h0n24

Perfektní. Plné zajímavých myšlenek. Film mého žebříčku 100nej. Doporučuji! Every passing minute is another chance to turn it all around. ()

PALINO

...70%. Aj keď CAMERON CROWE neodviedol svoju prácu na jedničku, pochvalu za natočenie netriviálneho filmu si ale určite zaslúži. VANILKOVÉ NEBO je jedným z tých filmov, ktoré dokážu vtiahnuť diváka do tajov svojho príbehu a prepustiť ho až po záverečných titulkov, aj keď treba počítať ešte s niekoľkominútovým popremýšlaním o filme, lebo záverečné vyvrcholenie k tomu vyslovene nabáda. Pochvala smeruje i k TOMOVI CRUISEOVI, ktorý prakticky nezlezie z plátna a ktorý zvlášť za posledné roky preukazuje nebývalý cit pre výber kvalitných filmov. VANILKOVÉ NEBO ma síce úplne filmovo nedostalo, ale určite vo mne zanechalo pocit, že som videl dobrý a hlavne neobyčajne zaujímavý film. ()

misstake

Konec dobrý, ale to co mu předcházelo bylo takřka nestravitelné. Příliš mnoho různých snů a střídání reality-snu. Nezdařený pokus o avantgarní surrealistický film ála Lynch. Aby se z nezdařeného pokusu stal pokus zdařený, na to je třeba více podivínství, osobitosti, více bizarností a více liliputů :-), je třeba dát do toho více sebe sama režiséra. Vanilkové nebe je strohé, neumí vtáhnout do děje, nudí a šokuje, ale spíš tím, že vás napadá - "proboha, co se to tam zas děje?". Dvě a půl hvězdičky. ()

masr

FIlm je to určitě dobrý a stál by za čtyři hvězdy. Nebýt jednoho drobného nedostatku: Vanilkové nebe je neuvěřitelně sprostou kopií filmu Abre los ojos. Nepřidává vůbec nic, nahlíží na situace úplně stejně , herci mají stejná gesta, stejně se chovají. Všechno je úplně bez invence zkopírované... Nejde o remake, jde o plagiát. ()

joora1

Tento film mě ve své době neuvěřitelně zaujal.Ne pro skvělé herecké obsazení, jelikož většina těchto herců nepatří mezi mé nejoblíbenější, ale pro velmi zajímavý příběh, který je na hraně reality a scifi.Viděl jsem ho několikrát a nikdy se mi dostatečně neokoukal.Malinko celkovému dojmu kazí to, že režisér velmi dobře příběh proplétá a zamotává, ale potom se vše na konci vehementně snaží uvést na pravou míru, i tak se však jedná o nadprůměrný snímek.Jednu celou hvězdičku bych věnoval skvělému soundtracku. ()

Kanibal

Je to taková kombinace Lynchovského zmatku, trochu Charlieho Kaufmana a mainstreamových filmů se sympatickými hrdiny a idealizovaným světem bohatých. Výsledek je překvapivě zajímavý, originální a celé to drží pohromadě. Oproti Lynchovi nás tvůrci nenechají dlouho pochybovat o jednotlivých linkách vyprávění a na konci vše vysvětlí, ale není to žádná zásadní výtka. Tom Cruise je dobrý herec, to víme a pro roli se hodí. Velice příjemná je Penelope Cruz, dává své postavě uvěřitelnou a zajímavou podobu. Velké překvapení. ()

Rudinsky

Neviem prečo, ale tento film síce je zložitý a ťažký, ale keď do neho postupne hlbšie prenikám, veľmi sa mi páčil. A na konci mi jednoducho bolo do plaču. Ani neviem prečo, možno to bolo tým že som to pozeral v noci a sám. Každopádne, ako vravím, pri hlbšom preniknutí tento film možno dáva trošku iný rozmer. Zrejme závisí od individuality vnímania. ()

bari68

Takmer xerox, ktorý z pôvodného originálu čerpá všetko dobré a pozitívne. Cruise možno o kúsok charismatickejší než Ortega od Amenábara. O pomyselný stupienok nižšie dávam pre dôvod, že originál som videl po prvý raz a všetko bolo nečakané a prekvapivé. V tomto prípade som vediel už do čoho idem. Aj tak ale veľmi dobrá práca. ()

iXtr3m3

Váhal som len na tromi hviezdami, ale tento film tak krásne vytrel svojim koncom zrak vo svojej dobe, že som to na tie štyri ešte potiahol. Taký duchovný predchodca Serenity s McConaugheym. ()

