Bláznivá komedie o krušném životě pod ochrannými křídly snaživého smolaře Clarka Griswolda, který manželku Ellen a děti Rustyho a Audrey žene na další děsivě báječnou dovolenou, tentokrát do Evropy. Vše začne nevinně. Griswoldovi se zúčastní televizní soutěže a vyhrají první cenu, kterou je čtrnáctidenní cesta Evropou po atraktivní trase Londýn - Paříž - Řím. Leták cestovní kanceláře sice ujišťuje, že vše je perfektně připraveno a zajištěno, i ta nejlépe zorganizovaná akce se však v případě Clarka Griswolda změní v totální chaos. V Anglii jim autonehoda znemožní prohlídku slavného Stonehenge, která skončí katastrofou, v Paříži se otec rodiny rozhodne užívat nejen prohlídek muzeí, ale také nočního života. Zatímco Rustymu se takový nápad líbí, Audrey léčí svou nešťastnou lásku sáhodlouhými telefonáty přes oceán. Poté, co Clark protancuje v Německu podrážky, vede jejich cesta do Říma. Přestože se říká, že tam vedou všechny cesty, Clark ne a ne žádnou najít. Ale je jisté, že ani když nakonec dorazí do cíle, zábava nekončí. (TV Nova)

Dever

Soundtrack Charles Fox: 1. Pig in a Poke (0:49) - Danny Gould 2. Holiday Road (2:13) - Lindsey Buckingham 3. Hey, Big Spender (1:20) - Beverly DeAngelo 4. Some Like It Hot (5:06) - The Power Station 5. The Hills Are Alive With the Sounds of the Griswalds (1:06) - Cast of 'European Vacation' 6. Problèmes d'Amour (6:49) - Alexander Robotnick 7. Ça Plane Pour Moi (3:02) - Plastic Bertrand 8. Town Called Malice (2:56) - The Jam 9. New Looks (2:14) - Dr. John 10. Back in America (3:01) - Network ()

Enšpígl

Chevy Chase je pro mě ikona americkýho humoru let osmdesátých a speciálně po návštěvě rodiny Griswaldových u mě zůstane dobrá nálada na hodně dlouhou dobu. Tenhle díl těží především s konfrontace Amerika versus Evropa. Objednávka jídla v Paříží nebo přítomnost Griswoldů na bavorským festivalu mě dokáží opakovaně rozesmívat už asi dvacet let a to je ta nejlepší vizitka téhle komedie. ()

Tosim

Podle mě je ze všech dovolených nejlepší. Film střídá často prostředí a hodně konfrontuje názory členů rodiny, čímž vzniká humor a neopakovatelné scény. Jmenuju alespoň záměnu s čísly z Německa :-) Cameo role Erica Idlea potěší, ve francouzské části se v roli záporáka zaskví Victor Lanoux a v roli dámy s psíčkem na Eiffelovce se mihne Alice Sapritch, ale tu tady moc lidí znát nebude... ()

tron

„Zlatko, ale my nie sme normálni ľudia. My sme Griswoldovci.“ Po prázdninách v Amerike (80%) a pred vianočnými sviatkami (80%) a návštevou Las Vegas (40%) Griswoldovci vyhrali okružnú cestu naprieč Európou, ktorá sa pochopiteľne bleskovo zvrtne v nekonečnú nočnú moru. Snímke nemožno uprieť vskutku výborné zábavné miesta, z ktorých sa nejeden divák bude ukážkovo rehotať (Angličania, Prasa vo vreci, Eric Idle, Robbie Coltraine, nemeckí príbuzní), snímka sa však bohužiaľ zastavila uprostred cesty a excelentné komediálne scénky (pasy, parížsky čašník, kruhový objazd) strieda s pocitom, že produkcia sa stratila vo veľkolepej európskej výprave, nevraviac o slabších hereckých výkonoch (tak celkovo). Film pôsobí čudne zostrihaným dojmom a zlé finále s ukradnutou videokazetou tomu nepomáha. ()

dobytek

Bláznivá dovolená v Evropě neni zrovna moc povedený pokračování. Neni to nejhorší, ale film je celkově dost nevyrovnanej. Začátek mi přišel poměrně dobrej, ale ke konci se nějak začal vytrácet vtip a naopak přibejvala nuda. Navíc místo Dany Barron (moje oblíbenkyně z Beverly Hills 90210) tam hraje nějaká strašně nesympatická tlustoprdka. ()

• V tomto filmu se dozvíme co značí „W“ jako prostřední jméno Clarka W. Griswolda (Chevy Chase). Na začátku filmu je vidět v jeho pasu jméno Wilhelm, takže celým jménem se jmenuje Clark Wilhelm Griswold. (10milda)
  • Dievča, ktoré Rusty zbalí v Nemecku, sa predstaví ako Claudia. Je to jej skutočné meno, pretože ju hrala herečka Claudia Neidig. (m.a.t.o.)
  • Chevy Chase (Clark Griswold) má na sobě ve filmu mikinu s logem Walley World, což je fiktivní americký zábavní park, do kterého rodina podnikala cestu v prvním díle této série. (ChandlerBing)