Pearl

• Kanada Pearl

V minulém snímku X se parta mladých lidí vydala natočit film pro dospělé na venkově v Texasu, jenomže to nedopadlo podle jejich představ, a to kvůli staršímu páru Howardovi (Stephen Ure) a Pearl (Mia Goth). Nyní se tento prequel odehrává na stejném místě, a to o několik let dříve během první světové války v roce 1918. Chata, kde se odehrál „masakr X“, byla kdysi během války využívána jako penzion a jedná se o zpětný příběh o tom, jak se Pearl stala osobou, kterou poté byla. (HanzoBureshi)

TheEvilTwin

Nudné, ploché, bez emocí a nezáživné. Westovo X mi vytřelo zrak - ať už svou originalitou, tak svým dechberoucím a odvážným zpracováním. Tohle je ale doslova nucená parodie bez jakékoli vážnosti či smyslu, proč by vůbec měla být natočena. Nápad film nemá, Pearl je postava, kterou nám sice režisér chce mermomoci prodat, ale i přes jeho snahu nás vlastně vůbec nezajímá a vše, co se na plátně děje je jen nudná kopa (ne)navazujících scén. Gore nula, atmosféra nikde, jakékoli postavy film postrádá, příběh je prostě špatný a Mia Goth je sice šikovná, ale to mi nestačí. Těžký přešlap a po tak strhujícím originálu mi Pearl docela kazí dojem naprosto skvělého “Xka”. ()

Necrotongue

Předchozí, vlastně následující (Amíci mi v tom dělají bordel už od Star Wars) X stál věru za... nemnoho, takže jsem si od tohoto prequelu mnoho nesliboval, aby se nakonec ukázalo, že šlo o vcelku příjemné překvapení. Ne, že bych byl přímo nadšený, ale určitě mohu konstatovat, že se tentokrát jednalo o páně Westův výrazně lepší počin. Ani o tomto snímku bych nemohl s čistým svědomím mluvit jako o hororu; vnímal jsem ho spíše jako takovou sondu do psychologie tak trochu netradiční americké venkovanky, která v sobě nedokáže dusit vlastní ambice a nějaké další záležitosti. Ne, že by se tedy výrazně snažila. Proti předchozímu / následujícímu filmu došlo k posunu k lepšímu, což se u mě projevilo hlavně tím, že jsem nebyl nucen použít tlačítko ffw. Zajímalo by mě, jestli může za toto zlepšení fakt, že se na scénáři podílela Mia Goth; z mého pohledu to tak vypadalo. Ale kdo ví, že jo? Klidně bych přihodil jednu pěticípou navíc, to by si ale tvůrci nesměli být tak jistí sami sebou a museli by si k natáčení přibrat alespoň nějakého toho poradce pro zacházení se sekerou. Sledovat Pearl, která žila celý život na farmě, jak drží sekeru jako panna ...., pro mě bylo až bolestné. Tentýž člověk by zřejmě dokázal štábu vysvětlit, že ostří sekery zanechává na lidské anatomii stopy, které jsou přece jen odlišné od řezu chirurgickou pilkou. Jo, jo, ďábel se skrývá v detailu. / Poučení: Pokud začneš při cestě za svým snem prosazovat svou za pomoci zemědělského hardwaru, zajdeš asi příliš daleko. ()

JASON_X

Westův předchozí X mě zaujal jen podprůměrně, takže od jeho prequelu jsem si mnoho nesliboval a chtěl ho zkouknout jen pro úplnost. Ale naštěstí jsem se šeredně mýlil, protože Pearl je úplně jiná liga a Mia Goth je tu úžasná. A abych vysvětlil, proč nedávám plný počet, tak musím chtě nechtě SPOILERovat: Inu je to proto, že nejsem příliš spokojený s pojetím postavy Pearl. Nejdřív je divákovi představena jako taková hloupá venkovská husička, naivní, nevyzrálá, bez zkušeností, tváří a chová se na patnáct, nechá se sekýrovat matkou a zdá se dokonce chvílemi trochu mentálně retardovaná. Ovšem postupně vychází najevo, že je už nejenom vdaná, ale že má za sebou už i porod a navíc i smrt jejího dítěte. A v závěru jí scénárista do úst vloží dokonce vysoce moudrý a hlubokomyslný monolog, který je ale pro Pearl (jak ji divák poznal) naprosto nepravděpodobný ba nereálný. Ale přesto jsem ještě i v téhle chvíli přemýšlel nad pátou hvězdou. Definitivně mě však zamrzel do absurdního groteskna hozený poslední předtitulkový záběr. Takže na jedné straně Pearl, která to má v hlavě naprosto srovnané, na straně druhé Pearl infantilní, omezená, přitroublá, nepříčetná. Myslím, že šílenství nebo schizofrenie by přeci jen fungovaly poněkud odlišně. Zopakuju to, co tu čas od času opakuju: být celkové pojetí filmu i postavy Pearl v trochu vážnější, serióznější, věrohodnější rovině, sedlo by mi to celé mnohem líp. Takhle tak maximálně 85%. ()

