Final Fantasy: Esence života

• USA Final Fantasy: The Spirits Within (více)

Je rok 2065. Země je v obležení. Při nárazu meteoru se na naši planetu dostaly milióny podivných bytostí, které decimují venkov i města a hrozí, že zadusí ostatní život na Zemi. Lidi zabíjejí tím, že si podmaňují jejich duše. Ti, kteří zatím přežili, začínají opevňovat svá města, aby se vetřelcům ubránili. Ale čas běží... Poslední záchranou lidstva je krásná a inteligentní Dr. Aki Ross, která je rozhodnutá věnovat všechny své schopnosti na boj s vetřelci z vesmíru. Pod vedením svého učitele Dr. Sida a za pomoci vojenské jednotky Deep Eye, v jejímž čele stojí odvážný kapitán Gray Edwards, se Aki vydává do boje za záchranu Země i sebe. Dostane se do myšlení vetřelců a získá klíč k odhalení jejich tajemství. Proti ní však stojí generál Hein. Chce proti ní použít zbraň, která by zničila celou Zemi. (oficiální text distributora)

ElFifo

Ano zde jasně vítězí forma nad obsahem, ale ta forma je prostě "žraso". Ano příběh je průměrný, ale díky vyjímečnosti celého projektu a zpracování nemohu dát "jen" průměrnou známku - vyjímečné věci si přeci zaslouží přimhouření jinak kritických očiček. ()

pursuer

Nevím, co tu všichni pindaj' o nedostatečným ději, když polovina dotyčných v životě nehrála byť jediný díl Final Fantasy, tudíž nevědí, že to, co tuhle hru prodávalo už od roku 1987, byl vždycky velmi silný příběh z pera Hironobu Sakaguchiho, zajímavé zpracování, famózní prostředí a atmosféra. Já osobně jako japanofil v příběhu vidím vše, co je třeba (a co obsahovala i hra) - tedy rychlý, ovšem dostatečně uvádějící začátek, postavy s minulostí, ve zdravých dávkách bezva akci (ovšem, absenci deduktivní inteligence a tvrdohlavost musíme opomenout, vždyť to jsou prakticky mentální Japonci :) ), příběh protkaný romancí a fenomenální konec, kvůli kterému si divák/hráč chce vytrhnout srdce z těla, aby tolik nebolelo. Doplněno o fakt, že se jednalo o grafický průlom nového tisíciletí, který si budou pamatovat snad všichni scifkaři/grafici, přiznávám, že jsem byl filmem unešen. Poslední hvězdičku jen strhává fakt, že se to nedá hrát a Alec Baldwin. ()

The_God

Dlouho jsem zvažoval, jestli dát 3* nebo 4*. Po technické stránce naprosto bravurní, příběh ale nevybočuje z tradičních kolejí o jednom člověku zachraňujícího celý svět. Nakonec jsem se rozhodl pro 4* s odřenýma ušima díky animaci a zajímavému "zvratu", který se objevil. Být to hraný film, dám 3*. ()

Snooper

Experiment, který naštěstí (alespoň pro mě) nesplnil očekávání. Co se týče příběhu, zdá se mi poměrně zajímavý i přes hodně špatně řešené "esence života". Hlavní kámen úrazu je pak v neschopnosti postav vyjádřit jakékoliv emoce. Detaily obličejů jsou pozoruhodné, ale když dojde na lámání chleba ve vypjatých scénách filmu (vztek, smutek, bolest), moc se toho v nich neděje. Přesto za odvahu dávám tři. ()

cubiczech

Problém Esence Života je v tom, že je ten film tak nějak prázdný, což je škoda, vzhledem k tomu, kolik práce na tom tolik lidí mělo. Prostě se k filmu nedá přistupovat tak, jako k počítačové hře, kde většinou herní náplň slouží jako mezičlánek k příběhu, tady chybí nějaká hybná síla, kdyby to byly klasické videosekvence k FF hře, tak je to super, chtělo to něco temnějšího v sérii, ale tohle se prostě tak moc nepovedlo a zpracování přestalo působit dobře hned pár let potom, co se renderované sekvence ve hrách přehouply na vyšší úroveň, než tohle dílko. ()

Pjotrik

Objevuje se tu spousta kritik děje a příběhu, takže si říkám jestli jsme viděli stejný film. Děj je podle mě velice zajímavý, protože ve své složitosti je velice těžké předvídat vyústění (i když po nějakém čtvrtém snu hlavní hrdinky už mi to docházelo). Postapokalyptický svět je zde prezentován naprosto originálně a boj proti fantómům vlastně není bojem ,což je asi nejdůležitější pointa filmu. Velice sympatický animák. 90% ()

schwejk

Čistě po příběhové stránce jsme dostali Final Fantasy 8,5. Po vizuální stránce Final Fantasy 12,5. Teoreticky megahit, prakticky velmi rozporuplný film. Kouzlo všech světů Final Fantasy spočívá v postupném odhalování jejich krás a v seznamování se s jejich obyvateli. To se bohužel ve filmu povedlo jen z malé části - jsme vrženi do fantastického světa, kde si technologie (velmi neochotně) podává ruku s mystickými silami. Úžasný svěr, ve kterém má všechno svůj rozměr, svůj důvod a své místo. Postavy, které nejsou černobílé, ale mají tolik odstínů šedi, že je nalezení jejich motivů skutečně obtížné. Být tohle 100 hodinová počítačová hra, plesáme nadšením. Bohužel je to jeden a půl hodinový film, ve kterém není na vysvětlování mnoho prostoru. A odehrává se na Zemi a jde o její záchranu - to rozhodně není ona "finální fantasie." Přiznám se však, že sérii Final Fantasy miluji a na Squalla s Rinoou nedám dopoustit. Téměř celý film mě pohlcovala ona strhující atmosféra, kvůli které Final Fantasy lidé zbožňují. S velkým napětím jsem očekával konec, ale zároveň jsem si ho přál co nejvíce oddálit a ještě chvíli pozorovat ZEUS. Vizuální a hudební majstrštyk... Bohužel tak ne všichni budou schopni tento snímek docenit - a to je ohromná škoda, protože tvůrci měli na víc! ()

djtotal

Na mna to zaposobilo. Mozno preto ze tento film som si kupil ako moj prvy bluray disk. Tazko hodnotit ``herecke vykony``, ale to ostatne stoji za to si pozriet. Ako lastovicke, pocitacom animovanych filmov, som udelil 5 hviezdiciek. Dej to ma, drama tam je, akoze kamera moze byt, a konieckoncov aj hudba ma dost zaujala. ()

StrixCZ

Musím souhlasit s tím, co už tady bylo řečeno. Vizuální a zvuková stránka je perfektní, ale těm postavám jsem prostě nevěřil a nedokázal jsem se do nich vcítit. Navíc samotný příběh taky moc nenabídne. Napadá mě určitá paralela s Pátým elementem, jehož příběh je však (navzdory tomu, že je vyprávěn mnohem méně vážně) hlubší a působivější - což mluví asi za vše... Na jedno shlédnutí tento snímek přesto vyloženě neurazí. 60% ()

joxerveliky

Nechápu obecně nízké hodnocení. Na rok 2001 naprostá vizuálně-animační pecka. Je vidět, že vlasy hlavní hrdinky Aki musely zavařit nejeden procesor. Příběh jsem pochopil a vůbec mi nepřišel podprůměrný. Přiznávám však, že mohl být ještě daleko propracovanější v detailech, ale to by natáhlo stopáž a s tím i spojené věci. Děj nepostrádá napětí, a ikdyž lze mnohé situace předvídat, vůbec jsem se nenudil. Ještě, že hrdinové byli animovaní, protože normální člověk by se v leckteré situaci podělal strachy :). Atmosféru podtrhuje perfektně skvělá hudba a moc se mi zamlouvaly i Hi-tech vychytávky a vizualizace Fantomů, nejvíce pak pasivní způsob jejich boje. ()

blade23mc

Pěkné fantasy se zajímavým příběhem, který mě docela i chytil a bavil, moc povedené a pěkné animace a i ten zbytkový svět a i zajímavý duchové zvířat z jiné planety a i ti mimozemšťané vypadali zajímavě (ti ještě živí v doktorčině vizích) Jediná sympatická a zajímavá postava byla hlavní hrdinka a u jiných mi bylo naprosto jedno, jestli jim bude ukradena duše nebo ne. Takže to jen krátce shrnu a zaokrouhlím na 60% ()

Ronkar

V roce výroby šlo o prvotřídní animaci, která v podstatě neměla obdoby. Dnes už to vypadá směšně (postavy), ale dodnes si pamatuji, že v kině to byl super zážitek. Je to plné mnoha vizuálních nápadů, technických vychytávek i zajímavých scenérií. Místy je to opravdu krásné. Stárne na tom především poněkud toporná animace charakterů, kde už míra detailů na dnešní poměry malá. Ale tak už je to s CGI vývojem. Příběh je slabší a plný klišé, ale jako milovník postapo příběhů beru final fantasy jako takovou fajn pohádkovou sci-fi a dost mě mrzí, že to byl propadák, který nadlouho zbrzdil vývoj obdobných filmečků. Beowulf to pak zabil úplně. ()

sutko

Celkom som nepochopil o čo vlastne režisérovi išlo. Väčšina filmu bola nudná, no animácia bola na dosť vysokej úrovni. Od tohto titulu som čakal viac.... ()

12055

Obdivuji japonský smysl pro technický detail a jejich bohatou fantazii. Final Fantasy těchto vlastností využívá beze zbytku. Skvělý příběh dokládá, jak má vypadat správné sci-fi. Bohužel je občas narušen trapnými "americkými" vsuvkami. Vizuální zpracování je perfektní v každém detailu. Tvůrci naplno využili možnosti počítačové vizualizace i animace. Škoda jen, že virtuální herci působí trochu plastikově... ()

Jardys88

Opravdu vás nechápu....Esence života je pro mne jednou tak kvalitní než Advent Children....Připouštím, že postavy chodily opravdu trošku dost nepřirozeně a to mi kvalitu trošku sráželo přesto je film velmi kvalitní a jednoduchý příběh mne zaujal. Animace mám neskutečnou úroveň a temné, zničené a demoralizující prostředí mne okouzlilo. Přesto bylo divné, že za 30 dlouhých let nepřišli na to, že jsou fantomové vlastně duchové. A když tedy nezjistili toto tak aspoň mohli přijít na to, že jsou to neživé bytosti. Žádné zbytečné emocemi přeplněné scény a rychlý děj.....4 hvězdy poprávu ()

red.rhino

Jeden z nejzářnějších příkladů mnoholeté promrhané práce. Film který po technologické stránce vyšlapal cestu dnešním animákům a novátorským postupům Roberta Zemekise bohužel dojel na jednu z nejlevnějších věcí filmařské práce: dobrý příběh. ()