Final Fantasy: Esence života

ファイナルファンタジー

Final Fantasy: Esencia života

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Japonsko, 2001, 106 min

Japonci predvadeji opravdu divy co se tyce digitalni kultury... Proste opravdu si myslim ze par kratkozrakych lidi do ted nevi ze to nebyl hrany film... Film ma zajimavy pribeh ve kterem jsem se ponekud ztracel a ani na podruhe jsem vsechno uplne nerozlustil... Nevim cim to ale mam pomerne jasne podezreni na prekladatele ktery tento film tak trosku deklasoval... Protoze nektere veci v ceskem scenari jsou az nelogicke... Uz jen nazev filmu je prelozen dost zvlastne... Jinak ale velice zajimave(14.11.2005)

Final Fantasy sa aj napriek tomu, že sa jedná o prvý kompletne animovaný film pre doslelých väčšej slávy a úspechu nedočkal, ale ja ho mám veľmi rád a chýba mu len kúsok k tomu, aby som ho bral za kultovú klasiku. Síce s hernou predlohou nemám žiadne skúsenosti, ale viem, že sa jedná o dejovo veľmi prepracované hry, preto ma trochu prekvapuje, že toto filmové spracovanie je tak dejovo jednoduché a priamočiare, ale v tomto prípade s tým nemám žiadny problém, lebo zápletkou aj prevedením mi to perfektne sadlo. Aj keď práve to prevedenie pripomína viacero iných kultových filmov, ale celkové univerzum je predsa len originálne a nápadité, zničený svet pod nadvládou duchov mŕtvych mimozemštanov má teda rozhodne niečo do seba, len celý ten prvok s gayou, vedomím zeme mi to tu trochu kazí. Samo o sebe sa mi síce táto tématika páči, ale už je to predsa len fantasy a filmu by prospelo, keby to bolo čistokrvné akčné sci-fi. Aj preto som z filmu väčšinu času nadšený, perfektný úvod, zoznámenie s jednotkou, životom na základni, postupné odhaľovanie tajomstva mimozemšťanov a samozrejme hlavne celá survival fáza, ale po nej to už upadne a túto časť už dopozerávam len zo zotrvačnosti. Film sa môže oprieť aj o postavy, ktoré sú veľmi sympatické, skvelá hlavná hrdinka, celé zloženie vojenskej jednotky, vedec, ale aj záporný generál, tu mi všetci skvelo sadli. Akcii tu nemám absolútne čo vytknúť, je nielen technicky prvotriedne zvládnutá, ale hlavne presne v mojom štýle, vojenská jednotka v boji proti originálnym mimozemštanom a ten ich originálny spôsob zabíjania je síce nekrvavý, ale teda dosť nepríjemný a postará sa o viacero pôsobivých scén. Tu ma mrzela smrť každého člena vojenskej jednotky, ale aj všetky tie prechody veľkých duchov cez lietajúce stroje, čo zapríčinilo okamžitú smrť posádky a pád stroja na mňa teda zapôsobili. Takže tu ma všetka akcia veľmi bavila. A vizuálne je to aj po toľkých rokoch stále úžasné, pozerá sa na to skvelo. Takže keby finálna fáza nebola takto vo fantasy štýle, hodnotil by som naplno, ale aj tak je to skvelý film s nespočtom kladov, ktorému by som doprial úspech. 81%(9.4.2007)

Po technické stránce skvělé, bohužel technika a vizuální stránka nejsou vším a revoluce se nekonala. Herní série Final Fantasy patří mezi nejpromyšlenější, ale film si z jejícho příkladu vzal velmi málo. Příběh je velice slabý a dosti patetický. Přesto se autoři musí pochválit za tu nádhernou stylizaci a za odvahu příjít s tímto filmem s herci emulovanými počítači...(27.2.2004)

Cože tak málo, jedině 5* vždyť to byl přece "první hraný film bez herců" což na tom, že má stupidní příběh, vždyť to přece není všechno, no dobře tak né 5* ale jen 4. Níž už ale nejdu. On děj taky není všechno třeby IMAXY taky zádný děj nemají, hmm, tohle je ale něco jiného stupidní děj je horší než žádny takže musím dát jen 3*, chtěl bych víc to mi věřte, tak aspoň píšu tenhle komentář. (Aki je kočka) lol(15.6.2005)

I když byla grafika celkem dobře zpracovaná, nemohl sem se vžít do filmu, kvůli stále velkým rozdílům mezi poč. grafikou a skutečností, ale v tom se asi nikdy nedosáhne bezchybnosti. Začátek sem vůbec nepochopil, možná proto, že sem neviděl předchozí díly, jestli nějaké byly, každopádně z bioéterického laseru a duchovních vln sem nebyl chytrej. Nejdivnější ale bylo, že příšery mohly procházet zdmi a věcmi vůbec, ale kulky a rakety je zasáhly -> ?.(7.1.2010)

• - Doktorka Aki má 27 rokov, výšku 170 cm, hmotnosť 56 kg, krvnú skupinu A, je slobodná a narodila sa 7. októbra 2038 v San Franciscu. Na DVD sú jej obrázky v plavkách. (Greenpeacak)

• - Final Fantasy: Esence života je první kompletně na počítači zpracovaný fotorealistický film. (109)

• - Doktorka Aki Ross byla zařazena na 87. místo žebříčku Hot 100 časopisu Maxim pro rok 2001. Objevila se také na obálce vložené přílohy. Stala se tak doposud jedinou neexistující postavou, která byla do tohoto žebříčku zařazena. (Caszidy)