Milano33

Psycho-puzzle, Cruise a Cruz, to je teda kombinácia. Vanilla Sky je inšpiratívnym kúskom, ktorý si pohráva s naším vnímaním reality. Je to snímok mysteriózny, thrillerový i romantický a aj tej science fiction zložky sa nakoniec dočkáme. Námet k filmu je dosť kafkoský a v mnohom pripomína Inception, kedy si takisto nemôže byť nikdy istý, či sledujeme sen alebo skutočnosť. Po celú dobu pozerania sledujeme pretínajúce sa roviny snu a reality, avšak problém nastáva v tom, že táto hranica medzi týmito dvoma pojmami je neurčitá. Vanilla Sky sa nebojí kompletne strieť hranicu medzi realitou a snami, sny mení na nočné mory, celé je to naozaj zvláštne, chaotické a mätúce. Tento filmový počin obsahuje klasické kafkovské prvky ako je napríklad surrealistické a absurdné poňatie reality. Snové komplexy, ktoré sa neskôr zmenili na vyslovene nočné mory, preludy či halucinácie, taktiež vystihli pre Franza Kafka typický pocit beznádeje, obáv a ničiacich rozhodnutí. Ide o mimoriadne intenzívny surrealný zážitok so silným účinkom psychózy a hypnózy. Tento snímok vo veľkom vsádza na expresionizmus a ešte o level viac na impresionizmus - Vanilla Sky je celé o dojme, aký vo vás zanechá. Aj keď si po väčšinu času s vami film hraje a veľmi sugestívna atmosféra na vás zaručene naľahne, tak ide primárne o krásnu a romantickú love story medzi sympatickým Tomom Cruiseom a prekrásnou Penélope Cruz. Nádherná Penélope a jej sexy exotický španielsky akcent vás jednoducho nechá v ľúbeznom poblúznení. Vanilla Sky je hoci do veľkej miery psychologickým sci-fi thrillerom, avšak nebránim sa ani názoru, že ide o erotický sci-fi thriller, a to aj kvôli pričineniu vyzývavej Penelopy Cruz a Cameron Diaz. ()

Hopper

Hm, hodnotenie, ktoré je podobne schizoidné ako film. Lepšie tri hviezdičky, alebo slabé štyri ? Asi skôr tie tri, pretože to zďaleka najlepšie je soundtrack, ktorý je u Crowea vždy super, zatiaľ čo Penelope je dosť nesympatická, Diaz sa len tlemí a Cruise už hral tiež podstatne lepšie. Miestami sa darí vytvárať aj atmošku napätia a zvedavosti, ale záver je pomerne predvídateľný a nie veľmi originálny. ()

wosho

Hodně zvláští mix, jako by mě v cukrárně dali na tác od každé mé oblíbené laskominy kousek, já to celé snědl a pak by mě bylo asi špatně- před tím bych byl však spokojenej a šťasnej. ()

tereza_p

Neviděla jsem předlohu (Abre los ojos), takže nemůžu ani trochu srovnávat, nicméně naše milé Vanilla sky byla nekonečná zmatená blbost, na kterou jsem se těšila a nakonec ji musela sledovat po kouskách, protože najednou jsem to prostě ani při největším snažení nedala. ()

baXter

Já si nemohu pomoct, ale přišlo mi to jako naprostá hovadina. Když už se mi to začínalo líbit, tak vždycky přišlo něco co tomu hned podřezalo nohy, a znovu a znovu a znovu. V blízké době bych se rád podíval na originál Otevři oči, který bude snad lepší a ne tolik americký. ()

Scytale

Nebýt posledních 20ti minut, tak bych hodnotil výše. Bohužel zbytečně překombinované a je z toho cítit snaha šokovat a vyzrát na diváka za každou cenu. Místní srovnávání s Lynchovými filmy je nepatřičné. ()

Shakeus

Vanilkové nebe mi bylo několika lidmi doporučováno, jenže po jeho shlédnutí (už během něj) se dostavit pocit zklamání. Moc nemusím filmy, kde je vše jinak, než se zdá, dějí se tam všelijaké podivnosti, několik lidí je jeden člověk a obráceně. Navíc mi zde vadily herecké výkony, neumím to popsat lépe než, že byly hysterické. Hlavní hrdinové se radují po prvním rande, jako když právě vyhráli MS ve fotbale a skáčou radostí do vzduchu, někdo sladký je supersladký a někomu náhle šibne a sjede z mostu, atd. Finále tedy všechno zvedlo, ale zážitek se už nedostavil. ()