Final Fantasy: Esence života

• USA Final Fantasy: The Spirits Within (více)
Trailer

VOD (1)

Je rok 2065. Země je v obležení. Při nárazu meteoru se na naši planetu dostaly milióny podivných bytostí, které decimují venkov i města a hrozí, že zadusí ostatní život na Zemi. Lidi zabíjejí tím, že si podmaňují jejich duše. Ti, kteří zatím přežili, začínají opevňovat svá města, aby se vetřelcům ubránili. Ale čas běží... Poslední záchranou lidstva je krásná a inteligentní Dr. Aki Ross, která je rozhodnutá věnovat všechny své schopnosti na boj s vetřelci z vesmíru. Pod vedením svého učitele Dr. Sida a za pomoci vojenské jednotky Deep Eye, v jejímž čele stojí odvážný kapitán Gray Edwards, se Aki vydává do boje za záchranu Země i sebe. Dostane se do myšlení vetřelců a získá klíč k odhalení jejich tajemství. Proti ní však stojí generál Hein. Chce proti ní použít zbraň, která by zničila celou Zemi. (oficiální text distributora)

Trailer

Dragoni

Final Fantasy: The Spirits Within je prvním filmem, kde jsou počítačově vytvořené postavy téměř nerozeznatelné od skutečných, pomocí CGI počítačové grafiky a také jeden z prvních plně Audio Vizuálních filmů, které byly vytvořeny pomocí počítačové grafiky. Postavy a děj byli samostatně vytvořeny a z herní serii Final Fantasy nemá film téměř nic společného, až na vyjímku doktora Sida, který se ve hře vyskytuje. Samotný děj je trošku slabší, ale hlavním nedostatkem jsou nedostatečně vyjádřené emoce postav. Svět je to úžasný a obdivuhodný, plný krásných panoramatických záběrů a kontrastů, technologií i živočichů, jako pokus o vytvoření filmu zcela na PC a průkopníku nových animací hodnoceno - 4 *. 70 % ()

sniper18

Final Fantasy sa aj napriek tomu, že sa jedná o prvý kompletne animovaný film pre doslelých väčšej slávy a úspechu nedočkal, ale ja ho mám veľmi rád a chýba mu len kúsok k tomu, aby som ho bral za kultovú klasiku. Síce s hernou predlohou nemám žiadne skúsenosti, ale viem, že sa jedná o dejovo veľmi prepracované hry, preto ma trochu prekvapuje, že toto filmové spracovanie je tak dejovo jednoduché a priamočiare, ale v tomto prípade s tým nemám žiadny problém, lebo zápletkou aj prevedením mi to perfektne sadlo. Aj keď práve to prevedenie pripomína viacero iných kultových filmov, ale celkové univerzum je predsa len originálne a nápadité, zničený svet pod nadvládou duchov mŕtvych mimozemštanov má teda rozhodne niečo do seba, len celý ten prvok s gayou, vedomím zeme mi to tu trochu kazí. Samo o sebe sa mi síce táto tématika páči, ale už je to predsa len fantasy a filmu by prospelo, keby to bolo čistokrvné akčné sci-fi. Aj preto som z filmu väčšinu času nadšený, perfektný úvod, zoznámenie s jednotkou, životom na základni, postupné odhaľovanie tajomstva mimozemšťanov a samozrejme hlavne celá survival fáza, ale po nej to už upadne a túto časť už dopozerávam len zo zotrvačnosti. Film sa môže oprieť aj o postavy, ktoré sú veľmi sympatické, skvelá hlavná hrdinka, celé zloženie vojenskej jednotky, vedec, ale aj záporný generál, tu mi všetci skvelo sadli. Akcii tu nemám absolútne čo vytknúť, je nielen technicky prvotriedne zvládnutá, ale hlavne presne v mojom štýle, vojenská jednotka v boji proti originálnym mimozemštanom a ten ich originálny spôsob zabíjania je síce nekrvavý, ale teda dosť nepríjemný a postará sa o viacero pôsobivých scén. Tu ma mrzela smrť každého člena vojenskej jednotky, ale aj všetky tie prechody veľkých duchov cez lietajúce stroje, čo zapríčinilo okamžitú smrť posádky a pád stroja na mňa teda zapôsobili. Takže tu ma všetka akcia veľmi bavila. A vizuálne je to aj po toľkých rokoch stále úžasné, pozerá sa na to skvelo. Takže keby finálna fáza nebola takto vo fantasy štýle, hodnotil by som naplno, ale aj tak je to skvelý film s nespočtom kladov, ktorému by som doprial úspech. 81% ()

fantoci

Po technické stránce bych mohl filmu vytknout snad jen to, že postavy své role silně přehrávají. Když se rozčílí připadá vám, že se každou chvílí rozpadnou, jak se třesou. jinak je grafika úchvatná (duchové jsou geniální až do posledních dvaceti minut, když si autoři moc dobře neporadili s rostoucím duchem). Skvěle udělané je především odebírání duší lidem. Pokud bych měl film hodnotit jen příběhově asi bych musel autory ukamenovat. Tolik patosu jsem v jednom filmu snad ještě neviděl. Jeden padouch, co ho na chvilku (asi deset vteřin když říká "co jsem to udělal" a pak když si míří pistolí na hlavu) přepadne záchvat svědomí, parta hrdiných žoldáků, kteří zůstanou na základně plné vraždících monster aby neohrozili své kolegy při záchrané akci, doktor tak doktorský, že chápe molekulovou fyziku, ale nosí boty na suchý zip, protože si neumí zavázat tkaničku a pak samozřejmě ona monstra, která jsou v podstatě nevinná a hledají klid svých duší (přitom berou dušem jiným) a nakonec Aki, která je kupodivu tou poslední esencí. Kdo by to čekal?Přesto si mě film získal některými pěknými chvilkami, zpracováním duchů a scéneriemi, souboji, ani interiéry nebyly zas tak špatné. ()

VanTom

Revoluční (a megadrahá) ultrarealistická animace se sice za ty skoro 2 dekády posunula do ranku "velmi dobrá, trochu vláčná", zůstala však vizuálně strhující a propracovaná. Podporuje ji inspirativní "spirituální" sci-fi příběh (v mnoha přízemních aspektech – akce, zvraty, postavy – nicméně krutě šablonovitý), pozadu nezůstává bombastická hudba a do doktorky Aki Rossové jsem se svého času platonicky zamiloval. :-) ()

SaNcHeZ_cz

Naprosto luxusní hlasové obsazení, perfektní digitální zpracování a podmanivý svět příběhu. Na druhé straně ale také snímek, který v některých pasážích postrádá "život" a především v úvodu připomíná spíše než film jen souhrn cutscén z promakaného sci-fi světa s opravdu nepříliš vydařeným scénářem. Škoda. Nejdražší videoherní adaptace do filmu mohla dopadnout daleko lépe. Pořád je to ovšem nesrovnatelně lepší, než většina snímků z toho žánru a nedělá to ostudu původní herní sérii. Už jen ale kvůli těm pár výborným scénám a tomu luxusnímu vizuálu nemůžu jít níž. ()

• Keď skončila výroba filmu, bolo k dispozícii 15 terabajtov dát. (Greenpeacak)
  • Když se doktorka Aki Ross dívá na starý NY, mapa na jejím zápěstním počítači je aktuální mapa ulic New Yorku. (Caszidy)