luka4615

Hororově ujetá jízda režiséra Ti Westa pokračuje tímto prequelem, který ale trpí stejnými neduhy jako snímek "X". Najdeme zde sice opět chytrou kompozici obrazu společně s výtečnou Miu Goth v hlavní roli, nicméně zbytek ingrediencí se po chvíli začne znovu trestuhodně svažovat do velmi předvídatelných vod. Doufám tedy, že třetí díl této neoficiální trilogie už se těchto neduhů vyvaruje. ()

Morholt

Spíš než horor je to příběh o tom, jak se už z tak lehce vyšinuté dívky stane vinou prostředí úplný magor. Nicméně na to, aby se dal film označit za psychologický, nejde tolik do hloubky. Každopádně Mia Goth hraje fantasticky, líbila se mi stylizace, která občas zašla na hranu absurdity a fajn je i dobové zasazení. Pár hororových scén se tu také najde a i tady se objevuje krokodýl. Nic, co bych si zapamatoval, ale určitě zábavnější než předešlý díl. 60% ()

Padme_Anakin

Spojení Ti West, Mia Gothová a Tandi Wrightová funguje skvěle, sluncem zalitá rodinná farma na odlehlém místě nevěstí nic dobrého, divák cítí od samého začátku, že něco není v pořádku.. Příběh mladé ženy, jejíž manžel bojuje na frontě, ona se cítí osamělá, frustrovaná, k tomu péče o nemohoucího otce, neustálé konflikty s přísnou matkou, touha po jiném životě, jsou živnou půdou pro zkrat a pád do šílenství, je odvyprávěn v podstatě jako psychologické drama s krvavou vsuvkou (vidle a sekera). Musím přiznat, že mi z hlavní postavy běhal mráz po zádech a zároveň mi jí bylo líto.. ()

corpsy

Je asi zbytočné rozoberať, že tento prequel k Westovmu X jekinematografický majstrštyk. Obrazovo až pomilovania hodný. A áno, patrí do drsného žánru. Naschvál píšem vo všeobecnosti, pretože toto nieje ani slasher, ani psychohoror, skôr akési kĺbko pre mačiatka urobené z toho všetkého spomenutého. Ti West začína byť veľkým filmárom. Na záver tejto trilógie ( MaXXXine ), teda čakám s obrovskými očakávaniami. ()

Astaroth12

X nepatrí do kategórie mojich obľúbených hororov a nikdy ani nebude. Preto jeho prequelu som nedaval skoro žiadny význam a tak som sa do pozerania nehrnul. Ale to som nevedel, čo viem teraz a to, že tieto dva filmy i keď majú tu istú postavu, sú si celkom odlišný a to som rad. V X bola Pearl už neprirodzene stará a aj po scenáristickej stránke, to bol slabučký počin kopírovať tupé hixploitationy ako je napríklad Staunton Hill. Ale už stačí o X, teraz je tu Pearl a ako som už naznačil, je celkom iný a tak zaujímavý. Tu je Pearl ešte mlada a pripomínalo mi to začiatky Carrie, pokým neprešla na temnu stranu, čo sa stalo i tu. Ale Carrie ma vygradované hlavne finále, ale tu sa intenzita naberá postupne od začiatku až po neskutočný koniec.  Vidíme tu začiatky formovania osobnosti od nesmelej a ustráchanej dievčiny po nekompromisnú vražedkyňu. Mia Goth bola vynikajúca a v tejto roli sa rozhodne našla. Každé jej gesto či vyraz tvare bol ukážkový. A niekoľko minútový monológ o tom, že nie je dobrým človekom ma naozaj presvedčilo o tom, že nie je dobrým človečom, ale zato zdatným rečníkom a ešte lepším vykonávateľom vražedných chúťok. Tak toto Ti Westovi vyšlo a po nevýraznom X a psychologickej štúdie Pearl sa celkom teším i na tretiu časť tejto serie a to na MaXXXine. Silne 4*. ()

ledzepfan

X jsem vyhodnotil jako cosi s potenciálem co se podařilo uplácat jen do tvaru podivné zhovadilosti. Pearl je už ale naprosto odlišná záležitost. Hluboké psychologické drama ve výtvarné stylizaci saturované á la Čaroděj ze země Oz, které herecky zcela ovládla Mia Goth (a to až tak, že film leckdo může vnímat jen jako její nekompromisní herecké portfolio) pod vedením nezvykle soustředěného Ti Westa.. Chvílemi jsem to vnímal jako jakéhosi Jokera pro holky (jakože to podobně citlivě a skoro klinicky sleduje propad do šílenství na základě izolace, komplikovanému vztahu s rodiči, ztráty snů a iluzí, atd. jen tady je to braný z dívčí/ženské perspektivy).. Překvapivá parádička. ()

