Někdejší dětská herecká hvězda Ron Howard (nar. 1954) dnes patří k předním americkým režisérům (Rodičovství, Oheň, Apollo 13, oscarová Čistá duše, Šifra mistra Leonarda aj.). Pohybuje se ve všech žánrech a jednou si vyzkoušel i western, přestože jeho obliba je v posledních letech mizivá. Podle románu Thomase Eidsona "Poslední jízda" (1995), který je součástí trilogie o osudech žen na americkém západě, natočil příběh rančerky Maggie (Cate Blanchettová), jež s pomocí navrátivšího se otce Samuela (Tommy Lee Jones) pátrá po dospívající dceři Lilly (Evan Rachel Woodová), unesené krutým apačským válečníkem (Eric Schweig). Vedle vlastního pátrání je v popředí děje napjatý vztah mezi životem v divočině zocelenou dcerou a nehodným otcem, jenž se po letech odloučení vynoří odnikud a očekává aspoň trochu vlídné zacházení... Ztracené (2003) nejsou „hezkým“ westernem, dodržujícím zavedená klišé, ale pokusem o realistické zobrazení života v pohraničí, jak to o pár let později udělal televizní seriál Deadwood. Znalci žánru poznají, že tvůrci čerpali inspiraci u klasického díla Johna Forda Stopaři (1956), v němž John Wayne neúnavně pátrá po své unesené neteři. Snímek se odehrává v Novém Mexiku, kde se také natáčel. (Česká televize)

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ = 3.2.2008 - Technická poznámka: Odvysielané v originálnom formáte 2,35:1. (4.2.2008) ()

Jenda

Poměrně dobrý a napínavý western natáčený v Novém Mexiku. Hereckých výkonů bych vyzdvihl příjemný výkon Tommyho Lee Jonese. Ze začátku vás možná bude nudit, ale pak se solideně rozběhne a tempo neopadne až do závěrečných titulků. ()

mm13

Ron Howard ako mainstreamový režisér usilovne brúsi hrany brilantného scenára a i keď si evidentne uvedomuje jeho presah, snaží sa priblížiť to aj bežnému konzumentovi. Tam potom film nutne zlyháva; bežných konzumentov nudí, milovníkov zvláštností občas mierne pobúri. Ani hitovka, ani nezávislý kult, stále ale veľmi slušný pokus o netradične vyrozprávaný príbeh, ktorý prekračuje hranice roky pestovaného konzervativizmu. Škoda, ze nešiel ešte ďalej, tú jednu hviezdičku naviac mu ale zo sympatií rád pridám. ()

ScarPoul

Videný Director´s Cut. Howard zase raz dokazuje, že je multižánrovým režisérom. Netvrdím, že nemá prešľapy, ale filmy čo sa mu podaria sú skrátka dobré. The Missing je film s nádhernou kamerou, hudbou a s nekompromisnou Cate Blanchett. Tá tú podáva jeden zo svojich najlepších výkonov. Tommy Lee jej skvelo sekunduje. Páčila sa mi mystifikácia ohľadom jeho postavy a aj tu kritizované indiánske rituály my až tak veľmi neprekážali. Ku koncu tomu trošku dochádza dych, ale stále to dokáže vytvárať napätie a scény nie sú nikdy jednoznačné. Stále sa tam niečo deje a každý plán je vždy prekazený logickým lapsusom. Nápaditá kamera potom už len prispieva k postupne vťahujúcemu pocitu . Finále nie je také úderné, ako by v rámci budovania mohlo byť, ale v zásade som spokojný. Je to vlastne taký netradičný western postavený na tradičných pilieroch. Hlavne v druhej polovici. Ale funguje to. A Jenna Boyd plakala na jedničku. ()

Gary

Já musím říct, že jsem si film užil a patřičně vychutnal. Cate Blanchett je skvělá, stejně to platí i o veteránu Tommy Lee Jonesovi,který nejen přesvědčí, ale je taky nad míru sympatický. Některé události ve filmu jsou opravdu drsné a vyvolají až pocit nechuťe (což plní svůj záměr:)). Krom toho kamera je úžasná a hudba se hodí a neruší, i když James Horner se samostatně moc poslouchat nedá. Ale fanoušci Vala Kilmera nebo Aarona Eckharta si svých oblíbenců příliš neužijí. Takže jediné, co filmu vytknout je přílišná minutáž. ()

bouncer

Ron Howard, tvůrce oscarové Čisté duše, jednoho z mých nejoblíbenějších filmů, přišel jako s dalším filmem s westernem. A nemůžu než jen hanět, protože je to opravdu slabý a velice nudný film. Chybí mu buď akčnejší zápletka nebo něco originální, nového, co už jsme stokrát neviděli a navíc v lepších podáních. Dost podprůměrný film, u kterého se budete zajisté nudit... ()

corpsy

Slabá westernová dráma, ktorá má minimum vecí, ktorými zaujme. Málo dobrodružný, málo napínavý, tak nejako nedotiahnutý. Tuctové, štýlom až takmer televízne dielo. ()

Una111

Měla jsem dojem, jako by celý film byl pojatý jako souboj dvou magií - katolické a indiánské, z čehož ta katolická se jeví jako slabší, chatrnější. Ale ruku na srdce, mohlo to být i mnohem horší: Indiáni nejsou naštěstí líčeni jako holubičky, ba právě naopak. A další světlé body - láska mateřská, láska dceřiná, odčinění viny, krásná příroda, napětí a v neposlední řadě i dobré herecké výkony. ()

Historik

Podle mne výborný western s thrillerovým nádechem a mimořádně zdařilou kamerou. Přesvědčivý doklad, že tento žánr nám stále má co nabídnout. ()

fragre

Drsný film-směska westernu a psychologického dramatu opepřená troškou mysteriózního thrilleru. Působivá příroda, zřejmě dobře zachycené reálie (tlupa indiánských desperádů a bílých renegátů vypadala velice věrohodně a její šéf "El Brujo" opravdu naháněl strach), vcelku velice strhující a napínavý děj. Celé to trochu shazují obvyklá hollywoodská klišé a konec konců dosti předvídatelný závěr. Film za 3 1/2 *. Na celé 4* to dorovnává Cate Blanchett, kterou opravdu mohu. ()

jajinka

Dost dobrý film, ačkoli nemám ráda western a podobné přestřelky na západě... Líbilo se mi vykreslení a rozmanitost postav... Změna postoje Cate Blanchettové k jejímu otci... Napínavé až do konce s ne tak úplným happyendem, za což je i mé další + ()

Maq

Na povrchu poněkud netradiční, ve všem podstatném však náramně tuctový dobrodružný příběh. ()

Aiax

Stejně jako golfista jsem od Howarda čekal něco extrovnějšího, na výborné režiséry jsem vždycky přísnější, kterýkoliv jiný by si za tohle ode mně vysloužil solidní tři hvězdy. Ono je docela v pořádku, když člověk ze začátku filmu čeká, co se z toho vyvrbí, kdy to začne odsejpat, ale když to takhle pokračuje skoro celý film, pak je to dost otrava. The Missing je rozvláčné, místy hodně nudné, se zoufale nenápaditým scénářem a konfekční, šablonovitou, téměř "bayovskou" hudbou. Na druhé straně stojí vynikající herci, úžasná kamera a pár magických scén, to však bohužel film nezachrání. Ale nic se neděje, filmy jako Far and Away, Apollo 13 nebo A Beautiful Mind si mě Ron Howard získal a kvůli pár průměrným kouskům jej určitě nezavrhnu. ()

Skip

Mohl to být docela dobrý "pronásledovací" western, ale nebyl. Proč? Kdo ví, co se kde pokazilo. Hercům to moc nešlo, i když Cate Blanchett se moc snažila. Celý příběh se dal lehko předvídat a přes dvě hodiny koukat na něco tak roztahaného a vesměs nudného, to bylo skoro za trest. A tak ty dvě hvězdičky patří jedině Cate a nikomu jinému. ()

kinderman

C.Blanchettová a T.L.Jones excelují v tomto drsném a přesvědčivém westernu, který se vymyká z uhlazené, veskrze tuctové (a komerčně úspěšné) filmografie „správného amerického hošíka“ Ronnieho Howarda. ()

fmash

Přemýšlím, jestli se mi líbilo ještě něco kromě Bruja, nečekané Jonesovy mařeny a Cate Blanchett. A jak tak přemýšlím, nic mě nenapadá, protože si po tom týdnu vlastně nemůžu vzpomenout, čím byl ten film zajímavý kromě krávy, která nepozná, když ji přijde někdo zachránit zadek (a další ty věci). A trochy indiánského vůdů. Tak toho snad radši nechám. Vstup mezi klasiku bych tomu teda radši nepředpovídal. ()

lioncel

Dost dobrý námět : hodně drsný příběh .. výborně zahraný .. perfektní obsazení hlavních rolí .. žádné přešlapování, jede se hezky pořád naplno .. i když už znám obsah, mohu vidět (a viděl) klidně znovu … ()

Martin741

Reziser filmu Beautiful Mind sa teda nijako nepredviedol. Filmu chyba silnejsi a prepracovanejsi scenar. Pribehovo je to slabe, na sposobe, ako si dcera hlada cestu k otcovi /Cate Blanchett a Lee Jones/ nemozno stavat cely film. Na krasne scenerie sa sice dobre pozeralo, ale ani tie nevytrhnu film zo sediveho priemeru. Na to mam predsa National Geographic. 55 % ()