Oslnivý thriller z přetechnizované civilizace moderního světa zachycuje stejnojmenný klasický román Raye Bradburyho s citlivostí typickou pro 21. století. Snímek "451 stupňů Fahrenheita" z produkce HBO Films vykresluje svět budoucnosti ve Spojených státech, v němž média vymývají lidem mozky, internetoví roboti kontrolují každodenní běžné činnosti, historie je zkrácena či přepsána a sbory proslulých “hasičů” se zapojují do televizí přenášených misí zvaných „najdi a znič“ s cílem spálit knihy a postavit jejich zostuzené majitele před soud. V tomto paranoidním světě začne horlivý požárník (Michael B. Jordan), který se připravuje na převzetí funkce po svém dlouholetém kapitánovi (Michael Shannon), zpochybňovat přetrvávající domněnky o pálení knih a jiných "graffiti," jež jsou vůdci považovány za příčinu rozšíření odporu a v důsledku toho i rozpoutání “druhé občanské války,” v níž zahynuly miliony lidí. Poté, co se setká s mladou informátorkou (Sofia Boutellová), která je v podmínce za podporování lidí cenících si literatury a historie, učiní hasič nebezpečné rozhodnutí pomáhat podzemnímu hnutí osnujícímu odvážný plán na zachování obsahů tisíců klasických knih, umění a kultury – pokud dokáží přelstít všudypřítomné složky, které mají v úmyslu je zničit. (HBO Europe)

iXtr3m3

Slabučké, slabé, nezachránili to ani dve známe mená. To Equilibrium sa na nič nehral a bol nielen dramatický ale najmä efektný. Toto bol naozaj jeho slabučký televízny odvar. Neriešim teraz, čo sa držalo predlohy a čo si z nej zobralo len za štipku inšpirácie, ide o spracovanie celkové ako také. ()

prezdivaka

Tak tohle nemá už vůbec nic. Vlastně jediná věc, pro kterou se některé remaky v poslední době točí je asi možnost přeobsadit hlavního hrdinu afroameričanem. Stává se to v seriálech i nových filmech. Např. Sedm statečných atd. Někdo to dotáhne až do plného obsazení černošskými herci - poslední verze Čaroděje ze země Oz. Místo aby film buď vystihl myšlenku knihy, kopíruje verzi Francois Truffauta a jeho nápad s chodícími knihami - lidmi. Film vůbec nemá ten existenciální přesah a neustálým strachem a už vůbec neukazuje duchovní krizi společnosti. ()

Risolutore

To snobstvi v mistnich komentarich pusobi az skoro ironicky, bohuzel je zjevne mysleno vazne :) Od milenialu po dobrosery to tady od lepsolidi, co znaj "prave umeni" a nenavidej Facebook chytaji vsichni ()

Garch

Zbytečná, a celkově slabá adaptace na některé motivy 451 stupňů Fahrenheita. Na skutečný remake si rád počkám. ()

mateas.matt

Myslim, ze jednou tohle stacilo. Tema vcelku zaujalo, nicmene podani melo k dokonalosti hodne. Ve filmu se ukazuje spousta nesmyslnych zbytecnosti a celkove je to podane.. zvlastne. Takove Equilibrium je na tom daleko daleko lepe, ono valstne i takovej ten The Giver. ()

krauset

Michael B. Jordan, ač jinde charismatický, zde působí nepatřičně. Jeho přerod není úplně věrohodný, protože zde chybí jeho pochybnosti ještě před dějovým spouštěčem. Spíš než obsah zakázaných knih vám hlavu zaměstná otázka: čím to, že je tato adaptace tak neuspokojivá. Je to ironie, že scénář filmu, v němž téměř zaniklo tištěné slovo, tolik šustí papírem. ()

BOURQUE

Základná koncepcia príbehu je plná potenciálov a možností pre natočenie veľmi zaujímavého filmu. Teraz však „produkcia HBO“ „mierne“ sklamala. Prvá polovica filmu bez väčších problémov, ale druhá polovica (hlavne vďaka záveru) zaostáva. Celé to nad vodou drží „vedľajšák“ M. Shannon, ktorý pre rolu kapitána Beattyho je ideálnou voľbou. Ale v tomto prípade ani to nemusí stačiť. PS.: Prvé 2 citáty na začiatku filmu sú veľmi zaujímavé. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

xmy

Nepříliš zdařilá a docela nudná filmová adaptace skvělé Bradburyho knihy. Truffautova verze je na mnohem lepší úrovni, to samé platí o podobném Equilibriu. Toto na mě působí jako zbytečný film. ()

Faila

Předlohu už si tak dobře nepamatuju, ale nějak mi dávala větší smysl. Tady jsem se místy trochu ztrácela a celkově jsem byla spíš zmatená než cokoliv jiného. Kniha se mi ale moc líbí a jsem ráda, že se takhle připomíná, za to palec rozhodně nahoru. ()

GMVajgl odpad!