maddy

Úplne iný film než skvelé X, stojaci hlavne na vynikajúcom výkone Mie Goth. Akurát som si po celý čas hovoril, či sme podobný prequel vôbec potrebovali vidieť. Pôvodný film to nijako neobohacuje, z ústrednej záporáčky nerobí žiadnu ikonickú vrahyňu a aj keď ma to nijako neotravovalo, tak to, že je Pearl vyšinutá postava sme vedeli už v "X", nepotrebovali sme k tomu ďalších 102 minút filmu, kde je menej deja než v jednej epizóde ktoréhokoľvek seriálu. Ti West je hororový režisér, čiže pokúšať sa o podobný psychologický rozbor jednej postavy je trochu nad jeho sily. V prípade Pearl síce nič nekazí, vie dobre budovať atmosféru, ísť v scénach neraz až na dreň (rodinná večera, záverečný monológ), ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že to vlastne celé bolo úplne zbytočné. "X" sa odkazoval aspoň k Texas Chainsaw Massacre zo 70. rokov, čakal som, že Pearl sa bude tiež pohrávať s nejakou hororovou klasikou, keďže je dej zasadený do roku 1918, ale nie, je to film "iba" o tom ako sa z vyšinutej Pearl stala vyšinutá vrahyňa Pearl známa z "X". Či to stačí si musí odpovedať každý sám. CELKOVO: 6/10 ()

Krt.Ek

Tuším, že to byl Sigmund Freud, kdo - a dál přinejlepším parafrázuju, přinejhorším překrucuju jeho teoretický náhled - chápal realitu jakožto zeď, o kterou se rozbijí naše sny a touhy. Jako něco, co je našim nejhlubším tužbám nepřátelské a zároveň má nad nimi navrch. My pak, chceme-li se stát dospělými, se s tímto musíme nějak smířit. A já k tomu při této příležitosti přidávám, že jak X, tak Pearl podle mě spojuje - krom Ti Westa a Mii Goth, která v tomto filmu hraje na Oscara - to, že jejich hlavním tématem je Pearlino nevyrovnání se právě s tímto modelem reality, nevyrovnání se s tím, že realita povětšinou přicházívá pouze se zklamáními. Tím se Pearl zákonitě vzdává možnosti stát se zdravým dospělcem a setrvává ve fázi jakésiho vzdorovitého, agresivního děcka. A čím se takovéto děcka baví? Krmením krokodýlů! ___ Je tedy možné, že film mě bavilo sledovat, protože tam kdesi hluboko bych byl vděčný za svět, kde si stačí věci vyřvat, že nějakým způsobem souzním s její revoltou, že není nic horšího než žít v pekle nesplněných přání. A pokud ne, tak mě možná baví ten vylitý vztek, dát volný průchod svému naštvaní z toho, že věci nevycházejí, jak byste chtěli! Kdoví? Na psychoanalytickém sezení jsem ještě nebyl. Každopádně vám doporučuju dát Pearl šanci, abyste nebyli o něco ukrácení! 80 % ()

Bordoshut

9/10 – Velmi příjemné hororové překvapení ještě z minulého roku. Jedná se o prequel k filmu X, který jsme rovněž dostali už v minulém roce. Zajímavostí je, že natáčení probíhalo současně, což se podepsalo na prostředí, kde se děj odehrává. Je to totiž tatáž farmářská usedlost, s tímtéž jezerem a dokonce i s týmž krokodýlem. Rozdíl je však v tom, že zatímco v X je Mia Goth a její sebranka porno-filmařů v roli vetřelců a potenciálních obětí násilí, zde si Mia zahrála roli pana domácího. A sedlo jí to výborně. Celý snímek se opírá v první řadě právě o její herecký výkon, který by si určitě zasloužil nějaké ocenění. Už v předchozím filmu z ní šel pocit, že s ní něco není v pořádku, ale tohle bych do ní teda v životě neřekl. Přesto to pěkně zapadá. Horor Pearl nepotřebuje hektolitry krve ani strašidelné démony, bohatě si vystačí s jedním vyšinutým psychopatem a lidmi, kteří jsou s ním zavření v místnosti. Při spoustě záběrů na tvář Mii Goth až mrazí, stejně je na tom její akustický projev. Bravurně budované napětí. Skvěle vystavěná zápletka a vývoj postavy. Plus zakončení má opravdu grády. Zkrátka velmi milé překvapení, které každému vřele doporučuji. Nebál bych se ho označit za jeden z nejděsivějších hororů minulého roku. Převálcoval v mých očích i svého předchůdce, což se u pokračování často nestává. Může za to hlavně daleko koncentrovanější míra strachu, míra očekávání něco strašného a smysluplnější zápletka. Smekám pomyslný klobouček. Tohle je přesně horor, který mně nažene nejvíc strachu. Když má nějaký psychopat druhého v moci a není žádný způsob, jak by se z toho ten druhý mohl vykroutit, a ani nebylo očividné východisko, jak se do šlamastyky ani nenamočit. Pocit bezmoci a očekávání nejhoršího je tímhle filmem prostoupený skrz naskrz. Verdikt: „Už se těším na trojku!“ Má to být trilogie... ()

