Bláznivá dovolená v Evropě

• slovenský

Prázdniny v Európe

Komedie

USA, 1985, 95 min

Bacha, americká buranská rodinka Griswaldovcov sa pre tento raz vybrala prebrázdiť Európu. S ich správaním je tu zase spojených dosť komických situácií a hlášok a na starom kontinente zažijú naozaj všeličo. Netreba hľadať v tomto filme nijaký hlbší podtón, iba sa nechať baviť touto už klasickou vynikajúcou oldschoolovkou.(23.8.2009)

Rodina Griswoldových jede do Evropy - na stejné úrovni jako před tím. Scénář : John Hughes a Robert Klane. Kamera : Robert Paynter. Hudba : Charles Fox. Hrají : Chevy Chase jako Clark Griswold, Beverly D'Angelo jako Ellen Griswoldová, Jason Lively jako Russell Griswold, Dana Hill jako Audrey Griswoldová.(3.6.2011)

• Brano

Veľmi slabé pokračovanie, ktoré je dosť nudné a človek sa pri ňom zasmeje iba parkrát a miestami to už začínalo byť aj dosť trápne. Výlet do Európy mohol byť zaujímavý, ale tak to dopadne keď si to zoberiem do parády podpriemerný režisér, v tomto prípade režisérka Amy Heckerling. A herci: Jason Lively a Dana Hill mi boli dosť nesympatický. /45%/(18.2.2015)

„Zlatko, ale my nie sme normálni ľudia. My sme Griswoldovci.“ Po prázdninách v Amerike (80%) a pred vianočnými sviatkami (80%) a návštevou Las Vegas (40%) „americkí Miazgovci“ vyhrali okružnú cestu naprieč Európou, ktorá sa pochopiteľne veľmi rýchlo zvrtne v nikde sa nekončiacu nočnú moru, na čom má podiel predovšetkým rodinou posadnutý Clark v bezchybnom podaní Chevyho Chasea, hviezdy „Saturday Night Live“. Snímke nemožno uprieť vskutku výborné zábavné miesta, z ktorých sa nejeden divák bude ukážkovo rehotať (Angličania, Prasa vo vreci, Eric Idle, Robbie Coltraine, nemeckí príbuzní), snímka sa však bohužiaľ zastavila uprostred cesty a excelentné komediálne scénky (pasy, parížsky čašník, kruhový objazd) strieda s pocitom, že produkcia sa stratila vo veľkolepej európskej výprave, nevraviac o slabších hereckých výkonoch (tak celkovo), pričom film pôsobí čudne zostrihaným dojmom a finále s ukradnutou videokazetou tomu nepomáha.(12.12.2004)

Clark Griswold sice v prvním pokračování vymění svůj klasický americký stationwagon za Citroen DS a další klenoty tehdejší západní evropy, jinak je to ale podobně bláznivé a místy zábavné, jako když cestovali napříč USA do Walley Worldu. Možná o trošičku méně zábavné, ale pořád dobré. Tentokrát už je to místy přehnaný (zboření stonehenge, čokl skáče z eiffelovk, letadlo přetočí pochodeň sochy svobody), ale zase je tam soutěž v prasečích kostýmech a prsa. Dokonce několik párů :) Škoda jen tý debilní zápletky v Římě, ta byla nudná.(2.7.2016)

• - Harold Ramis, režisér Bláznivé dovolené (1983,) odmítl režírovat tento film z důvodu vytíženosti filmem Krotitelé duchů (1984). (10milda)

• - Dievča, ktoré Rusty zbalí v Nemecku, sa predstaví ako Claudia. Je to jej skutočné meno, pretože ju hrala herečka Claudia Neidig. (m.a.t.o.)

• - V tomto filmu se dozvíme co značí „W“ jako prostřední jméno Clarka W. Griswolda (Chevy Chase). Na začátku filmu je vidět v jeho pasu jméno Wilhelm, takže celým jménem se jmenuje Clark Wilhelm Griswold. (10milda)