finále ukazující na všechny ty americké šťastné konce zdvižený prostředníček. Jedničku a dvojku Žhavých výstřelů sice řadím trochu výš, ale Bláznivá střela je každopádně na 5*. "Co tě znám, začal jsem vidět věci, o nichž jsem předtím nevěděl - jak zpívájí ptáci, jak se na novém listě třpytí rosa, červenou na semaforu..."(25.11.2011)

Zase úplně u vytržení jsem z toho nebyl, ale tenhle film se určitě řadí mezi nejlepší filmy svého žánru. Leslie Nielsen naprosto bezchybný. Hláška střídá hlášku. Vtipná scénka střídá vtipnější. Bohužel je to sem tam proloženo i scénkami, či hláškami nevtipnými chtělo by se říci až trapnými. Přesto v celkovém součtu musím dát alespoň * * *, a to jejich horní hranici.(9.6.2011)

[6,5/10] (Paramount) (Technicolor /// Produkce: Robert K. Weiss /// Scénář: Jerry Zucker, Jim Abrahams, David Zucker, Pat Proft podle televizního seriálu Jerryho Zuckera, Jima Abrahamse a Davida Zuckera /// Kamera: Robert M. Stevens /// Hudba: Ira Newborn) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](24.1.2008)

• - Do závěrečných titulků ve filmech dali filmaři různé vtípky jako např., že se má majitel modré Hondy Accord dostavit na parkoviště, neboť jeho vůz svítí. Že během natáčení se nezranila žádná zvířata až na to, že jich během natáčení pár vyhynulo (např. během požáru uhořelo 15 sov pálených nebo že 100 veverek posloužilo jako oběd pro filmový štáb). (asdfasdf)

• - Fotografie lodi I Luv You, kterou ukazuje Frankovi a Edovi Nordbergova manželka, má formát na výšku. Když ji později ukazuje Frank ve svém bytě Jane, je to fotografie na šířku. (Robbi)

• - Kolem 22. minuty, kdy Jane (Priscilla Presley) sundavá z půdy bobra, tak na noze nemá náramek. O pár vteřin později, kdy se Frank (Leslie Nielsen) dívá do záznamu, tak ho na noze má.
    (OndrejKW)