Quint

Zatímco Westův předchozí film X se opíral o atmosféru slasherů a pornofilmů ze 70. let, tak jeho prequel Pearl je poctou klasickému Hollywoodu a kombinuje temný příběh o propadu hlavní hrdinky do šílenství s estetikou pestrobarevných technicolorových melodramat a hraných disneyovek z 50. let. Oplývá bujarou orchestrální hudbou, přeplácanými muzikálovými čísly a uměle malebnými scenériemi, ale zároveň postupně rozbíjí hollywoodské pozlátko a podvrací konvence výše zmíněných filmů (např. způsobem, jakým se hlavní hrdinka chová ke zvířatům). Příběh lze brát jako ujetou variaci na Čaroděje ze země Oz. Osamělá farmářka Pearl tancuje a povídá si se zvířátky na pohádkové farmě a sní o tom, že místo uklízení kravských výkalů se stane velkou hollywoodskou hvězdou. Okolnosti ji ale nutí zůstat v deprimující realitě (a souložit se strašákem na poli). Její nenaplněné pohádkové snění o světě „za duhou“ má postupem času děsivé následky a Pearl se mění z „Dorotky“ ve „zlou čarodějnici“. Nejde však o žádný gorefest plný lekaček, ale o staromódní psychodrama s dlouhými záběry a pečlivě propracovanou mizanscénou. Film dokonce ocenil sám Martin Scorsese, který o něm prohlásil, že láska ke kinematografii je cítit v každém jeho záběru. A jde skutečně o lahůdku pro cinefily. Hlavní hybnou silou je opět herecký výkon Mii Goth. Její schopnost zahrát plynulý přechod z roztomile naivní farmářské dívky do krvežíznivé vraždící psychopatky nemá obdoby. Vrcholná finální scéna pak stojí na jejím dlouhém monologu, který je natočený téměř celý v jednom nepřerušeném záběru. ()

Trevor

Na film som narazil pri blúdení ponukou služby úplnou náhodou a nakoľko sme mali chuť pozrieť si horor tak sme vybrali Pearl. Pri hodnotení na čsfd so 67% sa dal očakávať solídny kúsok ale tento film prekonal moje očakávania. Taký ten štýl Misery nechce zomrieť v kombinácii so Psychom v ktorom možno aj režisér našiel inšpiráciu musím konštatovať že som s Pearl, najmä vďaka ústredným postavám a herečkám nadmieru spokojný, aj keď do čistokrvného hororu to má veľmi ďaleko. ()

dyfur

...........tento  prequel filmu X - ani nebol horor - len príbeh jednej psychopatky - občasne so zaujímavými pasážami......inak nuda....... ()

ilemas

Jako horor to vůbec na mě nepůsobilo. Hodně ukecané, nudné, bez napětí a strachu, jediná hvězdička za Miu, která svou psychopatickou proměnu zahrála skvěle. ()

M.i.k.e

svým X mě West zrovna neoslovil a i když mělo svoje světlé stránky, rozhodně to pro mě nebyl ani horor roku ani úplně dobrý film. Pearl jakožto prequel, či snad origin jedné z postav z X je na tom dost podobně. Mia Goth to celkem táhne, poměrně slušně to celé vypadá a bavily mě ty skoro až naivní pasáže, které vypadají jako kdyby utekly z nějakého perverznějšího sestřihu Čaroděje ze země Oz, ale jinak to byla víceméně podobná nuda jako "první" díl. S Westem a jeho dílem holt asi nebudeme kamarádi...40% ()

Chen

Horor až v pozdější fázi, ale už od počátku působivý pohled do duše psychopatické dívky, která chce víc, než jí život nabízí a je pro to ochotna obětovat cokoliv a kohokoliv. Mia Goth opět herecky exceluje, ale bohužel mi film v určitých etapách přišel zdlouhavý. Ne vysloveně nudný, ale zdlouhavý. ()

DC našlo svého Supermana

DC našlo svého Supermana

28.06.2023

V závěru minulého týdne v Los Angeles probíhaly závěrečné fáze konkurzu na nového Supermana do rebootovaného DC univerza. Šéf Warnerů David Zaslav, producent Peter Safran i režisér James Gunn… (více)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení