Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

Kailo

Nadlidský výkon anorektického Christiana Bala. Nejvíc mě pobavila ta ironie, že chodil kolem lednice, ze které teče krev a do poslední chvíle jí ignoroval. 90% [HD] ()

Othello

Mnohoznačnost každé scény v Mechanikovi mě urputně baví. Sice je trochu škoda, že existencionální rovinu trochu zabíjí nutná pointa, ale i po celou dobu těší formální i obsahová hravost. Když se k tomu přidá ještě notná dávka vtipného cynizmu (nejoblíbenější, když se Reznik nechá dementně srazit autem a kamera zaostří na nálepku "I rather be fishing" a Baleova obětavost, pět hvězd si Maquinista zaslouží. ()

Pítrs85

Těžká schíza tenhle film. Pořád jsem přemýšlel, jestli se celej příběh odehrává jen v Trevorově hlavě, anebo tam na něj někdo šije boudu, a přestože tak zhruba od poloviny filmu už mi to začínalo být jasné, pravá příčina jeho stavu mě nakonec docela překvapila. Psát něco k Baleovému výkonu je naprosto zbytečné, snad se dá jen povzdechnout nad tím, že za tohle nedostal Oscara, páč to je teda vážně psycho (a to nejen díky jeho anorektickému vzhledu). Zbytek osazenstva sice jen tak lehce přicmrndává, ale to už tak u Christianových filmů bývá :) ()

Scrytcher

Příběh i samotná zápletka je mnohokrát okoukanou devízou posledních let. Ničím nepřekvapí, nezvedne ze židle, ale nepochybně oceníte komorní způsob narace a i když je pointa předvídatelná už po první půlhodince je stále na co koukat. Svou sílu si získal hraním se světlem a s pěknými kamerovými filtry. Postava i charakter ztvárněnou Christianem Balem rozhodně stojí za tu 4*, protože zhubnout 20kg kvůli roli, zažívat stavy hladu na place a sem tam omdlít z únavy si rozhodně zaslouží dávku uznání. ()

Janek

teda takovýhle psycho jsem nezažil od Kruhu. Nevím proč, ale připomínalo mi to trochu Polanského - možná trošku Hnus, takový ten typ filmu, který slabá nátura po půl hodině vypne. Jinak výkon Balea je až strašidelný, něco takového jsem opravdu nezažil, té nominace na oscara se asi báli i samotní akademici, jinak si to nedokážu vysvětlit. ()

d-corso

Možností je jistě více, ale v současné chvíli mě napadají dvě pouhopouhé. TEDY 1/ jsem už na tom opravdu špatně, ale pointa, která byla takřka všem jasná po několika minutách, mi došla až několik minut před koncem, NEBO 2/ viděl jsem jiný film, který se shodou okolností také jmenoval Mechanik, shodou okolností v něm hrál hlavní roli Christian Bale, který (taktéž shodou okolností) vážil tolik, co Victoria Beckham po redukční dietě. Po rozhovorech s několika známými, kteří film viděli, ale asi zároveň dokážu pochopit, že ona výše zmíněná, problematická pointa mohla svou "obyčejností“ způsobit mnoha divákům menší, ale i větší zklamání, pocit, že se jim dostalo méně, než očekávali a než by si zasloužili. Já byl podobného roztrpčení ušetřen a pozitiva u mě, ne snad převážily, ale doslova rozdrtily jakékoliv výtky. Depresivní příběh, naplněný analogiemi mezi industriálním prostředím zatuchlé dílny, která jakoby vypadla z padesátých let a o které se nikdy nedozvíme, co že se v ní vyrábí, omšelými byty, poloprázdným nočním (studeným:)) bufetem v odletové hale a hrdinovou pochroumanou a trpící myslí, mě zcela dokonale vtáhl. Výsledný efekt by také nikdy nemohl být tak silný bez výtečně zvolených barevných filtrů. (A ještě jedna drobná, ale nikoliv nepodstatná věc na závěr – tvůrci si neodpustili pověstnou třešničku na dortu v podobě bezrukého Michaela Ironsida.) ()

SOLOM.

Mysteriózní atmosféra se drží po celou dobu předem stanovené laťky, která se za celou dobu snímku jen málokdy vytrhne z konceptu což může během ubíhajících minut začít připadat stereotypně. Tvůrci se snaží diváka držet celou dobu v napětí, ale postupem času se jejich kouzlo začne tak trošku vytrácet. Ne snad, že by film nebyl zajímavý až do konce, ale divák zhruba po čtyřiceti minutách odhalí skutečnou pointu filmu a potom už jen očekává jak to skončí. Jen málo kdo se v ději ztratí, protože všechno dostane naservírované až pod nos a nemusí moc přemýšlet nad různými alternativami. Na jednu stranu je to dobře, protože kdyby někdo nepochopil pointu příběhu, tak by mu to celé přišlo jako neskutečný blábol, jenže když filmu začne ke konci docházet šťáva, tak to není taky dobře. Zatímco většina filmů graduje v úplném finishi, tak Mechanik si tady ubral body z celkového dojmu. Největším přínosem pro celý film byla přítomnost herce Christiana Balea. Jeho podvyživené tělo a skvělý herecký projev dokázal okouzlit většinu obecenstva. ()

AlfaNumerO

[Výzva od PZ] Vynechme film, obdiv zaslouží konzument Stanislavského metody Christian Bale. Kdo jiný dokáže nabrat 20kg, shodit 30, nabrat 50 a takhle pořád dokola. Herecky výborné, scénáristicky velice zajímavé, jen škoda explicitního vysvětlení konce, i přesto však hodnotím poměrně vysoko. 79% ()

Ilicka

Fyzická proměna Ch. Balea je šílená... Stěží lze uvěřit, že pár měsíců poté hrál Batmana... Atmosféra je hororově mrazivá, ani pointě nelze nic výrazného vytknout... Silně mi to připomínalo Klub rváčů řízlý Insomnií. Takže paráda... ()

claudel

Christian Bale se evidentně řadí k hercům, již nemají problém vyhubnout na kost, anebo si nechat narůst pupek. Mně osobně byl pohled na něj v Mechanikovi až odporný, zatímco pupek v Špinavém triku byl komický a úsměvný. Mechanik je celkem slušný psychothriller, jemuž dominuje sám Bale a sekundují mu dvě dámy ve vedlejších rolích. Zklamal mě konec, proto zůstanu u průměrného hodnocení. ()

mm13

Nad záverom nech si lamentujú a krútia hlavou mudroškovia, ktorí nedovidia na špičku vlastného nosa. Tí vlastným egom menej spútaní sa možno práve cez tušenie dôvodu hrdinovej nespavosti ponoria do tragiky celého príbehu a vynoria o jednu drásavú neistotu bohatší... Nie, Mechanik veru nie je o šokujúcom odhalení. Mechanik si na plnohodnotný zážitok dokonca vyslovene žiada skúseného diváka, ktorý čím viac kúskov poskladá, tým viac spolupracuje - na rovine EMOTÍVNEJ... Pretože óó, áno!! - chytrá hlavička záhadu vyrieši len tak švihne. Poradí si však aj s otázkou, ako by sa na mieste Trevora Reznika zachovala? Bude si istá úprimnosťou prípadnej odpovede? Alebo si pri rozuzľovaní triviálneho ani nevšimla, že je tu aj druhý uzol, na ktorý už ale dôvtip sám nestačí? ... Ťažko nájsť odpovede, keď ste si pri sledovaní nie istí, či s vami lomcuje ľútosť alebo zdravá zlosť. A ono tápanie funguje báječne až do samotného, chcelo by sa napísať, že šťastného konca. Dobrý film! ()

