HKstars

Představte si budoucnost ve které budete pernamentně na drogách potlačujících vaše emoce. Zrcadla a průhledná okna budou zakázána a ve chvíli, kdy začnete něco cítit (nemyslím nosem ;), vtrhne vám do bytu skupinka maskovaných chlápků, kompletně ho vybílí a z vás zbude jen náplň do urny... Takhle apokalyptickou vizi si pro nás přichystal debutující Kurt Wimmer, který je zároveň režisérem filmu Equilibrium. Chytré hlavy totiž, po devastující třetí světové válce, pochopily, že pokud dojde k válce čtvrté, lidstvo vyhyne. A co je příčinou války, zabíjení a vůbec všech zločinů? Přeci lidské emoce... A jak je budeme potlačovat - pozabíjíme všechny, kteří jimi disponují. Vskutku objevné řešení ;). K vymítání zlých živlů pak neslouží jen vkusně oblečené zásahové jednotky, ale i ultimátní bojovníci - klerici. Nosí dlouhé černé pláště, umí vycítit co si člověk myslí a v "gun kata" (bojová forma se zbraní, je to trochu ulítlé, ale originalita ještě nikdy nikomu neuškodila) jsou opravdoví přeborníci. I náš hrdina je jedním z klerikům, a proč ta skromnost, je ten nejlepší. Denně si dává k obědu emotivní rebely, kteří shromažďují obrazy, audioCDčka a videozáznamy ze starých dob a... má svou práci rád. Tedy vlastně nemá, protože necítí vůbec nic (stejně jako jeho syn - ten považuje za vrchol společenského chování, když práskne své spolužáky, kteří o přestávce potají brečí na záchodě). Jenže... náš klerik kdesi v hloubi své duše skrývá tajemství... jeho ženu před čtyřmi lety zatkli za "citový zločin" (což se rovná popravě) a hlavního hrdinu to stále užírá... Samozřejmě se to snaží skrývat, ale jednoho dne si nevezme pilulku s Proziem (sterilizátor emocí) a průšvih je na světě. Průšvih, který by celý povedený systém mohl poslat do horoucích pekel... Příběh je sice trochu podivným hybridem - místy odkazuje na díla jako 1984, ale také sklouzává ke zbytečným klišé, nicméně Kurt Wimmer ho dokáže rozmotávat s jistým nádechem vznešenosti, díky němuž lze zakrýt slabiny rozpočtu i scénáře... K tomu jistě dopomáhá i brilantně zvládnutá vizuální stránka filmu - kamera, střih, výprava, to všechno zaslouží pochvalu a i když si Wimmer několika triky určitě vykoleduje přirovnání k Matrixu, doporučuji vám - nechytejte se toho a nečekejte "Matrix-klon", Equlibrium je jiný šálek kávy a vy byste mohli odcházet z kina zklamaní. Hlavní zbraní Equilibria není děj (ten vskutku kopíruje Orwellovu klasiku, takže někteří teens mohou vzít film jako mimořádně cool edutaiment ;) ani bojové scény (ty fungují na principu vynechávání framů, takže jsou takové zběsilé a trhané, ale ne nepřehledné), nýbrž atmosféra... Balancování na hraně přehnané stylizace, chytré použití hudby... forma je tu víc než oporou obsahu, je jeho násobitelem... Videoherní vzhled povedených přestřelek a třeskuté akce si tu podává ruku s chytrým příběhem, což je věc, kterou v béčkových vodách vídáme zřídka (napadá mě tak možná Smrtihlav). Takže ji nepropásněte... 80% ()

buchannon

První hodinu to není takový nářez, ba co dím, není to skoro vůbec nářez, ale ten konec celkem stojí za to. Svět, ve kterém je cit postaven mimo zákon, mi přišel trochu infantilní. Ale hlavní hrdina je opravdu dost stylový, připadá mi, jakoby měl film ambice trochu se svojí stylovostí přiblížit Matrixu nebo Constatinovi. Přesto ale většina délky filmu má poněkud chatrný děj a proto nedám víc než 69,999999%. ()

LencaN

Filmu do páté hvězdy chybí jedna, ale dost zásadní věc - logika. Ocitáme se ve světě, kde díky lékům nikdo nic necítí a ti kdo se vzbouří a začnou opět cítit jsou ničeni. Ovšem už tady vidím ten nesmysl... kdybych brala ampulky proti citům, jak by se bez citové angažovanosti mohlo stát, že se rozhodnu je přestat brát? Nebo co by mě vedlo k tomu, abych ampulky brala? Přece jedině strach z toho, že mě zastřelí, když začnu zase cítit. A k filmu - jak je možné, že hlavní postava Johna Prestona (nejlepší hledač těch, co protizákonně cítí) nepozná na určitých postavách, že jsou cituschopní? Co se týče jeho druhého parťáka - z toho přímo čišela ctižádost a slova "Na Vás udělám kariéru" až smrdí chtíčem po uznání. Copak tohle nejsou city? Tohle bylo prostě divně specifikované, nedomyšlené a beru to jako velký nedostatek scénáře. Pokud ale odmyslím od všech těchto nesrovnalostí, tak jsem z filmu měla dobrý pocit. Jde o revoltu proti diktatuře, o to, jak je důležité mít pocity, umět milovat atd. Jako myšlenka to má opravdu grády, jen provedení dost pokulhává. Vizuál se mi moc líbit. Všechno bylo šedivé a strohé, jakoby "necitlivé" a neútulné, vyloženě jen praktické, i barevně to působilo dobře - stroze bílá, černá, šedá, sem tam jiná barva. Moc chválím soundtrack, ten zněl místy velice pompézně a naléhavě. Herecky mi Christian Bale opět jen potvrdil, že je Pan herec a že umí zahrát cokoliv. ()

MrKrahujec

Tak úplně na začátku jsem si říkal, že to vypadá jako nějaká variace na geniálních "451 stupňů Fahrenheita" od Raye Bradburyho, pak mi to zas přišlo jako trochu inspirované "1984" George Orwella, ale někde od druhé třetiny mi to už nejvíce připadalo jako konečně zfilmovaný výtečný román "My" od Jevgenije Zamjatina (kdo nezná - vřele doporučuji). Ten totiž ještě zfilmován nebyl, a třebaže ty střílečky a šavlovačky byly trochu navíc, film mu zůstal téměř věren až do konce, který byl ovšem na rozdíl od románu happyendem. Ale uznávám, že takový konec, jako je v té knize, by byl pro masového filmového diváka přece jen příliš depresivní. ()

Radek273

Hodnocení zkresleno osudem Emily Watson. Jinak paráda. Samozřejmě to nelze brát úplně vážně, ale to ani tento snímek nezamýšlel. A co se týče zdejších komentářů.. dobrovolně si drogu vpichovali pouze již "bezcitní" lidé, protože jim to logicky zdůvodnili. A Gattaca?? Ta tomuto snímku nesahá ani po kotníky!! ()

Dvorik

Kdo necetl 451 stupnu Fahrenheita nepochopi, ze zaklad celeho filmu je odsud. Urcite ne v Minority Report nebo Orwellove 1984. ()

PTuranyi

Film s ambíciami Matrixu (dlhé kabáty, efektné bojové scény) nás privádza do postkatastrofickej budúcnosti, kde sa ľudstvo rozhodlo ukončiť vojny odstránením citov pomocou lieku Prózium.    Totalitná vláda Librie podobná 1984 dohliada na dodržiavanie užívania prózia pomocou úradu Equilibrium a jeho armáda klerici a gramatoni vyhľadávajú odporcov tzv. cituschopných v spodine a likvidujú ich aj s artefaktami, ktoré zhromažďujú. Atmosfére však podráža nohy lacná produkcia. Príbeh v mene svojho cieľa dostáva logické trhliny keď Prestonov parťák hrdiaci sa veľkou intuíciou nerozozná Johnove cítenie hoci ho divák vidí voľným okom aj keď neskôr sa ukáže, že to bol vlastne zámer. Christian Bale svoju premenu hrá dobre, ale Emily Watson už taká presvedčivá nie je. Celkovo film zaváňa B-čkovosťou. 70% ()

Washik

Fajn ale ...ten konec? Christian Bale se z největších sraček sebere a všechny s polovičním nasazením vybouchá..konec ? To není fér! :) Já nechci supermana.. ()

Joee

(sta:) Film není ani tak založen na propagandě jako spíše na militantním státě. Musíte prostě pravidelně brát Prozium potlačující emoce a nesmíte vlastnit žádné věci, které by je mohly vyvolávat... jedině tak nebude existovat ani hněv ani válka... O to jde. Kdo poruší pravidla, bude potrestán... Většina lidí jen slepě poslouchá, aby se nedostala do problémů a žije svůj život bez emocí... Je to výborný a pěkně zpracovaný snímek s dobrým nápadem, vývojem hlavního hrdiny a šťastným koncem (pochopitelně:)) ()

kollik

som obrovský fanúšik G.Orwella a tento film mi pripomína jeho knihy, takže super. Zaujímavé akčné scény s fylozofickým podtextom vytvárajú skvelý celok ()

Treble

Takže...myšlenka takovéto budoucnosti mě dostala. Připadá mi, že by to s námi mohlo klidně tak dopadnout... Začátek filma je působivý, zorvna tak jako akční scény. Emotivní podklad všechno krásně podtrhuje... Bohužel to všechno ale spěje k plochému nevýraznému konci. Třebas došli peníze? ()

MasterFil

Nijak originální,spousta známých scén,ale to mi nijak nevadilo,protože jsem se nečekaně dobře bavil a velkou zásluhu má na tom určitě skvělý Christian Bale.Slabší 4*,ale film mohu doporučit,není to nic extra vyjímečného,ale lepší průměr,který i přes kopírování a vykrádáni stojí za to.70% ()

Švédy

Film který mě velice překvapil svoji myšlenkou - svět bez emocí. Příběh plynule odsýpá a akční scény jsou podle mě velmi povedené. Rozhodně doporučuji shlédnout. ()

aliajas

Á, konečne prichádzame k mojej obľúbenej téme. tvrdý chlap v pozícii malého, vystrašeného chlapčeka. Tvrdý chlap žil v presvedčení, že všetko je čierne, alebo biele. A zrazu sa v ňom objavili city. Ako v puberte. Mal strach, ale bolo to aj vzrušujúce. A otváralo to mnoho otázok.Aké to je cítiť? Prečo sú všetci tí ľudia ochotný toľko riskovať? Načo zbierajú všetky tie nepotrebné veci? Prečo sa potrebujú inak obliekať? Počúvať hudbu? Človek je tvor zvedavý obzvlášť malé deti, ktoré ešte nemajú taký pud sebazáchovy. a podobne je na tom aj náš hrdina. Len s ťažkosťami ovláda svoje city a emócie, pretože sa to nikdy neučil. Zároveň si však uvedomuje nebezpečenstvo, ktoré z toho vyplýva. Jeho prebúdzajúce sa city k žene - niečo, čo ešte nikdy necítil a teraz to preciťuje o to intenzívnejšie. Tiež tá scénka so psíkom bola milá a vtipná zároveň. A gól na záver - ten úsmev jeho synátora po tom výbuchu. Výťazstvo škodoradosti! ()

Všichni chtějí Arnolda

Všichni chtějí Arnolda