Dobrodruzi z vesmíru

• Japonsko Učúsen Sagittarius (více)

Epizody(77)

Kreslený japonský seriál, v ktorom hlavní hrdinovia Topy, Rana, Sibet, Gerard a Anna (Sibeta si možno niekto pamätá ako PIPA) putujú vesmírom v kozmickej lodi Strelec a prežívajú rôzne dobrodružstvá. V seriáli vystupujú rôzne civilizácie, planéty a postavy. Na svojich cestách sa stretávajú s nebezpečnými pašerákmi, vojakmi a samozrejme s mimozemskými príšerami... (elCampo)

Recenze uživatele Kri-kri k tomuto seriálu (74)

Labyrint (1987) (E42)

Palaris se snaží zadržet Marka, ten ale uprchne v kosmické lodi. Posádka Střelce vedena Angusem se vypraví do království Brill osvobodit vězně. Netuší, že právě to Mark předvídal a vláká je do léčky. V momentě, kdy Mark vydá pokyn ke střelbě se Topy s ostatními propadnou do podzemního labyrintu. Rana a Gérard opět zatouží po pokladu a nemají se k útěku. Zatímco Angus uprchne a shledá se se synem, posádka Střelce je v podzemí pronásledována piráty. Topy na poslední chvíli objeví ve stropě tajné schodiště. Nejenže tak uniknou pronásledovatelům, ale dostanou se do tajné místnosti pokladu, který hlídá strážce Kupukupu. V tomto dílu je nejzajímavější množství tajných chodeb, zaujme i hádka snoubenců, která vyústí v Gérardovu facku Anně. 95% ()

Láska vítězí (1987) (E43)

Rana a Gérard se nemohou dočkat, až se prokopou k pokladu království Brill. Dříve než se tak stane tajnou místnost objeví Mark a strážcem je přinucen přidat se ke kopání. Jaký byl údiv všech, až zjistili, že oním "pokladem" je obyčejný, zdánlivě bezcenný prsten. Gérard s Annou byli do poslední chvíle rozhádáni a teprve až když čelili tváří v tvář smrti pochopili skutečné poselství pokladu. Velitel pirátů Mark včas neprozřel a zaplatil za to životem. V této epizodě mě dojal smutný příběh královny Aralis a Zipa, symbolika a moudrost. Jak bylo řečeno, poklad dostane ten, kdo jím bude umět vládnout. 95% ()

Snoubenka Don Chuana (1987) (E44)

Svatební cesta Gérarda a Anny má k romantické idylce hodně daleko. Ihned po příletu na Nargan jsou zajati královskou gardou, neboť král je přesvědčen, že konečně lapil Pirafa, s nímž princezna Luna před deseti lety uprchla na Zem. Tento díl se skládá z mnoha náhod. Když odmyslím podobu Gérarda s Pirafem, především tím, že Střelec nouzově přistane přímo na popravišti a v den, kdy Gérard s ostatními uprchne z vězení se na Nargan vrací Luna. Jedná se o velmi vtipnou epizodu, k smíchu je zejm. despotický král posedlý ničením čerstvého ovoce a zeleniny a pobaví i hádky mezi Gérardem a Annou. 95% ()

Zkusíme to s dvořením (1987) (E45)

Topy, Rana, Sibep a Anna se plaví do vesnice Kepock, kam byl Gérard unesen. Netuší, že jejich průvodce je ve skutečnosti špion narganské armády, jenž pořídí a králi zašle fotografii holčičky podobající se princezně Luně a Gérardovi. Králi dojde, že Lunina dcera, kterou Kepockové vydávali za mrtvou nezemřela. Rozčílen vydá rozkaz na Kepock zaútočit. Gérard se octne u Kepocků, kde je mu představena jeho údajná dcera Miu a brzy nato se ve vesnici objeví i Luna. Žádá Gérarda, aby před Miu předstíral, že je její otec Piraf. Následně Gérard Kepockům představí Annu jako svoji sestru, což je pro ni poslední kapkou k rozvodu. Vtipný, i když méně zajímavý díl. 90% ()

Jedna a jedna jsou dvě (1987) (E46)

V této epizodě se toho příliš neděje. Půlku dílu se věčně někdo hádá (Luna s králem a následně s velitelem armády a pak se pro změnu popere velitel s Pepem alias špionem 07 kvůli jeho tajné lásce k Luně). Následně všichni slintají nad praženou zeleninou a Miu kňučí a brečí, dokud král neochutná čilimudzu, což je Pirafem vypěstovaný nový druh ovoce, zřejmě něco mezi tykví a melounem. Až poslední čtvrtina dílu přináší trochu zábavy a konečně i rozuzlení zápletky se záměnou Gérarda za Pirafa. Zvlášť povedená je scéna na palubě Střelce, kdy Rana komentuje podpantoflácké manželství Gérarda a Anny, aniž by tušil její přítomnost.:) 90% ()

Prezident a nestvůrný pták (1987) (E47)

Posádka Střelce přiváží na planetu Birakiri humanitární potravinovou pomoc. Vyhladovělí obyvatelé ale veškeré potraviny obětují obrovským dvouhlavým ptákům - paradonům, které na příkaz prezidenta Gamina musejí uctívat. Jediní, kdo se proti tomuto rozhodnutí vzpírají jsou Kikil a Bianca. Gamin proto nechá Kikila unést do hnízda paradonů a Bianca požádá Topyho a ostatní o pomoc při jeho záchraně. Posádka Střelce, zprvu oklamána Gaminem v paláci nachází velké množství beden s potravinami od různých planet. Zajímavý příběh se silně sociálními prvky reflektující poměry v afrických zemích. 100% ()

Tajemství Paradonů (1987) (E48)

Plukovník Dadáfí pozná, co pozemšťané objevili a chce je uvěznit. Všichni naštěstí uprchnou a dříve než Dadáfí s vojáky zjistí, kterým směrem se vydali, dostane se Bianca s ostatními do hor, kde hnízdí paradoni. Kikil je zachráněn, ale paradoni pro změnu unesou Ranu. Prezident Gamin ponoukán svojí krvelačnou ženou Amáriou začne okolí hnízdišť paradonů bombardovat s cílem usmrtit pozemšťany, zasáhne však jedno z mláďat paradonů a později i starce žijícího v horách. Pokračování napínavého příběhu je ještě drastičtější, než předchozí díl, jedinou trochu vtipnou scénou je krmení Rany v hnízdě. 100% ()

Paradon versus prezident (1987) (E49)

Všichni se na křídlech paradonů bezpečně dostanou přes rokli a zamíří do prezidentského paláce. Gamin a Amária už na ně jsou připraveni, zajmou je a pro výstrahu ostatním je odsoudí k veřejné popravě. V poslední chvíli ale na Amáriu i Gamina zaútočí paradon a Gamin jej zastřelí. Prezidentský pár se před rozlíceným davem snaží uprchnout ve vzducholodi, ale po útoku paradonů se oba tyrani za mocného výbuchu zřítí do propasti. Novým prezidentem Birakiri je zvolen Kikil. Tento příběh patří k mým nejoblíbenějším. Třebaže jeho dějová linie je tentokrát docela realistická, nedá se mu upřít poutavost ani rychlý spád. 100% ()

Otrávená radost (1987) (E50)

Přestože v tomto dílu se Rana téměř vůbec nevyskytuje, i tak se celý děj točí hlavně kolem něj a jeho záhadného zmizení. Po delší době trochu více nahlédneme do domácností ostatních členů Vesmírné agentury. Topy se s Brigitou pohádá o peníze určené k hledání Rany, nakonec se ale smíří. Pobaví hádka Gérarda s Annou, kde vyjde najevo, jaký je Gérard vydržovaný podpantoflák. Pokud jde o Mínu, já bych se nerozmýšlel ani vteřinu pomáhat jí třeba i zdarma, tak nějak mám pro ni slabost.:) I když Gérard dlouho váhal s odjezdem, bude to právě on, kdo se nakonec zaslouží o zničení drogové pěstírny. 95% ()

Pekelný ráj (1987) (E51)

Topy, Gérard a Sibep se při hledání Rany octnou na tajemné planetě, jejíž povrch je tvořen hlubokým oceánem. Brzy Ranu skutečně objeví, ale ten není zcela při smyslech. Podivně se chová i Abaro, otec Míny. Jelikož jsou všichni unesení dělníci hlídání, Topy se rozhodne následovat je do obrovské budovy. Zde poznají královnu Paranoiu, která vypráví o ráji a pak je všem podávána polévka obsahující drogu kako. Jediný Gérard se pokrmu vyhne a odhalí v podzemí velkou drogovou pěstírnu. Napínavý, místo až hororový a mysteriózní díl. 100% ()

Léčivý hmyz (1987) (E52)

Topy a Rana pod vlivem drogy se snaží zastřelit Gérarda a Sibep, ti jim utečou do podzemní chodby, kde je Sipep napadena obrovskými červy. Ti z ní vysají kako a Sibep se přemění v oválný balvan. Podobně dopadnou i Topy a Rana, když Gérarda a Abara objeví. Gérard je odhodlán Paranoiu zabít, ta na něj pošle svoji armádu zdrogovaných dělníků. Naštěstí se Topy, Rana a Sibep náhodou dostanou z kamenných skořápek a spolu s červy Paranoiu přemůžou. Sice by se našlo několik nejasností, např. proč se červi tak dlouho Paranoi vyhýbali a proč droga na Sibep působila jen částečně, i tak ale dávám této velmi napínavé epizodě plný počet. 100% ()

Nebojácná Karina (1987) (E53)

Vesmírná agentura delší dobu trpí nedostatkem zakázek. V této neutěšené situaci agenturu navštíví záhadná dívka z jiné galaxie, která je pronásledována špiony a v agentuře zažádá o pomoc při pátrání po ženě jménem Eliza. Malá roztomilá dívenka jménem Karina pak sleduje Ranu až domů a tak se seznámí s jeho rodinou. Později dokonce zachrání jednomu z Ranových dětí život. V této epizodě konečně dostane trochu více prostoru celá Ranova rodina. Také pobaví Karininy všetečné otázky: "A těch sedm dětí jsou všechny vaše?":) 95% ()

Pronásledováni špiony (1987) (E54)

Špioni z Orionu objeví Karininu kosmickou loď, čímž se dostanou blíže k svému cíli. Rana slíbí Karině, že jí pomůže najít otcovu asistentku Elizu a proto Karinu tajně propašuje do agentury. Karina všem podrobně povypráví o příchodu Elizy na Orion i o vojácích, kteří se pokoušeli od Dr. Georgina získat jeho výzkumy pro válečné účely. Dr. Georgin se nečekaně objeví v kosmické agentuře a varuje Karinu před špiony. Když se octne sám s Ranou, prozradí mu své odhalení, že Eliza pracovala jako špionka pro vojáky. Karina, která o tom nic netuší je rozhodnuta Elizu vyhledat. Převážná část tohoto dílu tvoří debata v kanceláři a dle mého mínění je zcela zbytečná a nesmyslná hádka Topyho a Rany, kdo jsou vojáci, zejména když proti nim v minulosti na různých planetách několikrát bojovali. 90%. ()

Kde jsi, Sibep? (1987) (E56)

Kosmické agentuře se zdaří výhodná zakázka dopravy čerstvých ryb na vesmírnou stanici. Všichni glorifikují Karinu a vyzdvihují její zásluhy, oproti tomu Rana neustále vede kritické řeči vůči Sibep, Svoji neopatrností Sibep zaviní, že agentura přijde o výhodnou smlouvu a k dovršení všeho přijde fax z Laylaly, že Sibepina matka je nemocná. Sibep shání peníze na cestu, jenže její přátelé jsou na ni stále rozzlobeni. V hospodě natrefí na podezřelého chlapa, který ji navrhne odvoz. Příliš pozdě si Rana uvědomí, že Parson je obchodník s otroky. Zvláštní epizoda, v níž zahlédneme opilou Sibep a zjistíme, že oproti předchozímu příběhu Karina bydlí u Gérarda a Anny. Co se mi ale zde nelíbí, jak všichni zapomněli, co všechno Sibep pro své přátele udělala a kolikrát jim zachránila život. 90% ()

Sibep prodána v dražbě (1987) (E57)

Topy, Rana, Gérard a Karina doběhnou na letiště v momentě, kdy Sibep s Parsonem nastoupí do kosmické lodi. Chtějí se za ní vypravit, jenže se jim opět naskytne příležitost s výhodnou smlouvou. Nakonec zvítězí starost o Sibep, i když Rana nepřestane brblat. Mezitím Sibep zjistí, že ji Parson hodlá prodat coby otroka, ale z kosmické lodi utéct nemůže. Po přistání na planetě Bazarak Parson zavede Sibep na trh s otroky, kde ji za milion randů koupí podivín Delia, jehož uchvátí Sibepin zpěv. Sibep věří, že se bude moct podívat do své vesnice, jenže netuší, že ji koupil despotický maniak, který sbírá zpěváky a když se mu jejich zpěv nelíbí, zabije je a vypreparuje. Topy s ostatními rovněž dorazí na Bazarak, kde se jim podaří vypátrat Parsona a přinutí jej, aby je zavedl za Sibep. 95% ()

Nashledanou, Sibep (1987) (E58)

Sibepini přátele ji žádají, aby přiznala, že byla prodána, jenže kvůli zákonu otroků zalže, aby zachránila jejich životy a prohlásí, že u Delii pracuje z vlastní vůle. Parsonovi, jenž v baru slaví dobrý obchod nejde z hlavy Sibepina píseň a když se dozví, co Delia provádí se zpěvačkami, hne se v něm svědomí. Karina neuvěří, co jim Sibep namluvila a vypraví se ji zachránit. Když už vypadá, že Delia do své sbírky získá i Karinu, zasáhne Parson a začne se s Deliou rvát. Karině se podaří uniknout a o všem informovat přátele, jenže když se vrátí k Deliovi, Parson je i se Sibep pryč. Jako poslední možnost zvolí hledání v Sibepině rodné vsi Laylale a proto se vypraví na Vegu III, kde Sibep skutečně najdou, neboť ji tam přivezl polepšený Parson. Sibep se nakonec vrátí ke svým přátelům. 100% ()

Pověst o Derdanech (1987) (E59)

Profesorka Anna provádí na planetě Derdan archeologický průzkum a posádka Střelce jí přiváží materiál potřebný pro dokončení expedice. Podle legendy obyvatelé planety musejí každoročně Derdanovi darovat obětiny. Večer probíhá festival tance představující Derdany. Šamanka se s hořící pochodní zastaví u Marly, ta nasedne na trůn a nechá se odnést neznámo kam. Rana a Sibep rituál považují za soutěž královny krásy, ale Anně je to vše velmi podezřelé. Od Katomy, přítele Marly se dozví, že Marla má být obětována Derdanům. Na obětním místě si Anna vleze do připraveného koše místo Marly. Marla spěchá varovat pozemšťany, že profesorce hrozí velké nebezpečí. Po delší době zajímavý příběh obsahující tajemno a bájné příšery. 100% ()

Ranovo sólo (1987) (E60)

Profesorka Anna je svržena do vodopádu a vzápětí se objeví Derdan. Gérard, Sibep a Topy v úmyslu Annu zachránit skočí do hlubin. Podaří se jim dostat z řeky, jenže během zemětřesení jim Derdan i s Annou zmizí, později se Derdan zmocní i Sibep. Rana, který jako jediný zůstal na útesu se s výčitkami pustí do Marly, ale když ji šamanka chce potrestat "posvátným ohněm", zabrání ji v tom a svoji zlobu nasměruje na Derdana, za což je spolu s Marlou a Katomou odsouzen k projití "očistným ohněm". Ranovi se podaří získat svoji laserovou pistoli a všechny přesvědčí k společnému zneškodnění Derdana. Pověrčiví obyvatelé začnou Ranu považovat za svého boha a následují jej. V tomto dílu dostal nejvíce prostoru Rana hýřící hláškami v konfrontaci s šamankou: "Tohle je nějaká mánie, co kdybych já s vámi zacházel jak s buřtem?!" "Počkejte, ještě se musím poradit s věštbou." "S věštbou? Spíš by se měla poradit s psychiatrem!":) 95% ()

Dvojčata na válečné noze (1987) (E62)

Ranovi je právě 45 let, ale jeho narozeniny nezačnou zrovna šťastně. Střelec má další ze svých četných poruch a nouzově přistane na planetě Arian. Při přistání prorazí zeď rozdělující východní království, kterému vládne královna Elen a západní, kde je vladařem její bratr Nikola. Topy a Sibep jsou zajatci východní říše a Rana se Gérardem západní a jelikož jsou obě strany již tři roky ve válce, nutí pozemšťany vyrábět pro ně zbraně. Pokus o smír značně komplikuje i profesor Koset, jehož Elen pověří doručením dopisu svému bratru. Tato parodie na Východní a Západní Německo a Berlínskou zeď sice není dějově z nejzajímavějších a už vůbec ne originální, ale pro mě je to i tak veliká nostalgie, tento příběh jsem měl už na začátku 90. let nahraný na MC kazetě. 90% ()

Všechno se spiklo proti nám (1987) (E63)

Kosetovým přičiněním započala válka mezi východním a západním královstvím, ale vojákům na obou stranách se do boje příliš nechce. Topy se pokusí sjednat mír, ale poté, co Elen v čaji, který jí údajně Nikola poslal po Kosetovi objeví jed začne válka nanovo a pozemšťané jsou přinuceni dokončit výrobu ničivé zbraně, která je ve skutečnosti jen atrapa (inspirovali se "ničivou zbraní" od vesmírných pirátů). Útěk se Topymu a jeho přátelům nezdaří a jsou zavřeni do jámy, v níž se je Koset snaží utopit. Zatímco Sibep je držena jako rukojmí, Topy, Rana a Gérard s velkou námahou proplují proti silnému proudu a octnou se v paláci. Tato epizoda je zcela bez humoru, neustále se v ní řeší válka. 90% ()