Chladnokrevně

• Československo

Chladnokrvne

Krimi / Drama

USA, 1967, 134 min

Skutečný příběh dvou mladých lidí, kteří zmasakrují čtyřčlennou rodinu pro pár peněz. I díky černobílé kameře dokumenteristicky laděný příběh. Vzpomínání jednoho z vrahů na to, jak se zločin udál, je nesmírně působivé. Režisér se tu vyhýbá přímému zobrazení násilí, vystačí si jen s náznaky, ale ty samy o sobě jsou děsivé. Vše korunuje závěrečná scéna popravy. No, nebylo mi dobře na duši.(24.8.2003)

Sugestivní krimi/drama, které můžu doporučit všemi deseti. Nekonvenční forma příběhu s výraznými prvky dokumentaristiky + nejedna podmanivá scéna. Celková autenticita filmu nenechá diváka chladným, sice ne po celý film, díky čemuž nemohu jít s hodnocením výš, ale přesto je to originální podívaná. 80%(27.5.2011)

10/10 Cernobila hustota, knizku jsem necetl, ale z platna a planu se to vali velice presvedcive az je z toho cloveku velmi tezko. Necekejte senzacni zabery, ale kamera je squela a atmosfera dela z tohoto snimku nezapomenutelnou nocni muru, protoze kdo vi, kdy si nekdo nevyhledne k podobnemu prepadeni zrovna vasi rodinu...(8.11.2006)

Mimo dobro a zlo - přesně takový svět se tu před námi rozvírá. Svět, kde s Bohem zemřela morálka i jakákoliv představa o ní. Proč přestává být otázkou a stává se nesmyslným protimluvem. Na cokoliv daného se spolehnout nemůžeme a stát se může skutečně cokoliv. Na hledání příčin je pozdě, vedlo-li to vůbec kdy k něčemu. Černobílo již nikoliv jako výraz přehlednosti a jasných hranic - černobílo jako změt činů bez motivů a důsledků bez příčin.(30.3.2006)

Tak to byla síla. Strašně intenzivní film. Natočené je to perfektně a naprosto nadčasově. Filmařská nádhera, která působí fakt moderně. Duo vrahů je zahráno naprosto dokonale. Robert Blake byl z té dvojice rozhodně zajímavější, jelikož byla ukázaná jeho minulost a tudíž jsme mohli pochopit jeho nitro. Fakt zase jednou film z velkým F.(13.1.2013)

• - Rodinné fotografie v domě jsou skutečné rodiny Clutterových. (Kulmon)

• - První americký mainstreamový film, ve kterém zazní výraz "bullshit". (Morien)

• - Průměrná délka záběru je 9,4 sekundy. (Kulmon)