Tento snímek vykazuje typické prvky moderní filmařiny - nenápaditost, bezzubost, strach z rizika, neschopnost vyprávět pravdivý a poutavý příběh, diversity casting. Takovýmto dystopickým způsobem byla zfilmována představa dystopie v nespecifikované budoucnosti z roku 1953. Něco na té klíčové roli knížek mi tu přišlo tak nepatřičné. V roce 2018 se sice knížky stále četly, ale jejich význam byl podstatně menší než v roce 1953. ()

GOREGASM

Nalákala mně Bradburyho klasika a ústředn herecké trio. No... Michael Shannon je sice nejlepší, ale už těch záporáků má za sebou možná až moc. Sofia Boutella je nádherná vzhledem i hereckým projevem, ale tady je nevýrazná. Samotnou kapitolou je Michael B. Jordan, který svým herectvím je bohužel velmi stereotypní a ve fahrenheitu bych se skoro až přikláněl k pojmu "jalové dřevo". Ani dramatická stránka firmu nijak zásadně nestrhne, jako divák jsem nezažil emoci a to u tak beznadějně totálitního vykreslení světa, které nabízí Bradburyho román, je velký průšvih. Šlo to mnou úplně skrz. 40 % ()

TheMraca

Je to jiné než Truffaltův pokus. Ale je to opět velmi dobré. Prostě ten námět je perfektní. V současné době by to měl vidět každý. ()

Likan7

Nejsem fanoušek filmu z 1966, knihu jsem ani nečetl, takže si věci musím domýšlet nebo trochu vzpomínat na původní film. Jako ukázka doby to funguje dobře. I když s tou tmavou kamerou se mohli trochu krotit, dá se to. Triky jsou dobrý, vykreslení doby taky. Jenže tady asi s klady filmu končím. Jordana mám celkem rád, ale tohle vyloženě nezvládl, jeho proměně jsem vůbec nevěřil a ve srovnání s Michaelem "vím, že se to nepovedlo, ale podepsal jsem smlouvu" Shannonem vypadá až blbě. Shannon na druhou stranu vypadá, jako by včera utekl s psychiatrické léčebny a měl chuť co pět minut někoho zabít. O mý kdysi milovaný Sofii raději mluvit ani nebudu. Příběhově je 451 Fahrenheita jednoduše prázdný. Nevím sice jak je na tom kniha, ale oba filmy jsou příšerně nudný a vlastně totálně bez příběhu. A když se začne něco dít a čekám konec, přijde jiný než v původním filmu, a bohužel i o nějaký ten level pitomější. Trochu mě překvapuje, že se na remake čekalo 50 let, ale vědět to, tak to raději neměli točit vůbec, Ramin Bahrani to nezvládl. ()

Ceberus

Přemýšlel jsem, proč je B. Jordan tak protežovaný, protože si nepamatuju, že by mě jeho výkon v Creedovi a Black Pantherovi kdovíjak oslnil. Ale tady se ukázal jako výborný herec, který dokáže ztvárnit ten vnitřní souboj požárníka a rebela. Zatímco v Equilibriu jsem si užíval velmi akční pojetí Bradburyho povídky, tady mě potěšilo, že se šlo více dovnitř postav, přestože nějaké akční prvky stále zůstávají. A chválím také šikovné zakomponování dnešních moderních technologií v podobě pálení nejen fyzických knih, ale i harddisků. ()

Klajondr

Do filmu prostě nenacpete geniální dystopický dílo, ale snahu cením. Trochu mě ale překvapil odlišný příběh, než je vyobrazen v knize. Přijde mi to jako velká škoda. Jinak jsem příjemně překvapen. Nic zdlouhavého a nezáživného, prostě hoďka a půl super příběhu se skvělým hereckým obsazením. ()

celticek

Další zprzněná klasika. Neviděl jsem moc velký rozdíl mezi starou verzí a touto novou. Nevadí mi invence, ale příběh je docela odlišný od knihy. Někdy to není na škodu, ale toto zpracování bylo bohužel chabé. Kniha není vždy lepší, ale v tomto případě je zde jasný vítěz. ()

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)