Bauer

Koněčně jsem se dostal k tomuto snímku a jsem za to tedy velice rád. Velmi originální scénář, který má skvělé rozuzlení a do téměř poslední minuty nevíte co se dějě. Ovšem je pravdou, že tempo to má poněkud pomalejší ale na druhou stranu atmosféru to má dobrou. Mé první setkání s Christianem Balem bylo ve filmu Batman začíná, kde hraje neohroženého hrdinu, který má svaly a celkově je nabušený . V tomto filmu se mi nechtělo ani věřit, že je to on, protože je to opravdu jen kost a kůže, jenže opět podává excelentní herecký výkon. Hudba byla dost depresivní, jenž se do filmu spičkově hodí. Dále byly výborné filtry a tonování obrazu. Origninální film na který jen tak nezapomenu a hodnotil bych ho jako až geniální!! Tohle nemůže být jinak než 5*! ()

duklak2

Obdivuju Christiana Baleho, že kvůli filmu zhubnul z 80 kg na 55 kg!!! Na tento film jsem přišel náhodou. Koukal jsem v Tescu na levné filmy a zahlédl jsem v regálu název Mechanik. Když jsem si přečetl o čem film je, tak jsem neváhal a hned zakoupil. Upoutalo mě na zadním obale, že je film o člověku pracujícím na soustruhu, protože já se soustružníkem vyučil :-). Akorát mě ten stroj nechce pořád rozumět :-). No, v podstatě to není ani horor ani trihller. Je to trochu drama. Pár lekaček tam je. Ale jinak se film docela povedl. ()

JASON_X

To, JAK dokázal Christian Bale zhubnout kvůli natočení tohohle relativně béčkového a nevýznamného filmu dokazuje, že je to Pan Herec. Vzpomínám si, že v DVD bonusech k filmu celkem ledabyle prohlásil něco jako "no prostě jsem zkrátka přestal jíst". Tak vidíte jak je to jednoduché, vy všichni tlusťoši a tlusťošky, kteří utrácíte tisíce za nějaké placebo tablety nebo krabičkové diety a podobné <->oviny, nežerte a je to. Film s proklatě tíživou atmosférou, který kdyby nebyl točený v Barceloně ale v "opravdových" USA (a měl tedy lepší výpravu a exteriéry) (interiéry byly skvělé!), byl by u mě jednoznačně na pět hvězd. ()

luka4615

Skvěle natočený film s ještě lepším Christianem Balem, který kvůli roli zhubl na neúnosnou mez. Ale ani ztráta váhy mu nezabránila předvést strhující herecký výkon. Tento film mám rád jednak kvůli Christianovi a jednak také proto, že má ojedinělý, skvěle napsaný příběh, u kterého budete zaručeně po celou stopáž tápat, jak že se to vlastně celé vyvrbí. ()

Morholt

Christian Bale je démon. Aby se někdo takhle zřídil kvůli roli jsem snad ještě neviděl. Při jeho úvodní "osvětimské" póze v koupelně jsem se otřásl úplně stejně, jako Jennifer, která ho pozorovala z postele. A k tomu ta temná depresivní atmosféra.......... . Je trošku škoda, že tak od poloviny to bylo docela předvídatelné a konec, ač mi přece jen vyjasnil jednu neznámou, se tolik nepovedl, ale Baleův výkon byl natolik jedinečný, že mi to celkový dojem nezkazilo. 85% ()

ScarPoul

Vskutku pôsobivý film ktorý aj napriek zápletke ktorú pozornejší odhalia v priebehu 20 minút rozohráva psychologickú ultra gotickú a neonovo zimomriavkovú štylistickú a vizuálnu žranicu ktorej kraľuje neskutočne démonický a chudy Bale. Jedna z jeho najznámejších úloh. Aj napriek tomu že je to dobrý triler prvá polovica teda tá menej trilerova ale zamerana na charaktery a príbeh je lepšia- druhá polovica je síce efektná ale ako keby z oka vypadla iným podobným filmom. Považujem za geniálne hlavne scénu v lunaparku na route 666 ktorá je naozaj zimomriavkova. Ďalej sa film nesie v depresívnom háve a po skončení máte chuť na poriadny pohárik a súhlasím s Almásym, psycho, pavúk a toto a týždňová depka vás neminie - tričko Justice Brothers na konci značí nejaký ten symbolizmus a celkovo sa nejedná o vraha ako takého ale skôr o akúsi formu uvedomenia. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy