Final Fantasy: Esence života

ファイナルファンタジー

Final Fantasy: Esencia života

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Japonsko, 2001, 106 min

U Final Fantasy je důležité jakýma očima se na snímek člověk dívá. Mohou to být oči toužící po fantazii, nových rozměrech a uměle stvořené kráse, mohou to být také nedůvěřivá očka konzervativce a kritika, který odsoudí film po stránce scénáristické a postavy odmítne z důvodu, že nemají život. Mohu za sebe? Odvážné a povedené využití animace s místy sice slabším dějem i postavami, ale obrazovou nápaditostí a Aki Ross, jenž je příčinou mé první platonické render-lásky... 70%(29.7.2006)

Film jsem jaxe patří pochopil napoprvé, a jak už jsem u lepších filmů zvyklý, zamyslel jsem se nad hlubšími vrstvami a snažil se dostat hlouběji pod povrchní povrch děje. Bohužel, nešlo to. Děj je o prdu. Na druhou stranu ale jsme svědky vizuálního experimentu, který se vydařil tak napůl. Filmová grafika sama o sobě nemá chybu. Renderovali to snad na největších dělech které tají NASA aby jim rendering videa netrval půl století. Charaktery (,lidské modely) jsou nadmíru vydařilé, ale jedno - dost podstatné tomu chybí. Je to duše, lidskost v pohybech těla a obličejích postav. Cokoliv může vypadat seberealističtěji, jako třeba vlasy, výbuchy, stíny, částicové efekty, odlesky, materiály atd. Ale jediné, co nikdy nikdo nenaanimuje (nevymodelujeme), je lidskost a živost! Vše je jen počítačově mrtvé a studené, včetně polibku. Každopádně zde nechci urážet (převážně japonské) animátory, kterým se nepovedlo něco o čemž tvrdím že je nemožé! Animace je na pokraji reality! Ale je to jen animace. Lidi vidíme každý den každou chvíli a možná také proto je jejich napodobení tak obtížné realizovat. Ostatní tvůrci animovaných filmů věděli proč animovat mamuta, tygra, okrasnou rybku, hračku nebo zelenou obludu! Ač nevypadají tak realisticky, dá se to, aspoň v mém případě, mnohem lépe snést a také se uřetřený čas modelováním a z velké části renderováním, třeba na propracování příběhu a celého scénáře než si ten 3D progam otevřou. Dlouho jsem přemýšlel jak ohodnotím tento experiment, ale nakonec jsem zvolil mezi 3* a 4* tu lepší z kvuli trikově nejnabitější a vydechnout nenechající podívané.(24.11.2005)

Japonský styl designu vesmírných lodí je úchvatný. Vždy jsem se je na papíře zkoušel napodobit. A tento film mi umožnil se pokochat do syta. Myslím že děj tu jde trochu na úkor technické stránce, ale musíme si uvědomit, že jde o ,,pokusný film", který se snaží zjistit jak daleko je počítačová technika, aby mohla nahradit živé herce.(20.2.2003)

Po formálnej stránke naozaj vydarená snímka, ktorá má navyše aj isté filozofické posolstvo (ktoré nie je síce najoriginálnejšie, ale o to závažnejšie). V niektorých scénach je navyše veľmi dobre vybudované napätie a film sa môže pochváliť skvelou atmosférou. Určite nezaškodí sa k tomuto filmu ešte niekedy vrátiť.(27.6.2008)

Scénář sice místy zavání těžkým béčkem, a moc tomu nepřidá ani mužský hrdina s tváří Bena Afflecka a hlasem Aleca Baldwina, jenže co naplat, když se na to tak dobře dívá....za současného stavu věcí (k 5.12.2005) by se dalo říct, že je to takové hodinu a tři čtvrtě dlouhé video z Killzone s lepším a hlubším příběhem než ona zmiňovaná střílečka.(5.12.2005)

• - Keď skončila výroba filmu, bolo k dispozícii 15 terabajtov dát. (Greenpeacak)

• - Ve své době se jednalo s rozpočtem 137 mil. amerických dolarů a nejnákladnější film, vytvořený na motivy počítačové hry. Zisk však činil pouze 85 milionů amerických dolarů. (Mitchy1)

• - Datum, kdy měla Aki první sen, je datum narozenin manželky režiséra Hironobu Sakaguchiho. (Caszidy)