Bláznivá střela

• český

Bláznivá střela: Z archivů policejního oddělení

• český

Bláznivá střela: Z análů policejního útvaru

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

• slovenský

Bláznivá strela

Komedie / Krimi / Akční

USA, 1988, 82 min

„I can't hear you! Don't fire the gun while you're talking!“ Následujte policejní maják do království parodie, kde bělovlasý kouzelný dědeček Leslie Nielsen jako pátý jezdec apokalypsy Frank Drebin nenuceně rozdává smích na všechny strany. Především mě rozebrala jeho procítěná interpretace americké pýchy "Star-Spangled Banner" před baseballovým zápasem..(7.9.2009)

Jedna z nejlepsich parodii co znam. Leslie Nielsen tu herecky koncertuje a clovek se smeje jen co ho vidi. Dej je zde druhorady a spis jen podava tazne lano divakovi aby se tak trochu orientoval a film nedopadl jako kabaretni predstaveni. Ale herecke vykony jsou nezapomenutelne, treba kdyz Nielsen prohledava z duvodu bezpecnosti jednoho hosta na oslave pro kralovnu, to sem opravdu brecel smichy. Ale i ostatni herci podavaji dobre vykony, i Priscila Presley :) Tetno film je kralem mezi parodiemi a marne v pameti patram po lepsi, snad jen Pripoutejte se prosim dosahuje obdobnych kvalit. Navic Leslieho Nielsena povazuji po Peteru Sellersovi za nejlepsiho zanroveho komika. 90%(5.6.2006)

Klasický Nielsen ve své největší formě. Bláznivá střela je úžasným příkladem perfektně zvládnuté parodizace. Výborné odkazy na jednotlivé filmy (Batman), známá témata (bezpečný sex) či napadání celého žánru převedením jeho základních složek ad absurdum. Přes to všechno se ovšem tvůrcům daří udržet dějový proud bez spousty do očí bijících zbytečností. Parodizačních prvků obsahuje Bláznivá střela spoustu, přesto však slouží jako bravurní dokreslení už tak šílené zápletky. Nemá cenu si nalhávat, že příběh samotný je natolik nosný, že by se bez komediálního aspektu v klidu obešel, přesto je nutné uznat, že dějová linie sama o sobě funguje.(17.11.2005)

Pekný bobor! Geniálne trio ZAZ (Zucker, Abrahams, Zucker) a začiatok najlepšej komediálnej série. Filmu predchádzal seriál Police Squad! z ktorého sa veľa scén zobralo a spracovalo znovu (musím však uznať, že vtipnejšie a razantnejšie). Vedľa situačného humoru často hrubšieho zrna využívajú tvorcovia predovšetkým rozličné dvojzmysli a doslovnosti. Když se neotevře padák, to je chlapská smrt. Když tě převálcuje kombajn... Když ti nějakej Laponec ukousne koule. Leslie Nielsen ako poručík Drebin je fenomenálny. Podobne ako jeho pravdepodobný vzor, Peter Sellers ako inšpektor Clouseau, kladie Nielsen dôraz na kontrast medzi svojím vážnym zovňajškom a drastickou situačnou a slovnou komickosťou svojej postavy. Jeho mimika je neskutočná a veľmi vtipná. A všetky orgazmy som predstieral!!! Milujem to. 90%(9.4.2009)

Tohle je vrchol parodie. Herci pronášejí neuvěřitelné kraviny s vážným ksichtem, nikdo z nich se nesměje ani nenaznačuje, že řekl něco vtipného, v pozadí se děje ohromná blbost a já mám dostatek prostoru se smát. Nesmím to však přehánět, protože Frank není divadelní herec a nepočká až se publikum uklidní. Nemilosrdně vypouští z dutiny ústní další neuvěřitelnou hlášku a přitom se tváří, že vyšetřuje případ. Jeho vyšetřovací cesta je však jedinečná. Nepotřebuje k dopadení zločince stanovovat vyšetřovací verze ani obcházet svědky nebo místo činu. Prostě jen tak v klidu zhodnotí slečně bobra, zdroguje kolegu, proběhne jatka, veřejně "vyvenčí kobru" na tiskové konferenci, jako zastánce bezpečného sexu realizuje opravdu nechutný sex a na závěr předvede, jak by se měl pískat baseball. Dopadení zločince je tak pouze podružnou samozřejmostí, protože tady jde hlavně o lásku.(21.4.2009)

• - Při prvním setkání mezi Frankem Drebinem a Vincentem Ludwigem krmí Ludwig své dravé ryby. Jde o identickou scénu z filmu Game of Death (1978) s Brucem Lee, kde doktor Land krmil ryby tejného druhu. (SG-1)

• - Mezi Drebinovým zkaženým jídlem v lednici byla i majonéza s datem spotřeby do roku 1982. To byl rok, kdy byl v televizi poprvé uveden seriál Police Squad!. (SG-1)

• - Spoiler: Zbraň, ktorou mieri Ludwig na poručíka Drebina, je izraelský samopal Uzi. (Dr.Linus)