Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

fmash

Opravdu zajímavým se mi snímek začal jevit až v poslední třetině, kdy se začalo něco dít. V předchozí části se totiž hlavně předvádějí scenáristické dovednosti, časové smyčky a zvraty, což na mě působilo dost umělým dojmem, ale zejména to zcela neutralizovalo moji chemickou reakci na děj. Ale ani mi to nevadí, aspoň mi peripetie dvou vrcholně nesympatických hrdinů rychleji utekly. Ovšem: nesmím zapomenout na Marisu Tomei, jejíž přihlouplá manželka úplně zbytečně, zato hezky předváděla kozy a skutečnost, že čtyřicítka není žádný věk. ()

zipexx

Naprosto zdrcující, tragický a smutný film říznutý "fincherovskou" depresi, kterou Sidney Lumet rozlévá do každé minuty dvouhodinové stopáže. Jedno zoufalé rozhodnutí, které na sebe nabaluje problémy s pravidelností sněhové koule valící se ze zasněženého svahu, geniální herecké výkony všech zůčastněných (P. S. Hoffman a E. Hawke jsou k nezastavení) a hlavně nevtíravá režie zkušeného osmdesátníka Lumeta dělají z tohohle díla opravdovou filmovou lahudku. Pro mě zatím to nejlepší, co jsem v roce 2008 viděl. P.S.: Temný rytíř odsunul tohle drama na druhou kolej. ()

Violeta

Obsah filmu společně s nejvýstižnějšim názvem, jakej jsem kdy slyšela, pro měl byl jasnej plnej počet, takže jsem do kina vyrazila vlastně jen abych se v tom utvrdila. Jenže - téma jak blázen a přitom jsem si z kina odnesla jen obrázek vyplašenejch očí a naběhlejch žil. A brouka v hlavě, proč mi P.S. Hoffman, to nadpozemsky slizký prase, přišel tak charizmatickej. ()

Lischai

Nemohu si pomoct, ale chyběl tah na branku, na který jsem si zvykl i jiných filmů o "zločincích z předměstí", jako Crash nebo Running Scared. Opakování informace a skládání střípků tomu sice dávalo zvláštní formu, ale mnohdy děj spíše zpomalovalo, než by mu dávalo zajímavý kontext. Nevybočuje z řady, místy trošku zanudí. ()

Aljak

Poriadne temná kriminálka, ktorá sa z malej nevinnej vlny v podobe lúpeže vyvinie až do obrovského tsunami, ktoré zasiahne celú rodinu. A pritom to na začiatku vyzeralo byť tak jednoduché... Vynikajúci Philip Seymour Hoffman a Ethan Hawke v hlavných úlohách dvoch loserských bratov, ktorí sa napokon zamotali do čoraz väčšej a zložitejšej siete svojich veľkolepých plánov. Formát filmu spočívajúci na rôznych uhloch pohľadu bol naozaj výborný, a určite aj práve to posunulo celú túto kriminálku o úroveň vyššie. Ale to tempo v závere bolo na môj vkus až príliš zbesilé, a najmä chladné, bez kúska ľútosti. ()

Martin741

Teda reziser Sidny Lumet /Pahorek, Sestup orfeuv/ sa rozlucil viac nez dobre. Film ma dobre tempo, nuda nehrozi, Ethan Hawke /trilogia Before - Sunset, Sunrise a Midnight/ to dobre ustal, Seymour Hoffman tiez vedel hrat. Film dobre funguje ako studium kadejakych nekalych ludskych charakterov, zvraty su na urovni, celkovo ako slusnu psychopatologicku dramu to beriem : 74 % ()

shyster

Sidney Lumet nepatří ještě do starého železa a dokáže natočit "moderní" film. Zvláště díky jeho režii a P.S.Hoffmanovi jsem ještě pár hodin po shlédnutí byl v iluzi, jak je to promyšlený film. Později jsem si ale začal skládat jednotlivé scény chronologicky za sebou a zjistil jsem, že to je primitivní film se slaboučkým scénářem. Bod za to, že M.Tomei v první půlce filmu hraje nahá. ()

Petoss1

Nuda ako sa patrí, neviem kedy som sa tak nudil ako pri sledovaní tohoto filmu. Herecké obsadenie je vynikajúce ale zabíja to pomalý a nudný dej. Nikdy viac! 55% ()

Jimmi

Zase pojdem raz proti prudu...ale tento film isiel uplne mimo mna...nudil som sa ako pes a absolutne ma nezaujimali osudy vrcholne nesympatckych hlavnych hrdinov. Na 3krat som to doozeral horko tazko lebo som uz mal do konca len pol hodku....ak by som 2hy krat pri tom zaspal skorej tak to uz asi nedopozeram vobec:) ()

ad

Velmi černá a velmi silná káva, která je o to silnější, že chápeme myšlení hrdinů a rozumíme jejich pocitům a emocím, takže si spolu s nimi stále více a intenzivněji uvědomujeme, jak blízko peklu jsme... Vlastně dost nepříjemný zážitek, bohužel ale i během sledování, protože než se začne celkový pokřivený depresivní obraz skládat dohromady, uplyne zhruba celá první hodina, která postrádá tempo, napětí a vlastně je dost sterilní (ale je nutná pro celkový obraz)... Každopádně Lumet ve svém úctyhodném věku natočil film, kterým dokazuje, co to znamená být legendou v plné síle a silná herecká trojka Hoffman (fenomenální výkon!), Hawke a Finney si to s ním nepochybně velmi užili... ()

starbrejkr

No, oslava optimismu a film na romantický večer s čerstvě získanou přítelkyní to tedy určitě není. On je to spíš pěkně hnusnej film a to už od počátku, až postupně graduje tam, kde hlavní hrdinové přestávají znát slova jako charakter, sebekontrola a pod tlakem za sebou nechávají jen větší spoušť. A to se přitom nejedná o žádnou velkou střílečku...Sidney Lumet tady až drtivým způsobem ukázal, jak i stařík může držet tempo s mladou režisérskou generací. Škoda, že se v některých scénách nevyvaroval rozvleklosti a film neodsýpá svižněji. Jinak ale není moc co vytknout, i když konec nebyl tak úplně překvapivý, svou sílu najevo dal. Hereckým králem filmu je pro mě patrně Philip Seymour Hoffman, který zde tradičně zúročil ksicht, který mu příroda nadělila a navrch přidal ještě kupu emocí.... ()

tomtomtoma

I na stará kolena dokázal Lumet udržet vysokou kvalitu svého filmu. Silné psychologické drama. Rodina je základem společnosti. Rodina ti nabízí řešení ve finanční tísni. Rodina ti dává víru ve vlastní schopnosti. Rodina tě nemilosrdně potrestá za tvé poklesky. Rodina je počátkem, pokračováním i koncem. Vše se točí ve spirále, kde není bílá a černá, ale jen šedá barva. Komplikovanost lidského myšlení, nevyzpytatelnost chování, všechny ambice, touhy a nespokojenosti s životem jsou příčinou toho, že žádná z postav není jen dobrá a není jen špatná. Když se vstoupí do spirály událostí, už není cesta ven, přestože je intenzívně hledána. Jeden čin spouští další, aby vše vyústilo ve svůj neodvratný morální rozklad jedné počestné rodiny. V hlavní roli poživačného, nespokojeného a dychtivého Andyho Hansona je skvělý Philip Seymour Hoffman. Sled událostí z něj dělají nemilosrdného muže hledajícího záchranu. Z dalších rolí je nutné zmínit Andyho tápajícího a ovlivnitelného bratra Hanka (Ethan Hawke), jejich tvrdého a "spravedlivého" otce Charlese (Albert Finney) a Andyho hřešící manželku Ginu (Marisa Tomei). Když chceme hodně, můžeme dostat více, než jsme chtěli. Jak pak vrátit to, co už vrátit nejde? Jak si uchovat zdravý rozum, pokud víme, čeho jsme schopni a co jsme způsobili? Všudypřítomným lákavým vlivům a touze po hodnotném začlenění podléháme snadno a rádi. ()

C0r0ner

Parádní obsazení a Lumet na režisérské stoličce slibovaly hodně zajímavý film. Realita je ale trochu jiná, protože nad průměr to nakonec táhne akorát tak Sidney Lumet. Scénář je totiž napsán jako poměrně obyčejný příběh několika lidí, který nikde nezačne a nikde ani neskončí. Hoffman a Hawke fajn, ale ve výsledku trošku zklamání. 70% ()

Wormboy

Zaujimava mozaika vztahov, ktoru vo filme drzi pohromade predovsetkym mimoriadne vydarene herecke obsadenie a taktiez samotna prezentacia hercov, ktori su jednoducho vyborni. Lumet nam pripravil zaujimavy pribeh o rozvrate jednej rodiny na zaklade blbosti jej najmladsich clenov. Napriek tomu, ze je to dobre natocene, vyborne odohrate, film na mna posobil strohym dojmom a nevyvolal vo mne takmer ziadne emocie.3,5/5* ()

agathon

krásné obrazy, sympaticky "neotesaná" a přitom maximálně promyšlěná dramaturgie a podmanivé výkony většiny hlavních představitelů. V 84 letech natočit takhle solidní film jsem od Lumeta přiznám se nečekal... ()

matt6

Dobrá dráma, ktorá sa začína nevinnou lúpežou a končí psychologickým obratom všetkých postáv. Hoffman aj Hawke hrajú veľmi dobre, páčilo sa mi rozkúskovanie deja na príbeh každej z postáv pred a po. Taktiež boli dobre vykreslené rodinné vzťahy hlavných hrdinov, rovnako aj vzťahy k ich okolí. Záverečná štvrťhodinka už bola lahôdka a išlo sa aj cez mrtvoli. Než sa diabol dozvie, že si mŕtvy ma však hlbšie emocionálne nezasiahol a stal sa pre mňa filmom na jedno pozretie. 65% ()

pakobylka

Děti ? Někdy HODNĚ překvapí. Dokážou v jedné vteřině rozbít svůj i váš život na docela maličké střípky, které už nikdy nikdo neslepí. A ďábel ? Bere svou práci vážně - tak se nebojte, nebudete na něj čekat dlouho: ----- "Můžeš být půl hodiny v nebi - než ďábel zjistí, že seš mrtvej.“ ----- ()