Bláznivá dovolená v Evropě

• slovenský

Prázdniny v Európe

Komedie

USA, 1985, 95 min

Najslabšie prázdniny, do tej našej Európy nemuseli ani cestovať. Nenavštívili viacero miest napriklad take Slovensko. Ak si chcete pozrieť komédiu na Európský spôsob odporúčam radšej Eurotrip. A vychutnať si Griswoldovcov tak to už tie daľšie prázdniny a tieto preskočiť alebo pozrieť ich až ako posledné, ako som to urobil ja. 3*(15.1.2018)

O dost lepší, než první díl. Od začátku dynamické, ulítlé, zábavné. Bohužel to dost pokazila až poslední, kriminální zápletka. Ale jinak jsem si celou rodinu Griswaldových neskutečně oblíbil - zejména neustále pozitivního a neřešícího Clarka. A co teprve ty hlášky. „Dobrý den, pane. Já a moje rodina tady hledáme s**.“ Rozhodně ne rodinný film. 75%(13.3.2018)

O dost slabší pokračování má příchuť nastavované kaše. Obrovský ohlas prvního dílu nenechali producenti bez odezvy a vyrukovaly s vykalkulovanou, jen místy vtipnou, komedií. Amy Heckerling (při vší úctě) není dobrá režisérka a její přírůstek do série mohl znamenat definitivní stopku dalším chystaným pokračováním. Naštěstí se tak nestalo a Chevy Chase se nám později vrátil v komedii, jenž napravila reputaci.(21.7.2005)

• unclejack

Nechápem jednu vec - Bezmocnú značná časť uživateľov odsúdila do priemeru hoci mala nápaditý scenár, skvelú Silverstoneovú a viedla k vzniku televízneho seriálu. Teraz si pozerám profil dalšieho Heckerlingovej filmu, podpriemernej tuctovej komédie v štýle šialené prázdniny v Európe a táto záležitosť sa driape do červeného pásma s margom troch percent?!? Niekde sa očividne stala chyba... Je síce pravda, že tento film je miestami vtipný a hlavný predstaviteľ Chevy Chase je ten správne naivný typ, aký tento film potrebuje, lenže tam výpočet kvalít končí. Niektoré podarené vtipy sú prekryté množstvom klišé - Stonehenge, únoscovia v Ríme, zámena čísel v Nemecku... Vo výsledku predstavuje film akúsi dôverne známu komédiu v štýle burani z USA idú do Európy, kde si napriek hromade komplikácií napokon uvedomia, že sa vlastne majú radi. To, že Prázdniny v Európe majú asi o desať percent viac ako Bezmocná je len ukážkou toho ako je vynaliezavá komédia pre mladých s dobovými odkazmi prebitá klišoidnou odyseou v ktorej sa párkrát objaví Eric Idle.(3.8.2014)

• kaylin

Já si nemůžu pomoct, ale ta rodina je tak debilní a nefunkční, že nechápu, jak mohou vůbec fungovat. Já vím, že je to hlavně sranda, nebo teda by to hlavně měla být sranda, ale mě jsou tak protivní, že už se na ně ani nemůžu koukat. Sem tam to opravdu zachraňuje dobrý vtip, ale postavy už to pro mě až příliš zabíjejí.(23.10.2015)

• - Chevy Chase nosí v niektorých scénach na hlave baseballovú čiapku Chicago Bears. Táto čiapka sa objaví vo všetkých častiach série. (m.a.t.o.)

• - V tomto filme je priezvisko rodiny Griswald s "a". V ostatných častiach série je to Griswold. (m.a.t.o.)

• - Vo filme sa mali pôvodne objaviť aj Dana Barron a Anthony Michael Hall (súrodenci Audrey a Rusty z prvého dielu). V pracovnom harmonograme sa im ale natáčanie prekrývalo s iným projektom, Weird Science (1985), s ktorým už boli zmluvne zaviazaní. Preto ich bolo nutné preobsadiť. Tvorcovia sa nakoniec rozhodli pre Danu Hill a Jasona Livelyho. (filip289)